Güvercin Bakımı – Güvercinlerde Üreme

Güvercin bakımı ülkemizde hobi olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda bir sektör halini almıştır. Güvercin ticareti yapanlar, olduğu gibi güvercin yarışları düzenleyenlerde vardır. Bir yerden bir yere uçmasından tutun, takla atmasına kadar yarışları yapılmaktadır.

Güvercin bakımı önemlidir. Güvecin kafeslerinin temizliği ve hijyeni, güvercinin beslenmesi, üremesi, hastalıklardan korunması gibi güncel olan her konuyu iyi takip etmek gereklidir.

Güvercinlerde Beslenme:

Güvercinlerde sindirim gagada başlar sırası ile gaga, kursak, taşlık ve bağırsaklarda tamamlanır. Güvercinlerin almış olduğu selilöz içerikli gıdalar kör bağırsakta sindirilmektedir.

Güvercin bitkisel yaprak, ot ve bitki tohumları ile beslenirler. Ancak yavruların gelişiminde protein ihtiyacı fazla olduğundan ana güvercin yavrularını böcek ve kurtçuklarla yani hayvansal gıdalarla beslerler. Yavru güvercinler gelişmesini tamamladıktan sonra bitkisel ot ve tohumlarla beslenmeye devam ederler.

Güvercin Çiftleşmesi:

Kuşlarda çiftleşme öncesi çok değişik kur yapma şekilleri vardır. Güvercin çiftleşmesi diğer kuşlara benzer ama değişikliklerde vardır.

Evcil güvercinler genellikle eşlerini sezonluk seçerler. Yaban güvercinleri ise genelde tek eşliliği tercih etmektedirler.

Güvercin çiftleşmesi, erkek güvercinin öterek kur yapması ile başlar. Eğer dişi güvercin çiftleşmeye hazırsa ön sevişme dediğimiz öpüşme başlar. Bu esnada erkek ve dişi güvercin gagalarını birbirlerinin ağzına sokarak şov yaparlar. Güvercin çiftleşmesi fiilen başlamış olur. Dişi güvercin hafif şekilde yere çöker, erkek güvercin dişinin üzerine çıkarak anüslerini birleştirirler. Hem erkekte hem de dişi güvercinin anüs içinde bulunan kloak dediğimiz üreme organları birbirine temas edince erkek güvercin spermasını dişinin kloakına boşaltır. Spermler buradan yumurta kanalına girerek yumurtanın çekirdeğini döllemek için 72 saat gibi bir yol alır. Spermler burada 20 gün kadar aktif durumunda bekleme özelliğine sahiptir. Yumurta sarısı içinde bulunan çekirdek döllendikten sonra yumurta kanalına girer ve böylece yumurtlama süreci başlamış olur.

Güvercinlerde Üreme:

Güvercinlerde üreme, Şubat ila Ağustos ayları arasında olmaktadır. Yani bu aylar arası güvercinlerin üreme sezonudur. Güvercinler bu sezon içerisinde 4 kez yumurtlayıp kuluçkaya yatarlar. Her yumurtlamasında 2 adet yumurta yapan dişi kuluçkaya yatar.

Yumurtanın rengi, bulunduğu ortama uyacak şekildedir.

Güvercinlerde kuluçka süresi ortalama 18 gündür. Güvercin yavruları sağlıklı olursa bir çift güvercinden bir sezonda 8 adet güvercin yavrusu çıkmaktadır.

Erkek ve dişi güvercin nöbetleşe yatarak kuluçka süresini tamamlarlar. Erkek güvercin gündüzleri kuluçkaya yatarken dişi güvercin geceleri kuluçkaya yatmayı tercih etmektedir.

Güvercinlerde yavrular yumurtadan tüysüz çıkarlar. Güvercin yavruları erkek ve dişi güvercin tarafından ortaklaşa beslenmektedir. Gagalarının gelişimi tamamlanıp kendileri beslenene kadar bu olay devam etmektedir. Bu işlem aşağı yukarı bir ay kadar devam etmektedir. Bir ay içerisinde yavru güvercin kendisi beslenebilecek ve uçabilecek duruma gelmektedir.

