Etlik Piliç – Broiler Yetiştiriciliği

Etlik piliç yetiştiriciliği veya diğer adıyla broiler yetiştiriciliği yapmak, dışarıdan görüldüğü gibi kolay değildir. Etlik Piliç yetiştirmenin bir usulü ve uyulması gereken bir takvimi olmalıdır.

Etlik Piliç veya broiler yetiştiriciliği başlıbaşına bir sektör halinde entegre bir iş olmuştur.

Sektörü üç ana başlık altında inceleyelim ;

A – Ülke Geneline Hitap Eden Entegreler : Geniş etlik piliç yetiştirici portvöyü ile çalışıp, Entegrasyon kurup hepsini bir çatı altında yapan etlik piliç firmaları, Örneğin : Ülkemizde etlik piliç firmaları Banvit, CP, Beypiliç, Erpiliç, Şekerpiliç, Paktavuk, Keskinoğlu v.s gibi firmalar mevcuttur.

B – Bölgesel Entegreler : Yine bölgesel etlik piliç yetiştirici portvöyü ile çalışan ve bir bölgede piliç yetiştiriciliği ve ürün pazarlaması yapan entegrelerdir.

C – Bağımsız veya yarı bağımlı broiler ve etlik piliç yetiştiriciliği yapan birey ve şirketlerde mevcuttur.

Büyük Entegrelerin içerisinde barındırdıkları birimleri kısaca bir gözden geçirirsek. Etlik tavuk veya broiler piliç nasıl yetişiyor daha iyi anlarız.

Etlik Piliç Firmalarındaki birimler : Sırası ile

1 – Etlik civciv çıkaran Damızlık ünitesi ve Kuluçka bu kuluçkadan çıkan etlik civciv satışı.

2 – Entegrenin kendisine veya yetiştiriciye ait Kümesler etlik civciv konacak ve etlik piliç yetişecek mekanlar.

3- Etlik piliç yetiştiştiriciliğinde en önemli birim besleme için Yem Fabrikası etlik civciv ve etlik piliç yemi üretimi

4 – Piliçlerin sağlıklı yetişmesi ve hastalıklardan korunması için Aşı – İlaç ve Premiks yapan veya italatını yapan birim,

5 – Etlik piliçlerin besi sonunda işleneceği Kesimhane etlik pilicin satışa sunulması için yapılacak tüm işlemler.

6 – İşlenmiş ve çeşitli şekillerde paketlenmiş etlik piliç ürünlerini Pazarlama ünitesi

7 – Bazı entegrelerde mevcut olan piliç eti Satış Reyonu etlik piliçlerin satışı için açılan işyerleri.

8 – Bütün bu birimlerin işlemesini ve çalışmasını sağlayan Ekipman Yapımı veya ithalatı suluk, yemlik, kafes vs. gibi kümeste kullanılan ekipmanlar.

Bu birimlerin hepsini bünyesinde barındıran büyük entegre etlik piliç firmaları ülkemizde mevcuttur.

Neden etlik piliç derseniz her yaşta insanın tüketebileceği protein kaynağıdır. Kısa sürede yetişir yağsız ve lezzetlidir. Piliç eti ucuz bir gıda maddesidir.

Bu genel değerlendirmeyi yaptıktan sonra Etlik Piliç nasıl yetişir, soframıza nasıl gelir onu değerlendirelim.

Etlik Piliç Yetiştiriciliği :

Kuluçkadan çıkan etlik civciv, 6 – 7 hafta gibi kısa bir sürede itina ile beslendikten sonra etlik piliç olarak kesime gönderilir. Bu kadar kısa bir zaman zarfında soframıza gelen etlik pilicin nasıl yetiştiğini detaylı olarak inceleyelim.

Etlik civciv kuluçkadan çıkar çıkmaz cinsiyet ayrımı yapıldıktan sonra günlük olarak titizlikle hazırlanmış etlik piliç kümeslerine yerleştirilir.

Etlik civcivin, etlik piliç olarak kesimhaneye gidene kadarki bulunduğu ortam faktörlerini dikkate almakta fayda vardır. Bu faktörleri ISI, IŞIK, HAVALANDIRMA, KÜMES İÇİ NEM ve KÜMESTEKİ HAYVAN SAYISI olarak sıralayabiliriz.

Etlik Piliç Yetiştirmede Kümes Faktörleri :

1 – Kümeste Isı : Kümese günlük gelmiş olan etlik civciv bakımı özel altlıkla hazırlanan kümesin, perde sistemi ile bölünerek veya daraltılarak 35 C sıcaklıkta bulundurulmalıdır. Etlik civcivler büyüdükçe perde sistemi ortadan kaldırılır. Kesime gidene kadar Etlik pilicin yetişmesinde kümes içi sıcaklığı kısaca şu şekilde olmalıdır.

