Süt Veren İnekler – İnekler Hakkında bilgi

Süt veren inekler hakkında bilgi için sığır ırklarını araştırmak gereklidir. Ülkemizde yetiştirilen ve süt veren inekler olarak bilinen birkaç sığır ırkı vardır. En fazla süt veren inek cinsi olarak holstein inek, simental inek, montofon inek ve jersey inek olarak sıralanabilir.

En fazla süt veren inek hakkında bilgi toplamak için yukarıda belirttiğimiz inek cinslerini iyice araştırmak gereklidir.

En çok süt veren inek cinsleri ülkemizde yetiştirilen kültür ırkı hayvanlar olmaktadır. Kültür ırkı hayvanlar ülkemize sonradan gelmiş ve uyum problemi olmayan sığır ırklarıdır. Bunlar yukarıda belirtildiği sırası ile kısaca verimlerini özetlersek şöyledir;

En çok süt veren inek cinsleri,

 • Holstein inekler hakkında bilgi: Hostein inek iyi bakım beslenme ile yılda 300 gün sağılmaktadır. Yıllık süt verim ortalaması 6.000 Lt. civarındadır. Bakımı yeri ve beslenmesine göre daha fazla süt verimide olabilir. Ülkemiz ortalaması bu şekildedir.
 • Simental inekler hakkında bilgi: Simental ineklerde ülkemize uyum sağlayan kombine ırklardandır. Simental ineklerde laktasyon süresi 300 gündür. Çok süt veren inek cinsi olarak bilinen simental inek ülkemiz ortalamasında yıllık süt verimi 6.000 LT. civarındadır.
 • Montofon inek hakkında bilgi: Montofon ineklerde çok süt veren inek cinsi olarak bilinir. Montofon ırkıda kombine sığır ırklarındandır. Süt verimi diğerlerine göre azda olsa düşüktür. 300 günlük laktasyon süresince 5.500 LT. civarında süt verimi olmaktadır.
 • Jersey inekleri hakkında bilgi: Jersey inekleri tipik en çok süt veren inek cinsleri sınıfındandır. Ülkemizde yetiştirilme bölgesi sınırlıdır. Ülkemizde sadece Doğu Karadeniz Bölgesinde aile hayvancılığı tipi yetiştirilmektedir. Çok az yemle çok süt veren inek cinsi olarak bilinen bu hayvan küçük yapılı vücut yapısına ve yediği yeme göre süt verimi yüksektir. Yıllık süt verimi 4.000 LT. olabilmektedir.

Yerli sığır ırklarımızda en çok süt veren inek cinsleri hangileridir? Diye bir soru aklımıza gelebilir. Anadoluda yerli sığırlarımız, yerini kültür ırkı hayvanlara kaptırdığından gittikçe azalmaktadır. Ancak azda olsa Güney Anadolu Kırmızısı yerli inekler yerliler içerisinde en fazla süt veren inek olarak bilinmektedir. İyi bakım ve beslenme ile yıllık süt verimi 5.000 LT. olabilmektedir.

En fazla süt veren inek cinsi olarak yukarıda belirttiğimiz ineklerden yaygın olarak yetiştirileni holstein inek, simental inek ve montofon ineklerdir. Bu sığır ırkları bütün damızlık yetiştiriciliği yani süt hayvancılığı yapan işletmelerde tercih edilmektedir. Diğer hayvanlar ancak aile işletmeciliğinde yetiştirilmektedir.

Süt veren inekler hakkında verebileceğimiz kısa bilgiler bunlardır. Tabi dünyada bu ırklar yetiştirildiği gibi başka süt verim yönlü hayvanlarda yetiştirilmektedir. Ama ülkemizde yaygın olarak, en fazla süt veren inek olarak holstein inek, simental inek ve montofon inekler yetiştirilmektedir.


Yorumlar

 1. beşir baltacı dedi ki:

  Merhabalar ben Batman’dan Beşir Baltacı süt inekleri yetiştirmek üzere bir tesis kurmak istiyorum 20 dönüm arazim ortasında sulama kanalı bulunan bir tesis. Bunu en iyi şekilde değirlendirireceğim. Ayrıca istihdam yaratmak amaçlı alabileceğim hayvan ve destek miktarıyla ilgili bilgi vede kurabileceğim tesis hakında bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. saygılar.