Güvercin Yemi:

Güvercin yemi, güvercini yetiştireceğiniz özelliğe göre ayarlamanız gereklidir. Uçması için güvercin yetiştiriyorsanız 17 protein 3100 enerji içeren yem yaptırmanızda fayda vardır. Güvercin üremsi için yetiştirme yapıyorsanız 17 protein 2700 enerji içeren yem vermeniz uygun olur.

Güvercin üremesi için yetiştirme yaptığınızda yüksek enerjili yem vermeniz güvercini yağlandıracağından yumurta alımı zayıf olur.

Güvercin yemi hububat ağırlıklı maddelerden hazırlanması gereklidir. Güvercin yemi içerisinde buğday, soya fasulyesi, arpa, yulaf, mercimek, akdarı ve mısır gibi hububatlar olmasında fayda vardır.

Güvercin yemi içerisine güvercinin ihtiyacı olan vitamin, mineral maddeler, amino asit, enzim ve probiyotikler ilave edilmesi gerekebilir.

Güvercin Kafesleri:

Güvercin kafesleri metal ve ahşaptan yapılmaktadır. Güvercin kafesi yapılırken bir çift güvercinin rahat edebileceği konumda yapılması gereklidir. Altlıklara ızgara yerleştirilmesinde yarar vardır. Güvercin kafesleri çok basit temizlenebilir konumda olursa güvercin bakıcısı da rahat eder. Ön kısmına rahatlıkla güvercinlerin havalanabileceği bir bölme yapılması gereklidir. Yemleme ve sulama kolaylığı olması lazımdır.

Önemli olan güvercin kafesi temiz tutulsun. Güvercin kafesi altlığı ne kadar kuru ve temiz tutulursa güvercinin hastalığa yakalanma riski azalacaktır. Mikroorganizmaların altlıklarda üremesine izin verilmez ise güvercin kafesi içerisinde rahat olacaktır.

Güvercin bakımı başta da söylediğimiz gibi hobi olarak yapıldığında, severek isteyerek özveriyle yapılmaktadır. Maddi manevi hiçbir zorluktan kaçınmadan yapıldığında insan problem çıkmasın ister. Güvercinin beslenmesine bakımına titiz davranılırsa problemsiz güvercin yetiştiriciliği yapılabilir.


Yorumlar

 1. emre dedi ki:

  Guvercın almak ıcın ne yapmam gerekiyor.

 2. furkan dedi ki:

  ben üretiviyim yardımcı oliimm

 3. sercan dedi ki:

  benim güvercinlerim kuluçkaya yatmıyor bunun için ne yapabilirim?

 4. yusuf türker dedi ki:

  sercan, soguduğu icin havalar hava şartlarına alişsın bekle kendileri ayarlar kendilerini

 5. yusuf türker dedi ki:

  emre, önce bir kuşcuyla arkadaş ol kuşlara nasıl bakıyor anla sonra 1çift kuş al kaliteli olmayacak onda öğren sonra ğerisi ğelir

 6. ufuk kırcalı dedi ki:

  taklacı güvercin yumurtada yatmıyor en son aldıgım güvercinden sonra yoz olmasından süpeleniyorum nasıl anlıyabilirim yoz oldugunu

 7. okan akkaya dedi ki:

  ben sivasta yaşıyorum bir çift miski- bir tane güllü beyaz-portakal birtanede beyaz var vede arap aynalı,boz ve kiremitli birde beyaz var hepsi süper yumurtluyor taklaya kalkıyor

 8. ueur dedi ki:

  bende sutbeyaz var 4 yumuta yumurtluyor
  takalacı satıcam 1.250 7 cift

 9. ueur dedi ki:

  alıcak varsa hemen afyona ihlsıne gelsın benınm adım kuscu okan

 10. ferhatselvi dedi ki:

  ya hadi ordan güvercinler hep 2 yumurtlar eğer 4 yumurta yapıyorsa bundan 2 sini ezerek öldürür olmaz öle şeyyy ben çatıya girdim bir kuluckaya 4 yumurta koydum 2-3 hafta sonra geldim çıkarmıştı ama bakamadığından yavruların 3 ünü öldürmüştü

