Civciv Bakımı – Evde Civciv Bakımı

Civciv bakımı özen ve itina ile yapılmalıdır. Civciv bakımına geçmeden önce civciv ne demektir? Onun cevabını verelim. Ondan sonra civciv bakımı nasıl yapılır inceleyelim.

Civciv:

Evcil ve yabani kanatlı hayvanların bir kısmının , kuluçkadan ( yumurtadan ) yeni çıkmış yavrularına civciv denir. Bir haftalık olana kadar olan kanatlı yavrularının ismi civciv olarak geçer. Bir haftalıktan sonra isimler hayvanların yaşama biçimine ve yerine göre adlandırılır.

Apartman katı evde civciv bakımı düşünmeyin. Evde civciv bakımı sonuçta hem sizi hem de çocuğunuzu üzecektir. Pazardan alınıp evde civciv bakımı yapılarak yetiştirmek oldukça zordur. Hatta imkan dışıdır. Sonuçta evdeki civciv ölecektir. Bence sizi üzecek, evde civciv bakımından vazgeçseniz iyi olur. Civcivin de bir canı olduğunu düşünün. Bahçeli müstakil eviniz var, tavuk yetiştirmeye uygun durumda ise, belki düşünülebilir.

Biz burada tavuk civcivi olarak düşünürsek, Bir haftalıktan sonra piliç deyimi kullanılmaktadır. Tavuk yetiştirilme amacına göre ana grup olarak ikiye ayrılmaktadır .

1 – Yumurta tavuğu Civcivi

2 – Etlik Piliçlerde broiler civcivi

Yumurta tavuğu civciv bakımı, broiler civciv bakımı ile yakın olmakla beraber birbirlerinden ayrılırlar.

Yumurta Tavuğu Civciv Bakımı:

Civciv üretimi sektör olarak ayrıldığından, yumurta civcivi üreten işletmeler vardır . Bu işletmelerden yumurta yönlü civciv bakımı ayrı bir yöntemle gerçekleşmektedir. 

Yumurta civcivi büyütme ya yerde yapılmakta yada civciv kafesi içerisine alınarak yetiştirilmektedir. Bunların en yaygını civciv kafesi kullanılarak yapılan civciv büyütmesidir. Ne şekilde olursa olsun civciv ortamı bir günlükten yedi günlüğe kadar kümes veya civciv kafesi içerisindeki sıcaklık değerleri şöyle olmalıdır.

* Birinci Gün 35 derece sıcaklık

* İkinci gün 34 derece sıcaklık

* Üçüncü gün 33 derece sıcaklık

* Dört ve yedinci gün 32 derece sıcaklık

Olmalıdır. Havalandırma muntazam olmalı kümeste uzun bir periyot kalacağından bakımı ona göre yapılmalıdır. Hem yerde ve hem de civciv kafesi içerisinde civciv yetiştiriciliği özenle bakılmalı ve beslenmelidir.

Civciv Bakımında Yem Su ve Işığın Önemi:

Yumurta yönlü civciv yetiştiriciliğinde civciv yemi etlik civciv yemi ile ayrı ayrıdır. Yumurta yönlü civciv yemi üretimi itina ile yapılmalıdır. Civciv bakımında yem gibi suyunda önemi vardır. Yeterince civciv suluğu bulundurulmalıdır.

Civciv bakımında ışığında önemi büyüktür. Ortalama olarak  bir metre kareye 1 , 5 wat ışık hesap edilerek ışıklandırma yapılmalıdır. Civciv döneminde ışıklandırmaya dikkat edilmez ise sonrasında bazı problemler görülebilir.

Etlik Piliç veya Broiler Civciv Bakımı:

Kuluçkadan çıkan etlik civciv, Etlik piliç olarak yetiştirileceği için bakım, beslenmesi ve aşı ile ilaç uygulanması farklıdır.

Etlik civciv kuluçkadan çıkar çıkmaz cinsiyet ayrımı yapıldıktan sonra günlük olarak titizlikle hazırlanmış etlik piliç kümeslerine yerleştirilir.

