Çiftlik Kurmak İstiyorum – Hayvancılıkta Hangi İş Olsun

Çiftlik kurmak istiyorum diyenler, öncelikle çiftliği hangi iş üzerine kuracaklarına iyice karar vermeleri gerekir. Çünkü çiftlik kurmak belli bir aşaması olan bir iştir. Hangi iş yapılacaksa ona göre proje yapılması gerekir. Çiftlik kurmak için karar verdikten sonra hangi iş yapılacaksa ona göre karar verilir ve başlanır. Artık başlandıktan sonra geri dönüşü olamaz, zaten olmamalıdır.

Çiftlik kurmak deyince tabi olarak bizim aklımıza hayvan çiftlikleri gelmektedir.

Büyükbaş hayvancılık yapacaklar çiftlik kurmak istiyorum diyorsa büyükbaş hayvancılıkta hangi iş yapılacak;

1    Büyükbaş süt hayvancılığı yapmak istiyorsa çiftlik kurmak işlerini ona göre projelendirmeli süt hayvancılığı için çiftlik kurulmalıdır.

2-    Büyükbaş damızlık hayvan yetiştirmek istiyorsa damızlık düve yetiştiriciliği son zamanlarda çok yaygın, ona göre çiftlik kurmak gerekmektedir.

3-    Büyükbaş besi hayvancılığı yapılamak isteniyorsa ona göre çiftlik kurma işlemi yapılmalıdır.

Küçükbaş hayvancılık için çiftlik kurmak istiyorum diyenler küçükbaş hayvancılıkta hangi iş yapılacak;

1-    Damızlık koyun keçi çiftliği kurmak için proje ona göre yapılmalıdır.

2-    Koyun keçi besiciliği için çiftlik kurmak istiyorum diyenlerde küçükbaş besi çiftliği kurmak için proje yaptırmalıdırlar.

Kümes hayvanları ile ilgili çiftlik kurmak istiyorum diyenler, kümes hayvanları ile ilgili hangi iş kolunu seçeceklerine karar verip ona göre çiftlik kurmaları gerekir. Kısaca bahsedelim;

1-    Damızlık anaç kümes hayvanları için çiftlik kurmak istiyorum diyenler, ona göre damızlık çiftliği kurmaları için işlem yapmalıdırlar. Yumurta tavuğu civcivi ve etlik civciv yetiştirmek için damızlık yumurta yetiştirilen çiftliklerdir.

2-    Yarka yetiştirme çiftliği kurmak isteyenlerde ona göre çiftlik kurmaları gerekir.

3-    Yumurta tavukçuluğu için çiftlik kurmak istiyorum diyenler yumurta tavukçuluğuna yönelik çiftlik projesi yaptırmaları gerekir.

4-    Etlik piliç çiftliği kurmak isteyenler, etlik piliç çiftliği kurmak için proje yaptırmalıdırlar.

5-    Diğer kümes hayvanları için bıldırcın yetiştiriciliği için bıldırcın çiftliği, hindi yetiştiriciliği için hindi çiftliği, kaz ve ördek yetiştiriciliği için kaz ve ördek çiftlikleri için özel çiftlik projeleri yapılması gerekir.

Diğer hayvancılık iş kollarında balık çiftlikleri, at haraları ve arıcılık gibi iş kollarındaki yetiştiricilik için projeler yapılarak yatırım yapılmalıdır.

Yapımına başlanan ve bitirilen çiftlikler hangi iş kolu için yapılmışsa geri dönüşümü düşünülmemelidir. Geri dönüş için yapmış olduğunuz yatırımdan daha fazla bir sermaye gerekebilir. İyi düşünüp hayvancılıkta hangi iş kolunu düşünüyorsanız kararlı bir şekilde başlayıp, bitirin.

Çiftlik kurmak istiyorum diye yola çıkanlar, hayvancılıkta hangi iş kolunu yapacağına kesin olarak karar verdikten sonra işe başlamaları gerektiği bilinmelidir. Yukarıda belirtildiği gibi geri dönüş maddi zararlara yol açabilir.


Yorumlar

 1. Recep Som dedi ki:

  Sayın muhterem bey
  ben doğu frizen veya tahirova koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum
  bu konuda destekleyici kurmlardan nasıl faydalana bilrim ?

 2. Ahmet dedi ki:

  Iyi gunler ben Ahmet Uzun
  Ben tavuk ve hindi ciftligi kurmak isitiyorum. Bu konuda bana bilgi verirmisiniz?
  Tesekkur ederim

 3. SADİYE dedi ki:

  sayın recep bey ve ahmet bey koyun ve keçi veya diğer hayvanlar için şu anda ipart programı çok uygun %55 veya %65 oranında hibe desteği veriyor.11.çağrı açılmak üzere istiyorsanız görüşelim.Bizler hibe -teşvik-kosgep projeleri ile uğraşıyoruz.bana bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

  TEL:0 541 642 84 94

 4. adem doğan dedi ki:

  doğan inşaat olarak tecrübeli eleman ve ekipmanlarımızla anahtar teslimi çiftlik kurulur adem doğan05417385158 ereğli konya

 5. dilek dedi ki:

  Ben kanatli hayvan ciftligi kurmak istiyorum.bildircin hindi ordek sulun tavus kusu bunlar icin tarim ve koy islerinin istedigi prosedur nedir

Paylaş

*