 11. admin dedi ki:

  Sayın Ferhat selvi,
  Tahmin ederim yanlış anlamışsınız. Güvercin bir sezonda 4 kez yumurtlama dönemi vardır. Her yumurtlama döneminde 2 yumurta yapar, ve 2 yumurta ile kuluçkaya yatar. Bir sezonda 4 kez kuluçkaya yatar. Yani 2 yumurtadan fazla kuluçkaya yatmaz. Yukarıdaki yazıda bu anlatılmıştır.

 12. ferhatselvi dedi ki:

  biliyom ok ozmn ben yanlış anlmaşım ama bizde bazıları tek yumurluyor her ay tek yumurluyor ve kesinlikle biri erkek çıkıyordu bende sattım sorunsuz die ama hala şikayet gelmedi gittiiim her ay 2 yumuralaanlar aldım yaramadı ineklerin içtiği sudan içtiler çok büyük hata yapmışım size önerim güvercini ahırda beslemeyin kapıda kümes yapın çook şey değişirrr hijyen ve sağlık bakımından oldukça temiz oluyor bende karlar eriyince uygulamaya geçecem güvercinler bedavaaaaaaaa ;)

 13. alim balcı dedi ki:

  Güvercinler Eş olurken kavga edermi ??

 14. kuscueser dedi ki:

  Arkadaşlar kuşlar yumurtladığında 3 veha 4 yumrtlama olasılığı vardır ama %10 ihtimalle. Eğer yumurtlarsada 4 yumurtadan 2 veya 3 ünü çıktığında ya kendi öldürür yada açlıktan ölür. (Anne ve baba kuş bakamadığı için)

 15. kuscueser dedi ki:

  alim balcı evet genellikle erkek kuş eş olurken dişiyi döver veya yanağını temizlemek gibi bişeler yapar. Onları kavga ediyor diye sakın ayırma onlar eş olmuşlardır.

 16. Şaban uzun dedi ki:

  Ya sizin kuşlar senede niye 4 kez yumurtluyorda bizim ki 1 kere yumurtluyo


  Via MebApp.com

 17. enes karakas dedi ki:

  Arkadas senede 4 kez yumurtuluyor diye bişi yok beslediniz yer sıcak ve beslenmeye uygun bi ortamsa her türlü yumartlaması mümkündür yani söle sölim bende 1 cift kus var yavrular tüylenmeden 2 ciye yumurtluyolar yani söle sölemek gerekir se 1 ayda 2 cift yavru alıyorum

 18. ferit çoban dedi ki:

  bende 2 adet çandır gücercin var bunlar öpüşüyor dişi yatıyor ama erkek bir türlü üzerine çıkmıyor neden acaba

 19. müslüm doğan dedi ki:

  paçalı ile yabani çifleşirmi

 20. onur kuru dedi ki:

  ben de sabuni ön tepe vr (dişi)çakmaklı paçalı da (erkek) yavrular ne çıkar admin ikiside mardin????

 21. onur kuru dedi ki:

  admın bunlara yumurta suyu versem olur mu_?

 22. onur kuru dedi ki:
 23. adil dedi ki:

  berhba ben adil soyadım bayram yaşım30 güvercinleri severim benim besledigim güvercin arap

 24. adil dedi ki:

  güvercin satarım

 25. adil dedi ki:

  güvercin yumurtladımı yavrusuna ne verir arpamı budaymı yoksa ıslak besinmi verir

 26. furkan şahin dedi ki:

  abi ben daha 3 gün önce bir tane siyah paçalı karanfil buldum kanadına ur var yanına eş alsam çifleşirmi acaba 12 yaşındayım yardım edin