Etlik civcivin, etlik piliç olarak kesimhaneye gidene kadarki bulunduğu ortam faktörlerini dikkate almakta fayda vardır. Bu faktörleri ISI, IŞIK, HAVALANDIRMA, KÜMES İÇİ NEM ve KÜMESTEKİ HAYVAN SAYISI olarak sıralayabiliriz.

Kümeste Isı:

Kümese günlük gelmiş olan etlik civciv özel altlıkla hazırlanan kümesin, perde sistemi ile bölünerek veya daraltılarak 35 C sıcaklıkta bulundurulmalıdır. Etlik civcivler büyüdükçe perde sistemi ortadan kaldırılır. Kesime gidene kadar Etlik pilicin yetişmesinde kümes içi sıcaklığı kısaca şu şekilde olmalıdır.

Civciv bakımı olarak ilk günlerde ortam sıcaklığı şu şekilde olmalıdır.

1 . Gün 35 C

2 . Gün 34

3 . Gün 33

4 . 4 – 7 Gün 32 C sıcaklıkta olmalıdır .

Yumurta civcivi ve broiler civciv olarak düşündüğümüz zaman bu civcivlerin beslenmesi de ayrı ayrıdır. Yumurta civciv yemi ile broiler civciv yemi ayrı üretilmektedir.

Civciv Yemi:

Civciv yemi civciv üretimi için önemlidir. Gerek etlik gerekse yumurta civcivi üreten firmalar civciv yemi ile ilgili üretecekleri civcivin özelliğine göre yem üretilmesini beyan etmek zorundadır. Civciv verimi ve yaşam koşulları için bu önemlidir.

Civciv Bakımı bu kadar labirenti olan bir ortamda, evde civciv bakımını zorlaştırmaktadır. Evde civciv bakımı zordur, uğraş ister, en önemlisi civciv ölümü insanı yıkar. Onun için civcivi ortamında yetiştiriniz. Toplum olarak daha da mutlu oluruz.


Yorumlar

 1. ezgi dilara dedi ki:

  bn civciv alıcam yuvası yarım metre civarında olcak ona kaç voltluk ampül takmalıyım plase yardım (lütfen yardım edin)ve hangi yemlerden kullanmam gerektiğini söylerseniz sevinirim şimdiden hepinize tşk

 2. ziya dedi ki:

  3 volt veya 6 volt olmadı gece lambası kullanılabilir..

 3. ilyas sarıbaş dedi ki:

  ben hangi yemikullanabilirim diye açdım sitenizi doğru dürüst cevap yok civciv yemi civciv yemi bende biliyorum civciv yemi olacağını alternatif yem varmı heryerde civciv yemi yok örnek veriyorum sütle ıslayacağım ince bulgur un zararı olurmu

 4. admin dedi ki:

  Yorumlarda var esasında eğer civciv yemi bulamazsanız, ince bulgur kullanabilirsiniz.

 5. nazlı dedi ki:

  ya ben yarın civciv alacagımda ama burdaki yazılanları okudum evde beslemek zormuş birde kaç tane alsam hangi yemden alsam bizim balkon var ama orası yeşillik degil lütfen sorlarıma cevap verin

 6. ibrahim kürkçü dedi ki:

  her gün en az 15 dakikalığına balkona koy (hava sıcak olsa ama) hava alsınlar diye en azından bi saksı koyun oraya uztünde gitsinler toprağı eşelesinler 😀 :)

 7. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar bende pazartesi köy civciv alcam ama civcivler sobayı yakmıyınca soguktan ölüyolar sobayı yakmayıp sadece kavonaza sıcak su yeterlimi bide gazete lütfen cevap yazın

 8. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar bende pazartesi köy civciv alcam ama civcivler sobayı yakmıyınca soguktan ölüyolar sobayı yakmayıp sadece kavonaza sıcak su yeterlimi bide gazete lütfen cevap yazın

 9. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar bide ben civcivi nasıl beslicem kutunun boyu nasıl olcak üstü kapalımı olcak söyleyin lütfen

