Hollanda İneği – Damızlık İnekler

Hollanda ineğinin anavatanı Hollanda ‘dır. Hollanda ‘nın Frizya bölgesinde yetiştirilmektedir. Hollanda’ nın coğrafik yapısı nedeni ile denize sıfır ovalardaki meralarda yetiştirilmektedir. Frizya daki ahali asırlar boyunca bu bölgeye başka sığır ırkı sokmadan Hollanda damızlık ineklerinin saflığını korumuşlardır.

19. yy ın sonlarında bütün dünya ülkelerine yayılmaya başlamıştır. Türkiye ‘ye ancak 1960 yılların başlarında Tarım Bakanlığı’ nın Girişimleri ile girebilmiştir.
Hollanda süt sığır ırkı bulunduğu ülkeye göre isimlendirilmiştir.

Türkiye ‘de:  Hollanda İneği – Holştayn – Holştayn inek – Siyah beyaz alaca ( Bazı bölgelerimizde holştayn inek deyimi yaygındır. )
Almanya ‘da: German frizyan
Ingiltere ‘de: İngiliz frizyan
Amerika ‘da: Holstein frizyan gibi isimlerle anılmaktadır.

Hollanda ‘dan diğer Ülkelere 19. yy ortalarından itibaren götürülmeye ve yetiştirilmeye baslanmis olan Hollanda damızlık inekleri, götürülen ülkelerde melezleme yoluyla bulunduğu ülkenin sığırcılığında belirleyici rol oynamıştır.

1960 yılından itibaren ülkemizde Tarım Bakanlığı tarafından getirilen Hollanda damızlık sığırları, Ege – Marmara bölgelerinde Suni tohumlama yolu ile vatandaşın elinde bulunan yerli ırkla melezleme çalışması yapılmıştır. Daha sonraları Devlet tarafından yapılan bu suni tohumlama çalışmaları Akdeniz Bölgesinde devam etmiştir.

Türkiye ‘de son yıllarda Dünya Bankası kredileri ile dış ülkelerden bir çok safkan Hollanda süt ineği getirilmiştir. Ülkenin her tarafında yetiştirilmeye başlanan Hollanda inekleri, ülke satında hatırı sayılır sayıda Hollanda süt ineği çiftliği oluşturmuştur.

Ülkemizde 500.000 ila 600.000 civarında safkan Hollanda süt ineği olduğu hesaplanmaktadır. Ülke genelinde melezlerle beraber bu sayı 3.000.000 civarı olduğu hesaplanmıştır.

Hollanda İneklerinin Özellikleri:

Hollanda süt inekleri tipik bir mera hayvanıdır. Genelde dişi Hollanda inek damızlık süt hayvanı olarak kullanılır. Hollanda ineklerinin süt verimi yüksektir. Holştayn erkek danalar besi yönünden oldukça elverişlidir. Bir günde yanında 1000 Gr üzerinde canlı ağırlık artışı sağlayabilir.

Hollanda damızlık ineleri tam bir süt hayvanıdır. Hollanda süt ineğinin vücut yapısı baştan arkaya doğru genişleyerek, bir süt hayvanı olduğunun özelliğini gösterir. Memeler dolgun ve büyüktür. Süt damarları geniş, uzun ve belirgindir. Tüyler kısa parlak görünümlüdür. Siyah beyaz renkler bütün vücudu sarar.

Hollanda inekleri Türkiye’ de bulunan diğer sığır ırklarına göre hastalıklara daha hassastırlar. Onun için hastalıktan korunma mücadelesi tam olarak yapılmalıdır. ( Bütün Hastalıklara karşı aşılamaları muntazam yerinde ve zamanında yaptırılmalıdır. İç ve dış parazit mücadelesi zamanında yapılmalıdır. )

Hollanda inekleri Dünyanın en iyi Süt İneği ırkı olarak yetiştirilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı hollanda inek fiyatları diğer süt hayvanı ırklarına göre yüksek olmaktadır.

