Besi Hayvancılığı – Besi Çiftlikleri

Besi hayvancılığı Türkiye’ de ve Dünyada aşağı yukarı aynı şartlarda yapılmaktadır. Bunun sebebi iletişimin son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişmesidir. Besi hayvancılığı son günlerde çok önem kazanmıştır. Besi hayvancılığı kar amaçla yapılması bir tarafa insanlar için sağlıklı bir hayvan besiciliği yapılması önemlidir.

Besi hayvancılığı yapılmasının faktörleri bütün Dünya ülkelerinde aynıdır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz.

1- Besi Yapılacak Besi Çiftliğinin Özellikleri :

Besi yapılalacak çiftlik, besi yapılacak hayvanların yapısına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu ne demektir? Besi çiftliği küçükbaş hayvan besiciliğine veya büyükbaş hayvan besiciliği yapmaya uygun olmalıdır. Besi çiftliği yapılacak yerin ulaşım, elektrik ve su imkanı olmalı aynı zamanda havadar konumda bulunmalıdır.

2- Besi Yapılacak Besi Ahırın Konumu :

Sağlıklı bir hayvan besiciliği için besi yapılalacak hayvanara göre bir besi ahırı seçimi yapılmalıdır. Hayvanların bulunduğu konum hem beslenmesi vede besiye alınan hayvanların sağlığı açısından önemlidir.

Besi hayvancılığı yapılacak besi ahırı, arazinin yapısına göre yapılmalı ve projelndirilmelidir.

3- Besiye Alınacak Hayvanların Irkı veya Cinsi :

Besi hayvancılığında besi çiftliği ve besi yapılacak besi ahırı kadar besiye alınacak hayvanların ırkıda önemlidir. Besi hayvancılığı yaparken besiye gelebilecek hayvanların seçimide önemlidir. Besi hayvancılığı yapanların en fazla dikkat edecekleri husus besiye alınan hayvanın günlük ne kadar canlı ağırlık aldığıdır. Bu günlük canlı ağırlık artışı hayvan besiciliğinde önemlidir. Ortalama sığır besisinde 1000 gr ve yukarıda canlı ağırlık artışı sağlanmalıdır. Aşağda veya daha aşağıda kalan sığır besisi zarar demektir. Günlük canlı ağırlık artışını 1000 – 1300 gr tutturmanın yolu besiye alınacak sığır ırkının iyi seçilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedeceğiz her ırka göre yem rasyonunuda iyi yapmak gerekmektedir.

Canlı Ağırlık Tesbit Zamanı : Canlı ağırlık artışı için ölçümler önemlidir. Hayvanları yemlemeden ve su içme zamanından sonra tartmak yanıltabilir. En iyi tartım zamanı sabah yem vermeden önce yapılanıdır. Böyle yapılan tartımlarda yanılma payı az olur.

4- Sığır Besisindede Kullanılacak Besi Hayvancılığı Yemi :

Sığır besisinde kullanılacak besi yemi özel hazırlanmalıdır. Besiye alınacak hayvanların ırkına ve yaşına göre besi yemi rasyonu uygulanmalıdır. Besi yemi rasyonu özel olarak uzman kişilere yaptırılmalıdır. Sığır besisinde önemli olan hayvanı fazla yağlandırmadan besi periyodunu tamamlamak önemlidir. Bu periyodu tamamlamanın tek yolu besi yemi rasyonunu iyi yapılması gerekmektedir.

Besi çiftliğinde bulunanan önceden hazırlanmış silaj ve diğer yem maddelerinin korunması iyi yapılmalıdır. Çiftlikte hazırlanacak karma yemin düzenli ve homojen karışımına dikkat edilmelidir. Besi yemini hazırlanırken küflü ve bozulmuş hammaddelerin karma yem içerisine konmasına mani olunmalı ve kullanılmamalıdır.