 10. dilara dedi ki:

  ya ben civcivi mi dün aldım vede civcivim gece can çekişiyordu bizde elektrikli sobanın önüne elimde 01:00 yada 01:30 saat beklettim sonra dedem haçtan gelmişti zemzem suyu içir dik ve şu an canlandı ama babannem o yinede ölür diyo çok korkuyorum nasıl ışık verebilirim ya

 11. dilara dedi ki:

  benn civvcivim dünn aldımm ölmüşş gibii olduu amaa bn canlandırrdımmmmmmm :)

 12. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar Alıcaksanız Lütfen 1 tane civciv almayınız.. Ne kadar İyi besleseniz besleyin o civciv ölebilir..
  Yalnızlıktan geberip gider 3 5 tane alın la cimrilik yapmayın

 13. Furkan dedi ki:

  Civcivime soyulmuş çekirdek versem birşey olur mu ?

 14. elif dedi ki:

  arkadaşlar ben 20 yıldır nerdeyse her sene pazar civcivi yani besi civcivi evde bakıyorum ve büyütüp başkasına veriyorum. bu kadar yıldır bende hiç civciv ölmedi. bakımı şöyle 1 kaç civciv için başlangıç bi kaç gün ayakkabı kutusundan büyük ve yüksek kolide 20 w ampül ile 1 hafta sonra 15 w ampül ile tamamen kurtulup bi aylık oldukjlarında sadece geçeleri 15 w ile devam ettim artı muhabbetkuşları vitamininden suluklara oranın 3/1 kadar hergün koydum ve kuş kumu toprağı yemlerine karıştırdım. kuş suluğunu da kutunun dışından monte edip sadece ağzını içeri verdim ve boylarının seviyesinde ayakları girmeyecek şekilde bıraktım. şu anda 2 yumurtalık tavuk 1 besi horozu var. ampul kullanmayacaksanız kesişnlikle civciv almayın lütfen.artı civcivin sesi çıkıyortsa mutlaka üşüyordur yada bundan dolayı hastalanmıştır.

 15. mahir dedi ki:

  arkadaşlar yarın civciv alıcam onun yuvasını pencere önüne yaptım iyimi

 16. mahir dedi ki:

  eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee alın bitane öldürün arkadaş ozaman hiç almayın yazık değilmi o hayvana

 17. ertuğrul dedi ki:

  bende çok meraklıyım bende üçgün öncesinekadar 10 adet civci vardı ama simdi 7 adet kaldı
  civci bakımı çok zor arkadaslar bahçem olduğ halde ne yapmam gerek ölümleri azaltımıyorum yardım

 18. Halil dedi ki:

  arkadaşlar ben civciv alcam soğukmu sıcakmı yerde dursun

 19. ali cakir dedi ki:

  arkadaslar ben bir kümeste bakiciligim doru duzgün yok patron hep kiziyor iyi hayvan cikaramiyom diye bana yardim edin

 20. mucahit dedi ki:

  Bende yarin alicam da yuvalarinda ışık olmassa bir sey olur mu

 21. recep dedi ki:

  arkadaslar tavsıyem 14 gunluk cıv cıv lerden enaz 3 adet alın 14 gunden sonra ıyı bakarsanız hıc bırsey olmaz gunluk haftalık cıv cıvler cok dayanıksız oluyo ben playmout beslıyorum yumurtaya bu hafta alıcam gecen sene kumeste ne ampul yaktım ne bırsey 2 metre kare kumeste ve 4 aydada yumurtaya geldıler

 22. emir dedi ki:

  ya ampulsüz yaşammıolarmı ???

 23. emir dedi ki:

  ya ampulsüz yaşammıolarmı ???
  cvp lütfen

 24. emir dedi ki:

  arkadaşlar ilk aldınız gün ampul ü unutmayın cünkü sıcakta almaları gerek ama isterseniz bir gaba sıcak ssu koyup yan cevirp kyarsanız o ona yaslanacaktır 😀 ben 1 tavuk 1 horoz yaptım 😀

 25. kenan dedi ki:

  105mt uzunlugu vede18mt genişligi olan civciv tesisinin ışıkları kac volt vede metre kareye kac tane aydınlatıcı koymam lazım..

