Buzağı Bakımı – Damızlık Buzağı

Buzağı bakımı esasında doğmadan başlamalıdır. Önce buzağı ne demektir, onu anlatalım. Sığırların yeni doğan erkek ve dişi yavrusuna “buzağı” denir.

Buzağı bakımı neden doğmadan başlamalıdır? Sağlıklı bir buzağı alınılabilmesi için gebe hayvanın bakımı önemlidir. Gebe hayvanın bakımı ve ihtiyaçları iyi karşılanmalıdır.

Gebe inekte, karnındaki yavrunun dörtte üçü ( 4/3 ) doğuma son iki ay kala şekillenmektedir. Bu zaman göz önüne alındığı zaman doğumuna 2 ay kalan bir inek kuruya alınmaktadır. Kuruya alınan gebe inek doğuma hazırlanmalıdır.

Son iki ayda gebe ineğin karnındaki buzağının durumu da düşünülerek, ineğin bakımına dikkat edilmelidir. Bu andan itibaren buzağı bakımı başlamış sayılır. Doğuma hazırlanan ineğin yem rasyonu ve verilecek mineraller ve vitaminler ihtiyacı gözden geçirilmelidir.

Buzağı bakımında inek buzağı ilişkisi önemlidir. İnek buzağı ilişkisi neden önemli, bazı inekler buzağısını görmeden sütünü indirmezler. Dolayısıyla sağım zorlaşır.

Buzağı Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar:

Yeni doğan buzağıya kesinlikle ilk süt olan ağız sütü verilmelidir. Bu ağız sütü verilmesi 3 gün kadar devam edilmelidir. Ağız sütü buzağıyı kısa bir zamanda olsa belli hastalıklardan korur. Göbek kordonu dezenfeksiyonu yapılmalı göbek kordonundan geçecek hastalıklara dikkat edilmelidir.

Buzağı bakımı itina ile yapılmalı, buzağı ölümlerini asgari düzeyde tutulması için gerekli serum ve aşılar veteriner hekime uyularak yapılmalıdır.

Buzağı bakımı itina isteyen bir iştir. Buzağı, ahırdan ayrı bir yerde piyasadan hazır olarak alınan buzağı kulübesi veya kendi yapacağınız buzağı kulübesinde bakılmalıdır.

Yeni doğan buzağı 3 – 4 hafta sütle beslenmelidir. Buzağıda 4. haftadan sonra işkembe gelişimi hızla artar.

Yeni doğan buzağının süt ihtiyacı iyi hesaplanmalıdır. Bir buzağının süt ihtiyacı 10 kg canlı ağırlığa 1 litre süt olarak hesaplanmalıdır. Yani 40 kg canlı ağırlığındaki bir buzağının günlük süt ihtiyacı 4 litre olmalıdır. Bu süt ihtiyacı ya anadan ya da buzağı maması ile karşılanmalıdır.

Yeni doğan buzağı bakımı, işkembe gelişimi ile birlikte 4. haftadan sonra kesif yem ve kaliteli kuru otla ile yapılabilir. Sütten yeme geçişe dikkat edilmelidir.

Buzağılar altı aylık olunca erkek ve dişiler ayrılır. Dişiler damızlık buzağı olarak işletmenin ihtiyacı varsa damızlık düve için ayrılırlar. Erkek buzağılar eğer işletmede yapılabilir ise besiye alınırlar.

Damızlık buzağı, damızlık süt işletmesinin gençleştirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Damızlık buzağı olarak ayrılan dişi buzağıların ihtiyaç fazlası buzağı satışı olması için elden çıkarılır. Aynı durum erkek buzağılar içinde geçerlidir.

Buzağı fiyatlarının yüksek olması buzağı bakımının daha itinalı yapılmasına sebep olmaktadır. Damızlık işletmenin karlı olması için buzağı bakımının iyi yapılarak, ölümlerini en aza indirmek gereklidir. İşletmenin karlılığı için bu şarttır.

Son zamanlarda süt işletmelerinde artış göstermesi bile satılık buzağı bulmada rahatlık getirmemiştir. Buzağı fiyatları yinede yüksektir.

Buzağı fiyatlarındaki bu çıkış ihtiyacın fazlalığından dolayı devamlı artış göstermektedir.

Damızlık süt işletmelerinin karlılığı için buzağı bakımı iyi yapılmalı, buzağı satışı ile işletmenin karlılığı yükseltilmelidir.

Buzağı satışı bir işletme için büyük gelir kaynağıdır. İşletmenin kar zarar hesabında buzağı satışı önemli bir yere sahiptir.

Buzağı bakımı bu nedenlerden dolayı çok önemlidir. Buzağı sağlığı bir işletme için çok önemlidir. İşletmenin gençleştirilmesinde damızlık buzağının önemi büyüktür.


Yorumlar

 1. KORAY GÖÇER dedi ki:

  yeni yaptığımız besi çiftliğimize mavi aeltifikalı 25 adet holstain inek alınacaktır fiyatlarını bize mail atarsanız seviniriz korayiveco@hotmail.com 0312 354 37 54

 2. ender candan dedi ki:

  ben vandan yaşıyorum gelecek seneye bu hayvan işine girmek istiyorum da bana püf noktalarını söylermisiniz bir de bir yaşındaki montofon ineklerinin fiyatlarını beni arayıpta söler misiniz numaram 0541 479 98 92

 3. Şefik TAŞKIRAN dedi ki:

  AVUSTURYA DAN İTHAL KIZLARIN İLK 3 İLA 4 AYLIK 50 ADET ( ERKEK -DİŞİ KARIŞIK ) BUZAĞILARI SATILIKTIR.
  Şefik TAŞKIRAN
  05355244810

 4. ismail çetin dedi ki:

  Şefik TAŞKIRANbuzağıların fiyatı nedir acaba birde nereden satılacak. yillardirfirardayim@hotmail.com

 5. kaan demirtaş dedi ki:

  İyi günler. Bu işle alakalı en ufak bir bilgim yok. Lakin valide hanım uğrasması için bi tane buzağı dişi alacağım ortalama 750-1000 TL arasında arkadaşlar lütfen işi bilmiyorum beni keymeye çalışmayın. Lütfen mağduriyetimi göz önünde bulundurun ve yardımcı olun :) inanın işle alakalı biraz bilgim olsa kendim zaten alırım. ilginize teşekkürler şimdiden. iyi günler. bad_ruler@hotmail.com

 6. Mikdat YÜKSEL dedi ki:

  @Şefik TAŞKIRAN:

  ARAÇ İLE TAKAS DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?

 7. aleksandır dedi ki:

Paylaş

*