Yoğurt Mayalama

Bilmeyenler için yoğurt mayalama zor gibi gözükse de alıştıktan sonra kolayınıza gidecektir. Deyim esasına “sütten yoğurt mayalama” olarak söylense daha doğru olur diye düşünüyorum. Yoğurt mayalama işlemi pastörize sütten yapılırken kısa zaman alır ve kolaydır, çiğ sütü kaynattıktan sonra mayalama işlemi biraz zaman almaktadır.

1. Pastörize Sütten Yoğurt Mayalama: Pastörize süt tamamen zararlı mikroorganizmalardan arındırıldığından süt kaynatılmasına gerek yoktur.

2. Çiğ Sütten Yoğurt Mayalama: Pastörize sütten ayrıcalığı sütün kaynatılmasıdır… Yoğurt Mayalama


Yoğurt Neden Süner?

Olmazsa olmaz hayvansal gıdalardan tüketimi devamlı olan sütten üretilen yoğurt neden süner? Yoğurt mayalama işlemi yapılıp, tüketimi esnasında kaşıkla ya da ekmekle alınırken süner. Bu durum pek hoş görüntü değildir. Zaten böyle olan yoğurdun tadı ve lezzeti yoğurt tadında olmaz.

Yoğurdun sünmesinin bir çok sebebi olabilir. Ama başlıca nedeni tamamen maya ve mayalama ile ilgilidir. Yoğurt mayası seçilirken devamlı olarak yapmış olduğunuz yoğurttan maya kullanırsanız, ikinci veya üçüncü mayalamadan… Yoğurt Neden Süner?


Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nasıl Beslenir?

Değişik şekilde yaşam süren hayvanlar aleminde, kış uykusuna yatan hayvanlar nasıl beslenir? gibi bir soru aklınıza gelebilir. Kış uykusuna yatan hayvanlar beslenmezler. Kış uykusuna yatan hayvanlar, bütün vücut fonksiyonlarını durdurarak enerji tüketimini minimum seviyeye indirirler.

Kış uykusuna yatmadan önce vücutlarında depo ettikleri yağları yakarak minimum seviyede kullandıkları enerji ile kış boyunca uyumalarına devam ederler.

Kış uykusuna yatan hayvanlar önceden vücutlarında depo ettikleri yağları yakarak, çok kısıtlı enerji ile… Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nasıl Beslenir?


Bir Türlü İnsan Olamıyoruz

İnsan yapılarına ve hareketlerine göre, kendilerince hayvanlara benzetilir, onun için bir türlü insan olamıyoruz. İnsanların hareket, huy ve davranış yapısına göre iyi veya kötü anlamlarda olabilecek şekilde hayvan isimleri takılarak, …… gibi benzetmesi yapılır.


Vitaminlerin Görevleri Nelerdir?

Vitaminler hakkında bilgi olarak, vücutta vitaminlerin görevleri nelerdir? Vitaminler günlük vücudun gereksinimi kadar alınması gerekir. Aksi takdirde vitamin yetersizliği ve bu yetersizlikten dolayı problemler yaşanabilir.

Aşağıdaki tabloda görüleceği gibi, hangi vitaminin günlük gereksinimi ne kadardır? Vücutta vitaminlerin görevleri nelerdir? Vitaminler hangi besinlerde bulunur? Vitamin yetersizliği hangi problemlere yol açar? Kısacıkta olsa belirtilmiştir.

Vitaminlerin görevleri, her vitamin


Vitamin İçeren Besinler

Canlıların beslenmesi ile beraber gelişiminde mutlaka ihtiyaç duyulan, vitamin içeren besinler nelerdir? Vitaminlerin günlük gereksinimi ile canlı vücudundaki görevleri ve bu vitaminlerin yetersizliği durumunda ne gibi hastalık ve problemlerin çıkabileceği gibi konular hakkında kısaca aşağıdaki tablo sizlere kısaca bilgi vermektedir.

Hangi vitamin hangi besinde ağırlıklı olarak bulunmaktadır? İnsan, günlük hangi vitamine ne kadar gereksinim duyar? Vitaminlerin vücuttaki görevleri nelerdir? Vitaminlerin yetersizliği


B4 Vitamini Adenin

B4 vitamini adenin, suda eriyen b gurubu vitaminleri ailesindendir. B vitaminleri içerisinde karbonhidratları enerjiye çevirmede çok karmaşık yapıya sahip olan b4 vitamini adenin için, bilim adamları araştırma çalışmalarını devam ettirmektedirler. Mutlaka günlük olarak alınması gerekir. B4 vitamini eksikliği birçok probleme sebep olmaktadır.

B4 Vitamini Nelerde Bulunur: B4 vitamini adenin; bira mayası, kepekli tahıllar, katıksız bal, arı poleni, arı sütü


B3 Vitamini

B3 vitamini niasin (nikotinik asit)olarak bilinen, b-kompleks vitaminlerden biridir. Suda eriyen vitaminlerden olup, günlük olarak alınması gerekmektedir. Yetişkinlerde günlük olarak 1,8 – 2,0 mg alınması gereksinimi vardır.

B3 vitamini; protein ve karbonhidrat metabolizması, kan dolaşımı, sinir sistemi işleyişi, insülin sentezi, seks hormonları, kortizon ve tiraksin gibi birçok fizyolojik foksiyonlarda önemli rol oynar.

B3 Vitamini


B2 Vitamini

Suda eriyen b2 vitamini, b2 kompleksi vitaminleri olarak incelenmesi gerekir. B2 kompleksi vitaminleri; riboflavin(B2 vitamini), niasin (nikotinik asit – B3 vitamini) , folik asit (B9 vitamini)ve pantotenik asit(B5 vitamini). B2 vitaminleri nelerde bulunur, günlük ne kadar b2 vitamini ihtiyacı vardır, vücuttaki görevleri nelerdir ve b2 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açmaktadır? Kısaca bunları inceleyelim.

B2 Vitaminleri Yada B2 Kompleksi Vitaminleri:


B1 Vitamini Nedir?

B1 vitamini

Şekerin, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiye dönüşmesini sağlayan b1 vitamini nedir? B1 vitamini nelerde bulunur? B1 vitamini eksikliği ne gibi hastalıklara yol açar?

B1 vitamini nedir ve ilk olarak ne zaman bulunmuştur: B1 vitamini suda eriyen vitaminlerden olup, b vitaminleri içerisinde ilk bulunan vitaminlerdendir. 1911 yılında kabuklu pirinçten çıkarılmıştır. B1 vitamini tiamin olarak isimlendirilir. B1 vitamini tek başına alınabildiği gibi