5- Sığır Besisi Yapıldıktan Sonra Satışı :

Esas önemli olan yapmış olduğunuz besili hayvanların satışıdır. Bunda itinalı davranılmalı iyi bir Pazar araştırması yapılması gerekmektedir. Yurdumuzdaki Canlı hayvan alıcılarına veya başka bir deyişle Cambazlara dikkat etmekte fayda vardır. Çok dürüst tüccarlar olduğu gibi diğer bir anlamda bütün işlerde olduğu gibi cambaz olanlarda vardır. Dikkatli olun çarpılmayın. Tabi bu işin espirisi besiyi yaptıktan sonra karlı bir satış yapmanız dileğimizdir.

Günümüzde Besi Hayvancılığı akıllı bir yatırımla başarılabilir. Aynı zamanda karlı bir iş olarak yapılabilir. İnsanların her zaman için sığır etine ihtiyacı vardır ve her zamanda beslenmeleri için olacaktır.


Yorumlar

 1. mustafa dolanay dedi ki:

  Antalaya Korkuteli bolgesinde et besiciliği yapmak istiyorum. Özellikle sececegim ırk konusunda tavsiyelere ihtiyacım var.

 2. admin dedi ki:

  Hilmi bey, şu anda devam eden 2 yıl faizsiz 2 yıl sonra ödemeye başlanan bir hayvancılık kredisi var. İl veya İlçenizdeki Ziraat Bankası Tarım Kredileri servisine uğrarsanız size yardımcı olacaklarını sanıyorum. İşlerinizde Başarılar.

 3. admin dedi ki:

  Mustafa bey,
  Bölgenize uyacak veya orada bulup besiye alabileceğiniz sığır ırkları mevcuttur sanıyorum. Ama yinede araştırma yapmak isterseniz site içerisinde sığır ırkları ile ilgili bir metin var inceleyin hangisi size uyarsa ona göre hareket edin.

 4. Fatih OĞUZ dedi ki:

  Öncelikle böyle bir siteyle benim gibi bilgi edinmek isteyen kişilere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.modern besicilikle ilgileniyorum ve bu işi en profesyonel şekilde avrupa standartlarına uygun olarak yapmak istiyorum. yapmış olduğum araştırmalar sonucunda sizlerden profesyonel anlamda yardım alabileceğim kanaatindeyim.

  (sermaye : 1.000.000.- TL)

  1- Öncelikle türkiyede besicilik yapmak için en ideal bölge veya il hangisi olabilir.Şahsen ben Tekirdağ veya Çanakkale illerinin kırsal bölgelerinde 50-60 dönümlük bir arazide yapmak düşüncesindeyim.sizce bu bölgelerde besicilik (iklimde göz önüne alınarak düşünürsek) verimli olurmu.
  2- Besicilik yapmamız için uygun olan ahır sistemi sizlere göre nasıl olmalıdır.edindiğim bilgiler doğrultusunda yarı açık ahırların gerek maliyetlerinin düşük olması gerekse besi hayvanlarından alınacak verimin yüksekliği cazip geldi.bu konuda sizlerin tavsiyesi nedir ve bunun maliyeti ne olur.
  3- Ahır probleminden sonra türkiye şartlarında veya seçeceğimiz bölge itibari ile besi için uygun olan cins sizce hangileri olabilir.mesela hereford böyle bir yatırım için iyi bir seçim olabilirmi.
  4- Yukarıdada belirtmiş olduğum üzere 50-60 dönüm arazide besi için gerekli olan besin maddelerini üretmek ne gibi avantajlı olur.
  5- Genç bir girişimci olarak bu işi daha profesyonel ve bilinçi bir şekilde yapabilmek için gerekli eğitimleri almayı nasıl sağlayabilirim.
  Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
  Fatih OĞUZ
  0 531 216 11 18

 5. admin dedi ki:

  Fatih arkadaşım,

  Site ile ilgili yapmış olduğunuz yorum için teşekkür ederim. Besicilikle ilgili kafanızdaki soruları bende maddeler halinde elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

  Türkiye’de besicilik her bölgede yapılabilir. Yeterki ulaşım ve altyapı uygun olsun.

