Süt Sığırcılığı – Sürü Yönetimi

Süt sığırcılığı yapmak kolay bir iş olmadığını bilmemiz gerekmektedir. Neden böyle bir cümleyle başladığımızın altını çizmemiz gereklidir. Süt inekçiliği derken düşündüğümüz süt işletme kapasitesi önemlidir. Ne kadar bir inekle süt inekçiliği yapacağınıza karar verirken, süt inekçiliği yapılacak işletmenin kurulması için gerekli altyapının tamamlanması gerekliliği şarttır.

Süt inekçiliği yapılacak işletmenin tüm altyapısı tamamlandığı kabul edildiğini düşünelim, bu aşamadan sonra yapılacak işlemler neler olmalıdır.

1- Bu işletmeye süt verimi yüksek, sütçü ırk özelliği olan düveler seçilmelidir.

2- Bu seçimi yaparken sürü yönetimi konusunda tecrübesi olan birisi ile çalışmakta fayda vardır.

3- İşletme içinde çalışacak işçi seçimi dikkatli yapılmalıdır. Çalışacak işçilerde, hayvan sevgisi ve hayvan bilgisi olacak veya oluşmasına yatkın kişilerden oluşturulması sağlanmalıdır.

4- Gerek ineklerde gebelik gerekse ineklerde doğum konusunda deneyimli teknik elamanlarla çalışılmasına özen gösterilmesi gereklidir.

5- İneklerde üreme ve süt verimi belli bir besleme periyodunda olmaktadır. Onun için ineklerde beslenmeye özen gösterilmelidir. Yem rasyonunu işletmenin yapısına göre ayarlanmasında yarar vardır. Yani sağımda olan hayvana ayrı, kuruda olan hayvana ayrı, dana ve düve pozisyonunda olan hayvanlara ayrı yem verilmesi gereklidir.

6- Süt sığırcılığı yapacak müteşebbis sürü yönetimi konusunda uzman birisi ile çalışması gereklidir.

Süt inekçiliği yapacak müteşebbisin genel üretim planlama yapması gereklidir. Eğer ki genel üretim planlama yapmasını bilmiyorsa, sürü yönetiminden anlayan birisine genel üretim planlama yaptırması gereklidir.

Süt Sığırcılığı İşletmelerinde Genel Üretim Planlama Nasıl Olmalıdır?

Verim Üretim Planlama:

100 başlık bir süt inekçiliği düşünelim;

1- İlk tohumlama yaşı 15 ila 18 aylık düve olmalı, 380 kg canlı ağırlık ortalamasında olmalıdır.

2- İneklerde ilk doğum 26 aylık ortalamasında olmalıdır.

3- İneklerde gebelik oranı % 90 olmalıdır.

4- İneklerde canlı buzağı doğurma oranı % 80 olmalıdır.

5- İneklerde yavru atma ve ölü buzağı doğurma oranı % 10 u geçmemelidir.

6- 7-8 aylık sağlam dana oranı % 75 in altına düşmemelidir.

7- İneklerde iki doğum aralığı 12 ay ortalamasında olmalıdır.

8- İneklerde sağmal hayvan sayısı 80 baş seviyesinde olmalıdır.

9- Kurudaki inek sayısı 20 baş olması gereklidir. Kuruda kalma süresi 60 gün ortalamasında olmalıdır.

Maddi Verimlilik Üretim Planlama:

Bu planlama kar zarar planlaması olarak düşünebiliriz. Bu planlama dönemsel olabildiği gibi en uygunu yıllıktır. Bir yıllık kar zarar hesabı yapmak için basit bir şekilde şöyle bir plan çıkartabiliriz.

Yıllık Giderler:

1- Yıllık yem masrafları toplamı ( Kesif yem, kaba yem, kuru ot, saman, silaj, buzağı maması, yem katkı maddeleri ve diğer maddeler.) …….?

2- Diğer madde ve malzeme masrafları toplamı ( Yıllık suni tohumlama masrafları, yıllık sigorta giderleri, yıllık işçilik ve personel giderleri vergi-sigorta, yıllık aşı-test-veteriner ve ilaç giderleri, yıllık elektirik-su-akaryakıt-bakım-yedek parça-amortisman-muhasebe-evrak ve sarf malzemesi giderleri, yıllık sigorta ve diğer görünmeyen giderler.)…….?

Yıllık Gelirler:

Süt inekçiliği yapan bir işletmede yıllık gelirleri şöyle sıralayabiliriz.

Yıllık süt geliri,

Kasaplık ve damızlık hayvan satışından gelen gelir,

Yıllık teşvik gelirleri ( Süt, buzağı, suni tohumlama, soy kütüğü gibi kalemlerden gelen teşvik primleri),

Yıllık gübre ve mecburi kesimlerden ve ölümlerden ödenen sigorta gelirleri,

Azda olsa diğer gelirler.

