Köpek Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılmalı?

Köpek nüfusunun sınırlandırılması ve bazı kalıtsal hastalıklardan korunmak için köpek kısırlaştırma işlemi yapılmaktadır. Ayrıca dişi köpek kısırlaştırma; ırk özelliklerinin korunması ve bazı sağlık problemlerinin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilmektedir.

Köpeklerde kısırlaştırma işlemi yapılması için uygun zaman seçimi titizlikle yapılmalıdır. Kulaktan kulağa yayılan “köpeklerin kısırlaştırılması erken olursa gelişmesinde problem olabilir” veya başka duyumlara fazla aldırmadan, veterinerinize danışın ve doğru kısırlaştırma zamanını seçin.

Köpek sağlığına önem veren gelişmiş ülkelerde dişi köpeklerde kısırlaştırma işlemi 5 ila 8 aylık arasında yapılmaktadır. Hatta 2 aylık gibi daha erken dönemlerde kısırlaştırma olsa bile hiçbir problemin olmayacağı bilinmektedir.

Köpeklerin kısırlaştırılması, tamamen köpek sahibinin isteyip istememesine bağlıdır. Köpeğinizin doğurup, yavru yapması tamamen sizin elinizdedir. Ancak köpeğinizde kısırlaştırma işlemi yapmak istiyorsanız, bunun zamanını iyi seçmeniz gerekir.

Araştırmalara göre köpeklerde meme kanseri riski kısırlaştırma geciktikçe artmaktadır. Eğer ergenliğe erişmeden dişi köpek kısırlaştırma işlemi yapılırsa, köpeğin meme kanserine yakalanma riski hemen hemen yok gibidir. Köpeklerde regl başlangıcı sonrası yapılan kısırlaştırma işleminde meme kanserine yakalanma riski % 8, ikinci regl den sonra yapılan kısırlaştırma işleminde ise meme kanserine yakalanma riski % 26 dır. Dolayısıyla dişi köpeklerde kısırlaştırma zamanı önemlidir.

Dişi Köpek Kısırlaştırma

Köpeklerin kısırlaştırılması ne yarar sağlar?

  • Dişi köpeklerde üreme organlarında oluşabilecek kanseri önler.
  • Köpeklerde meme kanseri oluşum riskini oldukça azaltır.
  • Üreme organlarında oluşabilecek enfeksiyonları engeller.
  • Dişi köpeklerde çok sık görülen “yalancı gebelik” ve buna bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Köpek kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra; köpeğim daha hareketsiz olur, kilo alır, tembel olur ve günlük aktivitelerini yerine getiremez düşüncesine kapılmayın. Köpeklerde kısırlaştırma işlemi sonrası köpek, sağlığına kavuşur kavuşmaz normal yaşantısına devam edecektir.


Paylaş

*