Kedi Bakımı – Kedi Beslenmesi

Kedi bakımı sevgi, özveri ve özen isteyen bir uğraştır. Ama karar verdiniz, kedi bakmak istiyorsanız, evinizde bir takım değişikler yapmak zorundasınız.

Kedi bakımı için bazı kedi ekipmanları ve kedi bakımı için özel mama ve malzemeler alarak evi kediye hazırlamanız gereklidir.

Kedi bakımı ile ilgili olarak pek çok sorununuz olabilir. Bunların üstesinden gelmeniz için size yardımcı olabileceğini sandığım kısa maddeler halinde cevaplar;

Kediler için zararlı yiyecekler nelerdir? Buraya tıklayın.

Kedi Bakımı İçin Evi Hazırlama:

Yavru kedinizi eve getirmeden önce evde bazı değişiklikler yapmanız gereklidir. Bazı kediye özgü ekipmanlar almanız gerekecektir.

Kedi maması ve su içmesi için fazla derin olmayan kaplar.

Kedi kumu ( kumun içine dışkısını yapabileceği bir kap içerisinde kum )

Kediyi Veterinere ve başka yerlere taşımak için kedi sepeti almalısınız.

Kedinin oyun oynaması ve eğitimi için zararsız kedi oyuncakları (fırça, tarak, tırmanma direği gibi ) almalısınız.

İsterseniz hazır kedi yatağı alabilir veya kendinizde yapabilirsiniz. ( Bir tarafı delinmiş, kedinin rahat girip çıkabileceği şekilde altına battaniye döşenmiş mukavva kutudan yapabilirsiniz)

Evde bulunan, kediye zarar verebilecek bitki ve kimyasalları ortadan kaldırmak gereklidir. ( Zehirli bitki, deterjan ve temizlik malzemeleri)

Kedi Bakımı İçin Kedinin Eve Yerleştirilmesi:

Kedi çok ilgiye ve sevgiye ihtiyacı bir hayvan olduğu için çok dikkatli davranılmalıdır.

Kedi yavrusu ilgi ve sevgi ister. 2 – 3 gün bütün ilginizi kediniz üzerinde yoğunlaştırmalısınız.

Kedinin evde ilk günü çok yoğun geçeceğinden hemen uyuyacaktır.

Evde başka hayvanlar varsa kedinizi 4 – 5 saat onlardan uzak tutmanızda yarar vardır. Sonraları alışacaktır. Kedinin biraz kıskanç bir yapıya sahip olmasından dolayı ilginizi biraz kediden tarafa yoğunlaştırmanız gereklidir.

Beslenme zamanı öncelik kedide olmalıdır.

Kedi Eğitimi:

Kediniz ve sizin için eğlenceli bir yaşam bekliyorsanız, kedinizin eğitimini ilk baştan yapmanız gereklidir. Kedi yavrusu çabuk öğrendiğinden eğitimi kolaydır.

Kedinin ilk öğreneceği kedi kumu olmalıdır. Kedi içgüdüsel olarak dışkısını toprağa gömer. Evde bu işlem için en ideal olan madde kedi kumudur. Yavru kedi ilk zamanlarda kedi kumunu tanımayabilir. Sabah ve akşamları birde her beslenmeden sonra kediyi kedi kumuna götürmelisiniz ki kedi kumu içine kakasını yapacağını öğrensin. Kedi kısa bir sürede kedi kumu içine kakasını yapacağını öğrenecektir.

Kedi dışkısını, kedi kumuna yapmasını öğrendikten sonra sırayla mama ve su kaplarını öğretmeniz gerekir. Mümkün olduğunca kedi kumunu mama ve su kaplarında uzak tutunuz.

Son olarak yatağını öğretmeniz gereklidir. Yatağına alıştıktan sonra kedinizi evin içinde serbest dolaşmasına izin verin.

Kedinizin aşılarını yaptırmadan mecbur olmadıkça dışarı çıkarmayın. Aşılar yapılmış olsa bile bağışıklık 15 – 20 süreceğinden 20 günden sonra gerekiyorsa dışarı çıkarabilirsiniz.

Kedi Maması:

Kedilerin beslenmesi et üzerine kurulmuştur. Ancak piyasada değişik firmaların ithal olarak getirdikleri özel formüle edilmiş hazır kedi mamaları mevcuttur. Kedi maması, kedinin yaşına ve türüne göre farklılıklar gösterdiğinden firmalarda bunu düşünerek kedinin yaşına ve türüne göre kedi maması üretmektedirler. Kedinize uygun kedi maması seçmeniz gereklidir.

