Limuzin İnek Yetiştiriciliği – Etçi Sığır Irkı

Limuzin İnek yetiştiriciliği, son zamanlarda ithal inek getirilerek yaygınlaşmaya başlamıştır. Limuzin inek yetiştiriciliği esasında etçi sığır ırkları özelliğinden dolayı daha ziyade besiye alınacak dana elde etmek için yapılmaktadır

Etçi sığır ırkları sınıfından olan limuzin sığır ırkı, ülkemizin et ihtiyacını karşılamak için limuzin inek yetiştiriciliği devlet tarafından desteklenmektedir.

Besi ırkları sınıfında olan limuzin sığır ırklarının ülkemizde yaygınlaşması için, limuzin ithal inek getirilmesine başlanmıştır.

Limuzin sığır ırkı, ülkemizde yaygınlaşması için damızlık etçi sığır yetiştiriciliği adı altında desteklenmektedir. Bu nedenle limuzin sığır ırkı nasıl bir ırktır, özellikleri nelerdir?

Limuzin Sığır Irkı:

Limuzin sığır ırkı, anavatanı Fransa’dır. Fransa’da ilk yetiştirilme yeri Limuzin bölgesi olmasından dolayı bu ismi alan limuzin sığır ırkı ilk önce süt ırkı bir hayvan olarak görülmüştür. Ancak daha sonraları et yönü ağır bastığından etçi sığır yetiştiriciliğinde kullanılmıştır.

Limuzin sığır ırkı dünyada etçi damızlık sığır yetiştiriciliğinde ön saflarda bulunan bir sığır ırkıdır.

Limuzin Sığır Irkının Özellikleri:

Limuzin sığır ırkı hayvanların renkleri açık kızıl renklidir. Dişi hayvanlar erkeklere göre biraz açık renkli görünümlüdür. Limuzin sığır ırkı hayvanların burun ve göz kenarları açık renkli olup, boynuzsuz sığır ırkı olmasına rağmen boynuzlu olanlarda mevcuttur.

Sakin bir görünüme sahip olan limuzin sığırlar, tam bir sürü ve mera hayvanı olma özelliğini göstermektedir.
İlk doğan buzağı vücut yapısı narin görünümlü olduğundan, limuzin ineklerin doğumu kolaydır. Bu özelliğinden dolayı birçok sığır ırkı ile melezleme çalışması yapılmıştır.

Limuzin sığır ırkı hayvanların et tutma özelliği olağanüstü olması, etinin yağsız ve ince lifli olmasından dolayı et kalitesi yüksektir.

Kas yapısı mükemmel olmasına karşın kemik yapısı ince ve narindir. Bu durum etteki randımanın yüksek olmasını sağlar. Besi ırkları için önemlidir.
Limuzin sığır ırkı hayvanlarda döl verimi yüksektir. Dış koşullara dayanıklı bir hayvan olup adaptasyon sorunu yaşamazlar.

Limuzin Sığır Irkının Verim Özellikleri:

Limuzin sığır ırkı hayvanlarda ergin dişi hayvanlarda canlı ağırlık 600-700 kg. erkeklerde ise 900-1000 kg. ortalamasında olmaktadır. Bazı erkek limuzinler ekstrede olsa 1300 kg canlı ağırlığa ulaşabilirler.

Besiye alınan limuzin ırkı sığırlarda yemden yararlanma oranı yüksektir. Canlı ağırlık artışları ortalama 1000-1300 gün/gr olabilir. Etteki randımanı %65 civarındadır.

Buzağılarda doğum ağırlığı dişilerde 35 kg. erkeklerde 40 kg. ortalamasındadır. Erkek danalar bir yaşına geldiği zaman 530 kg canlı ağırlık ortalamasını yakalamaktadırlar. Bu özellikler besi ırkları içinde olması gereken özelliklerdir.

Limuzin ineklerin günlük süt verimleri 10 litre civarındadır.

Limuzin sığır ırkı hayvanlar yukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı daha ziyade etçi sığır özelliğinden yararlanılır. Dünyada damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinde kullanılan sığır ırklarındandır.

Limuzin inek yetiştiriciliği, etçi sığır yetiştirmek için çok büyük bir önemi olduğu, limuzin sığırı özelliklerinden anlaşılmaktadır.


Yorumlar

 1. Burçin BAŞ dedi ki:

  limuzin ırklarını nereden temin edebiliriz türkiyede yetiştirenler var mı? Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler…

 2. admin dedi ki:

  Sayın Burçin,
  İthalatını yapan yetkili firmalar var araştırırsanız bulabilirsiniz.

 3. arif taşkın dedi ki:

  biz Yunanistandan erkek limuzin ithal ediyoruz .

 4. arif taşkın dedi ki:
 5. hakan dedi ki:

  elimde yeteri miktarda var, isteyenlere damızlık verebilirim hcakmakkaya@hotmail.com

 6. Selim Umit dedi ki:

  Bence en iyisi kendi iyi inegine limuzin asilatip 2-3 nesilde kendi saf ırkını elde edebililirsin.

