Jersey İnekleri – Süt Irkı İnekler

Jersey inekleri ismini anavatanı olan İngiltere’nin Jersey adasından almıştır. Jersey inekleri, görümüm olarak süt ineği karakterini gösteren sığır ırklarındandır.

Jersey İneklerinin Fiziksel Özellikleri:

Jersey inekleri ince kemik yapısı, dolgun meme yapısı, küçük baş yapısı, kaburgaları, ince derisi ve boyun yapısı ile sütçü bir ırktır. Yani jersey inekleri süt ırkı inekler olarak bilinir.

Vücut rengi ve siyah gözleri ile “geyik benzeri” süt ırkı ineklerdir. Jersey danası ve boğasının vücudu açık kahverengi baş ve boyun bölgesi sütlü kahve renktedir. Boğaların ortalama ağırlığı 680 kg. dır.

Jersey inekleri erkeklerine göre biraz daha açık reklidir. Jersey inekleri ortalama 450 kg dır. Boynuzları körelmiş görünümde kısadır.

Jersey inekleri mera ve çayırda kolay beslenen, otu maksimum düzeyde değerlendiren sütünün yağı, proteini, kuru maddesi yüksek sığır ırklarındandır.

Bu süt ırkı inekler tüyleri kısa, meme bağları sağlam olup, her iklime uyum sağlayan, sıcaklık stresine dayanıklı, küçük cüsseli hayvanlardır. Tırnakları ve burun ucu siyahtır. Hafif cüsseli olduğundan tırnak hastalıklarına da dayanaklıdır.

Jersey inek sütü tereyağı ve peynir yapımı için idealdir. Sütü proteinden ve yağdan zengin olduğu gibi kalsiyum oranıda yüksektir. Laktasyondaki süt verimi gayet iyidir. Güç doğum oranı düşüktür. Doğumu takiben kolay döl tutar. Uzun ömürlü süt ırkı inekler dir.

SÜT VERİMİ VE ÖZELLİĞİ: 

Normal bir Jersey inek Bir laktasyon döneminde Yurdumuzda  3. 000  –  4 . 000 Kg. arası süt verir (Bu rakam Amerika’da  7. 000  Kg. seviyesine çıkmaktadır). Sütteki yağ oranı % 5 tir. Bu süt verimi yemiş olduğu yeme göre çok yüksektir. Merayı çok seven bir süt ırkı inektir. Onun için tam bir mera hayvanı diyebiliriz.

Peynirinde protein oranı yüksektir. Protein oranı  %  3 . 5  –  3 . 6 civarındadır. Avrupa ülkeleri, Amerika ve Avuturalya da sütü ve peyniri için yetiştirilen süt ırkı ineklerdir.

Jersey inekleri Amerika ve Avusturalya da Holstayn ineklerinden sonra sütçü işletmeler bakımından ikinci durumdadır.

Mastitise ve ayak hastalıklarına dayanıklı olması Jersey ırkı ineklerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Ancak sütteki kalsiyum oranının yüksekliği Jersey ırkının hipokalsemiye karşı daha duyarlı hale getirir.

Jersey buzağılarının doğum ağırlığı ortalama  25  kg olup, erkek buzağılar besiye uygun değildir. Bu durum Jersey buzağısının en önemli dezavantajıdır.

Jersey inekler yemden yararlanma açısından çok avantajlıdır. Otu ve yemi kolayca süte, yağa ve proteine çevirir. Kısaca sütçü işletmeler için ideal süt ırkı inekler katagorisindedir. Bu süt ırkı inekler az yemle çok süt yapma özelliğine sahiptir.

Yurdumuz da Doğukaradeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Jersey inekleri sütü için yetiştirilen bir hayvandır. Az yemle daha çok süt alma özelliğine sahip bir hayvandır.

Jersey danaları eti için besiye alınmaları ekonomik değildir. Bazı ülkelerde erkek doğan buzağıyı hemen elden çıkarmanın yollarını ararlar.

Kısaca Jersey inekleri için bir özetleme yaparsak:

Jersey ineklerinden almış olduğumuz erkek Jersey danaları besiye gelmez.

Jersey ineklerinden alınan süt, yağ – protein – kalsium yönünden zengin olduğundan besin değeri yüksektir.

Jersey ineklerinden yapılan peynirin lezzeti ve besin değeri mükemmeldir.

Jersey ineklerinden az ot ve yemle çok süt alınabilir.

Jersey inekleri süt ırkı inekler sınıfındandır.


Yorumlar

 1. osman fidan dedi ki:

  jersey inek almak istiyorum. Nerden temin edebilirim? Saygılar.

