Canlılarda Üreme Büyüme Gelişme

Canlılarda üreme büyüme gelişme, beslenme ile gelişim özellikleri ve çoğalmaları açısından farklılıklar gösterir. Dünyada yaşayan canlılarda üreme büyüme gelişme ve ölümüne kadar geçen süreye canlıların hayat döngüsü adı verilmektedir.

Bütün canlılarda üreme döllenme ile gerçekleşmektedir. İnsanlarda ve hayvanlarda erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesiyle meydana gelen zigot denilen hücrenin gelişerek canlı embriyonun oluşması meydana gelir. Embriyonun, dölleme oluşumuna ait canlının yapısına göre şekillendikten sonra doğum ya da yumurtadan çıkarak canlı yaşamını idame ettirmektedir.

Canlılarda üreme büyüme gelişme başlangıcında hayvanlarda döllenme nasıl olmakta kısaca inceleyelim. Canlılarda döllenme iki şekilde meydana gelmektedir. Dış döllenme şekilleri ve iç döllenme şekilleri kısaca inceleyelim.

1-    Dış döllenme: Erkek ve dişi yumurta üreme hücrelerinin vücut dışında birleşmesidir. Ekseri suda yaşayan canlılarda dış döllenme gerçekleşmektedir. Döllenmiş yumurtalardaki embriyonun gelişimi su içerisinde oluşmaktadır.  Suda yaşayan omurgalı ve omurgasız hayvanlarda üreme bu şekilde olmaktadır.

2-    İç döllenme: Erkek ve dişi üreme hücrelerinin, dişi canlının embriyonun gelişeceği bölümde (uterusta) birleşmesidir. İç döllenmenin dış döllenmeye göre yavru verme şansı yüksektir.

İç döllenmeyle, ekseri karada yaşayan canlılar üremesi gerçekleşir. İnsan, memeli hayvanlar, kuşlar, sürüngenler, suda yaşayan memeliler ve karada yaşayan diğer canlılar iç döllenme ile çoğalmaktadırlar.

İki döllenme arasındaki en büyük fark şudur; iç döllenmede dişi üreme hücreleri sayısal olarak birkaç iken, erkek üreme hücreleri ( Sperm) çok sayıda bulunmaktadır. Dış döllenmede bu olay tamamen ters şekilde işlemektedir.

Canlılarda üreme büyüme gelişme oluşurken bazı canlılarda üreme ne şekilde olmakta ana gruplar olarak kısaca inceleyelim.

Memelilerde üreme: Yukarıda belirttiğimiz gibi memelilerde üreme iç döllenme yolu ile olmaktadır. Memelilerde üreme ekseri doğum yaparak gerçekleşir. Doğum yapan dişi belli bir süre yavrusuna bakar. Kısaca memelilerde doğan yavruların ana bakımına ihtiyacı vardır. Ana belli bir süre yavrularını sütleriyle beslerler.

Kuşlarda Üreme: Kuşlarda üreme iç döllenme oluşur. Döllenmeden sonra yumurtlayan dişi kuluçkaya yatarak kuşun cinsine göre belli bir süre sonra yumurtadan yavrusunun çıkmasını sağlar. Kuşlarda üreme yine memelilerde üreme gibi yavru bakımına ihtiyaç vardır.

Balıklarda üreme: Balıklarda üreme dış döllenme yoluyla gerçekleşir. Balıklarda üreme diğer hayvanlardan farklı olarak yavru bakımına ihtiyaç duyulmaz.

Sürüngenlerde üreme: Sürüngenlerde üreme iç döllenme ve yumurtlayarak gerçekleşir. Gelişmelerinde kabuk değiştirirler.

Kurbağalarda üreme: Kurbağalarda üreme dış döllenme ve yumurta ile olmaktadır. Gelişmelerinde başkalaşım gösterirler.

Canlılarda üreme bilgisi olarak sadece omurgalı hayvanlarla ilgili bilgi verilmiştir. İnsanları yakından ilgilendirdiği için omurgalılar hakkında üreme şekilleri verilmiştir.

Bu canlıların gebelik ve kuluçka sürelerini öğrenmek istiyorsanız TIKLAYINIZ.

Canlılarda üreme büyüme gelişme ile ilgili olarak ağırlıkta omurgalı hayvanların ana grupları seçilmiştir. Memelilerde üreme, kuşlarda üreme, balıklarda üreme, sürüngenlerde üreme ve kurbağalarda üreme kısaca metinde yazıldığı gibi olmaktadır.


Yorumlar

 1. büşra sinanoğullaruı dedi ki:

  bn aradığm şeyi bulamıyorum çkk sinirlym ama yine de teşekrlerr

 2. ibrahim şahin dedi ki:

  fenci ödev ewrdi bulamıyorum saat 10 buçuk oldu hala bulamıyorum

 3. cemre (soyadı önemli diğil ) dedi ki:

  ben aradığımın birkaçını buldum . bu performans ödevi bir türlü hepsini bulamıyorum aradıklarım : aslanlarda üreme , ineklerde üreme ,kedilerde üreme , köpeklerde üreme ,tavuklarda üreme .ama yinede teşekkürler

 4. fatmagül dedi ki:

  yaa lütfen denizde yaşayan canlıların üreme ve büyümeleri hakkında bilgi verin :(

 5. ödevci kız dedi ki:

  köpeklerde üreme olsaydı iyidi. ama genede teşekkürler…

Paylaş

*