Süt Sığırcılığı Ahır Projesi – Ahır Yapımının Önemi

Süt sığırcılığı ahır projesi, süt hayvancılığı yapacaklar için önemli olup, ahır yapımı ve planlaması özenle yapılmalıdır. Süt sığırcılığı işletmesi Avrupa ülkelerinde en az 40 süt ineği olmasına karşın, ülkemizde bu sayı en az 20 süt ineği işletme için ekonomik olarak kabul edilmektedir.

Süt hayvancılığı için önemli olan karlı hayvancılık yapmaktır. Ülkemizde yapılan yanlış uygulamalar süt sığırcılığı yapanları zarara uğratmıştır. Nedir bu yanlışlar kısaca bakalım;

• Pahalı damızlık hayvan alımı,

• Süt inekleri için yeteri kadar bakım ve beslenme uygulanmaması,

• Hayvanların sağlığı ile ilgili olarak yeterince bilgi edinilmemesi,

• Yetiştiricilerin eski hayvan bakımı ile ilgili alışkanlıklarından vazgeçmemesi,

• Hayvan bakımında kalifiyesiz elaman seçimi,

• En önemlisi modern ve teknolojiye uygun barınak ve ahır yapımı konusunda yanlış yönlenme.

Süt sığırcılığı için daha birçok olumsuz cümle eklenebilir. Ülkemizde en önemli eksik süt sığırcılığı ahır projesi uygulamasından kaynaklanmaktadır. Tam olarak uygulanmayan süt sığırcılığı ahır projeleri eksik yapılmasında geriye dönüşü olmayan maddi kayıplara neden olmaktadır. Ahır yapımı yapboz olamaz, tekrar düzenlemek tekrar ahır yapımı demektir.

Süt hayvancılığı ahır projeleri uygulaması yapılırken nelere dikkat edilmelidir:

• Ahır yapımı ve yer seçimi; temiz hava, ısı ve nem hayvanların ihtiyacına göre olmasına dikkat edilmelidir.

• Süt inekleri yaşamına uygun ahır yapımı gerçekleştirilmelidir.

• Hayvanların sağım, yemleme, ahırda gübre temizliği ve diğer işlemlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

• Sürü yönetimi kolayca yapılabilir durumda olmalıdır.

• Ahır planı mekanizasyon ve teknoloji uygulanabilir durumda yapılmalıdır.

Sağım ve modern ahır sistemlerinin kurulması için, ahır yapılırken süt sığırcılığı ahır projeleri ülkemizde en az 20 ve üzeri süt inekleri için hesaplanmalıdır. Bu şartlarda ahır yapımı gerçekleşmelidir. 20 baş süt ineği için yapılan işletmeler ileri dönük büyütülebilir ahır planlaması ile yapılması gerekir.

Sağım ve modern ahır sistemleri nelerdir? Sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem yolu, gübre çukuru, gübre sıyırıcı sistemleri, sıvı gübre pompası, suluklar v.s gibi sistemlerin kurulabilmesine uygun ahır yapımı gerçekleşmesi gerekir.

Ülkemizde uygulanmakta olan süt hayvancılığı için ahır tipleri:

1- Bağlı Duraklı Ahırlar: Bu tip ahırlar günümüzde pek yapılmasa da eskiden yapılmış, yer darlığı nedeni ile kullanılan ahır tipleridir. Süt inekleri sabit duraklarda bağlı olarak tutulur. Bakımı, beslenmesi ve sağımı sabit durduğu yerden yapılır.

2- Serbest Açık Ahırlar: Üç tarafı kapalı güney veya doğu yönü açık hayvanların rahatça gezebildiği ahır tipidir. Bu tip ahırlarda gübre temizleme işlemi zordur.

3- Serbest Duraklı Ahırlar: Bu ahır tipi serbest açık ahırların modern edilmiş şeklidir. Günümüzde dünyada ve ülkemizde yaygın olarak yapılan ahır tipidir. Modern ahır sistemlerinin rahat bir şekilde kullanılabileceği ahır tipi serbest duraklı ahırlardır. Bu ahır tipinde inek sayısına göre düzenlenen duraklarda süt inekleri dinlendirilir.

Süt sığırcılığı ahır projesi yaptırıp, uygulamasını yapacak işletme sahipleri ahır yapımı projeye uygun olarak yapılmasına dikkat etmelidirler. Eksik veya ölçüsüne uygun yapılmayan ahırlarda geri dönüş olmayabilir. Süt inekleri için yaşanabilir ahır tiplerini uzman olan şirketlere yaptırmanızda yarar vardır. Ahır yapıldıktan sonra tekrar düzeltmesi tekrar ahır yapmak kadar maliyetlidir.


Yorumlar

 1. kerem güner dedi ki:

  merhaba ben manisa demirci ilçesine yakın köyde hayvancılık yapmak istiyorum koyun,keçi,büyük baş süt sığrı ve ekipmanı malzemeleri almak istiyorum ikinci el malzemede olur,,, vadeli koyun enaz 200 adet almak istiyorum hertürlü teminat verilir, yardımcı olursanız sevinirim 0534-798-08-13 0507-399-99-53…

 2. bünyamin okşar dedi ki:

  selamün aleyküm. ben 20 başlı bir süt ineği ahırı yapmak istiyorum ziraat bankasından kredi kullanarak nasıll bir yol haritası izleyeceğim. bana önerileriniz ne olabilir. 200 dönüm ÇKS var. ilçe tarımdan. ziraat odasına kayıtlıyım. 650-750 evlek arazim var. çift çeker 2011 model john deere traktörüm var. ereğlide 503 M2 lik arsam var. konya ereğlinin çayhan kasabasında ikam etmekteyim. çiftçiliklede uğraşmaktayım. 20 yıllık devlet memuruyum. kullanacağım krediye kefilde verebilirim. bu durumda banka kredi kullandırırmı. daha ne ister benden. selam ve saygılarımla dönerseniz sevinirim.

 3. Hamza SADIKOĞLU dedi ki:

  Bünyamin bey merhaba,

  Ziraat Bankası Hayvancılık kredilerinden faydalanmak için gerekli herşeye fazlasıyla sahipsiniz. Bu konuda 0 532 152 39 80 numaralı telden bana ulaşabilirseniz izleyeceğiniz yol haritası için size yardımcı olabilirim.

  Saygılarımla

  Modern Tarım Hayvancılık Ltd.Şti.
  Kırklareli Babaeski

 4. murat dedi ki:

  selamun aleykum ben muş da yasıyorum ve ovada bnm arazım var agır yapacak kadar orda yuz tane sut ınegı beslemek ıstıyorum yanı moder ahırcılık yapmak ıstıyorum bana yardımcı olurmusunuz arkadaslar.saygılarımla

Paylaş

*