Besi Nasıl Yapılır – Açık Besi Projeleri

Besi nasıl yapılır? Besi yapmayanlar için akıllara böyle bir soru gelebilir. Tüketici beslenmek için tükettiği etin nasıl elde edildiğini elbette öğrenmek ister.

Besi Nasıl Yapılır:

İlk önce beslenecek hayvanların seçimi, küçükbaş hayvan besiciliği veya büyükbaş hayvan besiciliği yapılmasına karar verilmesidir. Sonra küçükbaş hayvancılık tesisleri veya büyükbaş hayvancılık tesisleri yapılmasıdır.

Büyükbaş hayvancılık tesisleri ve küçükbaş hayvancılık tesisleri yapılırken yapacağınız besi türünü seçmeniz büyükbaş hayvancılık tesisleri ve küçükbaş hayvancılık tesislerini ona göre yapmanız gereklidir.

Besicilik projeleri yapılırken yapılacak sisteme dikkat edilmesi gereklidir. Buda besi yaparken nasıl bir besi yapacağınızı incelemeniz gereklidir. Ülkemizdeki besicilik projeleri üçe ayrılır.

Bunlar;

1- Kapalı sistem besicilik projeleri

2- Yarı açık sistem besicilik projeleri

3- Açık besi projeleri

Besi yaparken bu besicilik projelerinden birini seçip uygulamanız gereklidir. Ülkemizde açık besi projeleri rahatlıkla uygulanabilir durumdadır. Bu besicilik projeleri içerisinde, en uygunu maliyeti az olan ve yatırım maliyeti az olanı açık besi projesidir.

İmkanınız ve yerinizin durumuna göre yapacağınız besi hayvanı sayısını ayarlayıp besi yapabilirsiniz.
Besi yaparken kesimdeki et kalitesini ve hayvan sağlığını düşünerek besleme yapmak gereklidir. Bunun içinde besi yemi rasyonu düzgün yapılmalıdır. Hayvanların sağlıklı yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Besiye alınan hayvanlar ilk günden kesime sevk edilene kadar titizlikle bakılmalı, gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra kesim yapılmalıdır.

Ülkemizde hayvansal ürünlerin üretimi, tüketime cevap veremeyince dışarıdan hayvansal ürünler ithal etmemize sebebiyet vermiştir. Bu aşamada hayvansal ürün açığımızı kapatmak için devlet bir dizi önlem almıştır.

Yapacak olduğunuz besicilik türüne göre, devlet besicilik teşvikleri adı altında sıfır faizli kredi uygulaması yapmaktadır.

Besicilik teşvikleri hayvan alımı, tesis kurulması ve tadilatı, çiftlik ekipmanları alımı için uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Tabi kredi kullanmadan yapmanız daha karlı olanıdır. Ancak kredinin sıfır faizli olması kullanılabilir pozisyondadır. Şunu da unutmamak gerekir sonunda bu kredi geri ödenecektir. Yatırımınızı ona göre yapmanızda yarar vardır.

Besi nasıl yapılır? Sorusuna fazla detaya girmeden cevap vermeye çalıştım. Kazancı bol besi hayvancılığı yapmak bu sektörde uğraşanlar için önemlidir. Sonuçta hayvansal gıdaya her zaman ihtiyaç vardır.


Yorumlar

 1. yetkin sahingoz dedi ki:

  Iyi gunler,benim soyle bir sorum olacakti,
  Duyduguma gore besicilik kiredisini almak icin kendindende belirli bir miktarda para gostermen kullanman gerekiyormus,aceba bu dogrumu?Bu sorumu cevaplarsaniz cok memmun olurum.
  Saygilarimla,
  Yetkin Sahingoz

 2. cezmi tahir yüksel dedi ki:

  mrhb benim 20 büyükbaş hayvan yetiştirecek kadar ahırım var besıcılık yapmak ıstıyorum nereye baş vurmam gerekıyor hayvanları devlet kendımı alıyor yoksa benmı kredı çekıp almammı gerekıyor yanı bana ne gıbı katkıda bulunurlar nereye baş vurmam gerekıyor bırde ben emeklıyım kredı çektım ayrı bır kredı verılırmı benı bu konuda detaylı şekılde aydınlatırsanız sevınırım saygılar

