Ender Bulunan Hayvanlar – Türkiye’ deki Yaban Hayvanları

Ender bulunan hayvanların birçoğu koruma altına alınmıştır. Yurdumuzda yaşayan bu hayvanları hangi bölgede yaşadıklarını incelemekte yarar vardır.

Yurdumuz’ da ender bulunan yaban hayvanlarını özellikleri ile birlikte ve hangi bölgelerde yaşadıklarını kısaca inceleyelim.

Türkiyede Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar :

1- Pars : Bolu civarında ve Ege Bölgesi ormanlarında yaşamaktadır. Parsın varlığı basında bazen vurulduğu haberleri ile bilinmektedir.

2- Geyik : Sakarya Karasu ve Akyazı ormanlarında; İstanbul’da Çilingöz, Soğuksu ve Beytepe ormanlarında; Kırklareli Demirköy ormanları; Çorum Kösedağı ormanları; Zonguldak Devrek Bölgesi ormanlarında; Artvin Sultanselim ormanlarında yaşamaktadır.

3- Alageyik : Antalya Düzlerçamı ve Manavgat ormanlarında yaşarlar. Son 30 – 40 yıldır koruma altına alınmıştır.

4- Karaca : Trakya’ dan Artvin’ e kadar bulunanan Kuzey Anadolu Ormanlarında yaşamaktadır. Özellikle Bolu, Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon ve Artvin civarındaki ormanlıklarda bulunur.

5- Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi : Doğ Karadeniz Bölgesi ormanlarında yaşar. Özellikle Trabzon,Gümüşhane ve Artvin civarında bulunan ormanlıklarda yaşamaktadır.

6- Dağ Keçisi : Dağ keçisi Ege Bölgesi kıyılarında Marmaris ve köyceğiz ormanlarında; Güney Akdeniz’de Antalya Manavgat ormanları; Toros Dağlarının ormanlık kesimlerinde; Siirt yöresi ve Doğu Anadolu’nun Tunceli, Çoruh Vadisi ve Gümüşhane dolaylarındaki ormanlık arazide yaşamlarını sürdürmektedirler.

7- Ceylan : Güney ve Güney Doğu Anadoluda Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliğinde Koruma altında yetiştirilmektedir.

8- Yaban Koyunu : Karadeniz Bölgesi, Toros Dağları Doğu Anadoluda Ağrı, Erzurum ve Van İlleri civarında ormanlık kesimlerde bulunmaktadır. Türkiyede nesli tükenmekte olan hayvanlardandır.

9- Boz Ayı : Karadeniz ve Bolu ormanları; Doğu ve Güneydoğu dağları; Kuzey Ege ve Marmara ormanları; Uludağ ve Kazdağı yöresinde azda olsa yamaktadır. Ancak Türkiyede nesli tükenmekte olan hayvanlardandır.

10- Vaşak ( Karakulak ) : Çok enderde olsa Güneybatı Anadolu’da yaşamaktadır. Türkyede nesli tükenmekte olan hayvanlardandır.

11- Yaban Kedisi : Trakya, Çanakkale, Kocaeli ve Karadeniz bölgesi ormanlık alanlarında yaşamakta olan ender bulunan hayvanlardandır.

12- Çizgili Sırtlan : Marmara bölgesin’de Kazdağı civarında, Güney ve Güneyanadolu bölgesinde ormanlık alanlarda yaşayan nesli tükenmekte olan yaban hayvanlarındandır.

13- Su Samuru : Güneybatı Anadolu’da ve Kızılırmak dolaylarında yaşayan bir yaban hayvanıdır.

14- Akdeniz Foku : Güneybatı Anadolu Akdeniz kıyılarında yaşamaktadır. Türkiye’ de nesli tükenmekte olan hayvandır.

15- Kelaynak Kuşu : Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Fırat nehri kıyısında Birecik ilçesinde koruma altında yaşayan bir kuştur. Dünyada sayıları oldukça azalmıştır. Dünya’ daki toplamı 500 adet civarındadır.

Türkiyede nesli tükenmekte olan hayvanlar, yaban hayvanları olarak nesli tükenmekte olan hayvanlardır. Birçoğu yaşadığı bölgede koruma altına alınmıştır. Yaban hayvan avlanması yasak veya yaban hayvan avlama devlet izni ile olmaktadır. İzinsiz yaban hayvan avlamanın çok büyük cezai hükümleri vardır. Yurdumuzda yaban hayvan avlama sınırlaması getirilmiştir.


Yorumlar

 1. mustafa mustafa dedi ki:

  çok güzel bir yazı

 2. emir çamlıbel dedi ki:

  bu yazıyı çok beğendim

 3. mehmet doğan dedi ki:

  teşekkürler çok lazım olmuştu hep merak ettiğim konu

 4. tuğrul dedi ki:

  çok güzel bir yazıydı.paylaşım için teşekkürler

 5. sako26 dedi ki:

  Teşekkürler Faydalı bir bilgi

Paylaş

*