Damızlık Düve – Gebe Düve

Günümüzde hayvancılıkta en gözde iş damızlık düve yetiştiriciliğidir. Damızlık düve yetiştiriciliği Ülkemizin her tarafında yaygın olarak yapılmaktadır.

Damızlık düve yetiştiriciliğinde sığır ırkları yurdumuzda yetiştirildiği yerlere göre değişiklik arzetmektedir. Damızlık düvede en gözde olanı sırası ile Holstein düve, simental düve ve montofon düve bu sığır ırkları düve yetiştiriciliğinde çok önemlidir.

Sütçülük işletmelerinde veya damızlık işletmelerinde düve yetiştirmek çok önemlidir. Süt hayvancılığı yapan sığır işletmeleri kendi çiftliğinden dişi buzağıları damızlık olarak bırakırlar. Bu dişi buzağıların yetiştirilmesi, beslenmesi ve bakımı önemlidir. Damızlık düve yetiştirdikten sonra tohumlamasıda çok önemlidir. Gelecek damızlıkları yetiştirmek için tohumlanacak düveler Dünyada özel üretilmiş ve özelliklerini kanıtlamış boğa tohumları ile tohumlanması önemlidir. Bu durumun çiftlikteki sığır ıslahı için önemi büyüktür.

İşletmede yapılacak ıslah çalışmasında damızlık düve üretimi için seçim süt hayvancılığı için ayrı, et-süt (Kombine) ayrı ve et işletmesi yapılacaksa damızlık düve seçimi ona göre yapılmalıdır. Damızlık düvelerden elde edilecek yavrular sonrası için ne amaçla kullanılacaksa ( süt-et ) ona göre işletmelerde kullanılmalıdır.

Günümüzde bu işi ticari olarak düşünerek damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyük işletmeler mevcuttur. Özel olarak hazırlanmış işletmelerde düveler suni tohumlama yapılalarak istekli işletmelere gebe düve olarak hazırlanır. Bu damızlık gebe düveler işletmelerin isteklerine göre damızlık gebe düve olarak satışları yapılır.

Damızlık düve yetiştiren bu ticari işletmeler, yeni iş kuracak süt işletmeleri veya diğer damızlık işletmeler için damızlık gebe düve satışı yaparlar. Burada ticari damızlık düve yetiştiriciliği yapan bu şirketler damızlık gebe düve satışını yaparken satmış oldukları düvelerin bütün özelliklerini satın alan işletmeye bildirmeleri zorunlu olmalıdır.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı bu konuda bunu takip için belli işletmelere özel izinle damızlık gebe düve satışı yapılması için izin vermektedir. Süt hayvancılığı yapacak devlet destekli işletmelere, önüne gelen damızlık gebe düve satışı yapması imkansızdır. Damızlık gebe düve satışı yapan bu şirketler Bakanlık tarafından sıkı sıkı kontrol edilmektedir.
Damızlık düve işletmeleri Bakalığın özel izni ile damızlık gebe düve yetiştiriciliğ yapmaktadır. Devlet destekli ve hibeli damızlık gebe düve satışıda sadece Bakanlığın izin vermiş olduğu bu şirketler aracılığı ile ihtiyaçlılara teslim edilmektedir.


Yorumlar

 1. abdullah demir dedi ki:

  ilk başta başarılarınızın dewamını dilerim.Ben mardin kızıltepe 600 dönüm arazi üretimi yapmaktayım ve ben bu arazimde süt sığırcılığı çiftliği yapmak istiyorum çok hevesim var üretime karşılık ve bu çiftliği bakacak çalışacak insanlar da aile den çok güzel bir iş yapacağımdan eminim ama pek fazla bilgim yok nasıl yapiliyor gereken yardımlarınızı beklerim.BİLGİLERİNİZE ARZ SUNARIM

 2. admin dedi ki:

  Abdullah bey,
  Süt hayvancılığı yapmak istemeniz ve buna çok istekli olmanız çok iyi yapacağınız işi severek yaparsanız başarabilirsiniz. Kızıltepe’de Tarım ilçe Müdürlüğü yardımcı olması lazım bir görüşürseniz sizi bilgilendireceklerdir. Bizim burdan sadece yazmamızla olmaz diye düşünüyorum. Yüz yüze görüşerek daha iyi anlayacağınızı tahmin ediyorum. Veya etrafınızda bu tür işletmeler var tahmin ederim. Onları bir ziyaret eder, ortamı görürseniz dahada fazla fikir sahibi olursunuz.

 3. mustafa dedi ki:

  İyi günler. teşekkür ediyorum böyle bir forum hazırladıgınız için. bende Abdullah arkadasımız gibi bu iş için çok hevesli ve meraklıyım. Tabi onun gibi olanaklarım yok. Ben 70 dönüm arazim var ve çok büyük miktarda nakitim yok. Nasıl baslayabilirim bu işe. Ben düve olarak baslayabilecegimi düşünüyorum. Fiyatları daha uygun oluyorlar ve mevsim olarak Şubat’a denk getirip ilk etapta çok fazla maliyete yüklenmek istemiyorum. Sizce nasıl yapabilirim. Bir fikir verirseniz sevinirim.

 4. sedat dedi ki:

  Bende bu işe atılmak istiyom. Detaylı bilgi toplamaya calısıyorum yardımlarınıza simdiden tşk.

