Evde Köpek Yavrusu Bakımı

Yeni sahip olacağınız köpek yavrusu ile ilgili olarak evde köpek yavrusu bakımı ilk günden nasıl yapılmalıdır? Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, yavru köpek eğitimi, yavru köpek bakımı ve yavru köpek besleme nasıl olmalıdır?

Yavru Köpeğin Evde İlk Günü:

Evinize yeni getirdiğiniz köpek yavrusu önce hırıltılı sesler çıkartarak gezinir. Sonra masum bakışlarla kuyruk sallar. Uzun bir yolculuk yapmışsa ilk yapacağı eylem çişini yapmak olacaktır. Normal karşılayıp kızmayınız. Önceden çiş yapacağını kestirip, ona göre yer seçmenizde yarar vardır.

Yavru Köpek Yatağı Hazırlama:

Evde köpek yavrusu için bir köşede yavru köpek yatağı ayarlanmalıdır. Rahatça hareket edebileceği döşenmiş bir sepet veya bir yatak olabilir. Köpek yatağı yakınına gazete kağıdı konup, tuvalet olarak kullanılabilir. Köpek yatağı yanına mama kabı ve su kabı yerleştirilmelidir. Böylece köpek yavrusu köşesi oluşturulur.

Köpek Yavrusu İçin İlk Gece:

Köpek yavrusu yalnızlıktan nefret eder. Yavru köpek eğitimi ile yalnız yaşamayı öğretmeniz gerekir. Yavru köpeğinizle biraz ilgilenip oynadıktan sonra, köpek yatağı veya sepetine bizzat kendiniz yerleştiriniz. Uslu durması ve kıpırdamamasını ima edecek söz ve tavırlarla kapısını usulca kapatınız.

İnsanlar gibi 8 saat uyuması olmadığından 2 saat sonra dikkatinizi çekmek amacı ile avazı çıktığı kadar bağırarak uyanacaktır. Işığı açtığınızda ortalık dağılmış, yatağın içi dışına çıkmış, köşesine idrar ve kakasını yapmış olduğunu görebilirsiniz. Bu annesinden ve kardeşlerinden ayrılmış yavru köpeğin içgüdüsüne uygun bir davranıştır. Ona hiç tepki vermeden, ondan uzak olmadığınızı hissettirin. Okşayarak ve şefkat göstererek yatağını düzeltin. Birkaç saat sonra kesik kesik havlayarak sizi tekrar yanına çağıracaktır.

Bu gayet doğal olup, burada yapacak iki hareketiniz olacaktır.

 1. Kesik kesik havlamaları duymayıp, nasıl olsa pes edecektir deyip aldırış etmeyeceksiniz. Bu doğru bir yöntem değildir. Çünkü sesini daha da yükseltip, etrafı ayağa kaldıracaktır.
 2. Yavaşça kapıyı açıp, bu kez ilkinde olduğu gibi duygusal davranmayıp, kızdığınızı göstermek zorundasınız. Sesinizi yükselterek bu durumun çok fazla olduğunu hissettirerek yatağına tekrar koyunuz.

Acaba siz mi köpeğiniz mi pes edecek? Bu arada sabahleyin bir işiniz olduğunu unutmayınız. Yatağında anne ve kardeşlerinin bulunduğu ortamı hissettirmeniz gerekir. Bunun için yatağına sarılmış bir hidrofor koyarak sıcaklığı sağlayabilir, yatağın altına bir çalar saat koyarak annesinin kalp atışlarını hissettirebilirsiniz. Köpek yavrunuz bu durumdan çok hoşnut olacak ve mutlu olacaktır.

Yavru Köpek Eğitimi:

Yavru köpek eğitimi için bazı kurallar vardır.

 • Onunla daima yavaş ses tonu ile konuşunuz. Böylece sert emir vermek ona hafif ceza olacaktır.
 • Eğer devamlı bağırırsanız, hayvanın duygularını köreltirsiniz.
 • Emirleri kısa açık ve daima aynı şekilde veriniz. Kelimeleri pek anlayamadığından sesi ve ses tonunu iyi tanır.
 • En iyisi emirleri değişik hareketlerle vermektir.
 • Emirlerinize uyduğu zaman onu okşayıp ödüllendirmeniz gerekir. Aksi halde cezalandırma sert sesle emir verme şeklinde olmalıdır.
 • Sert sesle bağırdığınız zaman bazı davranışlarının hoşa gitmediğini anlar.
 •  Kesinlikle vurmayınız. Çünkü size güven duymalı ve korkmamalıdır.

Esas olarak yasak bölgelerin, gıdaların, kendisine ait olan eşyaların tanıtılmasına çalışılmalıdır. Emir verildiği ve yasak konulduğu zaman onu hep aynı biçimde ve ses tonunda uyarmak gerekir.

Söz dinlemede ödül, dinlememede kesinlikle ceza uygulanmalıdır. Bu uygulamanın düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

Bazı köpekler sahiplerinin dikkatsizliklerini ve zaaflarını kollar, ondan faydalanmak isterler. Eğer iyi alışkanlıklarının sürdürmesini istiyorsanız, zayıf olmayıp prensiplerinizde katı olmalısınız.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi:

Yavru köpek sahibi olmuş kişilerin vermeleri gereken birinci eğitim köpek tuvalet eğitimi olmalıdır.

