Besicilik Kredileri – Besicilik Nasıl Yapılır

Besicilik kredileri, besicilik yapmak isteyip ihtiyaç duyulduğu anda şartlarını yerine getirip, bankalardan alınan paralardır. Besicilik kredileri birçok bankadan şartlarını yerine getirerek alınabilmektedir.

Her bankanın kendi statüsüne göre besi kredisi uygulaması vardır. Besi kredisi alabilmek için bankanın şartlarını yerine getirmek gereklidir.

Bankaların kendi statülerine göre değişik faiz oranları ile besicilik kredisi alınabilirken, 2010 yılı içerisinde Ziraat Bankası faizsiz yirmidört ay vadeli besi kredisi vermeye başlamıştır.

Bu besi kredisi ile amaç, ülkenin et ihtiyacını karşılamak için besicilik destek kredisi olarak devlet tarafından finanse edilmiştir.

Besi kredisi almadan kendi öz kaynaklarla yapılan besi tabi daha karlıdır. Ancak ihtiyaç duyulduğu anda işin yarım kalmaması açısından destek olarak yararlanılmalıdır. Hiçbir zaman besi kredileri geri ödeneceği unutulmamalı hesap ona göre yapılmalıdır.

İster besi kredisi kullanarak ister kendi kaynaklarınızla besicilik yapmaya karar verin, önce besicilik nasıl yapılır onu bilmenizde yarar vardır.

Besicilik Nasıl Yapılır:

Ülkemizde hayvan besiciliği iki ana gruba ayrılır.

1- Büyükbaş besicilik

2- Küçükbaş besicilik

Büyükbaş Besicilik Nasıl Yapılır:

Büyükbaş hayvan besiciliği sığır ve manda gibi hayvanlarla yapılan besiciliktir. Büyükbaş hayvan besiciliği açık besi, yarı açık besi ve kapalı besi sistemleri ile yapılmaktadır. Birçok bölgemiz açık besi sistemine uygundur. Açık besi masrafsız bir sistem olarak avantajlıdır.

Büyükbaş hayvan besiciliği uzun periyodu olan bir besi çeşididir. Besi süresini iyi planlamak gerekir. Kazançlı besicilik için bu şarttır.

Mera besiciliği veya çayır besiciliği adı altında besicilik şekli olsada sonuçta yinede belli bir süre hayvanı yemleme işlemi yapılmaktadır.

Besi hayvanı seçimi çok önemlidir. Hayvanın yaşı, ırkı tamamen sizin kararınızla olacak bir durumdur. Ancak besi yapacağınız yerin şartlarına göre sığır ırkı seçmeniz sizin için avantaj olur. Fazla problem yaşamadan besi sezonunu bitirebilirsiniz.

Besi hayvanı yemleme işi aynı şekilde önem taşımaktadır. Hayvanın ırkına ve yaşına göre hayvan yemleme planı yapılmalıdır.

Küçükbaş Besicilik Nasıl Yapılır:

Küçükbaş besicilik besi periyodu kısa koyun ve keçi besiciliğidir. En fazla 90 gün civarında besi süresi ile yapılmaktadır. Bu süre daha kısalabilir. Ülkemizde ağırlıklı olarak koyun besiciliği yapılmaktadır.

Küçükbaş besicilik aynen büyükbaş besicilikte olduğu gibi hayvanın yaşı ve ırkına göre yapılmalıdır. Küçükbaş besicilik yapılacak yer seçilmiş hayvan ırkına uygun olmalıdır.

Küçükbaş besicilik yaparken aynen büyükbaş beside olduğu gibi yemleme işlemine özen gösterilmelidir.

Besicilik kredileri ister büyükbaş besicilik isterse küçükbaş besicilik için kullanılsın olumlu olarak harcanmasına özen göstermelisiniz. Alınan kredi her ne kadar uzun vadeli olursa olsun sonuçta ödenecektir. Kazançlı besicilik yapmanız her zaman menfaatinize olacaktır.


Yorumlar

 1. sabri taşdelen dedi ki:

  sn.admin,
  Ben istanbulluyum esimin memleketi Yozgatta kendi imkanlarımla ilk etapta 15 adet simental yada montofon alarak besicilik yapmak bu sizin önerinize göre çoğaltma şeklindede olabilir. Oralarda hayvanlar kasım sonuna kadar dışarıdalar, sizden bu işle ilgili değerli önerlerinizi bekliyorum.
  syg.

 2. admin dedi ki:

  Sayın Sabri Taşdelen,
  Mera müsayitse gayet güzel olur. Sonbaharın sonuna kadar merada sonrada besiye alırsın. Zamanlamasını iyi ayarlarsan karlı bir iş olur. Ancak sağlam bakıcıya ihtiyacın olabilir.

 3. sabri taşdelen dedi ki:

  çok teşekkür ederim.

 4. muhammet tok dedi ki:

  sayın admin krediden yararlanabilmek için istenen koşulları öğrenebilirmiyim?

 5. alparslan balcı dedi ki:

  merhaba, karadeniz bölgesinde yetiştirilmek üzere buyukbas hayvancılıkta ne tür bir ırk tavsiye edersiniz? Buyuk çaplı bir çiftlik kurmak istiyorum, mera alanları genis olmasına rağmen (besicilik ve süt alma bakımından )verim yüksek olur mu sıze gore? bilgi verirseniz sevinirim. tsk.. alpi_arslan@hotmail.com

 6. mehmet uvaçin dedi ki:

  slm admin ben kayseriden mehmet uvaçin kayserinin erkilet köyünde besicilik yapmak istiyorum kapalı 25 tane besilik ahırım var ama halen besi hayvanı almamadım bana önere bileceğiniz hayvan cinsi hangisidir ssorularımmı yanıtlarsananız memnun olurum bana faydalı olacağınıza inanaıyorum şimdiden tşk ediyorum

Paylaş

*