Montofon İnekler – Montofon Fiyatları

Ülkemizde genellikle aile hayvancılığı yapanlar tarafından yetiştirilen montofon inekler sıcak ve soğuk iklim koşullarına dayanıklıdır. Montofon sığır ırkı aynen simental hayvanlarda olduğu gibi kombine sığır ırklarındandır. Montofon hayvanlar ülkemizde sütü ve eti için yetiştirilmektedir.

Montofon inekler toplu olarak çiftlikte yetiştirilmesi çok yaygın değildir. Daha ziyade aile hayvancılığı tipinde yapılmaktadır. Holstein ve simental hayvanlar gibi toplu ve yaygın yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır.

Montofon sığır ırkı simentaller gibi kombine sığırlardır. Montofon inekler sütü için montofon danalar ise eti için yetiştirilmektedir. Montofon dana büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar tarafından tercih edilmektedir.

Montofon inekler ülkemizin her tarafında yetiştirilebilir durumdadır. Sıcak ve çok soğuk iklim koşullarında yetiştirilen bir sığır ırkıdır. Montofon hayvanlar güçlü kas yapısına sahiptir. Vücutları açık kahverengi kıllarla kaplıdır. Genelde boynuz bulunmaz. Aksi ve asabi bir yapıya sahiptirler.

Diğer sığır ırklarına nazaran çevre ve iklim koşullarından pek etkilenmezler. Sığır hastalıklarına karşı direnleri yüksektir.

Montofon ineklerde, bir laktasyon döneminde inek süt verimi 5.500 ile 6.000 kg ortalamasında olmaktadır. Sütteki yağ oranı % 4 ortalamasındadır. Verilen rakamlar ülkemiz ortalamasıdır. Montofon inekler için laktasyon süresi 280 – 300 gün ortalamasındadır. Montofon inek sütü peynir yapımı için çok elverişli olduğu bilinmektedir.

2012 Hayvancılık Kredisi Faiz oranları ve limitleri Bakanlar Kurulu Kararı ile yürülüğe girmiştir. TIKLAYIN

Montofon inekler 600 kg, montofon boğalar 800 – 900 kg ortalamasında olmaktadır. Besiye alınan montofon dana günlük canlı ağırlık artışı 1.100 – 1.300 gr/gün ortalamasında olmaktadır. Kesime gelmiş danalarda et randımanı % 60 – 62 civarındadır. Bu durum besi için elverişli bir sığır ırkı olduğunu gösterir.

Damızlık motofon inek fiyatları ülkemizde belli bir tabanı oluşmuştur. Anadolu’da çok beğenilip yetiştirilen sığır ırklarından olması, fazla miktarda satılık montofon inek aranması, montofon inek fiyatları için belirleyici olmaktadır. Aynı durum besiye alınacak montofon danalar içinde geçerlidir.

Sütü ve eti için yetiştirildiği, ayrıca çok aranması nedeni ile montofon fiyatları belli bir taban oluşturmuştur. Ülkemizin her tarafında sıcak ve soğuk fark etmeden yetiştirilmesi ve verim kaybı yaşamaması montofon fiyatları oluşumunda büyük etkendir.

Montofon inekler, holstein ve simental ineklere göre biraz asabi ve aksi olduğu bilinmektedir. Ancak her türlü iklim şartlarında yetiştirilmesi, motofon ineklerini aranılan ırklar arasına sokmuştur. Her türlü iklim şartlarında verim kaybı yaşamaması, montofon yetiştiricileri için büyük avantajdır.


Yorumlar

 1. baram murat demirtop dedi ki:

  matuvan inekler kaca para bızalacı veya bızası yanıda kac para

 2. HASAN ÇEVİK dedi ki:

  SLM bende 2 yaşında damızlık montofon boğa bulunmaktadır.Boğa satlıktır, fiyatı 6.000tl pazarlık payı vardır.İlgililere duyurulur.

