Besi Ahırı – Hayvan Besiciliği

Besi ahırı, yapılacak hayvan besisi çeşidine göre yapılmalıdır. Besi çeşidi ülkemizde büyükbaş hayvan besiciliği ve küçükbaş besicilik olarak yapılmaktadır.

Besicilik yapmak istiyorum dediğinizde öncelikle bir besi çiftliği projesi yaptırmanız gereklidir. Bu aşamada karar vermiş olduğunuz besi çeşidine göre besi çiftliği projesi yapılmalı ona göre yatırım yapılmalıdır.

Besicilik yapmak istiyorum, karar verdim yapacağım aşamasından sonra, sonradan bir sorun yaşamamanız için ilk yapacağınız iş şu olmalıdır. Besi çiftliği projesi, besi ahırı yapacağınız bölgenin iklim şartlarına uygun olmalıdır.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği:

Büyükbaş hayvan besiciliği yapamaya karar verdiyseniz ve besi çiftliği projesi buna göre yapılmışsa besi ahırı içerisine alacağınız besi hayvanı ırkı seçimini iyi yapmalısınız.

Devlet, Ziraat bankası aracılığı ile büyükbaş hayvan besiciliğini sıfır faizli büyükbaş hayvan besiciliği kredisi adı altında desteklemektedir.

Ülkemizdeki sığır ırkları arasında kombine sığır ırkları (Eti ve sütü için beslenen sığırlar) olarak simental ve montofon hayvanlar vardır ve yetiştirilmektedir. Bu sığır ırklarını besi için düşünebilirsiniz.

Birde sadece damızlık etçi sığır ırkları da devlet tarafından, sıfır faizli damızlık et sığırı yetiştirme kredisi adı altında teşvik edilmektedir. Bu sığır ırklarıda Limuzin, Şarole ve Hereford sığır ırklarıdır. Bunda amaç, elde edilecek yavruları beslemek ve ülkemizin et ihtiyacını karşılamaktır. Bu etçi sığır ırkları büyükbaş hayvan besiciliği yapmaya uygun çabuk kilo alabilen sığır ırklarıdır.

Büyükbaş hayvan besiciliği yapacağınız yerin iklim ve konumuna göre uyum sağlayacağına inandığınız sığır ırkını seçmenizde fayda vardır. Uyum sorunu olmayan hayvan besiciliği daha verimli olacağından riski azaltırsınız.

Küçükbaş Besicilik:

Küçükbaş besicilik deyince koyun ve keçi besiciliği aklımıza gelmektedir. Küçükbaş besicilik yapmak istiyorum diyorsanız yine aynı şekilde, besi çiftliği projesi buna göre yapılmalıdır.

Küçükbaş besicilik için yapılacak besi ahırı yerin iklim ve konumuna göre yapılmalı. Küçükbaş besicilik yapacağınız hayvan ırkını ona göre seçerseniz verimli besicilik yaparsınız.

Hayvan Yemleme:

Hayvan yemleme çok önemlidir. Besiye almış olduğunuz hayvanın ırkı, cinsi ve yaşı göz ününde tutularak hayvan yemleme işlemi yapılmalıdır. Onun içinde hayvanın ırkı, cinsi ve yaşına göre yem rasyonu yaptırmalısınız.

Besi hayvanının ihtiyacı olan protein ve enerji ihtiyacını yemle dengeli verilmesine dikkat edilmelidir.

Fazla kilo aldırmak için fazla enerjili yem vermek hayvanı yağlandıracağından et kalitesi bozulacaktır.

Protein ve enerjinin düşük veya yüksek olması bazı hastalık riskini arttırabilir. Dikkatli olursanız fazla problem yaşamazsınız.

Besi ahırı, besi yapacağınız hayvanın ırk ve cins özelliklerine uygun olmalıdır. Hayvanın rahat olması verimin artmasına sebep olur. Onun için besi ahırının, hayvanların su ve yemini rahat alabileceği bir ortamda olması gereklidir..


Yorumlar

 1. ahmet altay dedi ki:

  sıfır faiz olursa benim hayvan çiftliğim var para olmadığı için yapamiyorum saygılarımla ahmet altay

 2. emre dedi ki:

  50-100 başlık açık sundurmalı besi ahırı projesi olan gönderebilir mi çok meteşekkir olurum :)):) earpagus@hotmail.com

 3. Sefer Gürsan dedi ki:

  Hala aynı arayış içinde iseniz kendiniz ve yeriniz hakkında biraz bilgi verirmisiniz.