 2. Adıyamanlı genç yatırımcı dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim sizden bir konuda bana yardımcı olmanızı rica edecektim ben Adıyaman’da süt besiciliği yapmayı düşünüyorum Adıyaman merkez’e 10 15 km yani kışları fazla sert geçmeyen lakin yazları sıcak geçen bir iklime sahip olduğundan yem konusunda sıkıntı olmayan yonca mısır arpa buğdayın elverişli şartlarda yetiştiği bir iklim yapısına sahip sizden isteğim acaba bu iklim şartlarına göre bize en verimli olacak hayvan ırkı ve cinsi nedir acaba bunlar ırk ve cins olarakta farklı katagorilere ayrılıyormuş bildiğim kadarıyla bu konuda bizleri aydınlatırsanız çok memnun kalırım . kolay gelsin.

 3. admin dedi ki:

  Sayın Beşir Baltacı,
  Site sayfaları içerisinde damızlık hayvancılık için 2011 hayvancılık kredileri ile ilgili sayfalar mevcuttur. O sayfaları incelerseniz sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. Hayırlı işler.

 4. admin dedi ki:

  Sayın Adıyaman’lı genç yatırımcı arkadaşım,
  Süt besiciliği değilde onun adını süt hayvancılığı olarak değiştirelim. Bildiğim kadarı ile ilinizde bir çok süt işletmesi kuruldu halende kurulmakta. Eğer kurulmuş birkaç işletme ziyaret ederseniz hemen işin aslını öğrenirsiniz. Şu anda işletmeci olan arkadaşlar size çok daha yardımcı olabilirler. Sanırım ilinizdeki işletmelerde holstein sığır ırkı süt hayvancılığı yaygın sizde holstein sığır ırkı ile süt hayvancılığı yapabilirsiniz.

 5. yuksel dedi ki:

  yüksel 05324974807 @ 7:05 pm
  ÖNCELİKLE HERKEZE SELAMLAR OLSUN
  MERHABA ARKADAŞLAR BESİNAMEMİZDE BAKILMAKTA OLAN 50 ADET BANKA KREDİSİNE UYGUN BİRİNCİ BUZASINI YENİ YAPMIŞ KÖRPE BUZALI SÜT İNEKLERİ MEVCUTTUR İNEKLERİM GERÇEKTEN TÜRKİYEDE BULUNABİLMESİ ÇOK ZOR İNEKLERDENDİR HEPSİ KENDİ BESİMDİR DAHA ÖNCEKİ İNEKLERİMİN YAVRULARIDIR ŞU AN ANNNELERİ KARACABEY SÜTAŞ ÜRETME ÇİFLİGİNDE 50 İLE 55 KG ARASINDA SÜT VERMEKTEDİR BENİM İNEKLERİMİNDE GELECEGİ ZENGİNDİR İLK BUZALIRINDA 25 İLE 37 KG ARASINDA SÜT VERİYORLARLAR ARTIK KALANSINI SİZ DÜŞÜNÜN İKİNCİ BUZASINDA KİM BİLİR KAÇ KG VERİR
  İNEKLERİM SAF KAN HOLLANDA CİNSİ HPŞTEYİN SÜT İNEKLERİR GERÇEKTEN YILLARIN VERDİGİ ÖZ GÜVENLE VE SAMİZLİKLE BAKILMIŞTIRLAR KESİNLİKLE HİÇ BİR MASRAFDAN KAÇINMAMIŞTIR GEREKEN BÜTÜN VETERİNER KONTRELİNDEN GEÇMİŞLERDİR AYRICA BUZALI VE YA BUZASIZ SATILICAKTIR HEPSİNİ ALMAK ZORUNDADA DEGİLSİNİZ BEYENDİGİNİZİ ALABİLRİSİNİZ ADET ÖNEMLİ DEGİLDİR 1 İLE 200 ARASINDA SÜT İNEKLERİ TEMİN EDİLİR HER TÜRLÜ BÜYÜK BAŞ TEMİN EDİLİR
  ELİMİZDE SATIŞA ÇIKIRDIGIM 45 ADET DÜVE 65 ADETTE DANA VARDIR VE HEPSİDİ 3 İLE 20 AY ARASINDADIR. ARABA OLMAYAN ARKADAŞLAR İÇİNDE YERİNE KADAR TESLİM EDERİZ.
  DAMIZLIK DANA DÜVE SÜT İNEKLERİ BUZA HAZIR KESİLECEK DANA DÜVE SIGIR HEPSİ TEMİN EDİLİR
  BANKA KREDİSİ İÇİNDE GEREKEN BÜTÜN EVRAKLAR FATURA DAHİL TEMİN EDİLİR
  KORELİ BÜYÜK BAŞ HAYVAN ALIM & SATIM VE ET PAZARI
  0532 497 48 07 yüksel bey

