Damızlık İnek – Damızlık İnek Fiyatları

Damızlık inek deyince ülkemizde sayıca az birkaç adet sığır ırkı akla gelmektedir. Ülkemizde damızlık inekler olarak süt inekleri akla gelmektedir.

Damızlık inekler, sırası ile holstein inekler, simental inekler ve montofon ineklerdir. Tabi ki ülkemizde en çok tutulan ve yetiştirilen damızlık inekler olarak bilinen hayvanlardır.

Damızlık inek olarak holstein inekler süt verimi yönüyle ülkemizde en çok tutulan damızlık ineklerdir. Holstein damızlık inek 300 günlük yıllık laktasyon süresince iyi bakım ve beslenme ile ortalama 6.000 Litre süt verimi ile ilk sırayı almaktadır. Tabi bu süt verimi ortalamadır. Bazı durumlarda çıkış ve iniş olabilir.

Holstein damızlık ineklerden alınan buzağılar eğer dişi ise hemen damızlığa ayrılarak damızlık olarak yetiştirilmektedir. Çünkü ülkemizde damızlık inek fiyatları yüksektir. Özellikle satılık damızlık inek holsteinse değeri bir kat daha artmaktadır.

Holstein damızlık ineklerden alınan buzağı erkekse dana besisi için uygundur. 6 – 7 aylıktan sonra dana besiciliği için besiye alınmaktadır.

Simental damızlık inekler kombine sığır ırkı olmalarından dolayı hem süt ve hem de eti için yetiştirilmektedir. Aynen holstein damızlık inekler gibi simental damızlık ineklerde 300 günlük yıllık laktasyon süresince 5.500 – 6000 Litre süt verebilirler. Tabi iyi bakım beslenme ile elde edilen bu verim ortalamadır. Artı ve eksi durumlarda görülebilir.

Simental damızlık inekler doğumu sonrası elde edilen dişi buzağılar damızlık inek yetiştirilmesi için damızlığa ayrılır. Çünkü ülkemizde satılık damızlık inekler pahalıdır. İşletme kendi damızlık ineklerini yetiştirmek zorundadır. Buzağı erkek doğarsa simental erkek buzağılar besi için elverişlidir. Ülkemizde besiye alınmak için en çok aranan sığır ırklarındandır.

Montofon damızlık inekler aynen simental damızlık inekler gibi kombine sığır ırklarındandır. Yalnız diğer damızlık inekler ile aralarında süt verimi yönünden farklılıklar vardır. Diğer damızlık ineklere göre süt verimi azda olsa düşüktür ama erkek buzağıları kıymetlidir. Montofon dana besiciliği ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Dişi montofon buzağılar yine damızlık inek yetiştiriciliği için damızlık olarak ayrılmaktadır.

Damızlık inek yetiştiriciliği yapan işletmeler dışarıdan ve içerden sertifikalı inek bulmakta zorlanmaktadır. Çünkü damızlık inek fiyatları yüksektir. Birde sertifikalı inek alınıyorsa damızlık inek fiyatları daha da  pahalıdır.

Satılık damızlık inekler pahalı olmasından, her işletme elindeki dişi buzağılardan damızlık inek yetiştirmek zorundadır.

Genç holstein damızlık inek 7.500 TL, simental damızlık inek 7.000 TL ve montofon damızlık inek 6.500 TL den alıcı bulmaktadır.

Satılık damızlık inek alacak yeni işletmeler sertifikalı inek almaya özen göstermelidirler.

Damızlık inek, yukarıda bahsedildiği gibi ülkemizde bu üç ırk üzerine yoğunlaşmıştır. Dünyada başka süt ırkı damızlık inek olmasına rağmen rağbet bu üç ırk üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu üç ırk ülkemizde damızlık inek fiyatları devamlı artış göstermektedir.


Yorumlar

 1. ercan dedi ki:

  Her butceye uygun gebe düvelerimiz bulunmaktadır.
  ercan_alici_54@hotmail.com

 2. yuksel dedi ki:

  yüksel 05324974807 @ 7:05 pm
  ÖNCELİKLE HERKEZE SELAMLAR OLSUN,
  MERHABA ARKADAŞLAR BESİANEMİZDE BAKILMAKTA OLAN 50 ADET BANKA KREDİSİNE UYGUN BİRİNCİ BUZASINI YENİ YAPMIŞ KÖRPE BUZAĞILI SÜT İNEKLERİ MEVCUTTUR. İNEKLERİM GERÇEKTEN TÜRKİYE’DE BULUNABİLMESİ ÇOK ZOR İNEKLERDENDİR HEPSİ KENDİ BESİMDİR DAHA ÖNCEKİ İNEKLERİMİN YAVRULARIDIR ŞU AN ANNNELERİ KARACABEY SÜTAŞ ÜRETME ÇİFLİGİNDE 50 İLE 55 KG ARASINDA SÜT VERMEKTEDİR BENİM İNEKLERİMİNDE GELECEGİ ZENGİNDİR İLK BUZAĞILARINDA 25 İLE 37 KG ARASINDA SÜT VERİYORLARLAR ARTIK KALANSINI SİZ DÜŞÜNÜN İKİNCİ BUZAĞISINDA KİM BİLİR KAÇ KG VERİR.
  İNEKLERİM SAF KAN HOLLANDA CİNSİ HOLŞTEYİN SÜT İNEKLEDİR GERÇEKTEN YILLARIN VERDİGİ ÖZ GÜVENLE VE SEMİZLİKLE BAKILMIŞTIRLAR KESİNLİKLE HİÇ BİR MASRAFDAN KAÇINMAMIŞTIR. GEREKEN BÜTÜN VETERİNER KONTRELİNDEN GEÇMİŞLERDİR. AYRICA BUZAĞILI VEYA BUZAĞISIZ SATILACAKTIR. HEPSİNİ ALMAK ZORUNDADA DEGİLSİNİZ BEĞENDİGİNİZİ ALABİLRİSİNİZ ADET ÖNEMLİ DEGİLDİR 1 İLE 200 ARASINDA SÜT İNEKLERİ TEMİN EDİLİR. HER TÜRLÜ BÜYÜK BAŞ TEMİN EDİLİR
  ELİMİZDE SATIŞA ÇIKIRDIGIM 45 ADET DÜVE 65 ADETTE DANA VARDIR VE HEPSİDİ 3 İLE 20 AY ARASINDADIR. ARABA OLMAYAN ARKADAŞLAR İÇİNDE YERİNE KADAR TESLİM EDERİZ.
  DAMIZLIK DANA DÜVE SÜT İNEKLERİ BUZAĞI HAZIR KESİLECEK DANA DÜVE SIGIR HEPSİ TEMİN EDİLİR
  BANKA KREDİSİ İÇİNDE GEREKEN BÜTÜN EVRAKLAR FATURA DAHİL TEMİN EDİLİR.
  KORELİ BÜYÜKBAŞ HAYVAN ALIM & SATIM VE ET PAZARI
  0532 497 48 07 yüksel bey

  SAYGILARIMLA KORELİ YALOVA VE KARACABEYDE ÇİFLİKLERİMİZ MEVCUTTUR

 3. kadir dedi ki:

  skm arkadas montofon ve simental 30 adet inek lazim sertifikali banka kredisine uygun yani saygilar. kadir_temizsoy@hotmail.de

 4. OSMAN dedi ki:

  selamlar, inek fiyatlarınız ne kadar öğrenebilirmiyim.
  saygılar

 5. MİKTAT dedi ki:

  inek fiatlarını örene bilirmiyim teşekürler…..tel 0535 781 59 83 kayseri

 6. MİKTAT dedi ki:

  selam lar 10 adet inek lazım banka kiredili almak istiyorum
  saygılar

 7. İdris TUNÇER dedi ki:

  Slm arkadaşlar yeni emekli olmuş devlet memuruydum süt inekçiliği yapmak istiyorum banka kredili 20 adet inek almak istiyorum bu konuda bana yardımcı olacak kişi ve kuruluş arıyorum şimdiden tşkler

 8. samed kahraman dedi ki:

  4 yaşını geçmemiş buzağılı ineğiniz varmı?

 9. samed kahraman dedi ki:

  simental sağılır durumda ineğiniz varmı?

 10. unal evren dedi ki:

  ben 15 tane simental erkek buzagı alacam kredili bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim benden banka ne gibi evrek istiyor ve alacagım buzagılarkonusundadayani hangi çiflikte bulurum nerden temin edebilirim saygılarımla

 11. hasan türker dedi ki:

  3yıl önce kurmuş olduğumuz çiftliğimizde büyükbaş simental mondofon honstaiyn cinsi inek düve ve buzağılarımız uygun fiyata mevcuttur ilgilenen arkadaşlar olursa arayabilir nakliye yüklü alımlarda bize aittir saygılarımla tel; 0536 019 46 27 hasanbey65@hotmail.com

 12. SATILIK GEBE DÜVE SÜT İNEKLERİ 0539 496 01 84 dedi ki:

  ÇAKIROĞULLARI HAYVANCILIK SATILIK BELGELİ GEBE DÜVE VE DAMIZLIK BUZAĞALI SÜT İNEKLERİ MEVCUTTUR HAYVANLARIMIZ ZİRAAT BANKASI KREDİ ŞART KOŞULLARINA İDAEL OLARAK UYGUNDUR.