 3. ihsan kılıçkaya dedi ki:

  Hibe projeleri tam bir fiyasko, 25 binlira masraf edip 1.000.000 liralık proje yapıyosunuz çıkmazsa işiniz yaş. Kalkınma koop. proje yapıyo miktarları ve şartları ağır. 10 da yem bitkisi ekilişi 5 baş sağmal inek vs. Ziraate gidiyosun 10 binlira kredi istiyosun 2.500 lira ver ki vereyim diyor, hayvanlara sigorta şartı var, ipotek istiyor. Vay babam vay. Al 4 dana 2.500 e besle büyüt 1000 lira masraf et3.500 lira cebinden çıksın hayvan başı sat 5000 liraya böyle böyle büyü. İşide öğrenirsin. olay tamamen bu. Devlete yanaşma kendin yap.

 4. adem dedi ki:

  iyi gunler.biz uc arkadas besi.isine girmek istiyoruz.elimizde 30. Binliralik bir sermaya var.nasil yapalim bu isi nereden baslayalim.

 5. ihsan kılıçkaya dedi ki:

  Elinizdeki paranın %60 Inı yeme ayırın geriye kalan 12.000 lira ile 2 şer liralık danalardan 6 tane yada 3000 liralık tosunlardan 4 tane alın, kışın bakın yazın 6. ayda da kestirin. 3.000 liralık danalar ( simmental ) adam gibi beslenirse 180( 6 ay ) X1,5=270 ( Günlük CAA ) + 400 KG ca = 670 KG CANLI Kilodan %50 Randımanla 335 KG karkas X 16 ( Karkas kesim ) = 5360 TL +300 ( destek ) =5660 TL para alırsınız. oda size 22,640 TL para kazandırır ( Ciro )
  3000 lira alım fiyatı + 1500 Yem Gideri = 4.500 e mal edersiniz, 5650-4500=1150 TL hayvan başı para kazanırsınız. Dana alırsanız ise simmental dana 1500-2000 arası. 150 kg lık danalara içerde bakarsınız yazın yaylıma gider, kışın çeker beslersiniz. 2000 ( dana alım ) +2500 ( yem Gideri ) = 4500 e yine mal edersiniz bu kez 430 kg et yani 6880+300 ( destek ) =7180 lira para kazanırsnız. 6 maldan = 43,080 lira para kazanırsınız. Yalnız 6X2500= 15000 lira yem gideriniz olur 😀
  Eldeki paranın % 60 ı diorum çünki anca o kadar yem yetiyo acemilere. Ben 27600 hayvana yatırdım 15000 lira yeme. = 42,600 cebimden çıktı 52,000 liram var şuan hayvanlarım kesilirse ben besiye devam ediyorum…. Bunun olacağı en çok 60 olur dahada olmaz. 😀

 6. ihsan kılıçkaya dedi ki:

  @cezmi tahir yüksel:

  cezmi bey uğraşmayın bu işlerle. İlla uğraşmak istiyosanızda 1-2 tane alın bi tadına bakın sonra. Sitemizede bir göz atıN 😀

 7. oktay ilaslan dedi ki:

  ihsan kılıçkaya abi merhaba belliki bu işin otoritesisin. abi sana birkaç sorum olacak. ben bu besicilik işine girmek isteyen genç bir kardeşinim. elimde elli atmış bin tele gibi bir sermayem var. yaklaşık bir birbuçuk senedirde araştırma yapıyorum konuyla ilgili. kendim şehir merkezinde oturuyorum köyde yerimiz var. açık besi düşünüyorum. abi alım maliyeti düşük olsun diye 3-4 aylık buza almayı düşünüyorm kombine kültür ırkları ile yapmayı uygun görüyorum. 1- hayvanları almanın belirli bir dönemi varmı, 2- hayvanlar bölge olarak nereden alınmalı, 3- bana ne tür tasviyelerin olacak? şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kal.

