Yavru Köpek Beslenmesi – Yavru Köpek Maması

Yavru köpeğinizin gelişiminde, ilk bir yıl yavru köpek beslenmesi için önemlidir. Bir yıl içerisinde sağlıklı bir köpek elde etmek için çok iyi yavru köpek bakımı ve beslenmesi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yavru bir köpek için yaşamının belirli dönemlerinde, yetişkin köpeklerin alacağı bazı besin maddelerinin iki katına ihtiyaç duyarlar. Hatta kalori olarak her canlı ağırlığının her bir kg için ise 3 katına ihtiyaç duyarlar. Normal yapıdaki köpekler bir yaşına gelince gelişimlerini tamamlamaktadır. Ancak bazı iri yapılı cinslerde gelişimleri 2 yılda tamamlanmaktadır.

Yavru köpek beslenme esnasında nelere ihtiyaç duyar:

 • Yavru bir köpeğin büyüme ve gelişiminde ekstra besinlere ve kaloriye ihtiyaç duydukları bilinmektedir.
 • Yavru köpeğinize alacağınız mamalar; büyüme dönemlerinde yavrunuzun ihtiyaç duyacağı protein için amino asit, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli besin maddelerini tam olarak içermesi gerekmektedir.
 • Yavru köpeğinizin gelişimini ve büyümesini dengeli olarak sağlayacağı mamaları seçmenizde yarar vardır.
 • Dengeli bir yavru köpek maması seçerseniz, ilave olarak vitamin ve mineral vermenize gerek kalmayabilir.
 • Yavru köpek maması, üretici firmalar tarafından nasıl verileceği belirtildiği üzere kullanılmalıdır. Yavru köpek maması paketi üzerindeki etiketi dikkatlice okuyun, köpeğinizin vücut ağırlığını hesap ederek dikkatli ve doğru miktarda verin.

Yavru Köpeğin Beslenmesi Hangi Sıklıkla Olmalıdır:

Yavru köpek altı aylık olana, yemek ihtiyaçları azalana kadar günde 3 kez beslenmelidir. Altı aylıktan sonraki dönemde yavru köpeklerde beslenme günde 2 kere yapılmalıdır. Yavru köpeği sık beslemekte yarar vardır. Çünkü yavru köpek ihtiyaç duyduğu besinleri ilk aşamada midesi küçük olduğu için tam anlamı ile bir öğünde alamayabilir. Yavru köpeklerin su kabında devamlı olarak taze ve temiz su bulunması gerekmektedir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nerede Yapılmalıdır:

 • Yavru köpeğin besleneceği yer ayakaltı ve gürültülü yer olmaması için çabalayın. Köpeğin mama ve su kabı bu yerlerden uzak olmasına dikkat edin.
 • Mama ve su kabının rahat ulaşabileceği yer olması için özenli bir seçim yapın.
 • Köpek yavrusu beslenirken etrafına mama artığı ve su sıçratacağından mama ve su kabı altına örtü yerleştirin.
 • Mümkünse mama ve su kabının yerlerini değiştirmemeye özen gösterin.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi İçin şu Program Uygulanmalıdır:

 • Yavru köpeğinizi programlı bir şekilde 6 ve 8 haftalık oluncaya kadar günde 3 öğün beslemeniz gereklidir.
 • 6 aylıktan sonra yine programlı bir şekilde, köpeğinizi günde 2 öğünle besleyebilirsiniz.

Yavru Köpek Ne kadar Beslenmeli:

 • Yavru köpekler verilen bir öğünde verilen mamayı 20 dakika ya da daha az bir sürede yiyebilecekleri kadar yiyeceklerdir. Bu nedenle 20 dakika sonra mama kabını kaldırınız. Bu eğitim içinde önemlidir.
 • Yavru köpeğinizin yiyeceğini ıslatmak isteyebilirsiniz. Bu yeni yavrular için çiğnemeyi kolaylaştıracaktır.
 • Köpek büyüdükçe kuru mamasına su karıştırmayı azaltmanız gerekir.
 • Su ile karıştırıp kuru mama verseniz bile, köpeğinizin yanında yeteri miktarda suyu alabilmesi için temiz su dolu su kabı bulundurmanız gerekmektedir.
 • Yavru köpeğinizin düzenli bir şekilde beslenmesi için uygun mamalar seçin. Yavru köpek mamaları, özenli bir şekilde etiket tarifine, köpeğin yaşı ve canlı ağırlığına uyacak şekilde verilmelidir. Köpeğinizi doyurmak için değil düzenli beslenmesini ve sağlıklı olmasını sağlamak için çaba sarf edin.

Yavru Köpeklerin Beslenmesi İçin Önemli Tavsiyeler:

Yavru köpek bulunduğu ortamdan ayrılıp, başka bir ortama gelmesi strese sebeptir. Ev ortamı onun için değişik olduğundan strese girecektir. Bu durum yavruda sindirim sistemi problemleri oluşabilmektedir. Eve getirdiğiniz yavru köpeğinizin mamasını değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu durumu 10 günlük bir sürece yayarak tamamlayın. Sindirim sistemi bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

Mama değişikliği için, eski yavru köpek maması içine kullanacağınız yeni mamadan katmakla başlamalısınız. Eski mamayı azaltırken yeni mamayı fazlalaştırın. 10 gün içinde bu işlemi tamamlayın. Bu durum konserve mamalardan kuru mamaya geçişte çok önemlidir.

Yavru Köpeğinize Vermemeniz Gereken Yiyecekler:

 • Köpeğinize kemik vermeyin. Kemik boğazına takılabilir, mide ve bağırsak duvarını delebilir.
 • Yavru köpeğinize yemek artıkları vermeyin. Bu durum yemek seçmesine ve yemek artıklarının kalorisi yüksek olmasından obeziteye zemin hazırlayabilir. Yavru köpeğinizin sağlıklı beslendiğini takip etmek için onu devamlı olarak kontrol edin. Vücut sağlığını görmek için ona yukarıdan bakarak gözlemleyin. Karnının yanlardan taştığını görmemeniz, derisinin altından kaburga kemiklerini hissetmeniz gerekir.
 • Yavru köpeğinize kedi maması ve yetişkin köpek maması vermeyin. Çünkü bu mamalar yavru köpek beslenmesi için hazırlanmamıştır.

Yavru köpek beslenmesi itina isteyen bir iştir. Sağlıklı bir köpek sahibi olmak istiyorsanız, eve getirdiğiniz andan itibaren yavru köpeklerin beslenmesi için gerekenleri yapmanız gerekmektedir. Sonradan istenmeyen birçok problem yaşamamanız için yavru köpeklerde beslenme itina ile yapılmalıdır. H.Basri Kırbaş Veteriner Hekim


Yorumlar

 1. hanse güneş örgün dedi ki:

  bence kedilere dikkatli bakılmalı yavru köpüşlerede öyle

Paylaş

*