1. gün 35 C
2. gün 34 C
3. gün 33 C
4 – 7 gün 32 C
2. hafta 30 C
3. hafta 28 C
4. hafta 26 C
5. hafta 24 C
6. hafta 22 C
7. hafta 20 C

Özellikle 4. haftadan sonra kümes içi sıcaklık ortalaması 23 C civarında olmalıdır. Kümeste sıcaklık artıkça hayvanlardaki su tüketimi ve solunum sayısı artar. Normal etlik piliçin vücut sıçaklığı 41 C dir, gün içerisinde 1 C lik sapma normaldir. Kümes sıcaklığı sıcak mevsimlerde artıkça hayvan vücut sıcaklığıda artar. Vücut sıcaklığı 46- 47 C ye yükseldiği anda hayvanlar ölür. Onun için kümes içi sıcaklığına dikkat edilmeli, sık sık sıcaklık tespiti yapılmalıdır.

2 – Kümeste Havalandırma : Etlik piliç kümeslerini havalandırırken  içeride bulunan etlik tavukları üşütmeden, hayvanların yeterli oksijeni alacak şekilde yapılmalıdır. İçerideki karbondiyoksit ve amonyak gazını dışarı atmak için, havalandırma bacalarından ve vantilatörlerden yararlanmalıdır.

Etlik piliç kümes içi sıcaklığını ayarlamak önemlidir. Buda iyi bir havalandırma ile olur.

3 – Kümeste Işık : Etlik piliç kümesindeki aydınlık etlik piliçlerin düzenli büyümesine sebep olur. Kapalı sistem etlik piliç yetiştiriciliği yapılan kümeslerde ilk etlik civciv döneminde 5 – 6 gün metrekareye 2.5 Vat ışık sonraları 1.5 vat ışık verilmelidir. Pencereli kümes sisteminde ise baştan kesime kadar metrekareye 1.5 vat ışık uygulanmalıdır.

4 – Kümes İçi Nem : Etlik piliç kümeslerinde nem % 60 civarında olmalıdır. Etlik piliç kümeslerinin içindeki hava kuru olmamalıdır, çünkü kümes içerisinde tozlanma olabilir. Kümes içi nem önemlidir, yetiştirici tarafından dikkat edilmelidir.

5 – Kümeste Hayvan Sayısı : Kümeste mevsime göre etlik piliç sayısı değişebilir. Soğuk olan bölgelerde metrekareye 15 – 17 civarında etlik tavuk olmalıdır. Sıcak geçen yaz aylarında bu rakam 12 – 14 civarında etlik tavuk olabilir. Fazla sıklıkta olan kümeslerde piliç gelişimi yavaşlayabilir.

Etlik Piliçte Beslenme :

Etlik civciv kümese ilk geldiği gün 3 – 4 saat % 10 luk şekerli su verilmelidir. Etlik piliç yetiştirilmesinde Yem Fabrikaları tarafından üretilen aşamalı yem uygulanmaktadır. Bunları şöyle sıralayalım ;

a – Etlik civciv yemi

b – Etlik Piliç başlangıç yemi

c – Etlik Piliç büyütme yemi

d – Etlik Piliç finiş yemi veya bitiş yemi

Bu yemlerde aşamasına göre mısır, arpa, buğday gibi hububatlarla soya küsbesi, ayçiçeği küsbesi, pamuk tohumu küsbesi, balık unu ve et-kemik unu verilmelidir. Yemleme uzmanların tavsiyesine göre aşama aşama yapılmalıdır.

Bu hammaddeler, vitamin, mineral ve diğer katkı maddeleri karışımı ile uzmanlarca yapılan yem rasyonu ile civcivlikten kesime kadar verilecek yem proğramı uygulanır. Hayvanın ihtiyacı olan enerji ve protein ihtiyacına cevap verecek bir rasyon yapılmalıdır. Etlik piliçlerin ırkına ve cinsine göre yem tüketimleri değişik olabilir.

Ancak hangi ırk ve cins olursa olsun, etlik piliç yemi yaparken yem rasyonunu ve kümes şartlarını iyi ayarlayıp yemin en rantbl şekilde ete dönüşümünü sağlamak gereklidir. Bu çok önemlidir, yemin ete dönüşümünde et Kg ma düşen yem miktarı yüksek çıkarsa işletmenin zararı söz konusudur. Hem yemin rasyonu vehemde kümes şartları iyi olmalıdır. Tabiki burda etlik piliç ırkınında önemi büyüktür.

Kümeste Yapılacak Diğer Faliyetler :

Etlik piliç yetiştirilmesinde suyun önemi büyüktür. Birçok kanatlı hastalıkları suyla gelebilir onun için hayvanlara verilen su temiz olmalıdır. Klorlama kesinlikle yapılmalıdır.

