Manda Yetiştiriciliği 750 TL için Yapılırmı

Bu şartlarda Devletin vereceği anaç manda başına 750 TL için manda yetiştiriciliği yapılabilir mi? Yetiştirici bunu düşünmek zorunda Manda yetiştiriciliği çok kolay bir iş olarak görülmemelidir. Üretimi yapılacak ürünün pazarlanması düşünülmelidir.


Damızlık İnek Yetiştiriciliği Yapan Tarım İşletmeleri

Damızlık İnek yetiştiriciliği yapan Tarım İşletme Müdürlükleri hangi sığır ırkları yetiştirdiği hakkında genel bilgilendirme yazı metnidir.


Suni Tohumlama – İneklerde Kızgınlık

Suni Tohumlama

Düveler ve ineklerde suni tohumlama yöntemi ile gebe bırakılmaları, düve ve ineklerde kızgınlık zamanı gibi konularla, suni tohumlama yaparken nasıl bir sperm kullanılmalı gibi konular hakkında genel bilgilendirme yazısıdır.


Süt Sığırcılığı ve Süt Çiftlikleri İşletilmesi

Süt sığırcılığı ve süt çiftliği işletilmesi belli bir program ile işletmede gerekenler yapılırsa, karlı hayvancılık yapılır. Aksi takdirde maddi kayıplar kaçınılmaz olur. Hayvancılığı özveri ve titizlikle yapmak mutlu sonuca ulaştırır.


Hayvan Sağlığı İçin Aşılama Programı

Aşılama Programı

Hayvan sağlığı için aşılama programı önemlidir. Çünkü hayvanların hastalıklara yakalandıktan sonraki maddi kayıplar önlenemez boyutlarda olacaktır. Amaç karlı hayvancılık yapmaksa, mutlaka aşılama programı uygulamasına ve hijyene çok dikkat edilmesi gerekir.


Süt Sağım Üniteleri

Süt sağım sistemleri ile sağılan süt, en kısa zamanda +4 dereceye kadar hemen soğutularak depolanmalıdır. Sağım işlemini ineklerinizin süt verimine göre ikili veya üçlü sağım şekline göre yapmanızda yarar vardır. Hayvanların sağlığı ve sizin karlılığınız için önemlidir.


Süt İneği Seçimi

damizlik-hayvan

Damızlık inek yetiştiricileri, en iyi süt ineği seçimi nasıl yapılır? Gibi konular hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirtilen açıklamalar ile ilgili yazı metnidir.


İneklerde Çiftleşme Zamanı İçin Mesaj Gelecek

İneklerde Suni Tohumlama

İneklerde çiftleşme zamanı gebe kalabilmeleri için önemlidir. İneklerde kızgınlık belirtileri başlayıp, tam zamanında ineklerde suni tohumlama yapılmaz ise ineğin gebe kalması zorlaşır. Sığırlarda suni tohumlama yapılırken tohumlama zamanı iyi ayarlanması gerekir.


İnek Kaç Kilo Süt Verir

Süt İnekçiliği

Ülkemizde süt hayvancılığı yapılırken, merak konusu inek kaç kilo süt verir sorusudur. İnek günlük süt üretimi; süt hayvancılığı yapanların süt sığır ırkları seçiminden tutunda, bakım, beslenme ve hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir.


İneklerde Süt Verimi

İneklerde süt verimi ve hayvanlarda istediğiniz verim sonucunu alabilmeniz için hayvanın genetik yapısı, beslenmesi ve sağlık durumu istediğiniz verim özelliklerine uygun olması gerekmektedir. Esas konumuz ineklerde süt verimi olduğuna göre; yapmamız gerekenler hakkında bilgidir.