Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpek bakımı için, yavru köpek beslenmesi ve yavru köpeklerde aşı takvimi önemlidir. Bu arada rutin muayene ve yavru köpek aşı takvimi için veteriner hekiminize yardımcı olmalısınız.

Köpeklerin ilk veteriner muayenesinde olabildiğince, veterinerinize oldukça bilgi getirmeniz gerekmektedir.

Öncelikle veteriner hekim yavru köpeğin ilk muayenesinde neler yapacağını bilmeniz gerekmektedir. Veteriner ilk yavru köpek muayenesinde neler yapar kısaca sıralayalım.

  • Öncelikle dış görünüşüne bakarak tüy durumunu kontrol eder.
  • Gözlerini, kulaklarını, ayak tırnaklarını ve ağız ve detaylı olarak dişlerine bakacaktır.
  • Kalp atışı ve nefes alıp verme sayısı tespiti için göğsünü dinler.
  • Karnını muayene edecektir.
  • Daha sonra iç parazit için dışkı örneği alacaktır.

Şimdi siz veteriner hekimin bu kontrolüne hazır olmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir yavru köpek için yukarıda sıraladığımız veterinerin size sorabileceği sorulara açık bir şekilde cevap vermeniz gerekir. Gerekli değişiklikleri hemen veterinerinize bildirmeniz gerekir.

O halde yavru köpek bakımı sırasında;

Gözler: Temiz ve parlak olmalı, göz beyazında değişik, anormal renkler oluşmamalıdır. Yavru köpeğinizde; gözlerde bozulma, yaşarma, şişlik, kapanma ve sağlıksız bir durum görüyorsanız hemen veterinere götürmeniz gerekir. Gözlerin etrafında toplanan akıntı tabakası ılık suya batırılmış bir bezle silinmelidir. Akıntı tabakası devam ediyorsa hemen veterinere götürmelisiniz.

Kulaklar: Uzun tüylü, sarkık kulaklı yavru köpek cinslerinde, haftada en az bir kere ya da çok sık olarak kontrol edilmesi gerekir. Yavru köpeklerde kulaklar temiz, akıntısız ve kokusuz olmalıdır. Özellikle yavru köpeklerde kulağın hava almasını engelleyen uzun ve fazla tüylerin temizlenmesi gerekmektedir.

Kulak kanalı içerisini normalden farklı olarak; kırmızı renkli, iltihaplı, pis kokulu, ateşi yüksek ve dokunmalara karşı hassasiyet olduğunu hissettiğiniz anda hemen veterinere başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Veterinerinizin size kulak temizliği ile ilgili verdiği bilgiyi dikkatlice dinleyin ve uygulamanızı ona göre yapın. Çünkü bütün canlılar ve köpekler için kulak çok hassas bir organ olduğunu unutmayın.

Ağız: Yavru köpekler,  pembe renkli diş etlerine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışındaki renkler, diş etlerinde şişlikler ve dokununca hassasiyet oluşması normal değildir. Anormal durumlarda ağızda koku meydana gelecektir. Hemen veterinerinize başvuru yapmanız gerekir.

Burun: Yavru köpeklerde burun temiz olmalı, akıntı olmamalı, dokunulduğu zaman yavru köpek ağrı hissetmemelidir.

Vücut Yapısı: Yavru köpeklerin tüylerinde karışıklık, topaklanma ve dış parazit bulunmamalıdır. Bu durum elle kontrol edilebilir. Normal köpeklerde elinizi yavru köpeğinizin üzerinde gezdirdiğiniz zaman; kalın, yağsız, kepeksiz, parlak ve ipeksi bir yapıya sahip olduğunu hissedebilirsiniz.

Ayaklar ve Tırnaklar: Ayaklarda eklemler devamlı olarak kontrol edilmelidir. Parmak aralarında oluşacak yabancı maddelerden arındırılmalıdır. Tırnaklar devamlı olarak kontrol edilmelidir. Anormal görünüm hissettiğiniz anda hemen veterinerinize götürmelisiniz.

Makat: Makat kısmında şişlikler ve dışkı kalıntısı olmamalıdır. Özellikle makatta kalıntılar pirinç tanesi gibi ise kesinlikle tenya var demektir. Bu gibi durumlarda vakit geçirmeden veterinerinize göstermenizde yarar vardır.

Yavru köpek bakımı sırasında bu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz bunları hemen not alarak veteriner hekime aynen anlatmanız gerekir. Çünkü yavru köpeğinizin tam tedavisinin yapılması için önemlidir.

Yavru köpek aşıları önemlidir. Veterinerinizin size önereceği yavru köpeklerde aşı takvimi aynen uygulanmalıdır. Değilse istemediğiniz ve tedavisi olmayan hastalıklar oluşabilecektir.

Yavru köpek bakımı içerisinde yavru köpeklerde aşı takvimi önemlidir. Yavrular hastalıklara karşı anne sütünden aldıkları antikorlar, 6 ila 16 hafta arasında bitmektedir. Aşılama sayesinde yavru köpeğin antikorları kendi kendine üretmesi sonucunda hastalıklardan korunur. Bu durumda veterinerin vermiş olduğu yavru köpeklerde aşı takvimi aynen uygulanmalı ve aksatılmamalıdır. H.Basri Kırbaş


Paylaş

*