Gezen Yumurta Tavuğu

Uzunca zamandan beri organik üretim dışında gezen yumurta tavuğu yetiştirme işletmeleri oluşmaktadır. Ülkemizde organik yumurta üretimi dışında gezen tavuk yumurtası üretimi oldukça yaygın, bunun bir çok sebebi olmakla beraber basında çıkan haberlerinde etkisi ile yaygınlaşmaktadır. ” Salma tavukçuluk yapanlar iki yılda zengin oldu” veya “paraya para demiyorlar” türünden haberler cazibeyi arttırmaktadır.

Aslında daha önceleri kuş gribi salgını nedeni ile salma köy tavukçuluğu bitirilmiş, yerine gezen yumurta tavuğu veya salma yumurta tavuğu olarak ikame edilmiştir. Şu anda kendi başına bir iş alanı oluşmuştur.

Gezen yumurta tavuğu veya salma yumurta tavuğu yetiştiriciliğinin yaygınlaşma sebeplerinden bir başka nedeni de yukarıda bahsettiğimiz köy tavukçuluğunun bitirilmesi görülmektedir. Satışı zaten köy yumurtası veya gezen tavuk yumurtası olarak satışa sunulmasından anlaşılmaktadır.

Gezen yumurta tavuğu yetiştiriciliği, köy tavuğu yetiştiriciliğine nazaran daha kontrollü yapılmaktadır. Kapalı alanlarda ve kafeste yetiştirilen yumurta tavuğuna nazaran verim düşük olmaktadır.


Paylaş

*