 4. abdullah sancar dedi ki:

  proje hazırlıyomusunuz hayvan çifliği için benim için çok önemlı en kısa zaman da bilgi alsam çok iyi olur

 5. admin dedi ki:

  Sayın Sancar Proje hazırlayan şirketler mevcut biz yapmıyoruz. İstek yorumunuzu yayınlıyorum, yapan arkadaşlar size ulaşır sanırım.@abdullah sancar:

 6. cihat bayram dedi ki:

  merhaba ben 100 buyuk baş besi cifligi yaptırmayı düşunuyorum örenk proje olan varsa elınde yolarsa sevırınım

 7. cimkon insaat celik konstruksiyon dedi ki:

  arkadaslar mrb bızım bu konuda deneyımlıyız sızlere yardımcı oluruz bu konuda yaptıgımız projeler vardır ERKAN KARADEMİR

 8. cimkon insaat celik konstruksiyon dedi ki:

  @cihat bayram:

  Cihat bey merhaba,

  Çimkon Çelik Konstrüksiyon İmalat ve Montaj San. Adına yazıyorum bu cevabı. Firmamız istediğiniz ölçü ve ebatlarda besi çiftliğinin imalat ve montajını yapmaktadır. Gerekli detaylar için görüşme telefonlarımız
  0212-728 50 06 Cep telefonu 0533 620 25 50

  Örnek projelerimizi incelemek için Firmamıza bekliyoruz

  Saygılarımızla.

  Çimkon Demir Çelik San. ve Tic. LTD. ŞTİ.

  cimkoninsaat.com

 9. burhan g dedi ki:

  @cihat bayram: isterseniz son sistem yapılı kapalı ahır ve acık besi tesisimi devredebilirim.

 10. cemal bahadır dedi ki:

  cihat bey çiftliğiniz nerede kaç baş hayvan için yeterli çiftlik kiralıkmıdır

 11. Secaattin YILDIRIM dedi ki:

  Cihat Bey Merhaba,

  Besi çiftliğinizin kapasitesi ve yeri hakkında bilgi verebilir misisniz.

  İyi günler.

 12. burhan g dedi ki:

  SATILIK BESİ ÇİFTLİĞİ AÇIK -KAPALI TOPLAM 200 BAŞLIK SAMANLIK – MISIR SILAJI VE KÜSPE DEPOLARI RUHSATLI SONDAJI VE SU HAVUZU YEM KARMA MAKİNESİ -ÇOBAN EVİ MEYVE BAHÇESİ -TOPLAM ALANI 5030 m2 RUHSATLI – PROJELİ- BESİ KREDİSİNE UYGUN ŞEHİRE 3 KM UZAKLIKTA YOL KENARIDIR.

 13. kudret kurban dedi ki:

  arkadaş nerde bu çiftlik yazarmısın kudretja@windowslive.com msn adresimiz fotografları ilgili tel numaraları

 14. mehmet yiğit dedi ki:

  merhaba elinde 100 küçük başlık proje olan varmı hibeli krediye başvuracağım elinde olan varsa mehmetyigit_81@hotmail.com adresine mail atarsanız sevinirim

 15. serhat dokuyan dedi ki:

  merhaba elinde büyük veya küçükbaş besi çiftliği projesi olanlar gönderirse sevinirim. şimdiden teşekkürler

 16. muhterem kocaoz dedi ki:

  sevgili arkadaslar biz tkdk ve tarım bakanlıgına buyukbas kucuk bas kanatlı hayvan arıcılık seracılık kırsalturizm sebze meyve sut ve et işleme balıkçılık mantar gibi sayısız projemiz geçmiş bu işi profesyonellikle yapan bir proje şirketiyız turkiyede hibelere ulasmak çok kolaydır projesi olan herkes gerekli kosulları saglıyorsa hibe almaması için bir neden yok biz hazırladıgımız projeler hibe almazsa kişiye harcadıgı parayı geri veriyoruz hemde sozleşmelerimızde bununla ilgili maddemizi koyduk hibe yoksa paranı geri al bu kadar da iddalıyız . devletten hibe ile hayvancılık veya diger yatırım yapacak kişilere 1 milyon euro ile 15000 0 tl arasında degişen hibeleri almayı taahut ediyoruz anahtar teslimine kadar cebinizden sadece 27 bin tl çıkar baskada para çıkmaz arayın görüselim muhterem kocaoz 0530 322 4773

Paylaş

*