Hollanda Süt İneğinde Verim:

Türkiye de Hollanda ineklerinin bir laktasyonda süt verimi inek başı ortalama 4.500 ila 5.500 Lt civarındadır. iyi bir bakım ve beslenme ile 5.500 – 6.500 lt  yi geçen çiftlik sayısı gittikçe artmaktadır. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde bu rakam 7.000 Lt yi geçmektedir. Bizdeki bu farkın en önemli sebepleri bakım, beslenme ve seleksiyon hatalarından kaynaklandığı bilinmektedir.

Hollanda ineğinin sütteki yağ oranı beslendiği gıda türüne göre değişim gösterdiğinden% 3. 5 ila 3. 8 arasındadır.


Yorumlar

 1. duvar kağıdı dedi ki:

  Bu oldukça güzel bilgiler için çok teşekkür ederiz, böyle mükemmel bir web sitesini bizler için hazırladığınız için çok sağolun.

 2. gaziantepe gönderinb inekleri
  bayyyyyy

 3. yılmaz tağrikulu dedi ki:

  hollanda cinsi inekler türkiyede hanki çiftliklerde var ben trabzondayım buranın şartlarına uygunmudurlar yeni mandra yabtım süt ineği almak istiyorum tercihde zorlandım yardımccı olun simentalin sütcüsünü.mü alsam bilgi verin ey millet

 4. Fatih arican dedi ki:

  @yılmaz tağrikulu:

  Selamin aluykum,

  Ben hollandadan Fatih Arican Worldwide import ve export sirketin sahibi,
  Isterseniz size hollanda inegi gonderebiliriz. Benimle kontaga girermisiniz benim mailim fatih89@live.nl

 5. Yunus Emre Kilic dedi ki:

  Hollanda’dan Türkiye’ye Holstein Hollanda inegi ithalati yapilir. Her cesit yaş olani ve sağlık belgesini karşılayabiliriz. Hollanda ‘da eger saglik belegesi pozitif degilse turkiye’ye ithalati gecerli degildir, bu bir hollandann kanunu’dur. Eğer sorularınız varisa lutfen benimle temasa giriniz ismim Yunus Emre Kılıç ceptelefon nummaram 0031686102511 e-mail: worldwideimportexport@hotmail.nl ziyaret adresim dahliastraat 11 yer Baarn Ülke Hollanda. Ben de turkiye’ye gelip bu konuda ciddi iseniz ziyaret edebilirim. Lutfen ciddi olan benimle temasa girsin. Sirketin adi Worldwide import ve export. Sirkette dahil belegerimiz hazirdir bizimlen temasa girmeniz icin size belgelerin documantini gonderebiliriz. Fiyatlarimiz her koşuşta uygundur.

 6. Mahir Şahin dedi ki:

  bu siteye kurucularına sahiplerine çok teşekür ediyoruz çok güzel aydınlatıcı öz bilgiler vermişler çok teşekürler bizi aydınlattığınız için.

 7. ali sertbaş dedi ki:

  selam ben denizli den ali sertbaş ben şubat sonu hayvancılık yapacagım yani hoştain süt inegi alacagım nasip olursa bana 15 tane 1 kine dogum yapmış buzagılı inek alacagım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim 0533 545 77 62

 8. kurbanlık dedi ki:

  Süt verimi çok yüksek inekler.süt ırkı..

 9. recep yıldırım dedi ki:

  ben adanadan recep1,2 ay içinde genç altında danası ile birlikte 20,25 kadar hoştayn inek alacağım fiyat araştırması yapıyorum

 10. Hasan dedi ki:

  Merhaba fiyatları araştıran arkadaşlar..ne kadar istiyorlar bir inege

 11. Binali dedi ki:

  Bende 20 tane almak istiyorum bir yer var 4500 metre uyarı İzmir de kar yıkık ne kadardır

Trackbacks

 1. […] – Holştayn Sığır Irkı: Holştayn Sığır ırkının anavatanı Hollanda nın Firizyan bölgesidir. Tipik bir süt Irkları özelliği […]

Paylaş

*