İneğin Doğumu – Gebe İneğin Özellikleri

İneğin doğumu ile beraber bakım ve beslenme şartları değişiklik gösterir. İneklerin gebelik süresi içerisindeki bakım ve beslenmesi belli şartlarda yapılmalı. İnek doğumu için hazırlanmalıdır.

Günümüz sığır yetiştiriciliğinde tabi aşım yerine, ineklerde suni tohumlama tercih edilmektedir. Suni tohumlama yapılan inek gebe kalmışsa 280 gün sonra +5 gün -5 gün değişiklik göstererek inek doğumu gerçekleşir.

İneğin doğumu için çiftliklerde özel doğumhane yeri yapılması gereklidir. İneklerin doğurması belli bir zaman süreci alacağından, doğumhane şarttır.

İneklerin Doğum Belirtileri:

İneklerin doğurması yaklaşırken memeleri dolgunlaşır, vulvanın dışı şişkin bir hal alır. İneklerin doğumu başlamadan önce doğum sancısı başlar, sancıdan belli bir müddet sonra ön su denilen sıvının dışarıya çıkmasından sonra doğum başlar.

İneklerin doğumu sırasında normal inek doğurması olabileceği gibi nadirde olsa güç inek doğurması ile de karşılaşılabilir.

Ön su boşalıp ineğin doğurması başladıktan sonra normal şartlarda inek kendi kendine doğum yapabilir. Ancak inek doğumu ön sıvının boşalmasına rağmen veya buzağının bir kısmının göründükten sonra dışarı çıkmaması veya ineğin doğumu yapamaması durumunda kesinlikle buzağıyı çekmeyiniz.

Hemen Veteriner Hekime haber veriniz. Güç inek doğumu vakalarında buzağı ya ters gelmiştir veya buzağının kafası geri dönmüş olabilir.

Sizin dışarı doğru herhangi bir aletle çekmeniz, inek doğumunu güçleştirebileceği gibi ineği ve yavruyu kaybetme riski artacaktır.

Güç inek doğumu vakalarında yavruyu dışarı çıkarmanın belli yöntemleri vardır. Bunun için eğitimli birinin olması gereklidir. Onun için bu işi yapacak olan eğitimli kişide Veteriner Hekimdir.

Güç İnek Doğumu Nedenleri:

Güç inek doğum nedenleri olarak ilk başta ineğin beslenmesi ve bakımı gelmektedir. Bir başka neden suni tohumlama sırasında kullanılan boğa tohumudur. Yine önemli nedenlerden bir tanesi de gebe ineğin yaşam şartları gösterilebilir.

Bakım ve beslenmeye dikkat edilmesinde yarar vardır. İneklerde gebelik süresi içerisinde nasıl beslenmesi gerektiği bellidir. Bu besleme esnasında ineğin mineral, vitamin ve aminoasit ihtiyaçları karşılanmalıdır. İneklerde gebelik süresi boyunca yem rasyonu yaptırılmalı ve ona göre beslenmelidir.

Ülkemizde yerli ve yabancı boğa tohumları bol miktarda mevcuttur. Her boğanın genetik özellikleri bellidir. Boğaların tohumu atılan ineğin kolay doğum yapma yüzdesi belirtilmiştir.

Bazı boğaların tohumu ile gebe kalan ineklerin doğumu kolay olmakta yavru küçük doğmakta ve doğumdan kısa bir sürede gelişmektedir. Bazılarında tamamen tersidir. Yavru büyük olduğundan ineklerin doğumu zor olur. Bundan dolayı da inek doğumu güçleşmektedir. Bu tür buzağıların doğumdan sonra gelişimi de ağır olmaktadır.

Gebe ineğin özellikleri gereği yaşam şartları uygun olmalıdır. Gebe inek rahat gezinebileceği bir konumda olmalıdır. İnek stres yaşamamalıdır.

İneğin doğumu esnasında veya ineğin doğumundan önce dikkat edilmesi gereken birkaç ana başlıktan bahsettik. Mutlaka sağlıklı buzağı elde etmek ve geriye sağlıklı bir ana kalması için çaba göstermek bütün yetiştiricilerin görevidir.


Yorumlar

  1. zeynep dedi ki:

    çok güzel

Paylaş

*