  Ülkemizde Karadeniz Bölgesi hariç diğer bölgelerimizde açık besi sistemi uygulanabilir. Bu tür yapılanmayı yapan ülkemizde bir çok özel kuruluş bulunmaktadır. Araştırma yaparak ilgili kuruluşlarla görüşebilirsiniz.

  Besiye alacağınız sığır ırkı seçimi önemlidir. Son zamanlarda besi sığırcılığında hereford, angus, limuzin ve şarole ırkı sığırlar gündemde, bunlardan birini düşünebilirsiniz. Ancak temini şu günlerde zor olabilir. Angus’u ithal olarak getiriyorlar. Montofon, simental ve holstein dana besiside düşünebilirsiniz.

  Ülkemizdeki yem bitkileri bellidir. Kendiniz yetiştirebilirseniz daha iyi olur. Bu tür durumlarda silaj yapmak şarttır.

  Besicilikle ilgili gerekli bilgileri ve destekleri İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin ilgili şubelerinden alabilirsiniz. Zaten böyle bir işletme yaparken gerekli müsaadeleri Tarım Müdürlükleri ile beraber hareket ederek alacaksınız

  Başarılı olmanız dileğiyle.

 6. murat dedi ki:

  Büyük baş hayvan besiciliği yapmaktayım ancak son yıllarda hazır(fenni) yem fiyatları çok yüksek olduğundan çok ciddi paralar ödemekteyim. Yem ihtiyacımı kendim karşılamak istiyorum ancak yemin rasyonu nasıl olmalı ve içerisine neler katmalıyım ki en yüksek verimi alayım tam olarak bilemiyorum bu konuda nasıl yardımcı ola bilirsiniz.

 7. cihad arslan dedi ki:

  970 donum arazı uzerıne besı cıftlıgı yapmak ıstıyoruz ılgılı paln ve projeyı temın edebılmek ıcın oldukca zorlanıyoruz yardımcı olabılecegınızı dusunuyorum ve bu konuda yardımlarınızı beklıyorum. cihad_arslan46F@hotmail.com

 8. admin dedi ki:

  Sayın Cihad Arslan,
  Be istek yorumunuzu yayılıyorum. Besi çiftlik projesi işi ile ilgilenen firmalar var, sizinle irtibata geçerler sanırım.

 9. mücahit öztürk dedi ki:

  merhabalar uzun zamandır intenetten hayvancılıla ilgili araştırma yapıyorum ve yapmayı düşünüyorum.bayburt ta hali hazırda 300 dönüm arazimiz var ve atıl duruyor yalnız kredi kullanmadan kendi imkanlarımla yapmak istiyorum bu yönde tavsiyeleriniz ne olur.kaç hayvanla işe başlamalıyım.

 10. ALİ KILIÇ dedi ki:

  BEN ZİRAAT MÜHENDİSİ (ZOOTEKNİSTİM). ŞU ANDA GÜNEYDOĞUNUN EN BÜYÜK ÇİFTLİĞİNDE ÇALIŞMAKTAYIM. RASYON KONULARINDA SİZE YARDIMCI OLABILIRIM. 0543 457 41 92 ULAŞABİLİRSİNİZ.

 11. sait beylik dedi ki:

  sayın ali bey bişey sormak istiyorum size;selçuk üniversitesinin öğretim görevlisi fatma inal hanım efendinin yapmış olduğu rasyon programı sizce güvenilir bi programmıdır yoksa person kare metodu dahamı uygundur görüşlerinizi alabilirmiyim.

 12. Deniz UĞUR dedi ki:

  Bende bu işi yapmak istiyorum. Çok güzel bir işe benziyor.