  SAYGILARIMLA KORELİ YALOVA VE KARACABEYDE ÇİFLİKLERİMİZ MEVCUTTUR

 6. Ahmed Gülsu dedi ki:

  Selamlar.
  Kayseri Uzunyayla bölgesinde süt sığırcılığı yapmak istiyorum 50 sağmal baş kapasiteli modern bir tesis kurdurmak niyetindeyim. Ama beni düşündüren Uzunyayla’nın sert iklim koşullarına hayvanların uyum sağlayıp sağlayamaması. Düşündüğüm cins holstein ama dediğim gibi Uzunyayla’nın rakımı 2000 metreye yakın ve kışları sert geçmekte. Bu şartlara holsteinler dayanabilirmi? Holstein yerine montofon alsam tavsiye eder misiniz? Montofondan verim elde edip bu işten kar sağlayabilir miyim? Bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

 7. admin dedi ki:

  Sayın Ahmet Gülsu,
  Ahırı bölgeniz şartlarına uygun yaptıktan sonra problem yaşamazsınız. Daha soğuk yerlerde yapılmaktadır. İşlerinizde başarılar.

 8. Nezir Akan dedi ki:

  süt ve et fiyatları nasıl olacak artış gösterecekmi admin…

 9. admin dedi ki:

  Sayın Nezir,
  Özellikle et ve süt fiyatlarını önceden kestirmek zor. Süt ucuzlarsa et fiyatları artabilir. Oda hüsran demektir. İnşallah herkesin istediği fiyatlar gelişir. Sütçüde besicide mutlu olur.

 10. eRKAN dedi ki:

  Sayın ahmet gülsu

  Sana tavsiyem holstein inek sokma ahırına montofondan şaşma derim biz aldık pişman olduk güdülmeye gelmiyor ortama alışması uzun sürüyor.
  O çevreye alışmış damızlıklardan üret derim

 11. ayhan aksoy dedi ki:

  slm ben tokat veya kacaeli nde süt tesis kurmak istiyrum devletin ne kadar yardımı olu … teşekürler şimdiden

 12. Ömer Kuzucu dedi ki:

  Konyada satılık silaj tonu 120 tl dir hasatı 30.09.2011 tarihinde yapılacak olup verimi 100-120 ton civarı beklenmektedir istenirse daha fazla silaj temin edilir pazarlık yapılabilir

 13. eminn dedi ki:

  sayın admin, ben diyarbakırda 50 hayvanlık bir holstein tesisi kurmayı planlıyorum. acaba bu hayvanlar buranın iklimine uyum saglayabilirler mi ?

 14. admin dedi ki:

  Sayın Eminn,
  Ülkemizin her yerinde holstein inekleri yetiştirilmektedir. Uyum problemi yoktur.

 15. tarverdi ,memmedov dedi ki:

  salam qardesler men azerbaychandan,sud ve damazdiq inekler axtariram hasi olkede ve hansi ciflikde olmasi haqinda melumat axtariram xeberi olan arkadaslar mene xeber vermeyini xayish edirem,cavabinizi gozleyirem RESUL29-m@mail.ru

 16. cengız sonmez dedi ki:

  Ömer Kuzucu s a arkadasım 20 ton sılaj ıhtıyacım var karsılaya bılırmısın

 17. cengız sonmez dedi ki:

  Arkdaslar sımental ıneklerım var uc aydır sut verımın acayıp sekılde dustu su an hayvan bası bır ıkı kılo sut anca alabılıyorum bu konuda yardımcı olabılırmısınız lutfen
  sorun ne olabılır