 3. mümin Cantürk dedi ki:

  @baram murat demirtop: slm murat bey iyi mal iyi para olup mantofon kendinden kabak safkan ırk ilk buzağısı yanında bir adet düvem var 6 000 tl karşılığı satılıktır ilgilenirsen msj atabilirsin şimdiden teşekkürler.

 4. Yunus Emre Kilic dedi ki:

  Hollanda’dan Türkiye’ye Holstein Hollanda inegi ithalati. Her cesit yaş olani ve sağlık belgesini karşılayabiliriz. Hollanda ‘da eger saglik belegesi pozitif degilse turkiye’ye ithalati gecerli degildir, bu bir hollandann kanunu’dur. Eğer sorularınız varisa lutfen benimle temasa giriniz ismim Yunus Emre Kılıç ceptelefon nummaram 0031686102511 e-mail: worldwideimportexport@hotmail.nl ziyaret adresim dahliastraat 11 yer Baarn Ülke Hollanda. Ben de turkiye’ye gelip bu konuda ciddi iseniz ziyaret edebilirim. Lutfen ciddi olan benimle temasa girsin. Sirketin adi Worldwide import ve export. Sirkette dahil belegerimiz hazirdir bizimlen temasa girmeniz icin size belgelerin documantini gonderebiliriz. Fiyatlarimiz her koşuşta uygundur.

 5. nihat aktürk dedi ki:

  montofon-holstayn 300-600kg danalar 1800-2000 tl den gebe düveler 3000tl den satılıktır.Her miktarda temin yapılır.5077536505 nihat aktürk

 6. NİHAT AKTÜRK dedi ki:

  İyi çalışmalar,bol kazançlar …

  Merkezi Almanya’da bulunan RHK Gmbh şirketimizin Türkiye’de aracılık ve danışmanlık hizmetlerini yürütmekteyiz.İthal damızlık ve besi hayvanı temini ve Türkiye’de anlaşmalı çözüm ortaklarımız vasıtasıyla da hayvan satışı yapmaktayız.Şu an satmakta olduğumuz ürün grupları aşağıda ilgileneceğiniz umuduyla listelenmiştir.

  Besi ve Kesimlik
  250-350 KG HOLSTEİN MONTOFON SİMENTAL 2000TL
  500-700 KG HOLSTEİN MONTOFON SİMENTAL 2500-3000TL

  Damızlık
  DANAYA HAZIR DÜVELER 2250-2500TL
  GEBE DÜVELER 2500-3000TL

  NİHAT AKTÜRK
  5077536505

 7. behcet arı dedi ki:

  @NİHAT AKTÜRK:

  nihat bey,

  gebe düveler şu anda türkiye de mi, siparişten sonra mı getiriliyor. yeriniz neresi?
  hayvanların orijini hangi ülke?
  selamlar

 8. behcet arı dedi ki:

  @Yunus Emre Kilic:

  sayın emre kılıç bey,
  montofon-holştayn gebe düveler ile, besilik danaların, 200-250kg canlı ağırlıkta, türkiye teslim fiyatları hakkında bilgi rica ediyorum.

  selamlar,

  behcet arı,

  ankara

 9. muhammed ali dedi ki:

  COK UYGUN FİYATLARA SAF IRK HOŞTAYN İNEKLERİM SATILIKTIR İLK DOĞUM 24 KG MAYAR İKİNCİ DOĞUM 32 KG MAYAR İHTİYACTAN DOLAYI COK UYGUN FIYATA VERİLECEKTİR MUHAMMED ALİ : 0534 316 7029

 10. suleyman dedi ki:

  avusturalyadan gelen kabak montofon inek buzağısı yanında 2 veya 3 buzalı inek fiyatları ne kadar

 11. haci saygin dedi ki:

  8 adet buzalamis inek 4 adet duve toplam 12 adet mentifon inek saltıktır fiyatlari 6000 tl

Paylaş

*