 7. gökhan yörükul dedi ki:

  bana ulaşa billirmisin 0532 435 57 65

 8. munir demirci dedi ki:

  butcin hanim bende var limuzin smentel cinsi 5334374354

 9. selçuk aladag dedi ki:

  evet yetiştirilen çiftlikler var örnek malatya sultan suyu harası .ve tigem bünyesinde bikaç çiftlik var sade bu ırk üzerine ığdır ilinde tigemin işletmesi vardı özelleştiği için hayvanlar diğer şubelere gönderildi 450 civarında limozin cinsi inek bizim çiftliklerimizde bulunmaktadır

 10. selçuk aladag dedi ki:

  limuzin cinsi yukarda resmi görülen saf cinsi süt verimi yok sadece et üzerine yetiştirilir..dişilerde süt oranı buzagısına yetecek kadar ortalama günlük dört veya 5 kilo süt verir..1 yaşına yaklaşan iyi bakımlı bir limozin ortalama 650 kg yakın olur.çok lezzetli ve az yaglı bir eti vardır

 11. selçuk aladag dedi ki:

  et besiciliği yapan arkadaşlara tafsiye ederim..et bakımından güzel bir eti var yag oranı diğerlerine göre düşük.süt sıgırcılıgı için bence yaklaşmayın..elinizde patlar

 12. selcuk özdemir dedi ki:

  selam arkadaşlar elinde satlık erkek lumuzin dana olanlar arasınn 50 adet dememek maksadıyla alacam 0530 771 54 01 saygılar..

 13. fatih dedi ki:

  TÜRKIYENIZIN ARAZISI BÜYÜK NIYE ITAL EDIYORUZ ÜRETMIYORUZ
  EL BIRLIGI ILE GÜNEY DOGU ANADOLUYA CIFTLIK KENTLER YAPSAK NE ISSIZLIK KALIR NEDE TEROR
  100 er DÖNÜMLÜK DAMIZLIK LIMUZIN CIFTLIKLERI
  VE ANGUS CIFLIKLERI YAPA BILIRIZ
  100 dönüm AZ ise 200 er dönümlük ciftlikler kurariz askerlerimiz bu ciftliklerin isaatinda yardimci olurlar ve asgari üctrle ciftliklerin isaatina yapacak isaat iscileri buluruz
  vanda deprem oldu vatandasimiz yardim seli baslatti bu ciftlikler icinde seferber olmaliyiz ciftlik kentler kuralim

 14. sabri ÜNAL dedi ki:

  KIRIKKALEDE BULUNAN CİFTLİĞİMİZDE YETERİ MİKTARDA LİMUZİN CİNSİ BESİLİK ERKEK 230-280 KG ARASINDA HAYVAN BULUNMAKTADIR.HAYVANLARIMIZI YUNANİSTANDAN İTHAL EDİYORUZ.İSTEYENE KÜÇÜKBAŞ HAYVANDA GETİREBİLİRİZ.
  AYRINTILAR İÇİN: CEP:0534 643 77 33 SABRİ ÜNAL

 15. SEBAHATTİN dedi ki:

  trakyada limousin cinsi erkek besi danası olan arkadaşlar mail atsın. 20 adet 100-220 kilo arası erkek besi danası almak isityorum. sebahattinari@hotmail.com

 16. görgen tarım hayvancılık dedi ki:

  yurt dısından hayvan getiren firmalardan bu hayvanları temın edebilirsiniz bu ay sonunda 300 kadar getirmeyi düşünüyorum bunların 150 sini kendi işletmeme almaı düşünüyorum ama talebe göre bu sayıyı artırabilirim hayvanları işletme zooteknistimiz bizzat fıransaya gidip tek tek secerek alacaktır telefonum 05077637660:

 17. Kamuran Şengül dedi ki:

  besi sığıcılığı yapmak istiyorum. ilk aşamada 20 adet düşünüyorum. ilerleyen yıllarda bu sayıyı arttırmak ilk hedefim. bana yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen arası tel : 054327537374

 18. Ahmet kepez dedi ki:

  @sabri ÜNAL: Ben Ankara’dan Ahmet cebim 0532 4707000 ararsanız sevinirim.

 19. Ahmet kepez dedi ki:

  Ben Ankara’dan Ahmet cebim 0532 4707000 ararsanız sevinirim.

 20. fevzi şıhlaroğlu dedi ki:

  ben şevrole damızlık hayvan yetiştiriciliği ve üretciliği yapmaktayım 2011 yılında montofon ırkı dişi ineklere şevrole ırkı erkek boğa ile çiftleştirdim ve çok güzel yavrular aldım ve ırkı yüzde 80 şevrole oldu benim küçük bir işletmem var 60 kadar dişi sığır bulunmakta olup orjinal saf kan damızlık şevrole erkek 1 yaşlı damızlık aramaktayım
  fevzi şıhlaroğlu 0 532 371 29 83

 21. Mehmet TURGUT dedi ki:

  Çiftliğinize teslim Damızlık Dişi Sığır İthalatı yapmak için arayabilirsiniz. Tel : 0850 346 57 17 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki tüm işlemlerinizi yapıyor ve adresinize teslim ediyoruz

 22. Ozgur dedi ki:

  Limuzin ırkı gebe düvelerimiz satışa krediye tüm projelere uygun bir şekilde mevcuttur.05324037714

Trackbacks

 1. […] 5- Limuzin Sığır Irkı […]

 2. […] et sığırı yetiştirme kredisi adı altında teşvik edilmektedir. Bu sığır ırklarıda limuzin, Şarole ve Hereford sığır ırklarıdır. Bunda amaç, elde edilecek yavruları beslemek ve […]

Paylaş

*