 18. Ali kamil dedi ki:

  Arkadaşlar bir inegin ikiz buza yapması icin son 3ay kala her sabah yumurtanın sarısı verilmelidir düzenli olarak verildinde ikiz buza yapması gözlemlenmiştir

 19. Aydın tan dedi ki:

  Bir inegin ikiz buza yapması istiyorsanız inege hicbir kattı maddesi verilmemektedir sadece yonca ve saman verilmektedir yonca inegin yumurtalıgını açarak ikiz buza yapar

 20. yadigar hanci dedi ki:

  süt ucuz et kesimi ucuz buna bir ayarlama yapmıyacakmısınız birte yem bakalı köylüye yartımcı olun lütfen birte mallartaki kulak küpelerine niye testek yok

 21. ali karadoganer dedi ki:

  arkadaşlar yazları sıcak kışları ise -30 derecegi bulan soukluk var ben süt hayvancılıgı yapmak istiyorum ırk olarak hangisini tavsiye edersiniz benim aklımdaki simentel ama onunda günlük süt ortalamasını bilmiyorum tavsiyeleriniz hangi ırklardır teşekkür ederim

 22. hilmi can aksu dedi ki:

  merhabalar ben hayvancılık yapmayı dusunuyorum daha oncden buyuk aile bireylerim bu işi yaptı amma bıraktı hepsi sehire yerlesti ben sehir hayatından uzak durmak ve hayvanları sevdigim icin bu işi kazanc haline cevirmek istiyorum ve güzel bi ahır kuracagım baka bilecegim hayvan sınırıda simdilik 10 ile 15 arasındadır bu şekilde gelişebilmem münkünmüdür sizce ?

 23. kuscu ayhan dedi ki:

  mehabalar ben yunanistanda bati trkyada yasiyan birisiyim ve hayvancilikla ugrasmak istiyorum herkesten akil istiyorum yunanistanla turkiye arasinda ticareti yapmak istiyorum ..bi fikri olan varsa yazsin

 24. serkan bakıryapan dedi ki:

  AYHAN abicim iyi yaparsın bu işe girdinmi bu iş iyibir iş mesela 20 adet inekği aldın bu inekler 1 inek 20 gl süt verse ayda kaç para süt parası eder sen bu er ay aldığın süt barası 1 senede hayvanların krediyi ödersin
  gerceği ben trakyada sütün kaç para olduğunu bilmiyorum..!
  saygılarımla=SERKAN BAKIRYAAN
  AYHAN ABİCİM ARAMANI İSTERİM
  İSTEDİĞİN HAYVANI DEMİN EDERİM İÇ BİR SIKINDI OLMAZ
  ŞUAN ELİMDE 1 DOĞUM YAPMIŞ 15 ADET İNEĞİM VAR
  2 DOĞM YAPMIŞ 30 ADET İNEĞİM VAR.50ADET .4.6.7.AYLIK AMİLE GEBE DÜVELERİM VAR.URAŞAN ARKADAŞLAR ARASIN..!
  05374031653 SERKAN
  05387822624 SEDAT
  SERKAN VE SEDAT
  KARDEŞLER
  BURSA/KARACABEY

 25. ömer dedi ki:

  bana 15 adet smantal irkı mavi belgeli krediye uygun inek lazım ilğilenenlere duyurulur 5308853957

 26. Murat ocak dedi ki:

  Ben ordu ünyede oturuyorum 20 dönüm arazim mevcut 30hoştayin almayı düşünüyoru ama burda yaşarmı kuşkuluyum yasarsa kar elde edermiyim bilgisi olanlar -05444358971-05372238879-04523463326numaralardan arasın

 27. Murat ocak dedi ki:

  Lütfen cevap yazın

 28. serkan bakıryapan dedi ki:

  @Murat ocak: ÖLMEZ ABİCİM BİZİM HAYVANLAR SOĞUA ALIŞIKTIR BEN SANA 30 İNEK VERİM BENİ ARA :05374031653 SERKAN
  BURSA/KARACABEY

 29. ilyas özdemir dedi ki:

  Sinop ili ayancık ilçesinde süt inekçiliği yapacaz.30 adet krediye uygun hoştayn inek almamız gerekiyor.BİR DOĞUM YAPMIŞ VE YAVRUSU YANINDA OLACAK.elinde satılık hayvanı olan varsa:0537-665 9041 VOLKAN ÇAYLI-0541-6131236-İLYAS ÖZDEMİR.