Süt inekçiliği işletmesinin kar zararını hesap etmek için temennimiz sıralamanın hep böyle olmasıdır.

 YILLIK GELİR-YILLIK GİDER=………? Karlı olması dileğimizdir.

Karlı olması için süt verimi yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Bunun içinde inek süt verimini arttırmak için inek besleme koşullarını iyi yapmak gereklidir. İnek besleme ve bakımı uzmanlık isteyen bir iştir.

Süt sığırcılığı yapan bir işletmenin karlı olabilmesi için, bu üretim planlama ve sürü yönetimini muntazam yapması gerekmektedir.


Yorumlar

 1. ilyas aydın dedi ki:

  selam süt inekciligine yeni başladım yemi kendim hazırlıyorum yem hazırlama konusunda bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. admin dedi ki:

  sayın İlyas Aydın,
  Süt hayvancılığına yeni başladığınızı yazmışınız, kapasite ne kadar olduğunu bilmiyorum ama eğer sayı fazla ise Yem hazırlamak için Yem karma makinası ile yem karıştırmanız uygun olur, tabi homojen karışım olması açısından.

  Yem hazırlamak önemlidir. Süt veren inek için yemde protein ve enerjinin belli rakamlarda olması gerekir. Değilse beslemeye bağlı hastalıklara sebep olabilirsiniz. Onun için yapmanız gereken elinizde bulunan hammaddelerin listesini bir uzmana verin size süt hayvanı için bir rasyon hazırlasın ona göre besleme yapın. Kuruda olan hayvanada ayrı rasyon hazırlattırın ve bu rasyonu uygulayın. Bir hafta içerisinde değişiklikleri görebilirsiniz.

 3. ilyas aydın dedi ki:

  50 baş hayvanım var kimileri dogurdu kimileri üç beş güne doguracak bir kısmı bir ay var ve elimdeki bütün yemlerim çoku kendi arazimde yetişen bitkilerim yem karmam da var birde elimdeki yemlerin poretini nelrdir ve hazırladıgım yemin poretin kaç olması lazım

 4. admin dedi ki:

  Sayın İlyas Aydın,
  Süt veren inekler için yem rasyonu yapacak teknik eleman elinizde bulunan hammaddelere göre bir rasyon çıkarır. Önemli olan sizin rasyon yapabilecek bir teknik elaman bulabilmenizdir.

  Örneğin, süt veren inekler için 18-19 protein, 25000 enerji değeri olan bir yem rasyonu yapmaktır. Yem rasyonu yapanlar size bu değerleri bulmanız için gerekli tavsiyeleri yaparlar.

 5. ok an dedi ki:

  merhaba ben 20 baş süt ineği alarak bu işe girmeye niyetim var. ben bu hayvanların yemini hazır yem olarak versem hayvanların getirisiyle masrafları birbirlerini karşılayabilrmi. ilk başta işe böyle başlamak istiyorum daha sonrada yemini kendim ekeceğim bikaç yıla ihtiyacım var.

 6. hamdi aydın dedi ki:

  Sayın yetkili
  sizden detaylı olarak değil kabaca şunu öğrenmek istiyorum.5.000 büyükbaş süt sığırcılığı için ne kadar arazi gerekir ve her şeyi içinde(silolar,çukurlar,araçlar vs…) bugünkü rakamlarla ne kadar tutar.Tşklr(rakamların ve işin ciddiyetini iyi biliyorum).Tşklr.

 7. admin dedi ki:

  Sayın Hamdi Aydın,
  5000 baş süt inekçiliği için gerekecek çiftlik müştemalatı için kabaca bir rakam vermek yanlış olabilir.
  Bu konu ile ilgili olarak profesyonel inşaat ve danışmanlık firmaları var ben istek yorumunuzu yayınlıyorum. Size buradan bilgi vereceklerini sanıyorum.

 8. Alptekin YILMAZ dedi ki:

  merhaba öncelikle vermiş oldunuz bilgilerden dolayı teşekkürler ben 200 başlık bi proje ile bu işe girip işletmeyi ilk baştan 80 hayvan bakımıyla yapmayı düşünüyorum yemi hazır aldığımızı düşünürsek ve günlük ortalama 1200-1500 lt süt üretimi yaptığımızz varsayılırsa sizce kar marjı %? kaç olur şimdiden teşekkürler

 9. muhammet ali alıcı dedi ki:

  merhaba benim 20 baş süt ineğim var bunların kaydını tutabileceğim bi program varmı ne kadar süt verdiği ne kadar yem verdiğimin ne zaman doğum yaptığı ne zaman tohumlatmam gerektiği gibi konuları kaydını tutmak istiyorum bazen bazı konuları atlıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Paylaş

*