Simental – Simental İnek

Simental sığır ırkının anavatanı İsviçre‘dir. Simental hem süt ve hemde etçi olmalarından dolayı kombine bir sığır ırkıdır. Dünyada bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Kombine bir sığır ırkı olması dolayısıyla bazı ülkelerde eti bazılarındada sütü için yetiştirilmektedir.

Simental Sığır Irkının Özellikleri :

Simental sığırlarının kıl renkleri sarı – beyaz veya kırmızı – beyaz alacadır. Simental sığır ırkının genelinde baş, ayaklarının alt kısımları ve karın altlarına beyaz renk hakimdir. Yeni doğmuş simental buzağı ve genç simental danalarda vücut kılları biraz karışık ve uzundur. Zamanla görünüm değişir.

Simental sığır ırkları kombine bir sığır olduğu için vücudu dolgun görünümlüdür. Simental dana ve tosunlar; adeleleri gelişmiş bir sığır ırkıdır. Kombine bir sığır ırkı ( hem et ve süt ırkı ) olduğu çıplak gözle bile görülebilir.

Simental ineklerinde meme yapısı geniş ve dolgundur. Hollanda inekleri kadar olmasa bile simental inekte süt damarları gelişmiştir.

Simental boğa ve simental ineklerde kısa boynuz mevcuttur. Boynuz renkleri kirli sarı kıvamındadır. Aynı renk tırnaklardada hakimdir.

Simental Sığırlarda Verim :

Simental ırkı sığırlarda canlı ağırlık; Ergin dişi Simental inekler 600 – 650 kg. Erkek simental boğalar 700 – 900 kg. civarındadır. Simental boğalarda ekstremde olsa Türkiye ‘ de bazı bölgelerde 1100 kg ma kadar canlı ağırlığa ulaştığı görülmüştür. Ancak simental boğalarda bu durum ortalama canlı ağırlığı yükseltmemektedir.

Simental dana günlük canlı ağırlık artışı ortalama olarak, 1100 – 1200 gr civarındadır. Et randımanı % 60 tır.

Simental ineklerde süt verimi: Bir laktasyonda simental inek 5000 – 6000 lt. civarında süt verir. Sütteki yağ oranı % 3.6 – 4 civarıdır. Beslenmesine göre süt verimi ve sütteki yağ oranı değişebilir.

Simental Hayvanların diğer özellikleri :

Simental ırkı sığırların döl verimi yüksektir. Simental ırkı uzun ömürlü bir sığır ırkıdır. Sıcak ve soğuğa çabuk adepte olurlar. Simental ırkı hayvanlar hertürlü iklim şartında yetiştirilebilir. Veriminde çok fazla bir değişiklik görülmez. Simental havyarlar, hastalıklara karşı direçli bir sığır ırkı olarak bilinir.

Simental kombine bir sığır ırkı olmasından dolayı pazarda ayrı bir yeri olan sığır ırklarından olup, simental fiyatları öbür sığır ırklarına göre farklıdır.

Simental ırkı hayvanlar birçok ülkede yetiştirilme açısından birinci sıradaki sığır ırkları arasındadır.


Yorumlar

 1. talha dedi ki:

  slm arkadaşlar ben 10 tane falan simentel düve almayı düşünüyorum .ama yeterli bilgi sahibidegilim bana yardımcı olacak kişi varmı 0541 253 97 61

 2. Karshacıoğluhayvancılık dedi ki:

  Karstan Türkiyenin her yerine istenilen yaşta ve istenilen sayıda Simental ve Montofon temin edilir.Sevk ve nakliye kendi nakliye firmamız aracılığıyla ucuz ve sorunsuzdur
  İletişim için
  0532 587 19 29 – 0532 351 24 79 – 0537 826 07 89

 3. fatih dedi ki:

  bursada saf simental bulabilirsin her be yaz ve kırmızı olan simental degildir, simentaller tombul kafa ,sarma karın geniş bir arkaya sahiptir

 4. Reşad dedi ki:

  Smental erkek dana alan kayb etmez. Amma eylül ayında almaq iyi olur. 5 ay beslenenden sonra şu hayvan en az 250 kq, en çok 280 kq et verir.

Trackbacks

 1. […] – Simental Sığır Irkı: Anavatanı İsviçre dir. Ergin canlı ağırlık 600 ila 650 kg Dişilerde. dır 700 ila 850 kg […]

Paylaş

*