 26. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar civciv beslemek isteyenlerin dikkatine!öncelikle 4tane civ civ almalısınız 1 veya 2 alırsanız ölürler.
  1metrelik kutuya 4 civ civ koy önce altına gazete ser ve hergün gazeteyi değiştir. civ civi alırken aldığınız yerden etlik civciv yemi isteyiniz.(1kg)hergün yarım çay bardağı yemi az az kutuya dökün hepsini birden değil az az ve sonra bir tasa su koyup içine bir tane ağır taş atınki suyu düşürmesinler. 1ay boyunca böyle yapın sonra bir bahçeye kafes yapıp oro koy. ve ompulsüzde yaşar kutuyusıcak yere koy yeter

 27. metehan dedi ki:

  ben üç tane civciv aldım ama kaç aylık olduğunu bilmiyom onun kaç aylık olduğunu nasıl anlarız benim tavuğum gurkka yattı yani yumurtadan civciv çıkacak bilmiyen yoktur
  CİVCİVLERİ ŞÖYLE
  BESLEYİN
  Bir kutu alın onun ölçüsünde bir cam kesin 5te 1birini kesin civcivler birbirinin yanına sokululursa üşüyorlar demek tir

 28. ceren dedi ki:

  ya benm 2 tane civcivim vrdı teki oldu teki 5 haftalk oldu yrdm edin su içmiyor ne yapabilirim ki :(

 29. civciv dedi ki:

  Arkadaşlar, şuan civcivler kafeste uyanıklar dinleniyorlar.Onlara nasıl davranmalı kısacası onunla onun işlerini onunla zaman geçirme işini nasıl yapmalıyım? Civciv hastasıyım da…

 30. cikcik dedi ki:

  arkadaşlar ben 4 tane paçalı civciv aldım ışıkları yok 1 ayakkabı kutusuna koydum ölürler mi? :( evde bakıyorum çok tatlılar nasıl beslemeliyim şu an bulgur ile besliyorum lütfen yardın edin :( :(

 31. Mustafa dedi ki:

  Bakın Civciv beslemek ile ilgili hususlar
  1.Sıcaklık:Eger Civcivinizi yeterli sıcaklıkta tutmassanız civciviniz kesinlikle ölür bunlar küçücük hayvanlar vücut ısılarını dengede tutamazlar bu ihtiyaç kutunuza göre bir ampulle yada kavanoz içinde kaynar suyla giderilebilir.

  2.Yem Ve su:Yeminizi yüksek proteinli ve taze olmalıdır suyunuz en iyi en kaliteli sudan vermelisiniz yoksa civcivinizde dışkılama sorunu olabilir.

  Yem ve suluklar fazla olmalıdır yoksa bazı hayvanlar aç kalabilir.

 32. ömer dedi ki:

  benim 2 civcivimin var piç , ğut ve dövüşçü olması için ne yapabilirim hangi yami verbilirim yardım plsssss
  ?????????????

 33. merveovski dedi ki:

  Arkadaslar ben gecen sene besledim horoz oldu bu sene erken ciktilar martin sonundayz ve aldk 2 tane ilk geldikeri gece cit cikarmadan uyudular bu gece altlarina kzak koydm toklar sulari var kck ampul ve sicak su kavonozu var corabin icinde yinede otuyorlar yardim ?

 34. Ahmet Karatas dedi ki:

  Hindilerim var nasil satabilirim yardimci olabilirsiniz 450 adet

 35. Zekican dedi ki:

  Arkadaşlar benim 4tane civcivim var aldığım yerdeki abla yemi islatta ver dedi ve su icirme ölür
  dedi yardımcı olurmusunuz

 36. nazligul dedi ki:

  kizim cok istiyordu civciv.dedesi pazardan iki tane almis.izin verdigime pisman oldum acikcasi.
  elinde sıkıyor hayvanlari atiyor yuksekten.oynuyor mincikliyor
  gunah diyorum bazen bagitiyorum.anlamiyor.7yasinda kizim.
  onlarinda cani var ama cok sevdiginden yapiyor.kutuya koydum.
  otuyorlar.uyumuyorlar.ampul duzenegim yok.petegin onune
  koydum.kutunun uzerini ortuyle orttum.sizce yeterli olur mu.
  Olurlerse cok uzulecek.gunah hem.cok da tatlilar.