Etlik piliçlerin, civcivlik döneminden kesime kadar geçen zaman içerisinde uygulanacak aşı, ilaç ve diğer biyolojik maddelerin zamanını uygulanma şartlarını ilgili Veteriner Hekime danışınız ve ona göre uygulayınız.

Etlik Piliç Kesimi ve Pazarlama :

Kesimhaneye kümesten getirilen yetişmiş etlik piliçler, ortalama canlı ağırlıkları 1800 gr. ila 2100 gr. civarındadır. Kesildikten sonra karkas olarak 1300 gr. İla 1600 civarındadır.

Kesimhanede kesilmiş etlik piliçler piyasanın arzına göre hazırlanır ( kanat, but, göğüs, baget vs. gibi ). Kesimhanede kesilen ve piyasaya göre hazırlanan etlik piliç ürünleri veya tüm piliçler satış reyonlarında satışa sunulur.


Yorumlar

 1. ECE EKİPMAN VETERİNERLİK dedi ki:

  Tavuk üreticileri,daha iyi kazançlar elde etmek istiyorsanız..Veterinerlik hizmetlerimizden faydalanmak için Ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanın…0532 521 20 54

 2. arif_akova dedi ki:

  fikrini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum öncelikle entegre tavuk yetiştiriciliği dışardan görüldüğü gibi değil yapmayı düşünen tüm arkadaşlara önerim önce bir yıllığına kiralık kümes bulsunlar çalıştırsınlar sonra yatırıma dönüştürsünler her işin bi sitresi vardır ama buişin sitresi çok farklı yapan arkadaşlar iyi bilir gecesi ve gündüzü yoktur bırakayım sabah yapayım yada akşama yaparımı yok. elektirik bulmak zorundasınız su bulmak zorundasınız mazeretiniz olamaz. maliyetiylede ilgili bişeyler yazmak isterim…. maliyeti çok değişkendir tesisin metrekaresi teknolojik iç ve dış malz. yerin eğimi yüksekliği gibi kredisiz bir 1700 metrekare bir çiftlik ruhsat ve yerin parası hariç 300 000 ile 400 000 arası değişkenlik gösterebilir. ayrıca ilgilenen olursa satılık çiftliklerde mevcuttur. 0541 549 6272 numaradan entegre tavuk yetiriciliğiyle ve kümes ekipmanlaryla alakalı görüşebiliriz…tüm arkadaşlara sağlıklı bol kazançlar…

 3. arif_akova dedi ki:
 4. BÜLENT ERBAŞ dedi ki:

  BÜL@admin: hocam iyi günler etlik üretimde vergi boyutu nasıl şirketler müstahsil mi kesiyorlar yoksa işçilik faturasımı ?işçilik faturalarında vergi çok çıkar zannımca tşkl

 5. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @lütfi başaran: LÜTFİ BEY SİZE BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRİM ARAYABİLİRSENİZ 0 534 6338233

 6. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @aykan topuzoglu: ARARSANIZ YARDIMCI OLURUZ MELİH ŞENEL 0 534 6338233

 7. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @Taner Karadeniz: SAYIN SÜLEYMAN BEY BU KONUDA ARASANIZ SİZE YARDIMCI OLMAYI İSTERİZ MELİH ŞENEL 0 534 6338233

 8. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @suleyman gedik: SAYIN SÜLEYMAN BEY BİZİ ARARSANIZ SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ MELİH ŞENEL 0 534 6338233

 9. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @Mehmet Emin Özaltın: SAYIN MEHMET EMİN BEY SİZE TAVUK TEMİN EDEBİLİRİZ MELİH ŞENEL 0 534 6338233

 10. MELİH ŞENEL dedi ki:

  @mehmet: sayın mehmet bey maliyetleri düşürme konusunda ve hastalıkları ölümleri en aza indirmede üreticilere tavsiyelerimiz var arayabilirsiniz melih şenel 0 534 6338233

 11. HASAN YETIK dedi ki:

  @bekir yenener:
  Bekir bey insanlarimizi mantikli dusunmeye davet ederek uyardiginiz icin size cok tesekkur ediyorum,ayrica sizinle tanismak isterim cunku bende bu ise basliyorum Corum’da 35000 adetlik bir ciftlik yaptiriyorum,ayni zamanda ben Belcika’da ikamet ediyorum buradada tavuk eti ticareti yapiyorum bu gunlerde Belcika’da bir ciftlikle gorusuyorum kiralama amacli bakalim hayirlisi sizin tecrubelerinizden faydalanmak isterim.

 12. HASAN YETIK dedi ki:

  @mehmet:
  Mehmet bey siz bu isi nerede yapiyor ve hangi firmayla calisiyorsunuz
  calistiginiz firmadan ve sisteminden memnunmusunuz?