 13. serdar batır dedi ki:

  @ALİ KILIÇ: elim de 3 tane dana var 11 12 13 aylıklar ortalama agırlıkları 215 cıvarı bunları düzgün bir şekilde besiye cekmek istiyorum yardımcı olurmusunuz elimdeki yemler sılaj pancar küspesi saman besi yemi arpa ezmesi ayçiçegi küspesi

 14. hamza dedi ki:

  kendi imkanin kaca elveriyor yazmamissin diyelim ki20 ye sen ilk 2 sene kendi imkan larinla yap aklina yatar sa yada ciftcilik den anlamaya baslayipda kafana yatinca risk e girmeden ufak bir ipotek karsiliginda biraz daha uret ha bu isi yaparken bunlarin giderlerini 3 sene karsiliya bilirsen bunlardan dogan buzalarida kendine damizlik olarak birakirsan alsana buyuk bir islet me sen gene de iyi arastir bunlari yaparken en onemliside bunlardan anlayan bir bakici bakicinin ayligini kismaki isine dort elle sarilsin tabi iyisini bulursan sana iyi basarilar@mücahit öztürk:

 15. erdal demir dedi ki:

  öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim benim işim süt ürünleri imalatçılığı ve toptancılık en büyük isteğim olan kendi sütümü kendim üretmek olan süt hayvancılığını yapmak istiyorum ama çok ta aşırı olmamak şartı ile günde ortalama 1000 lt gibi süt üretmek istiyorum bunun içinde aydında 5000 mt yerimde var içinde suyu mevcut olmakla beraber açık besi düşünüyorum sizce hangi ırk almalıyım ve kaç adet alırsak bu miktara ulaşabiliriz bunlarıda üretmek istiyorum imalatım şuan aydın dışında bir seneye taşımak istiyorum şimdiden teşekkürler

 16. murat aktas dedi ki:

  merhabalar
  çorum-iskilip te yaklaşık 15 dönüm yerimizde besicilik yapmak istiyorus biraz uzak bir yerde 35 dönüm bir yerimiz daha mevcut,büyük baş almak ve besi yapmak istiyoruz bu konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyoruz lütfen.
  ahırı kaça yaparız,hayvanların bize tane maliyeti nedir ,yem maliyetini nasıl hesaplamalıyız ve incelikler ile ilgili bilgilerinize ihtiyacımız var yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz bu yaz başlamak niyetindeyiz

 17. raşit dedi ki:

  @murat: bende100ton kadar balyeli macar fiği var al bi yedir dene senin fenli yeme gerek kalmaz ben fiğ yonca satıcısıyım 05364594625 benim tel.

 18. Emrah Sağlam dedi ki:

  Besi Hayvanlarını(Dana – Et Besiciliği) Meraya Çıkartmak Şart mı?

 19. Sezgin basol dedi ki:

  Ben karadenizin duzce ililinin akcakoca ilcesinde bu ise baslamak istiyorum tabiki kucuk baslicam 10 hayvanla gibi ogrenmek istedigim erkek hayvan yetistirmek istiyorum sizce karadeniz iklimine gore ahir nasil olmali neye dikkat etmeliyim ve hangi cins hayvan yetistirmeliyim vede yemlemede ne kullanmaliyim yardimci olursaniz sevinirim ve kucuk baslicam icin devlet izniylemi baslamam gerekiyor saygilar …

 20. hakan dedi ki:

  çok güzel bilgiler teşekkürler

 21. musa akdas dedi ki:

  ben çorum iskilip ilçesine bağlı harunköyünde süt keşisi çifliği kurmak istiyorum ama köye keçi selbesmi bilmiyorum nerden öğrenebilirim bizim burda çam ormanı var bir sakıncası olurmu birde şartlar nedir yardıcı olursanız sevinirim iyi günler

 22. ADEM DOĞAN dedi ki:

  biz doğan inşaat olarak tecrübeli eleman ve ekipmanlarımızla türkiyenin her bölgesinde anahtar teslimi çiftlik yaparız(kurarız)DOĞAN İNŞAAT Adem DOĞAN:05417385158

 23. ilhami kaçar dedi ki:

  anahtar teslim besi çiftliği hususunda görüşmek istiyorum 05055499419

 24. Bülent dedi ki:

  Herkese hayırlı sahurlar ben 100 baş et hayvancılık için açık besi yaptırmak istiyorum 20 dönüm arazim var maliyet konusunda araştırma yapıyorum yardımcı olan arkadaşlar fikir verebilir mi? Şimdiden teşekkürler….

Paylaş

*