 37. Rıdvan dedi ki:

  Arkadaşlar civciv beslerken suyun içine 1 çay kaşığı şeler koyun . Civcivlerin ölmenesi için en önemli şey sıcakta kalmasıdır. Eğer bir çözüm bulamadıysanız size prtaik bir çözüm sunayım. Öncelikle 1 kavanoz olmalı kavanozun içinede sıcak su koyun sizin elinizi çok az yakabilecrk sıcaklıkta olsun o sıcaklık civcivlere göre iyi sıcaklık zarar vernez kartonun üzerinidr havlu ile örtelim ki sıcaklık kutunun içinde kalsın

 38. Rafet dedi ki:

  Altına toprak koysak birsey olurmu toprak sicak tutarmi yoksa oldururmu

 39. Zeynep dedi ki:

  Ben 2 tane civciv aldim daha dun. Civcivler sıklikla birbirlerinin ustune cikiyorlar bende onlari ayirmaya calisiyorum sizce dogru mu yapiyorum . Birde ben civcivlerimi balkonda besliyorum. Balkonlar bitisik yan balkondada guvercin yumurtlamis. Civcivlerimi almasindan korkuyorum bunun icinde ustune bas ortusu ama ince orttum. Bu yaptigim dogrumu dogru deilse ltfn biseyler soyleyin

 40. Tevrat dedi ki:

  E ben alıca ama hem ampülü nasıl koycam ve bide şu var kavanoza sıcak suyu koyuyorumya geceleri o su sogur olmezlermi

 41. Yavuz dedi ki:

  Merhaba 60×40 40 cm yüksekliğinde kac volt anpul gereklidir tsk..

 42. Eren dedi ki:

  civciv beslemek isteyen arkadaşlar en az 4 tane civciv alın dağa iyi olur ve civcivler için en önemlisi sıcaklıktır 1-2 aylık olana kadar 20-40 watt arası ampul kullanılmalıdır ve kesinlikle civciv yemi bulup almalısınız civcivler için çok yararlıdır ve temiz suları olmalı herşeyden önce sıcak bir kutu gerekiyor kavanozun içine sıcak su koyulabilir ama uzun süre sıcaklığını koruyamaz ampul dağa yararlı olucaktır ve bahçeniz yoksa civciv almayın arkadaşlar büyüdükten sonra bakamazsınız :) bahçesi olan insanlara vermek zorunda kalırsınız onlarda keser afiyetle yer her durumda üzülen taraf siz olursunuz.

 43. Eren dedi ki:

  ve civcivlerin altını her gün değiştirin sağlıkları açısından iyi olucaktır ve civcivleri elinize alıp oynamayın sadece gerektiğinde alın altını değiştirirken mesela iç organları zarar görüp ölebilirler zaten civcivler ele alınmaktan hiç hoşlanmazlar kendinize alıştırmak istiyorsanız elinizle yem yedirin ama çok küçükken işe yaramaz 1 aylık olduğunda yaparsanız işe yarayacaktır

 44. Eren dedi ki:

  yardımcı olabildiysem ne mutlu bana arkadaşlar :) internetten araştırırsanız faydalı bilgiler öğrenebilirsiniz.

 45. Memet dedi ki:

  Ben civcivime kucuk oda gibi bise yaptim ici sicak her korktuklarinda oraya giriyor bence yapin
  İsiga gerek kalmaz ortaya 1 kavnoz sicak su koyuyorum ya kavanozun yaninda uyuyolar yadda
  Odasinda uyuyorlar

Paylaş

*