Kediyi Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir:

Yavru kedilerin iştahları çoktur ancak mideleri küçük olduğundan günde 4 – 5 öğün verilmelidir. Altı aylıktan sonra bolca verilmek şartı ile günlük 2 öğüne düşürebilirsiniz.

Kedilerde beslenme et üzerine kurulmuş olmasına rağmen ek besin olarak özel formüle edilmiş ithal kedi mamalarını kedinize uygununu alıp verebilirsiniz.

Kedi kirli kaplardan beslenmeyi sevmez. Onun için kedi maması temiz kaplarda verilmelidir.

Kedi maması ve diğer besinlerle beslenirken su kabı hemen yanında bulundurulmalıdır.

Kedi Bakımı ve Tarama:

Kedi yere dökülen tüylerini yutabilir. Bazen de öksürerek küçük yumaklar halinde dışarı çıkarabilir. Yutulan yumakçıklar kedilerde mide ağrılarına sebebiyet verebilir. Bu tür olayların olmaması için kedilerin periyodik olarak taranması gereklidir. Kedinin uzamış tüyleri taranırken düşecektir. Bu tüyleri toplayarak çöpe atınız.

Kedinizi tararken kedinizin bütün vücudunu gözden geçirin. Kulak içi, gözler, tırnaklar ve derisi kontrol edilmelidir.

Kulak içi ve deri kontrolünde burada bulunabilecek şişlik, kesiklik ve parazitler yönünden önemlidir.

Gözlerde ki kontrollerde göz ve etrafındaki değişiklikler belirlenmelidir. Tırnak kontrolünde uzayan tırnaklar kesilmelidir.

Bu bakımlardan kafanıza takılan bir bulgu yakaladığınız anda hemen Veteriner Hekim’inizle görüşmelisiniz.

Kedi Aşı Takvimi ve Kedi İlaçlaması:

Kedi aşı takvimi ve kedi ilaçlaması için Veteriner Hekiminize mutlaka kedi aşı takvimi uygulaması yaptırmalısınız.

Feline Infectious Enteritis, Feline Viral Rhinotracheitis, Feline Calicivirus ve Cat Influenza hastalıklarına karşı aşı yaptırmanız gereklidir.

Veteriner Hekiminiz bu hastalıklara karşı kedi aşı takvimi yapar. Yavru kedinizin ilk aşısı 9. Haftadan sonra yapılıp devam edeceği için 9. Haftada Veteriner Hekiminize kedi aşı takvimi yaptırınız ve uygulatınız.

Kedide ilaç uygulaması, Veteriner Hekim’inizin yapacağı programa göre yapılmalıdır. Kedilerde önemli olan iç ve dış parazit ilaçlamasıdır. İç ve dış parazit ilaçlamasını mutlaka yaptırmalısınız. Değilse ev içerisinde bu parazitler size de geçip, rahatsız edebilir.

Kedi bakımı sevgi, bağlılık, özveriyle yapılırsa insan içindeki hayvan sevgisi ortaya çıkacaktır. Daha sonrası insan ve kedi arasında eğlenceli bir yaşama dönüşecektir.


Yorumlar

 1. yusuf hamza işçimen dedi ki:

  1 haftalık bir yavru kedim var ne yapmalıyım TEŞEKKÜRLER

 2. admin dedi ki:

  Sayın Yusuf,
  Yukarıdaki metin kısmını incelerseniz ne yapmanız gerektiği yüzeyselde olsa yazılmıştır. Sağlığı için ise Veterinere danışın.

 3. incinur celep dedi ki:

  kedi almayı düşünüyorum ama hastalık yönünden korkuyorum ve yavru mu yoksa gelşmişbir kedi almalıyım? teşekkürler.

 4. admin dedi ki:

  Sayın İncinur,
  En doğrusu yavru alıp, istediğiniz şekli vermektir. Hem baştan bütün hatalıklara karşı koruma yöntemi olan aşılamalarını kendiniz yaptırırsınız. İstediğiniz şekilde eğitim verme imkanınız olur.

 5. incinur celep dedi ki:

  gerektiği aşıyı veteriner kendi yapacak değilmi ?

 6. admin dedi ki:

  Sayın İncinur,
  Veteriner size kedi ası proğramı verir ona göre atlamadan veterinere götürerek aşılarını yaptırırsınız.

