Güvercin Bakımı – Güvercinlerde Üreme

Güvercin bakımı ülkemizde hobi olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda bir sektör halini almıştır. Güvercin ticareti yapanlar, olduğu gibi güvercin yarışları düzenleyenlerde vardır. Bir yerden bir yere uçmasından tutun, takla atmasına kadar yarışları yapılmaktadır.

Güvercin bakımı önemlidir. Güvecin kafeslerinin temizliği ve hijyeni, güvercinin beslenmesi, üremesi, hastalıklardan korunması gibi güncel olan her konuyu iyi takip etmek gereklidir.

Güvercinlerde Beslenme:

Güvercinlerde sindirim gagada başlar sırası ile gaga, kursak, taşlık ve bağırsaklarda tamamlanır. Güvercinlerin almış olduğu selilöz içerikli gıdalar kör bağırsakta sindirilmektedir.

Güvercin bitkisel yaprak, ot ve bitki tohumları ile beslenirler. Ancak yavruların gelişiminde protein ihtiyacı fazla olduğundan ana güvercin yavrularını böcek ve kurtçuklarla yani hayvansal gıdalarla beslerler. Yavru güvercinler gelişmesini tamamladıktan sonra bitkisel ot ve tohumlarla beslenmeye devam ederler.

Güvercin Çiftleşmesi:

Kuşlarda çiftleşme öncesi çok değişik kur yapma şekilleri vardır. Güvercin çiftleşmesi diğer kuşlara benzer ama değişikliklerde vardır.

Evcil güvercinler genellikle eşlerini sezonluk seçerler. Yaban güvercinleri ise genelde tek eşliliği tercih etmektedirler.

Güvercin çiftleşmesi, erkek güvercinin öterek kur yapması ile başlar. Eğer dişi güvercin çiftleşmeye hazırsa ön sevişme dediğimiz öpüşme başlar. Bu esnada erkek ve dişi güvercin gagalarını birbirlerinin ağzına sokarak şov yaparlar. Güvercin çiftleşmesi fiilen başlamış olur. Dişi güvercin hafif şekilde yere çöker, erkek güvercin dişinin üzerine çıkarak anüslerini birleştirirler. Hem erkekte hem de dişi güvercinin anüs içinde bulunan kloak dediğimiz üreme organları birbirine temas edince erkek güvercin spermasını dişinin kloakına boşaltır. Spermler buradan yumurta kanalına girerek yumurtanın çekirdeğini döllemek için 72 saat gibi bir yol alır. Spermler burada 20 gün kadar aktif durumunda bekleme özelliğine sahiptir. Yumurta sarısı içinde bulunan çekirdek döllendikten sonra yumurta kanalına girer ve böylece yumurtlama süreci başlamış olur.

Güvercinlerde Üreme:

Güvercinlerde üreme, Şubat ila Ağustos ayları arasında olmaktadır. Yani bu aylar arası güvercinlerin üreme sezonudur. Güvercinler bu sezon içerisinde 4 kez yumurtlayıp kuluçkaya yatarlar. Her yumurtlamasında 2 adet yumurta yapan dişi kuluçkaya yatar.

Yumurtanın rengi, bulunduğu ortama uyacak şekildedir.

Güvercinlerde kuluçka süresi ortalama 18 gündür. Güvercin yavruları sağlıklı olursa bir çift güvercinden bir sezonda 8 adet güvercin yavrusu çıkmaktadır.

Erkek ve dişi güvercin nöbetleşe yatarak kuluçka süresini tamamlarlar. Erkek güvercin gündüzleri kuluçkaya yatarken dişi güvercin geceleri kuluçkaya yatmayı tercih etmektedir.

Güvercinlerde yavrular yumurtadan tüysüz çıkarlar. Güvercin yavruları erkek ve dişi güvercin tarafından ortaklaşa beslenmektedir. Gagalarının gelişimi tamamlanıp kendileri beslenene kadar bu olay devam etmektedir. Bu işlem aşağı yukarı bir ay kadar devam etmektedir. Bir ay içerisinde yavru güvercin kendisi beslenebilecek ve uçabilecek duruma gelmektedir.

Güvercin Yemi:

Güvercin yemi, güvercini yetiştireceğiniz özelliğe göre ayarlamanız gereklidir. Uçması için güvercin yetiştiriyorsanız 17 protein 3100 enerji içeren yem yaptırmanızda fayda vardır. Güvercin üremsi için yetiştirme yapıyorsanız 17 protein 2700 enerji içeren yem vermeniz uygun olur.

