Hayvanlarda Yaşam – Canlılarda Yaşam Döngüsü

Hayvanlarda yaşam döngüsü, hayvanların doğumdan ölümüne kadar geçen zamandır. Hayvanlarda yaşam döngüsü; hayvanın ırkına, türüne, cinsine, yapısına, yaşadığı bölgeye göre değişiklik gösterir.

Özellikle yabani ortamda canlıların yaşam döngüsünü tespit etmek zordur. Yabani hayvanlarda yaşam döngüsü tespiti zor olmasına rağmen araştırmacılar değişik yöntemlerle ömür veya yaş tespiti yapabilmektedirler.

Bazı canlıların ömrünü tespit etmek için uygun yerlerine plaka veya bir cisim takarak yaş tayini yapılabilmektedir. Canlıların göçleri ve yaşları tespit edilebilmektedir.

Canlılar içerisinde en uzun yaşayanlardan biriside insandır. Biraz şaşılacak bir durum ancak en uzun insan yaşam döngüsü 110 – 150 yıl olabilmektedir. Memeli canlılarda insanlara en büyük rakip fildir filin yaşam döngüsü 80 – 100 yıl civarında olduğu bilinmektedir.

Kuşların yaşam döngüsü:

Kuşların yaşam döngüsü fazla değildir. En fazla kuşların yaşam döngüsü olan kanatlı kargadır. Karganın yaşam döngüsü 70 – 80 yıl olarak tahmin edilmektedir. Karganın yaşam döngüsünü papağanlar izlemektedir. Papağandan sonra yırtıcı kuşlar yaşam döngüsü uzun olan hayvanlardır. Kuşların yaşam döngüsü ekseriyetle kısadır. Birçok kuşun yaşam döngüsü 3 yıl ila 20 yıl arasındadır.

Balıklarda yaşam döngüsü:

Balıklarda yaşam döngüsü 50 yılla sınırlıdır. Balıkların yaşam döngüsü avcıları tarafından avlanmaz iseler 50 yıl civarında yaşama şansları vardır.

Sürüngenlerin yaşam döngüsü:

Sürüngenlerin yaşam döngüsü en uzun olanı büyük kara kaplumbağalarıdır. Bu kara kaplumbağaları 200 yıl yaşayabildikleri saptanmıştır. Timsahlar ve küçük kara kaplumbağaları 100 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

Çeşitli hayvanlarda yaşam döngüsü şöyledir; Köpeğin yaşam döngüsü diğer canlılara göre biraz kısadır. Köpeğin yaşam döngüsü köpeğin türüne göre değişmekle beraber 12 ila 22 yıl arasında olduğu bilinmektedir.

Yeryüzünde yaşayan bir sürü canlının yaşam döngüsü değişik değişiktir. Bunlardan uzun olanları olduğu gibi çok kısa yaşam döngüsüne sahip olanlarda mevcuttur. Bunlardan kelebeğin yaşam döngüsü çok kısadır. Kelebeğin yaşam döngüsü gibi kısa olan bir başka canlıda ipek böceğinin yaşam döngüsüdür. İpek böceğinin yaşam döngüsü aşağı yukarı kelebek gibidir. Canlılar içerisinde sineklerin yaşam döngüsü en kısa olanıdır.

Hayvanlarda yaşam değişik şekilde devam eder. Kimi karada kimi denizde kimide havada yaşayarak, yaşam döngüsünü tamamlarlar.


Yorumlar

 1. emre dedi ki:

  saol abi yaw ödevım bıtttı 😀 100 aldımmmm

 2. emre dedi ki:

  hadi herkes yorum yazsınnn :):D:):D

 3. saane dedi ki:

  kurbağaları da ekleyin bnce guzel olur 😀

 4. münir dedi ki:

  herkesin yorum yazmasını bekliyorum:)

 5. mert dedi ki:

  merhaa arkadaşarrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 6. eda ece dedi ki:

  bilgi çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllll ve çokkkk süperrrrrrrrr..

 7. mehmet dedi ki:

  cok superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 8. Ayhan dedi ki:

  abi bu kopyalanmıo

 9. tuana dedi ki:

  daha cok hayvan olsaydı daha ıyı olurdu

Paylaş

*