Damızlık Süt Sığırcılığı – Süt Sığırcılığı Tesisi

Damızlık süt sığırcılığı, süt sığırcılığı teşvikleri sebebiyle ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Bunun sebebi nedir? Derseniz.

1- Günümüzde süt sığırcılığı kredisi birçok bankadan düşük faizle alınabilir hale gelmiştir. Ülkemizde birçok müteşebbis süt sığırcılığı kredisi kullanmaktadır.

2- Bunun yanı sıra devlet; süt sığırcılığı yapan teşebbüslerin süt sığırcılığı projelerini süt sığırcılığı hibe desteği adı altında süt sığırcılığı tesisi, çiftliğe alınacak damızlık hayvan ve süt sığırcılığı tesisi için gerekli ekip ve ekipmanlara süt sığırcılığı teşvikleri kapsamında hibe uygulaması yapmasıdır.

Bu nedenle süt sığırcılığı çiftlikleri bütün bölgelerimizde yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.

Ancak Ülkemiz, dünyada hayvan varlığı bakımından ilk 10 ülke arasında görülmesine rağmen, hayvanların süt verimi ve süt tüketimi bakımından dünya ülkeleri sıralamasında çok gerilerdedir.

Ülkemizde süt sığıcılığında süt veriminin düşük olmasının sebeplerine kısaca bir bakarsak,

(1) Damızlık süt sığırcılığı ıslahı tam olarak yapılamamıştır. Ülkemizde damızlık düve seçiminde aksaklıklar vardır. Damızlık süt sığırcılığı ıslahı bazı müteşebbisler tarafından iyi takip edilmektedir. Ama herkes için iyi takip edilmelidir. En önemli konu ülkemiz damızlık süt sığırcılığı ıslahında geç kalmıştır. Gelecek damızlık süt sığırcılığı için suni tohumlamada kaliteli boğa seçimi yapılması gereklidir.

(2) Damızlık süt sığırcılığında verim düşüklüğünün sebeplerinden önemli sayılacak bir faktör personel süt sığırcılığı yaparken ilgili personelin eğitimi şarttır.

(3) Damızlık süt sığırcılığı yaparken verim ile ilgili en önemli faktör yemlemedir. Süt hayvanlarında beslenme önemlidir. Süt veriminin standart olması için yem rasyonunun iyi yapılması gerekmektedir. Yemlemede aksamalar süt veriminde dalgalanmalara sebebiyet verir. Süt veriminde bu dalgalanmayı düzeltmek çok zaman alabilir.

(4) Damızlık süt sığırcılığında verim açısından sterilizasyon ve hayvan tımarı önemlidir. ( Örneğin ahır temizliği, hayvan temizliği, tırnak bakımı ve kaşıntı fırçası v.s gibi faliyetler eksiksiz uygulanmalıdır.)

Ülkemizde süt sığırcılığı yapan müteşebbisler işe başlarken gerçektende süt sığırcılığı projeleri uygulamasını tam anlamıyla yapıyor. Süt sığırcılığı çiftlikleri; süt sığırcılığı tesisi ahır, yem depoları, silaj çukurları, sıvı gübre çukurları bakımından tam yapılıyor. Yukarıdaki hususlara da dikkat edilmelidir. Kazançlı bir damızlık süt sığırcılığı için daha çok verim elde etmek için titiz bir şekilde çalışılmalıdır.

Süt sığırcılığı projeleri ilgili Bakanlık tarafından onaylanmış olmalıdır. Değilse devlet tarafından süt sığırcılığı teşvikleri süt sığırcılığı hibe ile ilgili birimlerinden faydalanamayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı bankalardan damızlık süt sığırcılığı kredisi alamazsınız.


Yorumlar

 1. Murat SAHİN dedi ki:

  Merhabalar,

  Süt sığırcılığı yapmak isteyen (150 – 250 baş arası) ve yapımında DAP ve AB tesviklerinden ve hibelerinden, ziraat bankasının verdigi tesis kurulumu ve cins inek alımı kredilerinden istifade etmek isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir. Hangi koşullara haiz olunca bu tesviklerden ve hibelerden yaralanılabilir. Hangilerinde kesinlikle ipotek vermek gereklı hangilerinde gerekli degil. Şirket olarakmı yada sahıs olarakmı bu işi yapmak daha avantajlıdır, yapmak gerekir. Mail adresimede olabilir, detaylı olarak bilgilendirebilirseniz memnun olurum.