 8. SEMİH ERSOY dedi ki:

  mrb ben trakyada yaşıyorum memurum ve hafta sonları cok boş vaktim var bende köyde besi hayvancığı yapmak istiyorum ahırımız var tarla yok. bu işe 10 hayvanla girmek istiyorum. bana konuda yardımcı olurmusunuz.

 9. Yakup Gunduz dedi ki:

  @ihsan kılıçkaya: Sn Ihsan kılıckaya cok guzel ayrıntılı yazmıssın ama yem gıderlerının bu kadar yuksek oldugu bır donemde vede kesım fıyatlarının 13 lıra olması sebebıyle kımse senın dedıgın fıyatlarda gelır elde edemez.saygılarımla

 10. ihsan dedi ki:

  Sn Yakup bey, önemli olan yemi ucuza maletmek zaten. Sen ucuza mal edersen adam gibi bir rasyonda oluşturabilirsen. Çok rahat 1000 lira cebinde kalır zaten besi işi 1000 TL / Baş kar hesabı ile yapılır. Minumum kazanç budur. KOlay gele…

 11. melikşah dedi ki:

  sa. kolay gelsn manisada merda yermz var acık yaylım besi düşnyorm nasıl yaparm nasl yayarm ne kadar yem vermem gerek 50 adet 1 yada 2 aylık buzağı alıp yapmayı düşünyrm yada nasıl hayvan alıp yapablrm ot bol yer sıcak 40 dönüme yaknda zeytnlık var arasına bişeyler eksem falan detaylı bilgilendrdrsenz sevnrm fikrnz nedir mail adresm var bilgiverenden allah razı olsun

 12. mehnet mugla dedi ki:

  Ben batmanda bu besicilik yapmak istiyorum yuz donum arazim var ve kredi cekecek dairelerim ve efendime soyliyeyimben bu tesisi 1000taneyle acmak istiyorum ama yem olarak bugday sapiyla ve arpayla ve vitaminli ignelerle ne kadar basarili olabilirim kar ne kadar elde edebilirim bilgi verseniz sevinirim

 13. adem doğan dedi ki:

  Biz doğan inşaat olarak tercübeli eleman ve ekipmanlarımızla Türkiyenin her bölgesinde anahtar teslimi çiflik ve ahır yaparız.(kurarız) DOĞAN İNŞAAT ADEM DOĞAN EREĞLİ KONYA:05417385158

 14. muhterem kocaöz dedi ki:

  sevgili girişimciler devlet tarafından yapılan projeler geri ödemesizdir yani aldıgınız hibeler devlet tarafından sizden geri istenmez dolayısı ile sermayesi devletten olan yatırımı adam gibi kullanan herkes kar eder yeterki işi azıcık bilsin veya bilen birini yanında çalıştırsın türkiyede 42 ilde uygulanan programda % 65 hibe ile 1 milyon euro geri ödenmeyen bir destekle ahılar agıllar kümesler seralar arıcılık sebze meyve işlenmesi soguk hava depoları et ve süt işleme ve paketleme yatırımlarınız küçük bir sermaye ile hibe alım garantili olarak yapılmaktadır hatta anahtar tesliminew kadar her türlü proje insaat yapımını üstlenmekteyiz bu fırsat kaçırılmaz sizde sermayesi devletten işletmesi ve karı sizin olan bir yatırımınız olsun istiyorsanız 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz muhterem kocaöz 0530 322 4773 arayın görüşelim

 15. Ertugrul dedi ki:

  Sayın yetkili benim tapusuz devletten kiraladı 5 dönük hafif meyilli yerim var burda komşularımz hayvancılık yapmaktadırlar beni merak sardı bende yapmak istiyorum yalnız nakitim yok burda 10 yada 20 tane büyük baş hayvan alıp 6 ay besleyip kesime yollamak et satmak benim işim ben gida firmasında satış müdürüyüm türkiyedeki yerel marketlerin hepsini tanırım sorun yok satışta.
  Sizden isteyim bu işi devletten kredi çekerek yapabilirmiyim.Bu konuda neler yapabilirim aydınlatırsanız sevinirim

 16. muhterem kocaöz dedi ki:

  sevgili ertugrul bey bu arazide devletten kredi vede karsılıksız geri ödemesiz hibe alarak bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz beni arayın gerekli bilgiyi vereyim muhterem kocaöz 0530 322 4773

 17. murat dedi ki:

  30 büyük baş besiciliği yapmak için, kaç dönüm kaba yem (slaşlık mısır, arpa, yonca) ekmek gerekir.
  Yardımcı olursanız teşekkür ededim.

