Yoğurt Mayalama

Bilmeyenler için yoğurt mayalama zor gibi gözükse de alıştıktan sonra kolayınıza gidecektir. Deyim esasına “sütten yoğurt mayalama” olarak söylense daha doğru olur diye düşünüyorum. Yoğurt mayalama işlemi pastörize sütten yapılırken kısa zaman alır ve kolaydır, çiğ sütü kaynattıktan sonra mayalama işlemi biraz zaman almaktadır.

1. Pastörize Sütten Yoğurt Mayalama: Pastörize süt tamamen zararlı mikroorganizmalardan arındırıldığından süt kaynatılmasına gerek yoktur.

2. Çiğ Sütten Yoğurt Mayalama: Pastörize sütten ayrıcalığı sütün kaynatılmasıdır. Süt kaynadıktan sonra mayalama sıcaklığına kadar soğutma işlemi yapılır. Mayalama işlemi yapılma sıcaklığına kadar ısıtılması

Sütten Yoğurt Mayalama İşlemi:

  • Vücut sıcaklığının biraz üzerinde ısıtıldıktan yada o seviyeye düştükten sonra, kepçe ile biraz savrulması gerekir. Sebebi sütteki su miktarının biraz olsun azalmasını sağlamak ve sütteki kuru madde oranını biraz yükseltmektir. Mayalama işlemi tahmini 41 – 43 derece sıcaklıkta yapılmalıdır.
  • Sonraki aşamada ortamın sütün mayalanacağı kabın ortamının hazırlanmasıdır. Ortamın ısısına göre kışın kalın örtülerle sıcaklığını uzun süre  saklayabilecek şekilde örtülerek, yazın sıcak ortamlarda ise sadece tülbent kalınlığında örtüler kullanarak yer hazırlanmalıdır.
  • Maya seçimi yapıldıktan sonra maya mayalanacak sütün sıcaklığında küçük bir kasede sütle mayalık yoğurdun iyice karışımını sağlamak gerekir. Daha sonra mayalanacak sütle karışımı sağlanmalıdır.
  • Bir sonraki aşama hazırlanan yere kabı yerleştirdikten sonra sıkıca örtülüp, sütün mayalanmasını beklemek gereklidir.
  • Bu işlemden sonra 7 – 8 saat beklenmeli daha sonra Buz dolabında + 4 derecede 12 saat beklettikten sonra tüketilmelidir.

Yoğurt mayalama işlemi yapılırken en çok sorulan soru, ne kadar maya kullanılmalıdır? Buna şöyle diyelim, 3 kg sütte kullanılacak maya miktarı 2 veya 3 çorba kaşığı yoğurttur.


Paylaş

*