Koyun Ağılı

Damızlık koyun yetiştiriciliği ve koyun besiciliği yapacaklar, ideal koyun ağılı projesi yaptırmak zorundadır. Koyun ağılı yapımı için, ideal koyun ağılı projeleri yaptırılması gerekir. Eğer aksi durumlarda sıkıntı yaşanabilir.

Öncelikle koyun ağılı yapımı esnasında yapacağınız koyunculuk iş koluna göre yer seçimi önemlidir. Koyun ağılı yapımı için ideal bir yer seçtiğinizi düşünürsek yapacağınız koyunculuk iş koluna göre, damızlık koyun yetiştiriciliği, koyun besiciliği ve kuzu besiciliği için koyun ağılı kapalı alanı ile gezinti alanı ölçüleri ne olmalıdır? Ya da başka bir deyişle koyun ve kuzu başına kapalı ve gezinti alanı ölçüleri ne olmalıdır?

Koyun ağılı projesi yaptırırken veya koyun ağılı yapımı için bu ölçüler çok önemlidir. Öncelikle kaç baş koyun yetiştiriciliği veya koyun besiciliği yapacağınıza karar vermelisiniz. Koyun ağılı projeleri yaptırılırken ileriye yönelik hayvan sayısını arttırabileceğinizi düşünerek proje yaptırmanız ve uygulamanız gerekebilir.

Koyun Ağılı Kapalı Alanı Ölçüleri Hayvan Başı Ne Kadar Olmalıdır:

  • Gebe koyun ve damızlık süt koyunu için 2,25 – 2,5 m2
  • Damızlık koç için 1,2 – 1,5 m2
  • Erkek ve dişi toklu için 0,5 – 0,6 m2
  • Koyun İçin 0,8 – 1,0 m2
  • Süt kuzusu 0,3 – 0,4 m2 olmalıdır.

Koyun ağılı için bu kesinlikle hesaplanarak, koyun ağılı yapımı gerçekleşmelidir.

Koyun Ağılı Gezinti Alanı Ölçüleri Hayvan Başı Ne Kadar Olmalıdır:

Koyun ağılı gezinti alanı kapalı alanın iki katı olarak hesaplanmalıdır. Yapacağınız gezinti alanının etrafı bir metre yükseklikte çevrilmelidir.

Koyun ağılı yapımı yeri seçilirken, koyun ağılı altlığının devamlı olarak altı ve üstü kuru olabilecek bir yer seçilmesine dikkat edilmelidir. Bütün canlı hayvanlarda olduğu gibi koyunlarında altlığı önemlidir. Çünkü birçok hastalığın bulaşması altlıktan kaynaklanmaktadır.

Koyun ağılı projesi yaptırırken ve koyun ağılı yapımı için yukarıda bahsettiğimiz ölçüler ve yer seçeneğine mutlaka uyulmasında yarar vardır. Karlı bir koyunculuk yapmak istiyorsanız, koyun ağılı yapımı itina ve özenle yapılmalıdır.


Yorumlar

  1. Turan koçdemir dedi ki:

    bu açıklamalar yetersiz geldi bana.mesela agılın yüksekligi,cephesi havalandırması,dogumyeri,kuzuların bakım yeri vs. gibi bu konuyu detaylı açıklarsanız memnun olurum slmlr

Paylaş

*