 7. incinur celep dedi ki:

  teşekkür ederiiim :)

 8. Mutlu dedi ki:

  Merhaba, 50 gunluk bir kedim var. Bugune surekli sut ile besledim simdi kuru mamaya gecmek istiyorum fakat ne yaparsam yapayim kuru mama yediremiyorum. Whiskas yavru kedi icin olan mamalardan aldim, sutunun icine bir miktar koydum fakat sutunu iciyor mamayi yemiyor. 1 gun boyunca inatlasip yemek yemedi, Nasil egitebilirim? yardimci olursaniz cok sevinirim

 9. piraye dedi ki:

  3 yıldır sokakta beslediğim kedim var beş altı gündür devamlı yatıyor yemekte yemiyor zorla bişeyler yedirip zorla şırıngayla su veriyorum. hiç dokunayım istemiyor bi rahatsızlığı var anlıyamadım mutsuz mutsuz bütün gün uyuyor ne olmuş olabilir acaba yardım ederseniz sevinirim.

 10. admin dedi ki:

  Sayın Piraye,
  Veteriner Hekime göstermeniz en doğru yol olacaktır.

 11. Ela Acar dedi ki:

  Merhabalar;
  Evimde beslediğim 1,5 yaşında dişi bir kedim var. Sokakta bulmustum. Şimdi eve bir arkadaş kedi getirdim. O da dişi 1 yaşında. Geçen sene sokakta yeni doğduğunda buldum. 1 senedir annemlerde başka 4 kedi ile yşıyordu. Fakat kakasını ve çişini yataklara yapmaya başlayınca, annemler yine bana göndersiler. Küçük kız balkonda yşıyor şimdilik, büyük kız heğ içerde zaten. Birbirlerini görüyorlar ama bazen küçük kız yemek yerken, büyük kız sinekliğn arkasından saldırmaya çalışıyor. Küçüğün kaka problemi için ne yapmalıyım? Bi de 2 dişi kedi birbirine alışır mı? İkisi de ameliyatlı

 12. EZGİ dedi ki:

  arkadaşlar merhaba
  kedi almak istiyorum yavru kedi fakat büyüklerime aldıramıyorum ne yapabilirim çözümlerinizi bekliyorum

  NOT: ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 13. zeynep dedi ki:

  benim 2 aylık bir kedim var. onu gayet rahat eğitebiliyorum. benden sana

  bir öneri:kediler inatçı hayvanlardır, onunla asla inatlaşma! aksi halde kedin sırf inadından vazgeçmemek için ömür boyu sütle yetinebilir :(

  birde bilgi:kediler genelde 8 haftalık olduktan sonra annelerinden ayrılır annesinin eksikliğini hissediyor olabilir.

  bir öneri daha:önce mamaları süte batır sonra önüne koy. süt verme.kedin muhtemelen mamanın üzerindeki sütleri yalayacak.bırak yalasın.ama hiç süt verme,verdiğin mamanın üzerindeki sütlerinde %50sini parmağınla al.kedin önceleri mamayı yemeyecek,üstündeki sütlerle yetinecektir.2-3 gün böyle sürebilir.mamayı yemeye başladığında bir adet mama karşılığı bir miktar süt verebilirsin.KOLAY GELSİN!
  NOT:kedilerin aklını kullanmadıını hiç düşünme seni yanıltabilirler.sevinir, üzülür, kızar.inatlaşır,anlar hatta blöf bile yapıyorlar inanmazsan benimkine sor :))))))))))))))

 14. zeynep dedi ki:

  bana kalırsa 1 aylık al. annesinden ayrılmış ama tam büyümemiş…nedeni basit;
  yavru kedinin bakımı zordur her seyden önce hassaslık gerektirir.bu ise tam yavru değil.yetişkin bir kediyi ise eğitmek zordur siz akşam yemeği yerken bir sırayışta çorba tabağının içine girebilir.hastalığı bilemeyeceğim onu bir veterinere sorsan iyi edersin :) KOLAY GELSİN!:)

 15. elif dedi ki:

  Kediler banyo yapar mı? Teşekkürler…

 16. admin dedi ki:

  Sayın Elif,
  Mecbur kalmadıkça kedilere banyo yaptırmayın. Başka yöntemlerle temizleyin. Ancak mecbursanız devamlı olmamak kaydıyla yapabilirsiniz.

 17. bilge dedi ki:

  uzun zamandır sokaktaki bi kediyi besliyordum ama havalarında kötüleşmesiyle eve almaya karar verdim. şimdi evde kumu maması herbişeyi var. bu zamana kadar dışarda aşısız büyüdü doğal olarak, şimdi evde aldığımda aşı yaptırmasam bi problem olurmu? Birde kedi kumu için önerebileceğiniz bi marka varmı?

