İngiliz Setteri – Setter Av Köpekleri

İngiliz setteri köpeklerin kökeni 1500 yılında Fransa’da İspanyol ve Fransız pointerinden elde edilmiştir. Üç yüz yıl sonra Büyük Biritanya’ya getirildi ve burada son derece zeki köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi. Lawerack settere bugünde bilinen güzel bir biçim ve harika bir karekter kazandırdı.

İngiliz Setter Tanımı: İnce görünüşlü güçlü bir köpektir. Erkek İngiliz setter av köpeği erkeği, yüksekliği 56 – 60 cm. dişi İngiliz setter av köpeği, yüksekliği 53 – 58 cm. dir. Setter av köpekleri ağırlık olarak 27- 32 kg. ortalamasındadır.

Biraz çıkık alınlı uzun bir başı vardır. Yüzü, baş uzunluğunun yarısı kadardır. Gelişmiş ama sarkık olmayan dudakları vardır. Alt ve üst çenesi tam olarak bitişir. İri siyah veya siyaha yakın bir burnu vardır. Gözler iri, parlak, yumuşak bakışlı, ela renklidir. Kulaklar yumuşak, kıvrımlı, sarkıktır. Kuyruk hafif kıvrık saçaklıdır. Tüyleri düz ve ipeksidir. Asla kıvrık olmaz. Ensesinde, bacaklarında ve baldırlarında uzun tüy saçakları vardır.

İngiliz setterinin siyah ve beyaz, beyaz ve limon, beyaz ve portakal, beyaz ve kestane yada siyah, beyaz, kızıl olması tercih edilir. Az veya çok benekli veya çeşitli iriliklerde lekeli olabilir.

İngiliz Setteri Kişiliği: Sakin, duyarlı, canlı, insan dostu ve dugusaldır. Refleksleri iyidir. Disiplinli ama çoşkuludur. Sabırla ve ikna yoluyla eğitilmeye çok yatkındır.

İngiliz Setteri Kullanımı: İsminden de anlaşılacağı gibi avı fark ettiği zaman yarı oturma vaziyetina geçer. En değerli yeteneklerinden biri mükemmel koku alma duygusudur. Saatlerce önce geçip gitmiş bir hayvanın kokusunu bile alabilir. Ayrıca hızlı, yorulmaz, hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye, suyla kaplı olsa dahi uyum sağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır. Her türlü avda kullanılır ve sahibi ile uyum içerisinde çalışır.

İngiliz setter av köpeği çok iştahlı olduğu için şişmanlama eğilimi vardır. Evde ve bahçede yaşayabilir. Ancak birkaç saat özgür olabilmek için yüksek çitleri üzerinden atladığı yada tüneller kazdığı bilinmektedir.

Kaynak: Gino Pugnetti “Köpek Ansiklopedisi”

İngiliz seterin özellikleri kısaca özetlersek, evde uyuması gereken bir köpek cinsidir. İyi huyludur. Avı arar bulur. Her türlü hava şartlarında ve bataklıkta avlanabilir. Avı sahibine getirir. Setterin özellikleri arasında en önemlisi de çok iyi koku alma özelliğine sahip olmasıdır.

Setter yavruları ülkemizde aranan köpek yavrularındandır. Köpek yetiştirici ve satıcıları setter yavruları satışı yapmaktadırlar.

İngiliz seteri, her ne kadar ülkemizde süs köpeği veya ev köpeği gibi yetiştirilse de esasında setter av köpeği olarak bilinmektedir.


Yorumlar

  1. Emin Tezgör dedi ki:

    Arkadaş beğendim ama senin köpeğinin rengi benim istediğim gibi değil ama ayrıca çok güzel çooooook beğendim …

Paylaş

*