 • Yavru köpeklerin aşıları tamamlanıncaya kadar sokağa çıkarmadan evde tuvalet yeri belirlenmeli bir oda, koridor, wc ve banyo olabilir.
 • Kesinlikle zemin kısım halı olmamalıdır. Çünkü köpekler koku bıraktıkları yere tekrar tuvalet yapmak isterler.
 • Tuvalet yapacağı yeri gazete kağıdı ile kapatmanız iyi olacaktır.
 •  İlk tuvalet yaptığı gazeteyi atmayıp, yeni serilen gazetelerin üzerine koyunuz. Bu yöntemi kesinlikle uygulayınız. Zamanla gazeteleri azaltarak tek parça gazete koymaya başlayınız.
 • Aşamalı bir şekilde tuvaletini yapmasını istediğiniz yere tek parça gazete koymaya başlayınız.
 • Her defasında istediğiniz yere tuvalet yapmasında okşayınız ve ödüllendirerek motive ediniz.
 • Aşıları tamamlanan köpeğinizi yemeklerden 15-30 dakika sonra dışarıya çıkartınız. Sabah, öğle ve akşam tuvalet için gezdirin. Eğer tuvaletini yanlış yere yaparsa asla dövmeden hayır komutu ile sertçe uyarın.

Köpeğinize tuvaletini koklatma gibi ceza yöntemleri uygulanması, ileride köpeğinizin tuvaletini ortadan kaldırmasını yani, yemesine neden olabileceğinden bu tür uygulamalardan kaçınmalısınız.

Ceza ve ödül uygulamaları, mutlaka olay yerinde ve anında yapılmalıdır.

Yavru Köpek Besleme:

Yavru köpek beslemede anne sütü önemlidir. Yavru köpek 1,5 – 2 aylık olana kadar annelerini emmeleri gerekir. Yavrular günlük içgüdüsel anne memesini 10 ila 12 kez bularak emerler.

Annesi ölmüş veya başka sebeplerden anne sütü ile beslenemeyen yavrular mutlaka dışarıdan beslenmelidir. Eğer mümkünse azda olsa klosturum (ağız sütü) almalıdırlar.

Köpek sütü inek sütünden protein ve yağ bakımından iki kat, B1 vitamini hariç diğer B vitaminleri yönünden 10 kat daha fazla zengin olup, laktoz bakımından çok fakirdir. Bu durumda annesi ölmüş, köpek yavrusu ve kedi yavrusu aşağıdaki formülle beslenebilir.

KARIŞIM MALZEMELERİ KÖPEK YAVRUSU KEDİ YAVRUSU
İNEK SÜTÜ 250 ML 90 ML
KREMA 1,5 YEMEK KAŞIĞI  
YUMURTA SARISI 1 ADET 1/2 ADET
KESME ŞEKER 1 ADET  
VİTAMİN KOMBİNASYONU 1 TATLI KAŞIĞI 1 ÇAY KAŞIĞI
KALSİYUM MİNERAL KARIŞIM 1 ÖLÇEK 1 ÇAY KAŞIĞI
ZEYTİN YAĞI   10 ML

Evde köpek yavrusu bakımı ile ilgili olarak, yavru köpek eğitimi, yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, yavru köpek bakımı ve yavru köpek besleme nasıl yapılmalı gibi konularla ilgili bilgilerle beraber annesi ölmüş yavrular nasıl beslenmelidir? Konusu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yeni yavru köpek sahibi arkadaşlar bu bilgiler ışığında köpeklerine bakarlarsa çok fazla problem yaşamayacaklardır. Vet.Hek. Hasan Basri KIRBAŞ


Yorumlar

 1. alaattin yazıcı dedi ki:

  başka iş kalmadı köpek bakıcaz. memlekette açlık sınırında çok insan onlara yardım yapın hem okşamanıza gerek kalmaz. onların karnı doyunca anlar

 2. hakan Gözübüyük dedi ki:

  alaattin sen ne biçim bi insansın bee hiç mi hayvan sevgin yok senin hayvanlarla insanları bir tutmana onları kıskanmana da çok şaşırdım açıkcası bu nasl bir zihniyettir arkadaş ! Kaldımı böyleleri

 3. tr dedi ki:

  sen nasıl bir yaratıksın anlamadım

 4. Mehmet dedi ki:

  @ alaattin yazici
  hayvan kiskanan insanida ilk defa goruyorum…
  Eger sende 2 avuc yemege ve her ne zaman ne olursa olsun ,o hor gordugun evcil hayvanlar gibi beni hayatin ugruna seviceksen ,arkamdan hic is cevirmeyeceksen ve bu hayattaki en iyi dostum olucaksan gel kardesim madem bu kadar kiskandin senide besleyeyim….Yazdigin yazidan zaten senin gibiler yerine neden evcil hayvanlara deger veriyoruz anlasiliyor .. Yuh yaaa…

 5. sudenaz dedi ki:

  Bizim yavrumuz var köpek yavrusu eve siciyo diye bahçeye çıkartıyoruz taşa yapıyor

Trackbacks

 1. […] Evde Köpek Yavrusu Bakımı – Yavru Köpek Bakımı Köpek besleme konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Köpek besleme titizlik isteyen bir iştir. http://www.hayvanbilgisi.com/yazar/hasan-basri-kirbas/evde-kopek-yavrusu-bakimi-3896/ […]

Paylaş

*