 2. admin dedi ki:

  Sayın Osman Fidan,
  Jersey inekleri, ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesine adepte olmuş o bölgede yetiştirilen bir sığır ırkıdır. Bulunduğunuz yer bölge iklimine uyumlumu önce onu araştırın. Eğer uyuyorsa o bölgeden temin edebilirsiniz.

 3. halil şavlı dedi ki:

  jarsey ineklerin Tokat ve çevresinde bulunduğunu duymuştum eğer bu bölgede olan hayvan sahipleri bilgi vermeleri için yorum öneri yazmalarını bekliyor , hayvan temininde yardımcı olmalarını istiyorum . Sütü nasıl değerlendirilir , süt fabrikaları yağ oranı yüksek süte ne fiyat verirler..

 4. yıldıray yağlı dedi ki:

  KARARIMI JERSEY İNEK ALMAKTA KARAR VERDİM SÜTÇÜLÜK YAPACAĞIM ŞİMDİLİK 10 TANEYLE BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM FİYATLARI NE ACABA BU İNEKLERİN BEN BATI KARADEİZLİYİM

 5. Yılmaz MAÇKALI dedi ki:

  Merhabalar 3 Yaşını geçmemiş JERSEY süt ineği fiyatı vermek isteyenler mail gönderirseler ilgilenirim.
  JERSEY Süt ineği alıcam. Teşekkür ederim
  labazan@mynet.com

 6. Bülent Çelik dedi ki:

  Selam arkadaşlar,
  Jersey ırkı gebe düve temine tmek istiyorsanız Karaköy Tarım İşletmesi Bafra/Samsun`a müraccat edebilirsiniz..

 7. Muhammet SAĞIR dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle merhaba ;
  jersey süt inekleri ile ilgili bir dizi araştırmadan sonra Samsun karaköy çiftliğini telefonla aradıktan sonra bizzat çiftliğe de giderek bu ineklerden nasıl temin edebileceğimizi sorduk , özetle isteğinizi dilekçe ile müraacatınız alınıyor sonra dilekçeniz Ankara genel merkezlerine gönderiliyor Ankara genel merkezleride sizin talebinizi değerlendirip uygun gördüğü sayıda ki ineğin sizin tarafınıza ödemeyi yapmış iseniz teslim edilmesine karar verirse işlem gerçekleşiyor. Ancak yıllık satış yapacakları inek sayısı sınırlı sayıda yani aklımda kaldığı kadarı ile 50 -60 kadar olduğu ve müracaat çok fazla olduğu için yani bizim müracaat etmek istediğimizde 300 kadar müracaatın yapılmış olduğunu öğrendiğimiz de bizim de 10 kadar inek alma düşüncemizin gerçekleşmeyeceğini düşünüp müracaat yapmadık ayrıca ineklerin fiyatı da 5000 TL ile 5150 TL arasında olduğunu söylediler bunları dikkate alarak değerlendirme yapabilirsiniz bu yollardan başka jersey süt ineğinin nasıl temin edilebileceğini bilen varsa yazarsa memnun oluruz jersey süt ineği alma düşüncemiz hala devam etmektedir ilgilenenlere saygılarımla…

 8. ibrahim yavaş dedi ki:

  bu jersey ineklerinin buzagılarından almak istiyoruz dişi tabıkı kac tldir

 9. ekrem pamuk dedi ki:

  ben sivastan mesaj gönderiyorum jersey ırkı bir yaşında dişi danalarını almak istiyorum satan vatandaşlarımızın telefonla bilgi vermelerini istiyorum.0531 863 11 76.cevap bekliyorum

 10. Namık ALTUNTAŞ dedi ki:

  Satılık Orjinal 6 Adet Jersey İnekler. Ben Samsun ili Terme ilçesindenim. 2010 yılında Samsun Karaköy işletme çiftliğinden 6 adet jersey saf ırkı gebeli düve aldım. ikinci danalarını doğurdular ve şu anda 3 tanesi 1 aylık gebe diğer 3 tanesi de bu aylarda aşılanacak. Çiftlikten satın aldığıma dair faturaları ve pasaportları mevcuttur. İneklerin yaşları 4-5 yaşları arasındadır. Süt verimleride günlük ortalama 15 kg arasındadır. Bu tabiki besleme koşullarına göre 20-22 kg arası değişmektedir. Şu anda canlı ağırlıkları 350 kg civarındadır. Düzgün olarak devamlı veteriner hekim kontrolünde bakımları ve aşıları yapılmaktadır. Ben işim dolayısı ile başka bir ilde çalıştığımdan ve babamın rağatsızlığından dolayı bakacak kimse olmamasından mecburiyetten satılıktır. Fiyatı: 4300 Tl.dir. Ayrıca 1 adet 16 aylık ve 1 aylık gebe jersey düve ve 12-15 aylık arası 3 adet jersey düve 3-5 aylık 2 adet jersey dişi buzağıda mevcuttur.

