Sürüngen Hayvanlar – Omurgalı Sürüngenler

Sürüngen hayvanlar kaplunbağa, timsah, kertengele ve yılan bugünkü sürüngenlerin başlıca dört grubudur.

Sürüngenlerin Özellikleri : Pullarla kaplıdır.Vücut sıcaklığı, kuşlarla memelilerin tersine değişkendir. Sürüngenlerin özelliklerinden biriside büyük çoğunlukla etle beslenmeleridir. Sürüngenler omurgalı sürüngenler ve omurgasız sürüngenler olarakta sınıflandırılır. Omurgalı sürüngenler ve omurgasız sürüngenleri hep beraber inceleyeceğiz.

Sürüngenlerin özelliklerini kısaca belirtikten sonra şimdi sürüngenleri kısaca inceleyelim. Tek tek incelediğimizdede sürüngenlerin özelliklerinden yine bahsedeceğiz.

1- BUKALEMUN : Uzunluğu 11 ila 80 cm. dir. Bukalemun özellikle Afrika’ da yaşayan bir kertenkeledir. Hareketli gözleri, uzaktan sineklere fırlattığı dili ve renk değişmesi ile ünlüdür. Yurdumuzun güney kıyısında kurak yerlerdede değişik türleri yaşamaktadır.

2- BABAKÖŞ : Uzunluğu 30 ila 45 cm. civarındadır. Avrupa ve Yakın Doğu’ da yaşayan ayaksız bir kertenkeledir. Genellikle rengi esmerdir. Ovovivipar olarak ürer ve çoğalır.

3- GEKO : Uzunluğu 11 ila 60 cm dir. Ayaklarında yapışkan çekmenler bulunan bir kertengeledir. Gözleri iridir. Genellikle esmerdir. Ovovivipar olarak ürer ve çoğalır.

4- DUVAR KERTENKELESİ : Uzunluğu 12 ila 17 cm dir. Avrupa’ da yaşayan bu kertenkele duvar yarıklarına saklanarak yaşar.

5- MOLOK : Uzunluğu 15 – 16 cm. civarında olan bu sürüngen Avusturalya çöllerinde yaşayan sırtı dikenli bir kertekeledir. Dolaşarak böcek arar ‘’ Bonuzlu Şeytan ‘’ olarakta bilinir.

6- BENEKLİ KERTENKELE : Uzunluğu 40 ila 90 cm arasında değişen Avrupa ve Anadolu’ da yaşayan bu sürüngen, makilerde kurak yerlerde yaşarlar.

7- İGUANA : Uzunluğu 80 ila 150 cm arasında değişen bir sürüngendir. Güney Amerikada yaşayan ve birçok türü bulunan bir kertenkeledir. Bazı türleri ağaç üzerlerinde yaşar. Renkleri göz alıcıdır. Sırtında bir çıkıntı bulunur.

8- VARAN : Uzunluğu 20 ila 40 cm arasında değişen bu sürüngen Afrika ve Asya’ da genel olarak yaygın bir şekilde yaşayan büyük bir kertenkeledir. En iyi bilinenleri nil ve Komodo varanıdır.

9- SFENODON veya TUATARA : Uzunluğu 60 cm civarındadır. Yeni Zellanda’ da yaşayan sürüngen bir hayvandır. Üzerinde üçüncü bir gözün kalıntıları mevcuttur. Deniz kuşları ile aynı barınakta yaşarlar.

10- YEŞİL KERTENKELE : Uzunluğu 20 ila 30 cm civarında olan bu sürüngen Avrupa’ da yaşayan bir kertenkeledir. Aynı zamanda Anadolu’ da çok görülür. Kertenkele deyince akla gelen ilk sürüngendir.

11- GALAPAGOS KAPLUMBAĞASI : Uzunluğu 1.20 metre civarında olan bu hayvan karada yaşayan en büyük kaplunbağadır. Hint Okyanusu adalarındada buna benzer kaplunbağalar mevcuttur. 200 yıl yaşadıkları bilinmektedir.

12- BATAKLIK KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 16 ila 20 cm Avrupa ve Anadolu’ da tatlı suda yaşayan bir hayvandır. Güneşlenmeyi çok sever, su kıyılarına çıkarak koloni halinde güneşlenirler.

13- HERMANN KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 13 ila 20 cm civarında olan bu kara kaplunbağası Avrupa’ da koruma altına alınmıştır. Bu kaplunbağa orman yangınlarından çok etkilenmişlerdir.

14- LAVTA KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 1.35 ila 1.90 metredir. Kaplunbağaların en irisidir. Okyanus kıyısındaki kumsallarda ürer. Medüz yiyerek beslenir.