 13. HASAN YETIK dedi ki:

  @Cem Baran:
  Cem bey telefonunuzu yazin goruselim benim numaram:
  00/32/478603941

 14. Tural dedi ki:

  salam, broyler tavuk a hangisi YEM versek daha iyi olar? zehmet olmasa YEM in adini yazin,,,

 15. admin dedi ki:

  @Tural: Broiler yemi derken aşamaları nelerdir? yukarıda etlik piliç yemleri yani broiler yemleri, hangi aşamada hangi yemlerin verileceği belirtilmiştir. Yem yapanlar bunları bilmesi gerekir. Buna göre yem isteyin.

 16. Ahmet dedi ki:

  iyi günler arkadaşlar
  ben 3 tane tavukçu dükkanı açıp bunlarında tavuk ihtiyacını tesis kurarak karşılayamayı düşünüyorum, günde ortalama birkaçyüz tavuk ihtiyacım olacak yani. bu kadar küçük çapta bir tesisin gideri gelirinden fazlamı olur karmı ederim zararmı bunları bilmiyorum, bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

 17. vural savaş dedi ki:

  Şimdi arkadaşlar bütün yazıları okudum bende bu işe girmek isteyenlerdenim, Bende nacizane yaklaşık 6 ay bu işi biraz araştırdım. Benim ticaret den anladığım şey kar – zarar oranıdır, şimdi atıyorum 25000 lik bir kümes de tüm masraflar çıktık dan sonra yani ( yem+yakıt+elektirik+işçilik vs.vs) bunlar düşüldükten sonra elde ne kalır. Ticaret de en kötü dönem hesaplanır yani işin en kötüsü ele alınır. Eğer kazanç yoksa iş yapılmaz tabi bu işte bazı arkadaşların anlattığı kadar kötü olsa herhalde Türkiye tavuğu dışarıdan alırdı, bence bazı arkadaşlar rakip istemiyor bu işte. Neyse biz devam edelim örneğin büyük firmalardan birisi 2012 yılı itibari ile tavuğu ortalama kg’ını 2,50 tl den alıyor. Yaklaşık bir tavuk karkas olarak 1,400 kg ile 2 kg arasında gelse yani bir tavuk en kötü ihtimalle ortalama 1,5 kg dan hesaplansa ve25.000 lik bir kümes de en kötü %6 ölüm olsa 1500 eder 25000-1500=23500 (ölüm bunun üstüne çıkarsa cezaya giriyorsunuz bu arada:) Buda yani 23500 X 3250=76,375,000.- TL eder. Şimdi en kötü ihtimalle % 50 ile %70 arasında yukarıda yazdığımız masraflara gider olarak çıkar. yani 76,375,000 % 70(en kötü ihtimalle) masraf= 53,462,500.- Şimdi 76,375,000 Tl kazanmıştık eksi 53,462,500 oda eşittir: 22.912,500.- Tl para kalır. Ortalama belki bu mevsimsel şartlara bağlı olarak eksi yönde 4-5 bin oynaya bilir. Ve entegrelerin çoğu paranın %20 sini peşin geri kalanına 45 ila 60 günlük çek veriyorlar. Hesabı böyle yapmak gerekir diye düşünüyorum. Bu sezonluk yani 2 aylık ortalama bir kazancın hesabı, işin duayeni diye bileceğim ve bu işi 1995 den bu yana yapan dostlarımla yaptığım istişarelerin sonucu bu. Tabi ki bunun adı ticaret dostlar ve canlı hayvan işi toplu ölümler yok mu var elbette. Birkaç vatan hainini çıkardığı gibi kuş girbi gibi safsatalar yok mu var. Bu sektörde Köytür gibi sektörün devi sayıla bilecek bir kurum aradan çıktı zamanın’da.Ama şu hadisi şerifide unutmayın “Kazancın onda dokuzunun ticârettedir…” Tabi dürüst çalışana.:) Ama yorumlarda katıldığım şey tecrübesi olmayanların öncelikle kiralık ile başlamaları.Ama kira dada faiş fiyatlara dikkate edin çünki uçuk fiyat çekenler var yani yine 25000 lik bir kümesi ele alırsak 4000 – 4500 tl arasında aylık bir fiyatla kiralana bilir oda yeni kümese ve masrafsız ise, yani dostlar bu iş de iyi ve dürüst çalışma olursa aylık 25000 lik kiralık bir kümes de yaklaşık olarak aylık 4 ila 6 bin lira arasında getiri sağlar. Tabi işin başında kendiniz durmak ve çalışanlarınızı sürekli ve günlük takip takip etmeniz durumunda bu saydıklarım geçerlidir. Yoksa ben evde yatayım kümes aylık bana 4 -5 bin lira getirsin öyle bi şey yok. Neden kiralık derseniz de 25000 lik bir kümes 300 ile 350 bin’ e yapılıyor. Parası az olana büyük yatırım sayıla bilir. Bide eğer başlayacaksanız Nisan – Mayıs aylarını tercih edin. Araştırmamın sonuçlarını paylaşmak istedim. Herkese saygılar.

