Manda Yetiştiriciliği 750 TL için Yapılırmı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Kırsal Kalkınma Desteği” kapsamında manda yetiştiriciliği 750 TL için yapılır mı? 2015 yılı içerisinde manda yetiştiriciliği projesi onaylanmış işletmelerde yetiştirilen anaç manda başına 750 TL verilecek. Ancak; manda süt verimi günlük 4 kilo civarında bakım ve beslenmesindeki güçlüklerde göz önüne alındığında pek bu paraya değecek gibi görünmüyor.

Manda yetiştiriciliği diğer hayvan yetiştiriciliğinden farklı olmaktadır. Yazın serin iklimde yetiştirilmelidir.. Otlayacağı yerin yakınlarında küçükte olsa sığ bataklık tipte bir göletin bulunması gerekebilir. Bakım ve beslenmesine dikkat edilirse 4 kilo süt veriminde artış sağlanabilir. Belki 6 ila 8 kilo süt verimine ulaşılabilir.

Eskiden manda sütünde yağ oranının çok yüksek olmasından dolayı; manda sütü, manda kaymağı ve manda yoğurdu çok aranıyordu yeni nesil bu alışkanlığı ne zaman farkına varacaktır. Birde bunun için çalışılması gerekebilir.

Bu şartlarda Devletin vereceği anaç manda başına 750 TL için manda yetiştiriciliği yapılabilir mi? Yetiştirici bunu düşünmek zorunda Manda yetiştiriciliği çok kolay bir iş olarak görülmemelidir. Üretimi yapılacak ürünün pazarlanması düşünülmelidir.


Paylaş

*