 5. RESUL dedi ki:

  Slm Mersin’den Resul Mersin’e 42 km uzaklığında 5.5 dönüm arazim var burada büyükbaş besiciliği yapmak istiyorum elimde 20 ye yakın büyük baş hayvanım var ve bunların sayısını 50 yada 100 çıkartmak istiyorum fakat nasıl destekleme veya kredi alacağımı bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanınız çok sevinirim. Şimdiden teşekürler,

 6. admin dedi ki:

  Resul arkadaşım,
  İl Tarım Müdürlüğü veya İlçe Tarım Müdürlüğü hangisinin bölgesinde bulunuyorsanız buralara uğrayıp bilgi alabilirsiniz. Birde yakınınızda Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Koop. varsa uğrayın sizi bilgilendirmeleri lazım. İnşallah isteğinizi yerine getirirsiniz.

 7. ercan dedi ki:

  Ben süt sığırcılığı işine bir yıl oldum başlayalı ama talihsiz bir sene geçirdim. Aldığım ineklerden biri hasta çıktı biri öldü biri buzağı attı toplam beş inekle başladım ama şimdi üç inek kaldı elimde. Ama pişman değilim, size tavsiyem yavaş yavaş araştırarak inek alın herkese saygılar. Bu arada inekler buzağiladı zararı karşıladı.

 8. admin dedi ki:

  Ercan arkadaşım,

  İki inek bugünün şartlarında en kötü ihtimal 10.000 Tl. Bu zararı yaşamaktansa sigorta yaptırsaydın. Pek zararın olmaz, daha karlı olurdun. Yinede başarılar diliyorum.

 9. mustafa dedi ki:

  Bizim köyümüzdeki sığırlar hepsi hemen hemen karasığır diye bilinen yerli ırk sığır, acaba bunları suni tohumlama yaparak, simental yada mantofon yada angus spermaları ile ıslah etme yoluna gitsek. Doğum sırasında bir zorlukla karşılasırmıyız.

 10. admin dedi ki:

  Sayın Mustafa,
  Tabi ıslah yapılabilir. Ancak baştan dediğiniz sığır ırklarından alarak gücünüze göre başlangıç yapsanız daha iyi olmazmı? Yerli sığır ıslahi uzun bir zamana dayalı olacak iştir. 2 – 3 tane yerli sığır yerine bir tane kültür ırkı sığır yapabilirsiniz. Hem işinizi azaltırsınız hemde verimi yükseltirsiniz. Ama illaki yerli sığırları ıslah edeceğiz derseniz suni tohumlama yapacak Veteriner arkadaşla görüşünüz. Hayvanlarınızı görüp problem olmaması için ona göre tohumlaması gerekebilir.

 11. hakan aydemir dedi ki:

  Sayın Abdullah Demir, öncelikle selamlar, süt üretimi yapmak için öncelikle giderlerinizi hesaplamanızı tavsiye ederim. 600 dönüm arazi 30 baş inek için yeterli saman, bugday, arpa ihtiyacınızı karşılayacak. saman için inek başı senelik ortalama 80 balya olarak hesaplayınız. satın yeme alternatif ürünler aramanızı öneririm zira yemin çuvalı 35 tl civarı, toptan alımlarda 30 tl kadar düşebilirler. Sulama olanağınız varsa yonca ekmenizi tavsiye ederim. Süt verimini arttırmada cok etkili, ayrıca silajlık mısır ekin, planlı bir şekilde tarla ekimini yapın, yonca ve mısırı ekmeniz sizin yararınıza.

 12. SATILIK GEBE DÜVE SÜT İNEKLERİ 0539 496 01 84 dedi ki:

  ÇİFLİĞİMDEN SATILIK CAZİP FİYATLARA İYİ GENETİK KALİTELİ DAMIZLIK GEBE DÜVELERİM VE BUZAĞALI SÜT İNEKLERİM MEVCUTTUR VE HAYVANLARIMIZ SENTİFİKALIDIR.

  50 ADET BUZAĞALI İNEKLERİMİZ SAF KAN HOLSTEİN DİR.
  SÜT VERİMLERİ 22 LT DEN BAŞLAYARAK 34 LT YE KADAR DEĞİŞMEKTEDİR.
  YAŞLARI VE BUZAĞI DOĞURMA SAYILARI İSE 1 (BİR)Cİ BUZAĞASI YANINDA VE 2 ( İKİ ) Cİ BUZAĞASILARINI DOĞURMUS İNEKLERİZ
  2008 – 2009 DOĞUMLU GENÇ % 90 İSE BUYNUZSUZ DUR
  SAFKAN HOLSTEİN CİNS OLUP SAF IRK ÖN KÜTÜĞÜNE KAYITLI OLUP ( MAVİ ) SENTİFİKALARI MEVCUTTUR..
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN İRTİBAT KURUNUZ – 0535 455 03 70-

 13. hüsnü çevik dedi ki:

  300 başlık devlet destekli mandıra yapdık içi boş teklif bekliyoruz devlet desdekli gebe düve alacagız ilanları verdik yardımcı olursanız şimdiden teşekür ederim

 14. safak senoztop dedi ki:

  Iyi gunler 5 donum arazim var bunun icine 30 tane duvelik agir yapmak istiyorum bunu yaptiktan sonra 4-5 aylik gebe duve almak istiyorum devlet destekli alabilirmiyim ya da ne kadara alabilirim

 15. abidin kılıç dedi ki:

  iyi günler ben 10 sığırlık süt ineği projesinden yararlanmak istiyorum ziraat bankasının benden istediği belgeler veya kriterleri öğrene bilirmiyim herhangibir yerleşim yeri üstümüze kayıtlı bir yerin olması şartmı hayvan fazlalaştıkça kredi oranı artarmı onlar hakkında bi bilgi verebilirseniz sevinirim iyi günler,,,

Paylaş

*