 18. murat dedi ki:

  ayse hanimin yazdigi makinenin ureticisiyim arge(arastirma ve gelistirme) asamasinda oldugumuz ve kimseye kalitesiz ve is yapmiyan malzeme satmak istemedigim icin uzun zamandir yazilari takip ettim ve sonunda makinemizi bitirdik MAKINEMIZ BIR BOLUMU KUMES ICERISINDE CESITLI YERLERDE 10 TANE HAYVANA TAKILIYOR DIGER KISMI ISE PANONUZUN ICERISINDEKI BILGISAYARA MONTE EDILIYOR VE KUMESIN FANLAR DAHIL HERSEYINI HAYVANLARIN ISI KAYBI ISI YUKSELMESI VUCUT NEM DERECESI NE GORE YONLENDIRIYOR . %75 lik bir kar payiniz oluyor uretiminide kendim yaptigim icin sinirli sayida uretimim var piyasami genisletince seri uretime basliyacagim ilgilenen arkadaslarimizin 05326908794

 19. Mustafa İNCE dedi ki:

  @mehmet: Merhaba Mehmet bey bende Ankarada 15 000 kapasiteli bi tesis kurmayı planlıyorum birçok konuda bilgi sahibi oldum fakat kurulum maliyeti konusu sürekli muallakta sizin maliyet ne kadar oldu bilgi verebilir misiniz….?

 20. Ömer Fahri Gönder dedi ki:

  Sn Yetkili
  Konuyla alakali profesyonel anlamda egitim alabilecegimiz kurum ve kuruluslar hakkinda bilgi edinmem mumkunmu?

 21. murat dedi ki:

  konuyla alakali A-Z ye bilgi alabilirsiniz 05326908794

 22. RAMAZAN IRMAK dedi ki:

  hocam ben mersinde kendi evimin önünde 100 civarı etlik piliç yetiştirmek istiyorum nasıl bir kümes yapmam lazım normal bir kümeste yetiştirebilirmiyim,yoksa teknolojik bir kümes mi gerekir,bildiğimiz telli kümeste olurmu alt kısmını da tel yapıp dışkılarının aşağıya geçmesi faydalı olurmu bir de civcivleri ne kadarlık almam lazım aşılı olursa ölümler daha mı az olur yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 23. Yunus Kabasakal dedi ki:

  vural savaş: sizinle tanişmak ve görüşmek istiyorum.sizce mümkün ise bu benim numaram lütfen arayın 0543 570 5001

 24. osman dedi ki:

  kiralık hazır çalışır halde kümes elimde mevcut samsunda ilgilenenlere duyrulur.05333212156

 25. mehmet dedi ki:

  Herkeze merheba ben manisadan mehmet etlik piliç yetiştiriciliği kümes ekipman ve türlü bilgi yardımı için bana ulaşabilirsiniz . Endüstriyel Tavukçuluk (Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği) bölümü mevzunuyum bu işe yeni başlayacak olanlar veya bu iş ile meşgul olup yardım almak isteyenler başlangıçtan kümes yapımı dahil her konu hakkında yardımcı olunur. 0-554 421 73 02

 26. cemal yücel dedi ki:

  arkadaşlar merhaba ben karabükte bakıcıyım 3 seneden beri bu işi yapmaktayım bende kralık bi kümes arıyorum kendi işimi kendim yapıyım diyorum ama olmuyor her tarafta kıralık kümes yok dörtdivan bölgedinde çok var ama kümesleri gezdim gördüm işten anlayan biri olarak üste parada verseler ben o kümeslerde hayvan çıkaramamhepsi dandik satten iyi olsa sahipleri kendi çalıştırmazlarmı artı kiralık bulduk diyelim iyi bi kümes kümes sahipleri 1 selik veya 2 senelik krayı peşin istiyorlar hadi parayı verdin desen hayvan alabilmen için firmalar 2 tane kümes saybinden kefil istiyor kümes saybi olcak diyorlar cp istemiyor galiba kümesine gelip bakıyor beyenince veriyo hayvanı ama oda kiracıdan kefil ister kümes sahipleri kefilige girmiyor ben bu işi yaptıgım için hiç bi korkum yok kazanamamktan yana ama yeni başlayacak olan arkdaşlar işten anlamıyorlarsa girmesinler en ufak bi hata veya bilgisizlik çok maddi zarara ugratıryok anlayan eleman tutarım lafıda boş benim tavsiyem bu işe girmek isteyen parası olan diyom önce bi çiflikte 2 veya 3 dönem işcilik yapıcak veya bi arkadaşının çifliginde 3 dönem takılacak yok ben işcilik yapmam diyorsanız siz bu işi yaparsınız ama çok zarar edersiniz derim bu işi anlatmayla dinlemeyle okumayla ögrenilmez o havayı telefüs etmelisiniz o hatayı yapıp düzeltmeyi bilmelisiniz hayvanın gün gün deyil saati saati tutmaz kafayı çevirseniz ölüm olur en ufak bi hava çarptırma gibilerinde hayvanı üşütürsünüz 3 gün sonra anlarsın üşüdügünü hırıltıyı duyunca bide o hırıltıyı duyupta anlayamasan vay derim bu iş çok zor bi iş deyil hamalıgı yok sadece kontrol 42 gün uyku olmayacak uyusanda tilki uykusu her 2 satte turluycan kümesin içini hayvanı kaldırcan sagda solda bi aksilik varmı diye kontrol edecen havayı az verirsin zarar çpk verirsin zarar her şeyin ortasını yakalaycan kümes heryerde kurulur ama her yerde hayvan çıkmaz çıkan hayvan seni kazandırmaz kümesi kurcagın yer püfür püfür esecek sagında solunda yaşam olmayacak tertemiz bi hava olcak yazın bile üşüyceksin soguktan korkma soguk havayı ısıtabilirsin ama sıcak havayı sogutamasın sogutuyom derken zaiyat verirsin benim tavsiyem bu iş için parası olan arkadaş işten anlayan birini kendine müdür atamalı onun direktifleriyle yürümeli bu yolda ha kazancı çok güzel ben yazıları okuyom zarar diyorlar ya onlar anlamayan hayvan çıkaramayanlar ama kendi hataları ama kümesin hatası her kümes randımanlı olmayabilir dıştan bakarsın çillop gibi ama hayvan zayıf çıkar hiç bi zaman 25 binin altında bi kümes düşünmeyin üstünü düşünün 25 bilik bi kümesten kaç ton et çıkar en düşük 1 hayvanın 2 buçuktan hesp edersek en kötü durumda bu 65 ton civarı firmalar kiloda kaça kesiyo ortalama 40 kuruştan eski para 400 lira ne yapar ortalama 30 milyar bunun elkt 2000 kömür masrafı 3000 işci masrafı 2000 ilaç masrafı 2000 görünmez masraflarda2000 diyelim toplam ne yaptı 11 milyar geriye 19 milyar kaldı 2 ayda kötü para deyil aylıga vursan 10 milyar kalan temiz para kümesin ne kadar büyütürsen daha çok kazanç bide 2700 den hayvan çıkardıgını hesap edersen masrafını bile çıkarırısın her dönem 30 lira kazanırsın daha üstünü kazanma şansın var iyi bakıma baglı benim hesabım kötü bakımda çıkan para ama tavukçuluk bu her dönemim kazancı ayrıdır her dönem aynı parayı kazancan diye bi şart yok ve kümes boşaltıktan sonra hemen hayvanı sokmuycan 1 ay boş bekletcen çok hayvan sokmak kazandırmaz dinlenik kümes kazanır senede 6 yapcagına 5 sefer yap ama 6 sefer yapanla aynı kazancın olur hayvanın verimli çıkar kümes kurcaklara önerim bölgenizi iyi seçin etrfınızda kümes komşunuz olmasın en yakın kümes sizden bi 20 kimotre uzak olsun çam agaçlarının arsında olmasına bakın çam agaçlarının arasında temiz hava bulunur bilgi almak isteyen arkadaşlar bana05468206496 bu numaradan ulaşabilirher konuda yardımcı olurum

 27. mevlüt dedi ki:

  kiralık kümes arıyorum 05314990771

 28. Haluk Baturçam dedi ki:

  arkadaşlar merhaba manisa merkez akhisar/turgutlu ve salihlide kiralık satılık kümes arıyorum 0532 6537117

 29. ozan dedi ki:

  Benim 20 günlük etlik piliçlerim var.Yemliklerine buğday veya arpa katsam nasıl olur.Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz .

 30. nevzat yıldızhan dedi ki:

  arkadaşlar diyarbakırda tavuk çiftliği kurmak istiyorum bana bilgi verebilirmisiniz ?