 18. ecem dedi ki:

  ebnimde bi dişi kedim var çok tatlı ama tüyleri çok dökülüo kediler için elbise var mı lütfen yardımcı olun bana

 19. Rzgr cetin dedi ki:

  Kedi severler size bikac onerim olcak taklasik 3 yildir kedi bakiyorum ve bir omurde bakicam. Kedimi hic yikamadim oda yikatmiyo ztb kediler emin olun bizden daha temiz hayvanlardir kendilerini surekli tirtikli dilleriyle temizlerler. Kediler inatcidir n kadar biseyi yapmasini istemezseniz istemeyin o yine kendi bildigini yapar kopekler gibi hayir kelimesinden anlamazlar.. Disariya cikartiyosaniz mutlaka dis parazit asisini yaptirin sizde mikrop kaparsiniz kedinizde … Ve en onemlisi asla tatli bisi vermetin market mamasi asla ve asla almayin kedinin omru 13 yilsa o mamayla 5 yila iner ecok sagliksiz bir mama icinde butun atik maddeler bulunuyor yagli ve bagirsak sistemini direk bozar asiri gaz cikartir kedi ve rahat edemez bnde ilk baslarda hepsini deneyerk sorarak ogrendim!!! Suan hills veriyorum ve bayiliyo kendisi mamasi icin veterinerle gorusun. Kedi bakmak kopek kadar masrafli ve zor bisi degil sadece biraz bilgi ve ilgi ister eger ben kucuk aliyim biraz bakar hewesim gecince sokaga birakir die dusunceniz varsa onunda bi can tasidigini bizler gini sevgi yemek su bekledigini unutmayin … Hepinize kolay gelsin minik dostlarinizla bir omur gecirin :))

 20. sudeee dedi ki:

  arkadaşımın kedisi doğum yaptı bhnede bir tane alamak istiyorum ama aldığım ilk gndn mi veterinere yoksa ertesi gün mü veterinere götürmeliyim ve birde kediler daha 1 haftalık kaç hafatalıkkne almalıyım lütfeen yardım edin..
  Birde kedim için whiskas uygun olur mu sokakatan alıcağım için yıkamadn solüsyonlar ile temizleyebilir miyim lütfen yardım edinnn
  TEŞEKKÜRLER 😀 :) :)

 21. yazmak istemiyorum dedi ki:

  kedim 40 günlük erkek bunun icin kedi ihtiyaçlarını lütfen yazın

 22. pınar dedi ki:

  kedimin kumunu ayaklarıyla her yere taşımasını nasıl önleyebilirim TEŞEKKÜRLER

 23. admin dedi ki:

  Sayın Pınar,
  Kedilerde eşelenmek içgüdüsel olduğundan, kumun etrafa yayılması önlenmesi zordur. Ancak etrafı kapalı olan kum kapları mevcuttur. Bu kum kaplarından kullanmanızda yarar var azaltabilirsiniz.

 24. yağmur-şengun dedi ki:

  kedim pati sol gözünü rahat açamıyo veteriner geçer dedi ama hala açmakta zorlanıyo sebebi ne olabilir?

 25. İnci dedi ki:

  Sebebi kurumuş göz çapakları ve göz akıntıları olabilir. Birazdaha sabretmeni öneririm. Eğer hala geçmezse ozaman başka bir veteriner hekime git eğer oda işe yaramazsa markalı ve kaliteli göz sülüsyonu al ve kedinin gözlerini her gün 1 kere temizle… :)

 26. Gizem dedi ki:

  Benim çok küçük olmayan tatlı bir kedim var. kedimi kuma ve yatağına alıştırdım ama kedimin ortalığa yapmasından çook korkuyorum çünkü annem titiz biri. endişelenmelimiyim ?

 27. rengin guven dedi ki:

  Merhaba, bahcede cok sirin beyazli grili yavru kedi buldum sanirim 2 aylik disi, yikandi parazitleri yapildi tertemiz kuma ve kuru mamaya aliskin cok cana yakin ve oyuncu. 10 gundur fln bende ama annem yazliktan donuyor ve alerjisi var cok istesemde evde tutamam eger bakmak ona sicak bir ev vermek isteyen bir hayvansever bulursam icim cok rahat edecek isterseniz resimleride var mail atabilirim zamanim cok azaldi umarim bu minige ev bulabiliriz..