15- KARETTA KAPLUNBAĞASI : Uzunluğu 1 metre civarında olan bu kaplunbağa sıcak deniz hayvanıdır. Akdeniz de bulunur Yurdumuzun güney sahillerindeki kumsalara yumurtalarını bırakarak ürer. Uzun göç etme özelliğine sahip bu kaplunbağa etçil beslenir.

16- NİL TİMSAHI : Uzunluğu kuyruk dahil 5 ila 8 metre civarındadır. Afrika’ da Nil Nehri kıyısındaki bataklıklarda yaşar. Su kenarlarında yakaladığı kuşları ve memelileri yakalayarak beslenir. Ağırlaşmak için taşları yutabilir.

17- GAVİAL : Uzunluğu 5 – 6 metre civarındadır. Hindistan’daki ırmaklarda yaşar. Gaga biçimindeki ağzında dişler beş sıra dizilidir. Balık yiyerek beslenirler.

18- KAYMAN : Uzunluğu 1.5 ila 4.5 metre civarındadır. Güney Amerika’ da yaşayan ve birçok türü bulunan bir timsahtır. Ağız kısmı küt ve yuvarlaktır. Derisi çok aranan bir hayvandır. Onun için çok öldürülmüştür. Başka yerlerde yaşamaz.

19- ALİGATÖR : Uzunluğu 4 ila 6 metre civarında olan bu timsah, Amerika’ da yaşar. Zamanımızda sayıca bir artış söz konusudur. Dişi timsah yuva yapar. Bir türüde Çin’ de yaşamaktadır.

Sürüngen hayvanların bir kısmını kısaca incelemeye çalıştık. Sürüngenlerin özellikleriniden kısada olsa bahsettik.

Sürüngen hayvanlardan olan Yılanlar ve bu sürüngenlerin özelliklerini ayrı bir konu başlığında incelememizde yarar olduğunu düşünüyorum.


Yorumlar

 1. kerem çakır dedi ki:

  çok güzel olmuşş

 2. yiğit topal (seni gidi aşıq topal 6/B dedi ki:

  spr bi site çok yardımcı oldu

 3. doğa yurt dedi ki:

  çok güzel ama bana madde şeklinde özellik lazımmmmmmm!!! o:

 4. selin bök dedi ki:

  doğruu yiğit çok yardımcı oldu

 5. yaşar dilber dedi ki:

  bu bilgiler bana yardımcı oldu tşkr 😀

 6. ronaldo dedi ki:

  😀

  ödevime yardımcı oldu güzel…

 7. sait dedi ki:

  kısa ve öz özellikler yapana helal olsun

 8. superman dedi ki:

  çok güzel bi site bayıldım yaa odevime çok yardımcı oldu bravoooo

 9. ahmet pekdemir dedi ki:

  proje ödevimde çok yardım etti teşekkürler

 10. Çağıl Çeribaş dedi ki:

  benim fen bilgisi performans ödevime yrdımcı oldu :)

 11. Çağıl Çeribaş dedi ki:

  bu arada bunları kim yptıysa tşkrler çnkü performans ödevimden yüksek gelecek bunun nedeni ise çok fazla bilgi ve hayvn teşekkürler

 12. merve mercan dedi ki:

  aynen yiğit çok yardımcı oldu:)

 13. ERDEM dedi ki:

  SÜPER OLMUŞ ÇOK İŞİME YARADI

 14. beko co dedi ki:

  çok işime yaradı. çok sağolun

 15. merve dedi ki:

  ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

 16. Anonim dedi ki:

  harikaaaaaaaa

 17. eens dedi ki:

  harika bir site ve çok güzel yardımcı oldu bize bu site çok teşekkürler

 18. Salih dedi ki:

  kopyala yapıştır yapılabiliyor mu

 19. ege dedi ki:

  çoooooooooook işime yaradı

 20. ömer dedi ki:

  çok güzel fen bilgisi performans ödevime çok ihtiyacım olduydu

 21. hüseyin şahin dedi ki:

  çok güzel değil ama işime yaradı

 22. uygar dedi ki:

  Harika Olmuş :) :) :) ♥♥♥♥♥♥♥

 23. özge dedi ki:

  çok güzel ama bu hayvanlar iğrenç

 24. neslihan dedi ki:

  çok yardımcı oldu çok güzel bi kaynak

 25. salih mert dedi ki:

  ciidden güzel fakat dahada resimli ve ayrıntılı olması lazım ben prof.dr.salih mert tepşir cidden beğendim

 26. tuğbanur dedi ki:

  muhteşem bir yaız benim sürüngenler hakkında performansım vardı 100 alıcam kesin tşkler

 27. melis dedi ki:

  güzel olmuş işime yaradı ama biraz daha uzun olabilirdi…

 28. Kartal dedi ki:

  Solucan yokmu

Paylaş

*