 31. cemal yücel dedi ki:

  kümes işi yapıp para kazanmak isteyen arkadaşlara bu işin içindeyim kiralık kümeslerle ugraşıyom işten anlayan ve şu an faal durumda çalışan biriyim param var bu işi yapmak istiyom diyen varsa kümesi siz kurun ben işletiyim işçilik benden sermaye sizden her şey çıktıktan sonra yarı yarıya kümes kuracak yerim yok derseneni bende yerde var ve kümesi bıranda siitemi kurarsanız daha ucuza mal olur hem potatif olur istediğin zaman istetigin yere taşırsın 20000 bin 250000 binlik kümes maliyeti 250 milyon herşeyyiyle anahtar teslim 70 nin peşin 1 ay sonra teslim teslimde 50 bin diğer kalanınıda çalıştığın firmayla anlamalı kazancın yüzde 30 ödemeli bana çok uygun geldi diğer kümeslerden ilgilenen arkadaşlar beni arayın anlatayım düşüncenizde varsa yapabiliriz bu brandalı dedikleri fuul otomatik sadece süloya karışmıyorlar karışırlarsada ekstra ücret alıyorlar 05468206496 ha benim yerim safranboluda kümesçilik için çok uygun

 32. oğuzhan kahraman dedi ki:

  SAMSUN KAVAK ÇALBAŞI KÖYÜNDE KÜMES VEYA BUYUK BAŞ HAYVANCILIK YAPILABİLECEK 9dönün ARAZİYİ İÇİNDE EVİMLE BERABER SATIYORUM.İLGİLENENLERİN 0543 463 52 47 NUMARADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 33. ercan dedi ki:

  mrh arkaddaslar benım 8.000 kapasıte

 34. KASIM ÇETİN dedi ki:

  İyi gunler haftalık 40.000 adet civciv almımım var. Teklif verbilecek olanlarla görüşmek istiyorum. tel : 0554 930 98 54

 35. abbas demirkaya dedi ki:

  selamün aleyküm arladaş lar bnde broiler tavuğu arıyorum beslemek için istanbul da yasıyorum yardımcı olursanız sevinirim abbas 0538.063.44.81

 36. hakki dedi ki:

  Arkadaş lar uzun suredir bu isi arastryorum ve geneli karli fakat ugrastrici bir is oldunu anladim manisa bolgesinde 35 binlk br kumes kurmk istiyorum maaliyeti ne olur hang konulara dikat etmeliyim bakim konusunda cok bilgim yok hu bilgileri nerden alabilr ogrenebilrm bu isle ugrasan arkadaslar eyer isterlerse ogrenmek icin yanlarinda iki donemlik calisabilirim 05078767351

 37. kalkınma danışmanlık dedi ki:

  Avrupa Birliği hibe (IPARD) projelerine 500.000 euro hibe verilmektedir. İnşaattan tüm makine ekipmanına kadar bu hibeden yararlanabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için 0533 617 30 94

 38. orhan selçuk dedi ki:

  satılık 30.000lık kümesim var manısa ili köprübaşı ilçesinde sahibinden.com da resim ve ayrıntıları mevcut 05433328632. tavukçulugun kıtabınıda yazdım..

 39. muhammet yaran dedi ki:

  merhaba broiler bakiminda vitamin mineral takviyesi icin iyi olarak onerebileceginiz marka
  var mi acaba . Tesekkurler

 40. hatip kaçan dedi ki:

  Tavuk Kümesleri Isı Yalıtımı
  Sprey Poliüretan Köpük sayesinde;
  Daha düşük ölüm oranı
  Daha yüksek canlı verimliliği
  Tüm yıl boyunca tam kapasite üretim (yaz aylarında ara vermeksizin)
  Yüksek enerji tasarrufu
  Neden Sprey Poliüretan Köpük?
  Tavuk çiftliklerinde verimli bir üretim elde etmenin tek yolu, etkili bir havalandırma, yeterli ısıtma ve düzenli soğutma sistemine sahip olmaktır.
  Tavuk çiftliklerinde ısı kaçaklarının sistematik olarak önlenmesi için, sprey poliüretan köpük en ideal ısı yalıtım malzemesidir.
  Tavuk Çiftliklerinde Uygulama Avantajı:
  Sprey Poliüretan Köpük, tavuk çiftliği üretim ünitesinde yan duvarlarda, ters tavanda, çatı üstlerinde, gerekli görüldüğü durumlarda zeminlerde uygulanarak ısı kaçağını etkili biçimde önler.
  Üretimin kuluçkadan kesime kadar olan bütün aşamalarında çiftlik hayvanlarının can güvenliğini maksimum ölçüde sağlar.
  Kimyasal olarak hiçbir zarar vermediği gibi, çiftlik hayvanlarının maksimum ölçüde üretimi de neden olur.
  Isı kaçağı minimuma düşeceğinden çiftlik hayvanlarının ölümünü azaltarak beklenmedik maddi hasarların engellenmesine neden olur.
  YAPISAN İZOLASYON
  05313564744-05385852899

 41. hatip kaçan dedi ki:

  Tavuk Kümesleri Isı Yalıtımı
  Sprey Poliüretan Köpük sayesinde;
  Daha düşük ölüm oranı
  Daha yüksek canlı verimliliği
  Tüm yıl boyunca tam kapasite üretim (yaz aylarında ara vermeksizin)
  Yüksek enerji tasarrufu

  Neden Sprey Poliüretan Köpük?
  Tavuk çiftliklerinde verimli bir üretim elde etmenin tek yolu, etkili bir havalandırma, yeterli ısıtma ve düzenli soğutma sistemine sahip olmaktır.
  Tavuk çiftliklerinde ısı kaçaklarının sistematik olarak önlenmesi için, sprey poliüretan köpük en ideal ısı yalıtım malzemesidir.