  Saygılar,
  Murat ŞAHİN
  m.sahin69@yahoo.com.tr

 2. erşat aras dedi ki:

  Merhaba Öncelikle işlerinizde başarılar diliyorum. Sitenizi cok faydalı bir site gerçekleri ve olası riskleri yazmışsınız teş. ediyorum. Sizden şöyle bir ricam var 30 baş holstein cinsi inek almak istiyorum. Alırken nelere dikkat etmeliyım . ve beslenme olayında 1 baş hayvan ortalma günde hangi yemden ne kadar alması gerekır kg hesabı olarak bir şey söyleyebilirmisinz tes ediyorum hyrlı ramazanlar kolay gelsin

 3. Recep TANIK dedi ki:

  Toplam 180 dönüm arazim olmasına rağmen çiftlik kurmadım ama bundan sonra kurmak istiyorum öncelikle
  1-150-250 baş Damızlık süt İnekçiliği yapmak istiyorum.
  2- 100 baş Ramanov koyun yetiştiriciliği
  3-100 baş saanen keçi yetiştişriciliği yapmak istiyorum.
  ama elimde fazla naklit yok bunun için nasıl bir proje yapmalıyım. Bu konuda bir örnek gönderirmisiniz.

 4. admin dedi ki:

  Recep bey, bence birini yapmak için uğraş vermenizde yarar var. Şimdiye kadar hiç hayvancılık yapmamışsınız sanırım. Bulunduğunuz yerdeki Ziraat Bankası şubesindeki tarımsal krediler departmanına bir uğrayın şu anda hayvancılık kredileri var 7 yıl vadeli ve faizsiz imkanınıza göre müracaat yapabilirsiniz. Sitemizde kısaca bu krediler hakkında bilgi var inceleyin.

 5. memet dedi ki:

  Süt sığırcılığı için Ziraat Bankasının verdiği krediden yararlanmak istiyorum. Gerekli koşulların hemen hepsi mevcut birkaç soru sormak istiyorum. Acaba Ziraat Bankası proje için gerekli masrafın yüzde kaçına kredi veriyor ve yüzde kaçı hibe. Bide örnek proje gönderebilirmisiniz?

 6. admin dedi ki:

  Memet bey,

  Bütün koşullarınız uygunsa bulunduğunuz yerdeki Ziraat Bankası Tarım Kredileri Şubesine uğrayıp detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile önce müracatları kabul ediyorlar okeylenirse proje ondan sonra diye biliyorum. Ama yinede Ziraat Bankasına uğrayın.

 7. Turgay dedi ki:

  Selam.. Bir aydır Ziraat bankası tarım kredi bölümünde kredi için uğraşmaktayım. kredi şartları çok ağır , İpotek için tapu ve 3 kefil istiyorlar . orada bulunan memur arkadaşa 7 yıllık için başvuruda bulundum öyle bir kredinin olmadığını 5 yıl oldugunu söyledi bizde mecburen tamam dedik ve 5 yılık faizsiz kredi şartlarını ağır olmasına rağmen yerine getirmeye çalışıyoruz. tarım il müdürlüğü ilede görüştük, bu 7 yıllık kredi için onlarda adres olarak ziraat bankasını gösterdiler. Finansmanı tarım bakanlıgının oluşturdugunu kredilendirmeyi Ziraat bankasının yaptıgını söylediler.Lakin Bankada aradığımızı bulamadık Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. admin dedi ki:

  Turgay Bey,

  Biz sayfamızda, Ziraat Bankasının yayınlamış olduğu şartları bire bir yazdık. Nasıl bir krediye müracaat ettiniz, bilmiyorum Süt hayvancılığımı yoksa besimi çünkü şartlar uyarsa besiye faizsiz 3 yıl veriyorlar. Damızlık hayvancılığa 7 yıl bizim sayfamızda Süt Sığırcılığı Kredisi ve Büyükbaş Hayvan Besiciliği olarak işlenmiş konular var aynen Ziraat Bankasının yayınlamış olduğu şartlar orada yazıyor. Kendilerine onu hatırlatabilirsiniz. İşlerinizde başarılar dilerim..

 9. mustafa aslan dedi ki:

  zıraat bankası çalışanlarının çoğu kıredilendirmelerin nasıl yapılacağını bile bilmitor. Buna ramen ipoteyin kuvvetliyse zaten bu işi becerip beceremiyeceyiniz dahi araştırılmadan kıredilendiriliyorsunuz zaten.teminatınızda ve bankalar geçmişinizde problem vardır sanırım.

 10. Kürşad Soysal dedi ki:

  İyi günler,iyi çalışmlar.50 baş süt sığırcılığı için anahtar teslim Ahır inşahatı ,ekipman ve donamını kuran balıkesire yakın veya bu konuda yardımcı olacak FİRmalar var mı? İlginiz için şimdiden teşekkürler!!

 11. KAHRAMAN YASAR dedi ki:

  @Kürşad Soysal: bizi araya bilirsinz . 0532 505 74 39 0224 241 30 18

 12. şakir şen dedi ki:

  merhabalar ben 100 büyük baş süt sığırcılı için hibeli teşvik kredisi almak istiyorum yapmam gerekenler nelerdir ve bunun nekadarı hibe şidide teşekkürler.

Paylaş

*