 11. veli cılız dedi ki:

  2 adet jersey buzağına talibiz fiyatı ne kadar? sizi arıyoruz fakat cevap almıyoruz 05333637045 ararsanız memnun oluruz telefonunuzu bekliyoruz

 12. Namık ALTUNTAŞ dedi ki:

  gebe düvenin fiyatı 3700 tl. diğer düveler 3200 tl. dişi buzağılar 1500 tl. dir.

 13. metehan erben dedi ki:

  jersey inekleri simental tohumu tutarmı suni döllemede tutarsa dogumda sıkıntı yaşarmıyım saygılarımla……..

 14. Fatma Cumcu dedi ki:

  @Muhammet SAĞIR: Merhaba eğer hala sığır alamadıysanız benim 5-6 tane var diğerlerinide komşulardan temin edebiliriz ineklerimiz jersey ve çok sütlü ama nerden ilan verdiniz ben Trbzonun Tonya ilçesindenim inek fiyatları 3000 ile 5000 arası

 15. İzzet SÜMBÜL dedi ki:

  Kocaeli ve istanbul bölgesin den inek almayı düşünüyorum temiz inek Smental olabilir hostain olabilir Carsa inek olabilir ben kendi ineklerimin sütü satıyorum o yüzden ineklerim yetersiz inek alıcam dediğim şekilde ineği olan arkadaşlar ararlarsa sevinirim hayvanın pasaportu şahsın kendi üstüne kayıtlı olucak 15 – 20 litve ve üstü orjinal carsa inek yine aynı şekilde 20 litre ve üstü orjinal smental inek yine aynı şekilde 25 – 30 ve üstü süt veren hostain inekler arıyorum bu şekilde inek satacak olan arakadaşlar ararlarsa sevinirim 0 536 747 15 80

 16. Namık ALTUNTAŞ dedi ki:

  elimde şu anda 6 adet inek ve 4 adet gebeli düveler bulunmakta ineklerin fiyatları 4000 tl düvelerin fiyatları 3300 tl dir.

 17. sefa koç dedi ki:

  @veli cılız:
  2 adet buzağı fiyatı 2500 tl

 18. sefa dedi ki:

  @ibrahim yavaş:
  dişiler fiyatı 900 tl numaram 05377457100

 19. hamza dedi ki:

  SATILIK ELİMDE JERSEY 12 AYLIK DÜVE BULUNMAKTADIR VE İNEKLERDE BULUNMAKTADIR DÜZCEDE YERİMİZ FİYAT ALMAK İÇİN ARAYINIZ
  0541 219 42 75

 20. emrullah dedi ki:

  satılık 10 tane jersey inek nevcuttur 2 ve 3 üncü danaları 05417863126

 21. abdullah özden dedi ki:

  selam ben abdullah özden istediginiz jersey inek duve ve dişi buzalar istege göre temin edilir tel 0532 552 83 21

 22. mehmet tutkun dedi ki:

  elimde 1 adet satilik hoşteyin inek dogumuna birayvar süt orani25-30 arasi tel 05344490266 mehmet tutkun

 23. Namık altuntaş dedi ki:

  Jersey ineklerleri sattığımdan dolayı ilan geçersizdir. Lütfen aranmaması rica olunur.

 24. mustafa kütahya dedi ki:

  satıllık 20 adet jersey erkek dana mevcuttur 5 ve 8aylık kütahya merkezde irtibat no 05435342676

 25. osman dedi ki:

  Benim jerseyim olduğunu düşünüyorum fakat ineğimin rengi koyu kahve rengi diğer tum ozellikleri tutuyor.Acaba jersey mi benim hayvanım ?

