Veteriner İlaç – Veteriner İlaç Firmaları

Veteriner ilaç firmalarının tarihçesi pek eski değildir.Veteriner ilaç firmaları son 15 – 20 yılda çığ gibi büyümüş eskiden 8 – 10 civarı olan Veteriner ilaç üreten firma sayısı bu günlerde 100 – 120 civarında olduğu hesap edilmektedir.

Eskiden Veteriner ilaç sayısı 100 – 150 iken bu günlerde 1500 – 2000 civarında olduğu bilinmektedir. Veteriner ilaçlarının çoğalması tabiki hayvancılık açısından önemlidir. Bu ülkede zamanında ilaçsızlıktan bilhassa paraziter ilaçları kullanmamaktan dolayı çok hayvan telef olmuştur. Bilinçsizlikten halada telef olmaktadır.

Ancak, Ülkemizde üzülecek bir konu yeni molekül aktif madde yok hep jenerik ürünler üretilmektedir yani taklitçilik had safhadadır.

Veteriner ilaç üreten firmaların üreten demeyelimde taklit eden firmaların diyelim bunların sipesifik bir ilacı yoktur hepsinin ilaçları aynıdır.

Burada orijinal molekül veya aktif madde üreten firmaları ayrı tutmakta fayda vardır. Yıllardan beri Dünya insan ve hayvan sağlığına hizmet etmiş insanları ve bu firmaları takdir etmek gereklidir. Hayvan sağlığı için; Tetramizole, Oksitetrasiklin, Thibendezole, Triklebendozole, Okzilozanid, Levamizole, Tylosin, Enrofloksasin, ivermectin ve buna benzer antibiyotik ve paraziter ilaç hammaddesi üreten, çalışması yapan firmaları taktir etmek bütün insaların asli görevi olduğunu düşünmek gereklidir.

Burada molekül ve aktif madde madde üreten firma ne yazıkki Türkiye’ de yoktur hepsi hazıra konma peşindedir. Arge çalışması bizimkilerin umurunda bile değildir. Ama hepsi veteriner ilaç firmasıyız diye geçinir. İlaç yapılacak aktif madde nerde ucuz onun peşinde koşan firmalar pazarlama cambazlığı ile günümüzde popüler konumdadırlar.

Aynı aktif maddeleri kullananan bizim firmalarımız ben daha iyisini yaparım prensibi ile rant elde etme peşindedirler.

Yerli Veteriner ilaç yapan Firmaların hangisine bakarsanız bakın GMP der başka yok ne bu diye sorarsanız ohooooo molekül veya aktif madde üreten firmalardan daha iyisini kendileri yapıyor havasındadırlar.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen yinede bu sektörde iş yapanları alkışlamak gerektiğini düşünmek gereklidir.

Veteriner İlaç Firmalarının üretmiş oldukları bu ürünleri; Veteriner Kıliniklere, Eczanelere dağıtmak ve  satmak için Türkiye’ de Veteriner İlaç Deposu mevcuttur. Ancak Veteriner İlaç Deposu Kanun veya Yönetmelik açısından yeri olmayan bir konumdadır. Yani legal bir konumları yoktur. Şu anda yapmış oldukları iş, kanun ve yönetmeliklere aykırıdır.

Veteriner İlaç Deposunun Ruhsatını Sağlık Bakanlığından almak ve Mesul Müdür olarak Eczacı bulundurmak mecburiyeti vardır. Ancak Veteriner ilaçlar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ ndan ruhsatlıdır. Yine bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bu karmaşa içerisinde bulunan Veteriner İlaçları genel yayılma ve satış sahasındada aynı karmaşa içerisinde devam etmektedir. Çünkü üstü ve altı olmayan bir sektör konumundadır.

Veteriner ilaç satış ve pazarlamasının bir mesleği yoktur. Önüne gelen alır ve satar konumundadır. Veteriner ilaç fiyatları, örneğin üzeri etiket fiyatı 40.00 TL. olan bir ürün 12.00 TL ye nihayi tüketiciye satılmaktadır. Başka bir sektörde varmı böyle bir olay.

Düşünün bir malı toptancısından daha ucuza alan nihayi tüketici hangi sektörde görülmüştür. Bu hesabın içinden Maliye Bakanlığı bile çıkamaz konuma gelmiştir. Bu sektörden nasıl vergi toplanır merak konusudur.

Veteriner ilaçlarının bir an önce yönetmeliklerle satışının ve pazarlamasının düzenlenmesi gereklidir. Burada en büyük görev Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına düşmektedir. Bu keşmekeşlikten bir şekilde çıkarılıp bir düzenleme ile bu sektör esas sahiplarine teslim edilmesi gerekmektedir.


Yorumlar

 1. Emin Öndağ dedi ki:

  Super yazı, ellerinize sağlık.

 2. mümessil dedi ki:

  bu mesajı bir eczacı yazmamışsa ben hiç bir şey bilmiyorum düşen cirolarınızı hayvan sağlığından mı tamamlamak istiyorsunuz anlamadım olmadı dr. ları da devre dışı bırakalım siz yazın reçeteleri böylece cebinizi torunlarınızın torunlarına da yetecek şekilde doldurabilirsiniz

 3. depocu dedi ki:

  Düşünün ki en az insan sağlığı kadar önem arz eden veteriner ilaç sektörü hiç bir denetim ve kontrole maruz kalmaksızın üretiminden son kullanıcıya kadar nasıl bir yol izlediği bilinmeksizin devam etmektedir. Bunların üstüne birde mesleği veterinerlik olan arkadaslarımızın veterinerlikten cıkıp kendilerini ticaret erbabı görmelerini sektörü içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Bir sektör düşünün ki ticareti “t” sini okumamıs arkadasların, sektörün finansal yapısının tam merkezinde olduğu. Böyle bir sektör tabiki buhran içerisinden çıkamaz. Mümessil arkadasımda veteriner değil ise ben hiçbirşey bilmiyorum, inanın ticaret işini eczacılar sizden cok daha düzgün yapıyorlar. Daha açıklayıcı olması açısından söylüyorum doktorların ilaç satma yetkilerinin olduğunu düşünebiliyormusunuz. Veteriner sektörü için malesef durum böyledir.

 4. Yasemin dedi ki:

  İnsana hayatına değer verilmiyorki hayvanlarada verilsin. Bugün piyasa olmayan ve bulunmayan bir ilacı sen hekim olarak reçeteye nasıl yazabiliyorsun. Şaka gibi,fakülte gibi bir yerde yoksa ben nasıl bulabilirim. Kendi işlerini bize yaptırıyorlar yazıklar olsun

Paylaş

*