Angora Tavşanı – Angora Yün

Angora tavşanı nın anavatanı Anadoludur. Anadolunun orta kesimlerinde Ankara civarında yaşamış. Onun için diğer adıda Ankara tavşanıdır.  1700  yıllarda Avrupa ve Asya ülkelerinde 1900 lü yıllardada Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlanmıştır. Ankara tavşanı olarakta bilinen bu tavşan türünün Anadolu’ da 1700 lü yılların ortalarında tamamen nesli tükenmiştir.

Son yıllarda tekrar anayurduna, bazı özel girişimciler tarafından getirilerek, angora tavşanı yetiştirilmeye başlanmıştır. Son zamanlarda Türkiye’nin değişik illerinde angora tavşanı çiftlikleri yaygınlaşmaktadır.

Tabiki angora yününün değerli olması, angora tavşanı yetiştirme çiftliklerinin çoğalmasına sebep olmuştur.  İlerki yıllarda angora tavşan çiftlikleri dahada çoğalacaktır.

Esasında tavşanın tüyü olması gerekir ancak,  tekstil sanayinde angora yünü olarak geçtiğinden  bizde angora yünü olarak yazacağız.

Angora tavşanı yünü nün ekenomik değeri yüksek olmasından dolayı angora tavşan yetiştiriciliği gözde olmaya başlamıştır.

Angora tavşanın yünü tekstil sanayinde önemi büyüktür.  Angora yün koyun yününe göre 2 kat daha fazla sıcak tutmasından dolayı, angora yünü giyim sanayinde önemli bir yere sahiptir.

Angora tavşanı üretim, angora tavşan yetiştiriciliği itina ile yapılmalıdır. Temiz angora yün alınabilmesi için bakım ve beslenmesine önem verilmesi gerekmektedir.

Angora tavşanı üremesi ve çoğalması oldukça kolaydır, döl verimi yüksektir. Bir dişi tavşan çiftleşmeden sonra gebelik süresi 32 gündür. Doğumdan  10  –  15  gün sonra tekrar gebe kalma özelliğine sahiptir. Dişi anaç bir angora tavşanı yılda  40   ila  50   arasında yavru yapabilir.Yavru dişiler 4  ila  5 aylık olduğu zaman gebe kalabilirler. Onun için kısa sürede çok sayıda bir sürüye sahip olunabilir.

Angora tavşanı ürünleri: Yetişkin bir angora tavşanı bir yılda 1 kg. ila 700 gram arasında angora yün vermektedir. Bu bakım, beslenme, cins ve türe göre değişebilir .  ( 1 kg angora yün  50   ila  60  ABD  doları civarındadır.  )

Angora tavşanı etinin yağ oranı düşük olması nedeni ile tercih edilmeye başlanmıştır. Angora tavşanının canlı ağırlığı cins ve türüne göre 2 ,  5   ila  5 kg.  arasında değişir.

Angora tavşanının gübreside kullanılmaktadır. Yanmaya bırakılmadan sebze ve meyve tarımında kullanılabilir. Bir Tavşan yılda ortalama 45  ila   50  kg gübre yapmaktadır.

Angora tavşan derisi deri sanayinde kullanılmaktadır.

Angora tavşanı Türkiye ’ de son zamanlarda yünü, eti ve derisi için yaygın üretilmeye başlanmış olup, üretim yapan angora tavşan çiftlikleri nde angora tavşanı satışı yapılmaktadır. Türkiyede satılık angora tavşanı bulmak artık kolaylaşmıştır.

Özel bir not olarak söylemek gerikirse, Dünyanın angora yün ihtiyacının % 90 ını Çin karşılamaktadır. Angora taşanı , angora yün elde etmek için bütün ülkelerde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.


Yorumlar

 1. yalçın aralar dedi ki:

  istanbul yakınlarında bildiğiniz çiflik adres veya tel. gönderebilirmisiniz

 2. merve dedi ki:

  istanbul yakınlarında bildiğiniz çiflik adres veya tel. gönderebilirmisiniz

 3. kamil07 dedi ki:

  bu iş için teşvik kredisi varmı nasıl alınıyor

 4. admin dedi ki:

  Sayın Kami07,
  Angora tavşanı için teşvik kredisi yok. Ancak Bakanlar Kurulu Kararında diğer tarım uygulamaları için kullanılacak kredilere % 50 faiz indirimi uygulanır diye bir bölüm var. İsterseniz bu hükme göre müracaat yapın ne olacak.

 5. caner baran dedi ki:

  sayın admin bu tavşanlardan kaldımı ki türkiyede? çiftliklerin hepsi kapandı gitti diye biliyorum. bildiğiniz faal çiftlik varsa bilmek isterim..

 6. admin dedi ki:

  Bildiğim kadarı ile Sakarya ve ilçelerinde bikaç adet yetiştirici var sanırım.

 7. caner baran dedi ki:

  slm,
  biraz önce sakarya il tarım müdürlüğünü aradım. yetiştirici olmadığını söylediler. bir zaman tavşan furyasında bende bir çiftlik kurmuştum. ama tüm yetiştiriciler gibi battım. şimdi evimde pet hayvanı olarak beslemek için bir çift satın almak istiyorum. gel gör ki ara bakalım bulabilirsen… kolay gelsin

 8. admin dedi ki:

  Sayın Caner Baran,
  Çok uyanık bir arkadaşsın, yinede yorumunu yayınlıyorum. Sakarya’yı aramadığın gün gibi açık ve net. Ama link kabul edemiyorum. İşlerinde başarılar.