 26. ÖZER ETCİOĞLU dedi ki:

  Zonguldak’da satılık Jerse inek ya da düve arıyorum. Saygılarımla 0506 543 83 10

 27. vet.hekim ismail g yüce dedi ki:

  balıkesir ayvalık altınova bir çiftliğe iki adet jarse yeni dogmuş dişi buzağı arıyorum..varsa ilgilenenlerin:
  05319820708 vet hekim : ismail g yüce

 28. ali dedi ki:

  Trabzon buzagisi ariyorum 2011almistim buzaglarin 15tanesi erkek 5tanesidisi arkadaşlar buzak ariyorum 1ve 2 aylik trabzon tonyaya kadar gittim buzaklar bu civarlarda çok olduğunubiliyorum ve bu isleri doğulu arkadaşlar yapiyor onlara buradan saygilar sunarim fiyatlarıaz cçok biliyorum havadan uculmssin lütfen buzaklar İzmiregelecek

 29. abdullah özden dedi ki:

  jersey inek duve istege göre temin edilir tel 05325528321

 30. anne dedi ki:

  bu jersey inegin huyu nasildir gecimi nasildir bu nu cok merak ediyorum antalyadayim ve evimin ihtiyacini dogal karsilasin istiyorum sut aliyoruz ama malesef ahirin icinde gunessiz ve yagsiz bir sut ictik komsudan daha pnce beslemedim bakabilir miyim ki die tereddutteyim yardim ve bilgi lutfen

 31. mustafa dedi ki:

  kastamonuda jersey inek arıyorum

 32. Hasan yilmaz dedi ki:

  15 adet jersey buzagi ariyorum 4 Ila 6 aylik shan yurt disindayim teiflerinizi mail olarak gonderiniz iletisim bilgilerinizle birlikte size domerim saygilar

 33. Araçla takas Jersey inek arıyorum 05362016515 dedi ki:

  120 fort transit panelvan ile takas inek arıyorum araba fiyatı 13.500 tl,

 34. fatih dedi ki:

  Mrb çiftlikten 1,5- 2 aylık jesy buzağı alınacaktır elinde en az 50 tane olan bana ulaşsin
  Mail adresim uzer_23@hotmail.com mail adresime detaylı bir şekilde mümkünse buzağıların fotolarinida atmalarını ve fiyat belirtmeleriyle rica olunur

 35. Muhammet dedi ki:

  Bartın civarında amerikan cerse düve var elimde satılik tel 05382744604

 36. faruk dedi ki:

  Bana 20 adet dişi jersey buzağı ile 5 adet jersey inek almak istiyorum satmak isteyin arkadaşlar benı bu numaradan ulaşırsa çok sevınırım :05445274684

 37. Ali dedi ki:

  Muhammet kardeşim fiyatı nedir

 38. hikmet dedi ki:

  bana 1 adet danalı,danasız veya gebe 1-2-3 ü danası olan sağılır jersey inek lazım.satmak isteyenler lütfen mail atsın yerim nevşehir de dir.orjinal jersey arıyorum acil.mümkünse bura teslim fiyat istiyorum.

 39. hikmet dedi ki:

  yeni doğum yapacak jersey düvede olabilir.doğuma az kalmış olablirde.satacak arkadaşların hemen haber vermesini bekliyorum.saygılar

 40. ibrahim dedi ki:

  Merhaba
  ben Ankara civarında Jersey inek ariyorum 3,4 yaslarinda.
  Beni ariyabilirsiniz
  0538 422 6660

 41. hakan memiş dedi ki:

  jersey inek düve veya dişi dana olan benimle irtibata geçebilise sevinirim. ama orjinal amerikan olacak ıslah edilmiş.

 42. Ceren dedi ki:

  Türkiye’de saf,pedigreli Jersey bulmak neredeyse imkansız. Tigem’den almak ise zor çünkü çok sayıda düve ellerinde yok bi nevi sıraya girmeniz gerek.Karadenizdeki Jerseyler kontrolsüz biçimde melezleştiği için ortalama günlük verimleri 10-13 kg geçmez.Çanakkalede bulunan Alasüt çiftliği sadece jersey inek üzerine yatırım yapmış fakat duyduğum kadarıyla iletişim kurmak biraz zormuş. Karadeniz dışında merası olan yerlerde de Jersey beslenir ama doğumdan sonra dikkatli bakmak gerek hipokalsemiye -süt humması- yatkındır.. Bence devlet desteklemesi ile getirilmesi şart olan bir ırk. Özellikle Viging Jersey cinsi tercih edilmeli – 20-22litre süt veriyor uygun bakım ve yemleme ile

 43. Caner dedi ki:

  S.aleykum ben gebe jersey duve veya 30-40adet kaliteli buzagi alacagim cins olacak kirna degil yardimci olusanz sevinirim 5468737719

 44. ömer dedi ki:

  yozgat civarı jersey inek veya yakın buzalacı arıyorum elinde olan varsa 05303919874

 45. Zanide yklmaz dedi ki:

  Merhaba ben jarney ırkı dişi buzağı arıyorum elinde olankar varsa yardımcı olurlarmı0442 2802553sahgilar

Paylaş

*