 28. nilgün ülkü dedi ki:

  merhaba, geçen çetin kışta apartmanımızda doğan 3 yavruya bakıp birinin ev kedisi olmasına yardımcı oldum, biri yazık ki öldü, sonuncusu geçen seneki kış ortasında o karda-kışta dışarı atıldı, günler, hatta aylarca sabahın köründe evden çıkıp çevrede onu aradım, neticede 5,5-6 aylıkken o beni buldu, beni tanıdı, benimle adeta konuşuyor. şimdi yavrularıyla, ki üç taneler, bir apartmanın bahçesindeler. yazık ki giriş katında oturan bir sakin, çiçeklerine zarar verdiklerini söyleyip onları istemiyor. sanırsınız fil veya dinozorlar. çözüm yolu arıyorum, bulacağıma da eminim, yılmıycam. bu olağanüstü akıllı, sımsıcak, sevgi dolu dilsiz miniklere yardımcı olurken neden bu kadar çaresizlik içindeyiz?.yeni çıkacak hayvan yasası umut vadetmiyor, sokakta hayvan kalmayacak, toplanacaklar. nereye koyacaklar?.yerleri hazırlanmadan gelişigüzel toplanırlarsa ne işe yarar?.her mahallede mevcut, bir kaç hayvan sevmeyen insan ödüllendirilecek, biz sesleri çok çıkan bu sevgisiz insanlara bir kez daha teslim olacağız. bu konuda vebali olan herkese beddua ediyor, Allaha havale ediyorum. elimizden başka bir şey gelmiyor ne yazık ki…

 29. aysel özdemir dedi ki:

  merhaba bizim 8.8.2012 doğumlu kedimiz var petshopdan aldık cinsi siyam tuvalet eğitimi var veterinere aşı ve muayene için götürdük dış parazit aşışı ve muayenesi yapıldı aşıları ne kadar ve aşıları ne aralıkta yapılacak hangi aşılar yapılacak ne kadar zaman sürecek TEŞEKKÜRLERRR

 30. admin dedi ki:

  @aysel özdemir: Kediniz ile ilgili olarak; veterineriniz kedi aşı takvimi vermiştir sanırım. Bundan sonra karma, 20 gün sonra lökoz, sonra karma, daha sonra kuduz aşıları yapılması gerekir. Veterinerin göreceği lüzum üzerine bir parazit daha yapılabilir. Kuduz aşısı her yıl tekrarlanmalıdır. Ancak siz yinede veterinerinizin yapacağı kedi aşı takvimine uyunuz.

 31. nejla demirel dedi ki:

  sn admin. bir kedim var yavru ama büyüdü biraz daha.yalnız ilk zamanlar kumuna yaparken şimdi bir yer bulmş hep oraya yapıyormş.biz kokudan farkettik.kumuna tekrar nasıl alıştırırız? teşekkürler

 32. Benim yavru bir kedim var. Geleli daha bir kaç hafta oluyor. Ve iran kedisi. Ama türünün tersine oldukça hareketli ve şımarık. Sürekli ısırıyor ve cırmalıyor. Bu konuda ne yapmalıyım?

 33. su dedi ki:

  kedinin tüyleri bize zarar verirmi

 34. senem dedi ki:

  @su tabiklide kedinin tuyylerı bıze zarar verir… bu yuzden kedimzi taramamız vede kedimizi taramaya alıstırmalıyızz….Ama sen gene de bir sağlık kontrolu yanı veteriner hekimden geçmeni diliyorumm….
  ( MUTLU KALIN)…..

 35. senem dedi ki:

  @ yagmur-sengun
  kedinin gözlerini ılık bir çay vede pamuk yardımıyla kedınızı temızleyebilirsiniz…..

 36. başak dedi ki:

  merhaba 8 haftalık bir kediyi 3 gun önce sahiplendim.ilk gun bir şeyi yoktu ancak cumartesi gece kusması başladı ishalle birlikte.sahiplendiğim kadın parazit için bir hap vermişti 1 ay sonra kullan demişti. Yemek yemeyip ishal olunca dün gece veteriner geldi.parazit için hap içirdi. sürekli uyuyor.bu sabahda dışkısında beyaz uzun ip gibi bişeyler vardı.iş yerinde olduğum için sabahtan beri nasıl olduğunu bilmiyorum.merak ediyorum.nette kötü şeyler okuyorum moralim bozuluyor.şu aşamada napılabilir. lütfen yardım edin…..

 37. Rüya dedi ki:

  Arkadaşlar kedi aşılarının fiyatı hakkında bilginiz var mı ? Çok fazla ise annem izin vermeyecek :(

 38. gözde Özer dedi ki:

  Merhaba. Hiç büyümeyen kedi cinsi hangisidir onu almak istiyorumda

 39. Nazli dedi ki:

  Merhaba , 9 haftalık scotiss fold cinsi kedim var iç dış parazit uygulamasinin 6-8 haftalıklen yapilmasi gerektigini bugun ogrendim cumartesi veterinere goturmeyi planliyodum. Gec kalmis degilim heralde degilmi? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Paylaş

*