 9. Ali Atmaca dedi ki:

  Sayın Admin;
  Biz petshop işi yapıyoruz ve bu angora tavşanının tüylerini satmak istiyoruz alıcılar kimlerdir küçük satıcılardan alış yapan olur mu bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler ataykerim@gmail.com

 10. admin dedi ki:

  Sayın Ali Atmaca,
  Yorumunuzu yayınlıyorum alıcılar sizinle irtibat kurabilir.

 11. sazgeyni dedi ki:

  ıstanbul şile agva dan yücel azarslan
  şile de angora tavşanı yapmak istiyorum satın almak istiyorum angora tavşanı satan varmı?

 12. Mahir Kılıç dedi ki:

  Sayın Admin;

  Biz iki kardeş olarak angora tavşanı yetiştiriciliği yapmakta oldukça istekli ve kararlıyız. İleri safalarda tavşan sayısını artırıp büyük bir çiftlik kurmak istiyoruz. Yanlız bu angora tavşanları hakkında ayrıntılı bi şekilde bilgimiz yok. Angora tavşanları neler yer, ne sıklıkta doyurulmaları gerekir, bu iş için ihtiyaç olan araç gereçler nelerdir, kaç derece sıcaklık uygundur, bakımı nasıl gerçekleşir vs. Bu arada angora tavşanını nerden bulacağımızı ve kaç tavşanla bu işe başlanması gerektiği hakkında bilgimiz yok. Bu konuda sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Mail adresimize detaylı bilgi verirseniz gerçekten çok minnettar oluruz. mahir_kilicc@hotmail.com
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla..

 13. osman yavuz dedi ki:

  angora tavşanı çok sevimli olduu gibi de pahalıdır

 14. osman yavuz dedi ki:

  sayın admin ben de bir çiftlik kurmak istiyorum bana bu osman_yavuz_didim@hotmil.com a bilgi yolarsan memnum olurum

 15. Egemen Öz dedi ki:

  Sayın admin,

  Türkiyede mevcut üretim çiftliklerinin adreslerine, bu yünün pazarlandığı adreslere ve Çinden bu yünün kilogramının ne kadar alınabildiğine gibi bilgilere ihtiyacım var. Bu bilgileri nerden bulabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ben Alman tipi angora tavşanı ile işe başlamak istiyorum.

 16. mustafa topatan dedi ki:

  bu konuda gelisme oldumu? angora tavsani alamnayada var

  @Egemen Öz:

 17. mustafa akyürek dedi ki:

  slm arkadaşlar ben 1 yıldır araştırıyorum angora tavşanı yetiştiricisine ulaşamadım 90 lı yıllarda çoook çiftlik kurulmuş yününü bir veya 2 sefer satabilmişler sonra kimse almadıgı için bütün çiftlikler teker teker kapanmış antalya bölgesinden bir kaç kişiyle görüştüm antalya bölgesi çoook sıcak oldugu için hepsi telef olmuş sıcaga dayanamamışlar şuan etlik tavşan üretimi yapan arkadaşlar var antalyadaki oteller etini alıyor fiyat 12 tl den başlıyor yenizellanda tavşanı üretimi yapılıyor bende tulum peyniri imalatı yapıyorum tavşanların derilerini ben alıyorum irtibat msn medeniinsangb@hotmail.com şimdilik hayırlı işler

 18. mustafa akyürek dedi ki:

  @Ali Atmaca:

  slm ali bey ben angora tavşanı ile ilğili araştırma yapıyorum eger alıcı bulursan haberdar ederim tavşan derisi olursa ben alırım üretim yapmak isteyen arkadaşlar bilginiz olsun

 19. Ali Mehdiabbas dedi ki:

  Slm…Bir heveslendim bu işi yapıcam diye ama hevesim bu yorumlardan sonra kursağımda kaldı:) Galiba sorun hayvanın tüylerinin satışında.Sanırım kolay pazarlanamıyor. Yapıp batmak var galiba.. İhracat yapıldığını sanıyordum..Gerçektende satışı konusunda sorunmu var alıcımı bulunamıyor?

 20. razak dedi ki:

  selam ben çinle çalışıyorum angora tavşan yünü alan müşterilerim var angora tavşan yünü olan arkadaşlar varsa irtibata geçebiliriz rezzak_demirkol@hotmail.com

 21. tahir yıldız dedi ki:

  merhaba elimde 30kğ angora tavşan yünü bulunmaktadır ilğilenen arkadaşlar irtibata geçebilirler tel 05413758827

 22. serhat gülmez dedi ki:

  ben vanda tavşan çiftliği kurmak istiyorum. imkanım da var kimlerle irtibata geçebilirim.

 23. Mehmet Metin Tebir dedi ki:

  İyi çalışmalar.
  Angora tüyünü işleyip yastık ve yorgan dolumunda kullanmayı düşünüyorum. Aylık satın alımımız yaklaşık 10 ton civarlarında olacaktır. İthalatcı ve üreticiler benimle irtibata geçebilirler.

 24. HASAN dedi ki:

  arkadaşlar bana ankara tavşanı lazım yardımcı ola bilirmisiniz osmaniye 05372690093 teşekürler

Trackbacks

 1. […] hayvancılıkta cazip iş fırsatları olabilir. Ufak sermayeli işler olarak angora tavşan yetiştiriciliği seçilebilir. Kafes kuşları yetiştiriciliği de ufak sermayeli işler […]

Paylaş

*