Salma Tavuk Irkları

Ülkemizde yaygın olarak tercih edilip, yetiştirilen salma tavuk ırkları hangileridir? Çok yaygın olarak gezen tavuk yada salma tavuk yetiştiriciliğinde;  Lohman tavuk ırkı, Ataks tavuk ırkı ile Pleymut tavuk ırkı tercih edilmektedir. Bu üç ırkın ortak özelliği, ülkemiz iklim ve doğa şartlarına uyumlu olması ve aynı zamanda hastalıklara karşı dirençli olmalarıdır.

Şimdi bu üç tavuk ırkının diğer özelliklerini kısaca inceleyelim.

1- Lohman Tavuk Irkı:

Her türlü… Salma Tavuk Irkları


Gezen Yumurta Tavuğu

Uzunca zamandan beri organik üretim dışında gezen yumurta tavuğu yetiştirme işletmeleri oluşmaktadır. Ülkemizde organik yumurta üretimi dışında gezen tavuk yumurtası üretimi oldukça yaygın, bunun bir çok sebebi olmakla beraber basında çıkan haberlerinde etkisi ile yaygınlaşmaktadır. ” Salma tavukçuluk yapanlar iki yılda zengin oldu” veya “paraya para demiyorlar” türünden haberler cazibeyi arttırmaktadır.

Aslında daha önceleri kuş gribi salgını nedeni ile salma köy tavukçuluğu bitirilmiş, yerine gezen yumurta tavuğu veya salma… Gezen Yumurta Tavuğu


Tavuk Yumurtası – Tavuk Üretimi

Tavuk yumurtası ile tavuk üretimi ülkemizde Ocak-2011 ayında nasıl gerçekleştiği ile ilgili Türkiye İstatistik Kurumunun raporu hakkında bilgidir.


Civciv Bakımı – Evde Civciv Bakımı

Civcivler

Civciv Bakımı, nasıl olmalıdır? Civciv bakımı nasıl yapılmalı nelere dikkat edilmesi hakkında genel bilgidir.


Tavukçuluk Ekipmanları – Tavuk Kafesi

Kümeste Civciv Bakımı

Tavukçuluk Ekipmanları, nelerdir? Yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve etlik piliç yetiştiriciliğinde tavukluk ekipmanlarının önemi hakkında bilgidir.


Etlik Piliç – Broiler Yetiştiriciliği

etlik piliç kümesi

Etlik piliç yetiştiriciliği veya broiler yetiştiriciliği insanların protein ihtiyacı için çok önemlidir. Etlik piliç nasıl yetiştirilir hakkında bilgidir.


Tavuk gübresi – Tavuk Gübresinin Faydaları

Tavuk Gübresi

Tavuk gübresi, tarımda verimi arttırıcı yardımcı gübre olarak kullanılmaktadır.Kısaca tavuk gübresinin faydaları hakkında bilgidir.