 18. murat dedi ki:

  mal 1 (bir) yaş civarı.

 19. murat dedi ki:

  herkese hayırlı akşamlar benim 12 dünüm arazim var içinde çiftlik yapmak istiyum en az 150 büyük baş hayvan beslemek için devlet yardımmından nasıl faydalana bilirim şimdiden saygılar arkadaşlar

 20. murat dedi ki:

  tarlam diyarbakırda ve nasıl bi çiftlik önerirsiniz arkadaşlar büyük baş hayvan için

 21. çağrı Ünsal dedi ki:

  Merhaba,

  Avrupa Birligi ipard kalkinma fonlari dahilinde 1 milyon euroya kadar besicilik yatirimlariniza % 65 oraninda geri ödemesiz hibe desteği ve kdv muafiyeti alabilirsiniz.

  Ünsal danışmanlık olarak 2013 yilindan itibaren hibe projelerinizi hazirlamaktayiz.

  Hibelerle ilgili detaylı bilgi almak için 0543 716 2854 numaralı telefondan Çağrı Ünsal ile iletisime geçiniz.

 22. rıza dedi ki:

  ihsan bey bu işi biliyorsunuz gerçekten bende bu besicilik işine girmek istiyorum fakat elimde hiç para yok ama 300 e yakın küçük baş hayvanım var acaba bunları gösterip bu desteklemeden yararlanabilirmiyim bilen varsa yardımcı olabilirmi lütfen

 23. muhteremkocaöz dedi ki:

  sevgili yatırımcılar ve devlet destekli proje yapmak isteyenler burada yazılanlar sizin kafanızı karıştıracak yorumlar devlet desteği olmadan insanlarımız yatırım.yaptıklarında muhakkak bir yerde tıkandıklarını biliyoruz oysa kaynakları sınırsız olan devleti arkanıza alıp bu yatırımları yapmak daha kolay su an turkiye genelin de yüzde 65 ve yüzde 50 hibe desteği ile tüm projeler destekleniyor ve bu projelerde devlet yaptığınız harcamaların en az yarısını ödeyip bir daha sizden almıyor son derece modern bir tesiste bu projeleri yapabilir ve size ayrıca sıfır faizli kredi imkanlarıda sağlayabiliriz hayvancılık seracılık sanayi yatırımları tavukçuluk ve ben zeri tum projeleriniz için arayın görüşelim 0530 322 4773 ben muhterem kocaöz oskaproje@gmail.com

 24. buraksaaahin dedi ki:

  slmlar benim 25 dönümlük tapulu arazim var büyükbaş hayvancılık yapmak istiyyrom ama sermayem yok bunun için devletten hibe alabilirmiyim kolay gelsin

 25. cemal atabek dedi ki:

  Sayin muharrem koca şu an musait misiniz bilmiyorum ama beni sabah 10:00 ile akşam 10:00 saatleri arası aramanızı bekliyorum kredi ile ilgili olarak Yardımınız a ihtiyacım var bekliyorum 05458976774

 26. murat dedi ki:

  ben hayvan alıp bakmak istiyorum yerim var 3 dönüm ahır ev var hayvan alsam dana baksam 1 yasına kadar yeme para versem hic para ker yapabirmiyim mesela 1 hayvandan kac ker yaparım 1 senede

 27. Muhammet bozacı dedi ki:

  slm 6 Dönüme yakın arazim var yeril süt çifliği yapmaya elverişli ne kadarlık bir ahır kurmam gerekir.teşekkürler.

Paylaş

*