Kuş Bakımı – Evcil Kuşlar

Kuş bakımı, severek ilgilenilmek şartı ile hobi olarak yapılabilir. Çünkü kuş bakımı özel ilgi itina isteyen bir uğraştır. Önce ilgi duyduğunuz sevdiğiniz en önemlisi bakabileceğiniz kuş türünü seçmenizde yarar vardır. Kuş ile ilgili işin içine girdikten sonra geri dönüşü zordur. Geri dönüşler hep üzücü olmuştur.

Kuş bakımı ticari olarak yapılabilir. Ancak çok yaygın olarak yapılanı zevk ve hobi olarak yapılandır. Kuş bakımı kuş sevgisi ile yapılabilir. Seçeceğiniz kuş türü sevebileceğiniz bir kuş olmalıdır.

Evcil Kuşlar:

Evcil kuş türünün en yaygınları şunlardır; Güvercin, Kanarya, Muabbet Kuşu, Papağan, Saka, Hint Bülbülü, Cennet Kuşu ve bunların değişik çeşitleri (Renk ve yapısal) vardır. Evcil kuşların bir kısmı evin içinde kafeste bakımı yapılırken bir kısmı da evin hemen yanında veya tavan katında, damda özel kümeslerde bakımları beslenmeleri yapılmaktadır.

Kuş Yemi:

Evcil kuşlar için özel olarak hazırlanmış yemler piyasada bol miktarda mevcuttur. Kuş yemi, yerli üretildiği gibi çoğunluğunu dış kaynaklı ithal kuş yemleri oluşturmaktadır.

Kuş yemleri her kuş türü için ayrı ayrı yapılmaktadır. Evcil kuşlar için özel olarak yapılan kuş yemleri meyve aromalı, kraker şeklinde olduğu gibi yine aromalı özel olarak kuşlar için hazırlanmış gerekli mineral, vitamin ve çeşitli bitki tohumlarından oluşan yemlerde mevcuttur. Bu tür evcil kuş yemleri kuş bakımını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda kuşların sindirim sistemini düzenleyici özelliğe de sahiptirler.

Kuş yemi alırken dikkat edilmelidir. Nemli, tozlu, ağzı açık paketlerden alınmamalıdır. Ağzı açılan yem paketlerini saklamakta önemlidir. Rutubetsiz kuru bir yerde saklanmalı yem paketinin ağzı kesinlikle kapatılmalıdır.

Kuş yemi, kuşlar için özel hazırlanmış yemlerdir. Ancak bundan başka neler verilebilir, diye düşünürseniz arada bir yeşillik vermenizde fayda vardır. Evde bulunan maydanozu yeşillik diye kesinlikle vermemelisiniz. Tuz vermemelisiniz. Piyasada kuşlar için satılan vitamin ve mineral takviyesi verilebilir.

Kuş Kafesleri:

Kuş kafesleri kuş türüne göre özel olarak dizayn edilmişlerdir. İçine kuşunuzu bıraktığınız kuş kafesi rüzgar ve hava cereyanı olmayan, hafif güneş alan, fazla nemli olmayan aydınlık bölümde bulundurulmalıdır. Mutfakta bulundurmamakta fayda vardır. Kuşlar yemek kokularından rahatsız olabilirler.

Kuş kafeslerinin günlük bakımları yapılmalıdır. Kuş kafesi altlıkları kuru ve temiz olmalıdır. Kuş kafesi tabanı günlük kuru renksiz kağıt havlu ile kaplanmalıdır.

Kuşlarda ishal ve kabızlık önemlidir her gün kafes tabanı kontrol edilerek, kuşların dışkıları incelenmelidir.

Kuş kafesleri kuşların zamanlarını geçirebilecekleri şekilde dizayn edilmelidir. Kuşların hareketlerini kısıtlamadan kuş türüne göre, kafes içine ayna ve salıncak gibi kuşların eğlenebileceği kuş ekipmanlarından konulabilir.

Kuş Kumu:

Kuş kumu kafes içerisinde kesinlikle bulunması gereklidir. Kanatlı hayvanların sindirim sisteminde bulunan taşlık kısmında bulunana ve sindirimi kolaylaştıran taşcıklar mevcuttur. Hayvanlar kafeste bulunan kuş, taşlıklarına kumu alarak sindirimlerini daha iyi gerçekleştirirler.

Kuş Eğitimi:

Kuşun türüne cinsine göre kuş eğitimi değişiktir. Kuşunuzla fazla elle dokunmayın kuşu rahatsız edici hareket yapmayın. Alıştırabilirseniz bazen kafesten çıkartarak evin içinde gezmesini sağlayın. Evin içinde serbest dolaşmasına izin verin. Dışarıya çıkabileceği yerleri kapatın. Kendinize alışmasını bir şekilde sağlayın.

Evcil kuşlar, kendilerine has hastalıklara karşı çok duyarlı olduklarından Veteriner Hekime danışarak koruyucu aşılama ve periyodik ilaçlama proğramına uymanızda yarar vardır.

Kuş bakımı çok büyük özveri isteyen bir iştir. Eğer bu özveriyi kendiniz görmeden eve kuş almaya kalkışmayın. Evcil kuşlar çok hassas olduğundan his olarak bağlanabilirsiniz. Kuşun başına gelecek olumsuz bir durum sizi çok üzebilir.


Yorumlar

 1. sude... dedi ki:

  benim kuşlarımın cinsi hint bülbülü kendime nasıl alıştırabilirım

 2. idil dedi ki:

  ilk haftalar da eline çok almanız lazımmm :))

 3. mine dedi ki:

  benimde hint bulbulum var ama 4 yada 5 aylik filandi bana geldiginde simdi 1 haftadir yanimda.Elimi kafesin icine koydugum anda neye ugradigini sasiriyor ama elim kafesin disindayken ona yemek uzattigimda elimden yemegi alip yiyor.Onu kendime nasil alistirabilirim

 4. Haticec dedi ki:

  Sürekli bülbülünüz ile iletişim halinde olacak ve sevgi göstererek kendinize alıştırabilirisiniz.

Paylaş

*