Güvercin üremesi için yetiştirme yaptığınızda yüksek enerjili yem vermeniz güvercini yağlandıracağından yumurta alımı zayıf olur.

Güvercin yemi hububat ağırlıklı maddelerden hazırlanması gereklidir. Güvercin yemi içerisinde buğday, soya fasulyesi, arpa, yulaf, mercimek, akdarı ve mısır gibi hububatlar olmasında fayda vardır.

Güvercin yemi içerisine güvercinin ihtiyacı olan vitamin, mineral maddeler, amino asit, enzim ve probiyotikler ilave edilmesi gerekebilir.

Güvercin Kafesleri:

Güvercin kafesleri metal ve ahşaptan yapılmaktadır. Güvercin kafesi yapılırken bir çift güvercinin rahat edebileceği konumda yapılması gereklidir. Altlıklara ızgara yerleştirilmesinde yarar vardır. Güvercin kafesleri çok basit temizlenebilir konumda olursa güvercin bakıcısı da rahat eder. Ön kısmına rahatlıkla güvercinlerin havalanabileceği bir bölme yapılması gereklidir. Yemleme ve sulama kolaylığı olması lazımdır.

Önemli olan güvercin kafesi temiz tutulsun. Güvercin kafesi altlığı ne kadar kuru ve temiz tutulursa güvercinin hastalığa yakalanma riski azalacaktır. Mikroorganizmaların altlıklarda üremesine izin verilmez ise güvercin kafesi içerisinde rahat olacaktır.

Güvercin bakımı başta da söylediğimiz gibi hobi olarak yapıldığında, severek isteyerek özveriyle yapılmaktadır. Maddi manevi hiçbir zorluktan kaçınmadan yapıldığında insan problem çıkmasın ister. Güvercinin beslenmesine bakımına titiz davranılırsa problemsiz güvercin yetiştiriciliği yapılabilir.


Yorumlar

 1. serkooo dedi ki:

  Arkadaslar Sultanbeyliye bi cift 50 liralik kus getirebilirmi alicamdaaaaa

 2. maçoo dedi ki:

  Benim bi akrabam 2 tane kuş verdi kanatlarını kesip yolladı yani uçamıyorlar yuvalarını açık bıraksam yuvadan baya uzaklaşıyorlar 2 3 gün çıkartmamıştım yuvalarından erkek olanı kendini kabartım ötüyo ama çiftleşmiyolar ben napıcm acaba çiftleşmesi için zamanımı değil yardım edinn

 3. oğuz dedi ki:

  arkadaşlar çok güzel krem çiftim var yanlız yumurtalak hep cılk çıkıyor erkek çok yaşlı ne yapmam lazım lütfen bana yardımcı olun erkeğin 6 ay önce 1 yavrusunu aldım çok güzel çıktı

 4. davut dedi ki:

  benim 2 tane güvercinim var biri kız birierkek erkek olan süt beyazı kız gri
  bunlardan erkek olanı yuvanın içine girip yatıo ve garip bir ses çıkarıo
  neden lütfen cevap yazın

 5. davut dedi ki:

  erkek güvercinim kuluçka yatmış gibi yuıvanın içine yatıo ve garip bir ses çıkarıo

 6. apo dedi ki:

  satılık guvercın her cınsten her fıyattan 10 tl den 10,000 bin tl ye kadar kusum var ıstendıgı yerede gonderım yaparım kuscu apo 05378761800

 7. berkay dedi ki:

  arkadaşlar güvercinlerin erkekleri o sesi cıkartarak kur yapıyolalar :d ONLAR çifleşmek istiyoar :)

 8. hakan dedi ki:

  arkadaşlar ben de 1 çift mardin taklacı güvercimn var yeni yer yaptım koyalı 4 gün oldu birtane yumurta yaptı malesef kırıldı 2 yumurtayı yaparmı ? birdaha sorum bar yuvanın 4 bi yanı kapalı kuşları salsam kaçarmı kaçmazmı

 9. Tanercan dedi ki:

  Davut kardeş senin erkek olan yatio ve dişiyi cagiriyor

 10. Mehmet emin dedi ki:

  benim bitane çiftim var dişisi olan zeyneplidir erkeği başı mavai takalacıdır

Paylaş

*