Ülkemizdeki Hayvancılık Faaliyetleri

Ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri bölgelerimize hatta illerimize göre değişmektedir. Ülkemizde hayvancılık, kanatlı sektörünü ayrı tutarsak küçükbaş hayvancılık ve büyükbaş hayvancılık uzun yıllar aile işletmesi şeklinde faaliyet göstermiştir.

1990 yılların başlarından itibaren ülkemizin değişik işlerinde faaliyet gösteren holdingleri hayvancılığa yönelmişler, hayvancılığın bir sanayi kolu olmasını sağlamışlardır. Ülkemizde hayvancılık kısaca bir sektör haline dönüştürülmeye çalışılmıştır.

Bu çalışma ülkemizdeki hayvancılığı biraz olsun modernize etse de ülkenin hayvansal gıda açığını kapatmaya yetmemiştir. Son zamanlarda hayvancılık devlet tarafından desteklenerek uzun vadeli faizsiz kredi ile teşvik edilmeye çalışılmaktadır. Amaç ülkemizdeki hayvancılık faaliyetlerini hızlandırmak ülkenin hayvansal gıda ihtiyacını dışa bağımlılıktan kurtarmaktır.

Hayvancılık Nedir:

Hayvancılık nedir? İnsanlar için hayvansal gıda ve iş üretimi sağlamak amacı ile canlıların bakımı, beslenmesi, üretimi, ıslahı ve yetiştirilmesi için yapılan faaliyetlerdir.

Ülkemizde hayvancılık faaliyetleri kanatlı hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, ipek böcekçiliği ve tek tırnaklı hayvan yetiştiriciliği olarak sıralanabilir. Diğer zevk için yetiştirilen hayvanları dışarıda tutabiliriz.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Nedir:

Bu başlık altında yumurta tavuğu yetiştiriciliği, broiler yetiştiriciliği(etlik piliç), devekuşu yetiştiriciliği ve bıldırcın yetiştiriciliği gibi hayvancılık faaliyetleri sayılabilir. Amaç tavuk eti ve yumurta olarak hayvansal gıda üretimidir.

Kanatlı sektörü ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri açısından dünya standartları ile yarışır haldedir. Kanatlı sektörü ülkemizin yüz akıdır.

Büyükbaş Hayvancılık Nedir:

Büyükbaş hayvancılık denince başlıca hayvansal gıdamız olan et ve süt üretimi aklımıza gelmektedir. Büyükbaş hayvancılık nedir? Besicilik ve süt hayvancılığı yetiştiriciliğidir. Son zamanlarda üzerine düşülmeye ve yetiştirilmesine hız verilen, hayvancılık faaliyetleri içerisindedir.

Küçükbaş Hayvancılık Nedir:

Ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri açısından eski yıllara göre çok gerilemiştir. Küçükbaş hayvan olarak nitelediğimiz koyun ve keçi varlığımız çok zayıflamıştır. Daha 1980 yılların sonlarına kadar ihracata giden küçükbaş hayvan ithal edilir hale gelmiştir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği de ülkemizin et, süt, yapağı, kıl ve tiftik ihtiyacını karşılama açısından önemli bir yere sahiptir.

Arıcılık Nedir:

Arıcılık, ülkemizde iklimin ve doğanın uygun olmasından dolayı aile işletmesi şeklinde yapılmaktadır. Dünyaca ünlü bal çeşitleri ülkemizde üretilmektedir.

İpek Böcekçiliği Nedir:

İpek dokuması asırlardan beri bütün dünyada yapıldığı gibi Anadolu’da da yapılmıştır. Ülkemizde Bursa ve Hatay civarında bölgesel olsada yetiştirilip, ipek dokuması yapılmaktadır.

Tek Tırnaklı Hayvan Yetiştiriciliği:

İnsanların eskiden beri iş gücü bakımından yararlandıkları hayvanlardandır. Çağımızda bile at, katır ve eşekten iş gücü olarak yararlanılmaktadır. Ülkemizde iş gücünden yararlanılmak için bütün bölgelerimizde yetiştirilmektedir.

Atlarda bir başka uğraşta yarış atçılığıdır. Yarış atı yetiştiriciliği başlı başına ayrı ve ekonomik boyutları büyük bir sektör olarak bilinmektedir.

Balık Yetiştiriciliği Nedir:

Ülkemizde balık yetiştiriciliği iki şekilde yapılmaktadır. Tatlı su balıkçılığında alabalık yetiştiriciliği, denizde ise ağırlıklı olarak levrek ve çipura yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ülkemizdeki hayvancılık faaliyetleri tabi bunlarla sınırlı değildir. Zevk ve süs için yetiştirilen hayvanlarda mevcuttur. Ülkemizdeki hayvancılık olarak ekonomik ve iş katkısı olan hayvancılık faaliyetleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık.


Yorumlar

 1. alihan aksu dedi ki:

  ben alihan aksu bu yazıyı çok beğendim

 2. alp korkmaz dedi ki:

  güzel bişey hayvancılk

 3. kemal * özen dedi ki:

  çok güzel bir şey hem dersimede yardımcı oldu

 4. anıl kocatürk dedi ki:

  Çok güzel bir site ve dersime yardımcı oldu!! pm!!!

 5. ömer dedi ki:

  yaaa ben hayvancılığın ekonomik faliyetlerini istiyorum oooofff :( :&

Paylaş

*