Angus Sığırı – Angus Sığırının Özellikleri

Angus sığırının anavatanı İskoçya’dır. Dünyada etçi ırk olarak tanınmakta olan angus sığırı dünyada 1873 yılında tescil edilerek, yetiştirilmeye başlanmıştır. Dünyada yetiştirilen etçi sığır ırkları içerisinde bir numara olarak bilinir.

Angus sığırı, karkas ve et kalitesi bakımından bir numara olma özelliğini devamlı korumaktadır. ABD de angus eti çok tüketilmesinden dolayı bu ülkede etçi sığır besiciliğinde angus sığırı birinci sıradadır.

Angus beef veya black angus beef olarak bilinen angus eti Ülkemizde’de epey gündemde kalacağa benzemektedir.

Angus eti, neden bu kadar lezzetlidir? Diye bir soru aklımıza gelebilir. İtinalı besleme yapılan angus sığırlarında yağlar et arasına yerleşmiştir. Etin görünümü mükemmeldir ve aynı zamanda lezzetlidir. Dünyada sığır etleri içerisinde en fazla tutulanı olmakla beraber angus eti en pahalı olanıdır. Ancak usulüne göre beslenirse.

Angus sığırı çok çabuk gelişen bir sığır ırkıdır. Bir yaşında angus dana 550 kg. gelebilmektedir.

Angus inekleri kolay doğum yapmaları, yeni doğan angus buzağılarının her türlü iklime ve hastalıklara dayanıklı olmaları, angus dana etinin lezzetli olması angusların etçi sığırlar içerisinde tercih edilme sebebidir.

Angus çiftliği dünyada gittikçe yaygınlaşmaktadır. Angus dana etinin çok aranır duruma gelmesi, Angus dananın çabuk gelişmesi ülkemizde’ de angus çiftliği yaygınlaşmasına sebep olacak gibi gözükmektedir.

Angus çiftliği diğer sığır çiftliklerinden ayrı bir özelliği bulunmadığından, elde bulunan çiftliği angus çiftliği yapmak kolaydır.

Angus Sığır Irkının Özellikleri :

Angus sığır ırkı hayvanların en büyük özellikleri birinci sınıf etçi olması, günlük canlı ağırlık artışı diğer hayvanlardan yüzde 30 daha fazla olmasıyla ünlüdür. Angus sığırı vücut kılları tamamen siyah ve parlaktır.

Angus sığır etinin yanı sıra karkasının da iyi olduğu bilinmektedir. Boynuzsuz oluşu yaralanma riskini düşürmektedir. Angus sığırı, dişileri ergenliğe daha erken ulaştıkları için erken dönemde buzağı vermeye başlar. Angus inekleri kolay doğum yapmalarıyla ünlüdürler.

Angus sığırı yüksek günlük canlı ağırlık artışına sahiptirler. Bir günde 1.300 gram ortalama canlı ağırlık almaktadırlar.

Damızlık olarak yetiştirilen angus inekleri, doğa koşullarına dayanıklı, kalitesiz mera koşullarını çok iyi değerlendirebilen, hiç yardıma ihtiyaç duymadan doğumlarını gerçekleştirebilen bir sığır ırkıdır. Angus inekleri, doğum yaptığında buzağısını dış etkenlerden ve kötü hava koşullarından koruyabilen bir sığır ırkıdır.

Angus Sığırı, kışın -30 ºC’de ve yazın +30 ºC’ de sorunsuz gelişir ve fazla bakım ihtiyacı hissetmez. Doğal olarak boynuzsuzdurlar.

Dişiler erken olgunlaşırlar. Sağlıklı oldukları sürece angus ineklerinden damızlık olarak faydalanılır. Angus inekleri birinci buzağısında da 14. buzağısında da aynı performansı göstermektedir.

Angus sığırı, damızlık yetiştiricisine sağladığı bu faydalar sayesinde diğer et ırklarına göre daha çok tercih edilmektedir.


Yorumlar

 1. Hüseyin Kaya dedi ki:

  Sn.Yetkili,

  25-30 tane Angus dişi buzağı almak istiyorum. Fiyatları ve nerden nasıl alabilirim. 40 başlık kapalı alanım mevcut tadilat yaparak buzağıların yaşayacağı şekilde olmasını sağlayacağım. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar,

 2. bünyamin keskin dedi ki:

  10 adet angus dişi buzağı almak istiyorum formaliteleri nelerdir nasıl temin edebilirim 40 başlık kapalı ahır bulunmakta fiyatları nelerdir? nereden temin edebilirim damızlıkcılar birligine üyeyim. Dam ruhsatım olmadıgından krediye baş vuramıyorum bunun kolayı varmı? yardımlarınız için teşekkür ederim.

 3. admin dedi ki:

  Bünyamin bey,

  Bildiğim kadarıyla angus damızlık işletmeler yeni yeni kuruluyor. Buralardan buzağı temin edebilirsiniz, sanırım. Kredi ile ilgili Banka ile görüşmenizde yarar var, banka kredi için bir çözüm yolu bulabilir.

 4. Burak dedi ki:

  Berre hayvancılıkla iletişime gecerseniz size yardımcı olurlar. Satış yapıyolar yada mail atın yardımcı olurlar.

 5. gürbüz özarslan dedi ki:

  Angus satın almak isteyen vatandaşlarımıza en güzel hizmeti vermeye devam ediyoruz. Can hayvancılık limited şti olarak sizlere istediğiniz angus ırkı ve diğer orjinal hayvan ırklarını her şekilde temin edebiliriz. Çiftliğimiz ve üretim mandıramız sizler için hizmetinizde. İrtibat telefonu. 0532 641 57 95 Gürbüz Özarslan

 6. erol çalışkan dedi ki:

  5 tane dişi damızlık angus almak istiyorum fiyatları nedir .bilgilendirirseniz çok memnun kalırım tel:05543511649

 7. ferit mutlu dedi ki:

  erol çalışkan slm arkadaşım elimde 6 adet angus 1 adet limuzin gebe düve var fiyatları 6000tl mallar çanakkaleden tlf: 05464118823

 8. abdullah dedi ki:

  100 _120 arasi bana 6 veya 8 aylik erkek angus buzagı ariyom ortalama fiyatlari nedir acaba bide nerden temin edebilirim tlf 0542 793 26 16

 9. Sezgin şendur dedi ki:

  Yerli ırk hayvanlarım var ve bunların içine bi tane angus erkek dana atmak istiyorum nasıl olur acaba bilgi verirseniz çok sevinirim

 10. muslum dedi ki:

  20 ADET ANGUS HAMİLE DÜVE ALMAK İSTİORUM SATANLAR UALAŞABİLİR
  -05399737725

Trackbacks

 1. […] 2 – Angus Irkı Sığır […]

Paylaş

*