  Tavuk Çiftliklerinde Uygulama Avantajı:
  Sprey Poliüretan Köpük, tavuk çiftliği üretim ünitesinde yan duvarlarda, ters tavanda, çatı üstlerinde, gerekli görüldüğü durumlarda zeminlerde uygulanarak ısı kaçağını etkili biçimde önler.

  Üretimin kuluçkadan kesime kadar olan bütün aşamalarında çiftlik hayvanlarının can güvenliğini maksimum ölçüde sağlar.

  Kimyasal olarak hiçbir zarar vermediği gibi, çiftlik hayvanlarının maksimum ölçüde üretimi de neden olur.

  Isı kaçağı minimuma düşeceğinden çiftlik hayvanlarının ölümünü azaltarak beklenmedik maddi hasarların engellenmesine neden olur.
  © 2014 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe
  YAPISAN İZOLASYON 05313564744-05385852899

 42. abdullah dedi ki:

  köy tavuk bulunur et civcivi bulunur güvenilir alıp ölürse geri ifade edilir cok uygun fiyatlara var lütfen arayınız numaram 05419781494
  abdullah yenioğlu

  05414092460 ARYIN

 43. abdullah dedi ki:

  köy tavuk bulunur et civcivi bulunur güvenilir alıp ölürse geri ifade edilir cok uygun fiyatlara var lütfen arayınız numaram 05419781494
  abdullah yenioğlu

  05414092460 ARYIN LÜTFEN COK UYGUN FİYATLAR

 44. muharrem arslan dedi ki:

  Merhabalar
  Ben bolunun mengen ilçesi kayabaşı köyünde 30.000 kapasiteli bir kümesle bu işe başlamak istiyorum
  arazim yol kenarı elektirik 150 metre mesafede su ise tarlamın içinden çıkıyor 30.000 lik bir kümes için nekadar bir yatırım gider araştırdığım kadarı ile 400.000 civarı gibi bir kanaate sahip oldum yapmayı düşündüğüm arazi yaklaşık 10.000 m2 30.000 lik bir kümes için ideal ölçüler nasıl olmalıdır.
  dönem sonunda yetişmiş bir tavuğun 2.300.2700 arası canlı ağırlığı öngörülüyor.
  kilograma firmalar ne ödüyor.? 400.000 tl yatırım yaptığım takdirde aylık ortalama kazancım ne olur.
  bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.gerçek bilgi sahibi kişilerle tanışıp bu konuda görüş alışverişi yapmak istiyorum saygılarımla
  0533 345 2876 telefon numaram
  muharrem@elegancecatering.com.tr mail adresim saygılarımla

 45. mehmet Yıldız dedi ki:

  Mrb Arkadaşlar 100dönum yerim var arazi içinde 2kat dairem var Tavuk çiftliği kuruyorum Bu işten Anlayan Ve Yapabilecek biri varsa Yerim var Birlikte Yapalim kurmasi bnden 0542 451 4625 ondan ulaşin

 46. Fikret T. dedi ki:

  ücret karşılığında . broiler yetiştiriciliği danışmanlık ..0543 447 12 01

 47. Mesut dedi ki:

  Arkadaşlar 50 binlik bir kümesin talaş elektirik yakıt ve işçilik maliyeti ortalama nedir

 48. Emre SARİ dedi ki:

  Kumesimi satiyorum 3.500 dönüm arsa uzerinde 1.300 metrekare 23.000 lik kümes klape jeneratör bulunmaktadır acil ihtiyaçtan satiyorum…
  0530 483 41 78

 49. Resul dedi ki:

  salam qardaslar men Azerbaycandan bu isi yapmaq isteyirem mene yardimci ola bilirsiz?mene broller yem rasyonu terkibi nasil hazirlanir ve hansi vitaminler terkibine qatilir yardimci olmaqinizi xahis edirem,burda uzmanlardan kimin watsap numarasi varsa yazsin konusaq,

 50. Resul dedi ki:

  salam men Azerbaycandan mene yardimci olun broller tavuk yetisdirmey ucun yem rasyonu terkib hissesi lazim

Paylaş

*