 27. kani algı dedi ki:

  benim bir çift arap perçimli var bu yılın yavrusu şuan yumurtayan yattı ama ilk yumurta yapmasına rahmen 4 tane yumurta yaptı bunun sebebi ne ola bilir sizce

 28. kani algı dedi ki:

  @yusuf türker: güvercinin en önemli si yunası dır yumaya ortam uydurur sa hemen yatar yumurtaya

 29. şinasi dedi ki:

  ben bitane taklacı arıyorum 20 ve 25 arası taklacı güvercin satan varmı varsa bana söyleyebilirmi

 30. burak antalya dedi ki:

  şinasi kardeş hangi ildesin

 31. şenel dedi ki:

  merhaba bende benekli ve mardinli güvercinler var bir kaç defa yumurtlam yuvalarında gördüm yaklaşııııık 10 gün oldu yumurtlamıyor kaç defa çifleşirse yumurtlar yumurtlamassa ne yapmalıııııyım

 32. tktktük dedi ki:

  ben güvercin besliyorum

 33. emre dedi ki:

  güvercin satan varmı

 34. ahmet dedi ki:

  iki kardeş güvercin eşlenirmi. eşlenirse yavrular sakat olurmu.

 35. mehmet dedi ki:

  benım baska kırma var cıkcıkten daha yenı cıktı kafeste kuslar yanına gelınce kaga vuruyor bende elımı uzatnca kanat vuruyor yumurtası yok bide eşide yok baska kumeste acaba yumurtalrmı

 36. DEWRAN 33 dedi ki:

  slm arkadaşlar bana yaklasık 20 gün önce bir çift güvercın geldı dişi şebab erkek ise şinasi ( lahor) geldıkleri günden beri çiftleşiyorlar 3-4 gün önce yuvaya calı tasıdılar ama yınede yumurta yok ben bişey anlamadım bilgisi olan varsa yazarsa sevınırım tşk.

 37. FIRAT CAHİT BOZATLI dedi ki:

  arkadaşLAR BNM Bİ POSTA birde cinsini bilmediğim kahverengi beyaz bir güvercinim vr 2 tane yumurta yumurtladılar ama ikisinide kırdılar neden??

 38. abdullah dedi ki:

  mrb arkadaşlar bana bir çift yada 2 çift güvercin lazım yavru yeni uçmaya başlayan konya eregliliyim bu cıvardan satmak isteyen 05373070130 no yu ararsa memnun olurum

 39. Iren dedi ki:

  guvercin yumurtasini buldum nasil bakabilirim?
  Simdilik havlunun icine sardim ve sicak su ile
  havluyu isitiyorum . bilgilendirirseniz sevinirim.T
  tesekkurler.

 40. uğur dedi ki:

  bende paçalı güvercin var 1 i kül rengi 1 i arap alalı 25 gün oldu ne zaman yumutlar acaba yardımcı olurmusunuz ????

 41. ali çakır dedi ki:

  s.aleyküm abiler benim güvercinlerin çift olmaları için ne yapmalıyım veya vermeliyim önerilerinizi bekliyorum lütfen güvercinden anlıyanlar yorum yapsın…

 42. mertcan dedi ki:

  Mertcan dedi ki
  ugur es olduysalar 1-2 hafta icinde yumurtlar

 43. Ali rıza dedi ki:

  bu site bana çok yardımcı oldu abi.

 44. Hasan dedi ki:

  Sayın adminim
  Benim bir tane erkek güvercinim var kanadı sakat iyileşmiyor ve yanına bir de dişi aldım.Erkeğin sakatlığı çiftleşmelerine engel olurmu.Ve küçük bir yuva daha yaptım dişinin yumurtlayacağı yer için ama erkek içine yatıp durmadan ötüp duruyor bu ne anlama geliyor olabilir.Cevap verirseniz sevinirim :)

 45. erhan dedi ki:

  bende iki tane sabuni var bunlar ön plan dediğimiz sevişmeyi yapıyor dişi öne eğiliyor ama erkek çıkmıyor sorun ne olabilir

Paylaş

*

Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.