İnek Kaç Kilo Süt Verir

Ülkemizde süt hayvancılığı yapılırken, merak konusu inek kaç kilo süt verir sorusudur. İnek günlük süt üretimi; süt hayvancılığı yapanların süt sığır ırkları seçiminden tutunda, bakım, beslenme ve hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Dünyada ve ülkemizde süt sığır ırkları bellidir. Bizde yoğun olarak yetiştirilen süt sığır ırkları holstein inekleri, simental inekleri ve jersey inekleridir. Bunların yanı sıra yetiştirilen süt ve et sığır ırkı olarak montofon inekleri mevcut olup, yukarıda belirttiğimiz süt sığır ırkı içerisinde yazdığımız simental inekleri içinde hem et hem süt sığır ırkı diyebiliriz. Kısaca kombine sığır ırkları denilebilir.

Süt inekçiliği için, ülkemizde yoğun olarak holstein inekleri seçilmektedir. Holsten inekleri yani halk deyimi ile hollanda ineği kaç kilo süt verir? Ülkemiz şartlarında; bakım, beslenme ve hava koşullarıda göz önüne alındığında bölgeler arası değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak bir holstein inek 25 ile 35 kg arasında günlük süt verimine sahiptir. Bu günlük süt verimi normaldir. Ama esasında bunu bir laktasyon dönemi toplam süt verimi olarak hesaplamakta yarar vardır.

(Holstein İnekleri) Hollanda inekleri kaç kilo süt verir? Görmek için tıklayın.

Bakım ve beslenme şartları tam anlamı ile yapılamayan yada eksik yapılan ineklerde günlük süt verimi düşük olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi süt verimi en yüksek inekler; holstein inekleri (Hollanda inekleri), jersey inekleri ile kombine sığır ırkı olarak, simental inekleri ve montofon inekleridir. Ülkemizde azda olsa yerli sığır ırkı ineklerden de süt üretimi yapılmaktadır.

Simental inekleri kaç kilo süt verir? Görmek için tıklayınız.

Jersey İnekleri kaç kilo süt verir? Görmek için tıklayınız.

Montofon inekleri kaç kilo süt verir? Görmek için tıklayınız.

Esasında inek kaç kilo süt verir? Sorusunun cevabı günlük olarak değilde bir laktasyon dönemi olarak hesaplanmalıdır. Ülkemizdeki yetiştirilen ineklerde bir laktasyon dönemi aşağı yukarı 280 ile 300 gün olarak hesaplanmaktadır. Önemli olan bir ineğin süt verimi toplam olarak bir laktasyon dönemi göz önüne alınarak toplam yapılmalıdır. Çünkü bir laktasyon döneminde inekteki süt verimi inişli çıkışlıdır. Bunun nedenlerini görmek için TIKLAYINIZ.


Yorumlar

  1. hakan dedi ki:

    inekcilik çok zor olsa gerek

Paylaş

*