Hayvanlar Hakkında Bilgi

Dünyada yaşayan hayvanların ilginç özellikleri ile beraber bazı hayvanlar hakkında bilgi sahibi misiniz? Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler ile ilginç hayvanlar ve özellikleri Hürriyet Gazetesinden derlenmiştir.

Bazı hayvanların bilinmeyen yönleri veya hayvanlar hakkında bilmediklerimiz olduğunu buradaki hayvanlar hakkında bilgi metninden anlayabiliriz.

Hayvanlar hakkında İlginç Bilgiler:

Uzaydaki ilk hayvan hangisidir? 

Meyve sineği. Küçücük astronotlar bir miktar tahıl tohumuyla birlikte Amerikan V2 roketine bindirildi ve 1946 Temmuz’unda uzaya fırlatıldılar. Yüksek irtifada patlamanın radyasyon üzerine etkisini test etmeye alışkındılar.

Kobaylar ne için kullanılır? 

Kobaylar ya da hintdomuzları artık neredeyse hiç deney hayvanı olarak kullanılmıyor ama Perulular bunlardan her yıl yaklaşık 65 milyon adet tüketiyor. Ayrıca Kolombiya, Bolivya ve Ekvador’da da yeniyor.

Şu ana kadar yaşamış en tehlikeli hayvan hangisi? 

Bu sorunun cevabı açık ara sivrisinektir. Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısını (muhtemelen 45 milyar kadar) dişi sivrisinekler tarafından öldürüldü. Günümüzde bile her 12 saniyede bir kişi sivrisineklerden kaynaklanan sebeplerle hayatını kaybediyor.

Üç saniyelik hafızaya sahip olan şey nedir? 

Bu konuda henüz kesin bir sonuca ulaşılmış değil. Ancak yaygın kanının aksine, bir Japon balığının hafızası birkaç saniyelik değil. Yapılan araştırmalar, Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu ve değişik şekilleri, renkleri ve sesleri ayırt edebildiğini gösterdi.

Bir kırkayağın kaç tane ayağı vardır? 

Kırkayak kelimesi, Latince “yüz ayak” anlamına gelen centipeda kelimesinden gelmektedir. Kırkayaklar yüz yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir biçimde incelenmelerine karşın tam olarak yüz ayağa sahip bir örneğine rastlanmamıştır. Türkçe’deki adlarına bakarak bu hayvanların kırk ayaklı oldukları da söylenemez.

Develer hörgüçlerinde ne depolar? 

Develer hörgüçlerinde su değil, yağ depolar; bu yağ da enerji stoku olarak kullanılır. Suyun depolandığı yer vücutlarıdır, özellikle de kan dolaşım sistemleri; bu da onları su kaybından etkin bir biçimde korur.

Kafasını kuma gömen hayvan nedir? 

Devekuşu yanlış cevaptır. Asla bir devekuşunun kafasını kuma gömdüğü görülmemiştir. Bunu yapsaydı boğulurdu. Bir tehlikeyle karşılaştığında her aklı başında hayvan gibi devekuşu da var gücüyle kaçar.

Develer nereden gelir? 

Afrika ve Arap çöllerinin simgeleri olsa da deve Amerika kökenlidir. Atlar ve köpekler gibi, develer de 20 milyon yıl önce Amerika’nın otlaklarında evrildi. Bu hayvanlar o zamanlar, bildiğimiz haliyle hörgüçlü yük hayvanları olmaktan ziyade, daha çok zürafaya ya da ceylana benziyordu. Bering kara köprüsünden Asya’ya 4 milyon yıl önce geçtiler.

Yılanları en çok hangi müzik cezbeder?

Onlar için fark etmez. Yılan oynatma numaralarında kobralar flütün görüntüsüne tepki verir, sesine değil. Yılanlar kesinlikle sağır olmamalarına rağmen müziği tam olarak “duymazlar.” Yılanların dışarıda bir kulak ya da kulak zarları yoktur fakat çeneleri ve karın kasları sayesinde yerden aldıkları titreşimleri hissedebilirler.

Bazı hayvanlar hakkında bilgi verilmiştir. İçlerinde hayvanlar hakkında ilginç bilgiler mevcuttur. Hayvanların ilginç özellikleri Hürriyet Gazetesinden derlenmiştir.


Yorumlar

  1. OzerCafe dedi ki:

    kolay gelsin çok güzel paylaşım paylaşırmısınız elinize sağlık

Paylaş

*