  HAYVANLARIMIZ DAMIZLIK BİRLİĞİNE KAYITLI MAVİ SENTİFALILI OLUP HEMEN HAZIR DURUMDADIR.

  ARTI SENTİFİKASIZ OLARAK VERİLEN ZİRAAT BANKASI KREDİ KOŞULLARINADA UYGUN OLARAK GEBE DÜVELERİMİZ VE BUZAĞALI SÜT İNEKLERİMİZ DE MEVCUTTUR.

  İNEKLERİMİZİN SÜT VERİMLERİ 20 LİTREDEN BAŞLAYARAK 30 LİTREYE KADAR SÜT VERİMLERİ MAYAR OLARAK MEVCUTTUR.

  GEBE DÜVELERİMİZ GEBELİK DURUMLARI 3 AYLIKTAN BAŞLARAYAK 7 AYLIK ARASINDADIR TOHUMLAMA BELGELERİ MEVCUTTUR.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN İRTİBAT

  TEL: 0539 496 01 84

 13. veli koç dedi ki:

  bnde satılık gebe sımental duveler war ırtıbat num:05412754417 cıddı alıcılar arasın

 14. OSMAN TUNCEL dedi ki:

  merhabalar bize damızlık 5-10 adet şuan sağımlı olan hosteın inek gerekiyor.ineklerin 1 veya 2. yavrusunda olmalarını istiyoruz elinde bu tür inek olan lütfen arasın.

  05422277568

 15. bekir öztürk dedi ki:

  kütahya bölgesinde 200 baş lık yeni aldığım çifliğime süt besiciliği için kaliteli hayvanlazım ihtiyacımı karşılaya bilecek arkadaşlar lütfen irtibata geçsin 05445560806.ancak ziraat bankası teşfik kredisine uygun şartlarda olacak sevgiler saygılar

 16. sedat koç dedi ki:

  25 adet sertifikalı düve mevvcuttur tanesi 7.500 tldir 0543624 4761

 17. kenan yaman dedi ki:

  mrb hayvanlar nerede 1. sınıf mı nezaman aldınız nerden aldınız fiatta indirim yaparmısınız bana 50 adet lazım anlaşırsak fazla bulabilirmisiniz

 18. delil bey dedi ki:

  Avusturyadan Türkiye her türlü Büyükbas ihracati:

  Gebe Düve, Bos Düve, Karkas, Buzag..
  Montafon, Simmental,Holstein

  cok uygun fiyatlara, kacirmayin
  Tel:004369917226077
  damizlik-dueve@hotmail.com

 19. hüseyinsağdıç dedi ki:

  benpeşin birtane damızlık düve nasıl ala biliriz

 20. hüseyinsağdıç dedi ki:

  ben birtane damızlık gebe düve alcam numara 05469266034 yardım cı olun lüt ven

 21. gubbettin saldaş dedi ki:

  paran varmı ? varsa alırsın gardaş istediğin yerden alırsınn

 22. nihat aktürk dedi ki:

  kenan bey eger telefon numaranızı bıdırısenız sızınle ırtıbata h-gecmek ıstıyorum.@kenan yaman:

 23. gubbettin saldaş dedi ki:

  olur gardaş veririrm numaramıı

 24. mehmet delidoğan dedi ki:

  selamın eleküm arkadaşlar ben 50 başlık bir yer yaptırmak istiyorum kac metre kapalı kac metre acık alan olması lazım birde devlet desteği yüzde kac oranında yardımlarınız icin şimdiden teşekkür ederimsaygılarımla tlf 05324611140

 25. Erdem akarca dedi ki:

  Krediye uygun birinci buzasnı yapmıs sertifikalı damızlık 10 adet simental inek almak istıyorum .yardım ve bilgi almak istiyorum

 26. Mesut denir dedi ki:

  50adet mondofon yada simental gebe damızlık sertifika li büyükbaş hayvan lazim yardım lütfen demirmesut292929@gmail.com not:süt yetiştiriciliği çiftliği kuracam 70hayvan kapasiteli ama ilk alım ve fiyatdan dolayı 50 adet teklerinizi bekliyoruz teşekkürler

 27. Inek bakmak istiyorum dedi ki:

  Sütaşdan inek almak istiyorum banka kıredili napmam gerekiyo

Paylaş

*