 30. Fatih dedi ki:

  Ben hollandadan fatih , Ben turkiyeye hollanda cinsi sut inekleri satiyorum isteyen olursa bana mail atin . Hepsi sertifikali ve orjinal hollanda cinsi inekler.satislarin hepsi yasal ve sirketimin uzerinedir.
  Fatih89@live.nl

 31. fahri şahin üçer dedi ki:

  @Ömer Kuzucu: şimdiki fiyatlarınız nekadardır ben niğde içmei kasabasından alıcıyım cep:5318239251

 32. fahri şahin üçer dedi ki:

  slm arkadaşlar bizde ve komşumuzda hoştain damızlık 3 ve 4 yaşlarında inek ve düveler bulunmaktadır süt verimi günlük 25 ile 30 kiloğram arası değişiyor acilen satlıktıradres niğde içmeli kasabası bizim inekleri kasabadan kime sorarsanız sorun cevabları çok iyi ineklerimizn olduğunu söyleyeceklerdir.devletten kıredi ile almıştık ırkı iyi olan süt ineklerini bulunduruyoruz süt vermeyen inek kesinlikle bizde bir gün dahi durdurmayız. bu inek ve düvelerin anneleri 35 kilo süt veriyor. fiyatlarımız uygundur almak isteyenler duyrulur müracat, fazlı şahinüçer. cep:0 538 766 59 80 ben oğlu olurum bilgi için benimlede görüşe bilirsiniz fahri şahinüçer cep:0 531 823 92 51 alan karlıdır benden söylemesi…

 33. muhammed ali dedi ki:

  SELAM ARKADAŞLAR İHTİYACTAN DOLAYI 16 ADET İNEĞİM SATILIKTIR İNEKLER 1 SINIF SÜT İNEĞİDİR ŞUAN İNEKLER SAHİBİNDEN.COM DA İLAN NO: 960 559 03 MUHAMMED ALİ 0534 316 7029..

 34. mevlüt çiftçi dedi ki:

  iyi günler ben konyada yaşıyorrum ve damızık düve almak istiyorum düvelerin süt verme aralıklarını nasıl ögrenebilirim sütlü düve nasıl belli olur sütün düve üzerindeki belirtileri nelerdir

 35. ilker okyay dedi ki:

  holstain mı daha karlı simental mı ? bir süt inekçiliği yapsam

 36. sedat dedi ki:

  arkadaslar elimizde cok güzel hostayn düve ve erkek danalar vardır düveler cogu hamiledir. saygılar.05532176322

 37. engin32 dedi ki:

  slm.bu işi yapanlar anlatsın nasıl olursa kazanç nasıl olursa zarar olur.devlet neleri desdekliyor neleri değil.10 hayvan nereden alınır nasıl olmalı kaç yaşında cins ne iyidir gibi faktörler….?

 38. mehmet durğun dedi ki:

  Arkadaşlar bana krediye uygun 20 adet holstein inek lazim, 0543 543 76 67

 39. hakim dedi ki:

  arkadaşlar bana 20 adet süt verim, iyi holştayn i,nek lazım
  numaram 05435054699

 40. kamil dedi ki:

  Salam olsun aziz Turkum diyen kardeslerim.Ben holstein sort inek almak isterim.Eger ben onu alirsam o irk inek buranin tabiatina uyum saglarmi, veya siz bana o sort inekler nasil olur her turlu yere havaya yere yurta uygunlasa bilirmi?lutfen bilgisi olan arkadaslar bilgilerini benimle paylasardilar. +995704781100
  Tesekkur ederim!

 41. zihni kurtun dedi ki:

  Merhaba ben 25 sagilir inek almayi dusunuyorum uzun suredir babam sayesine tecrube edindim fakat yem konusunda her kafadan bir ses cikiyor izmir de yasiyorum bir suru yem firnasi var sut uretumi yapmak icin honstain inek planliyorum ama sutu hem kaliteli hem de arttirmak icin ne yapmaliyim bilmiyorum

 42. Emir yilmaz dedi ki:

  Merhaba arkadaslar ben batmandan yaziyorum batmanda hostayn irki inek varsa bana ulasin 05455472639

Paylaş

*