Kurbanlık Tosun Fiyatları – Kurbanlık Tosun Kesimi

Kurban bayramında sığır cinsinden kurban kesecekler, kurbanlık tosun fiyatları belli olmaya başlamıştır. 2011 kurbanlık tosun fiyatları, kurbanlık satılık tosun işi yapanlar, iç piyasadaki kg. canlı ağırlık hesabı ile belirlendiğini belirtmektedirler.

Sığır cinsinden kurban kesimi için, kurbanlık tosun kesimi yapacaklar kurbanlık tosun kesimi şartlarına uymak zorundadırlar.

Sığır cinsinden kurban kesimi şartları şöyledir;

“Sığır cinsinden kurbanlık hayvanlar sığır ve manda cinsi hayvanlardır. Sığır cinsi kurbanlık hayvanlar erkek dişi fark etmez. Kurbanlık inek, kurbanlık düve, kurbanlık tosun olabilir.

Sığır cinsi kurban kesilecek hayvanların 2 yaşını doldurması gerekir. Kısaca kurbanlık inek, kurbanlık düve ve kurbanlık tosun 2 yaş ve üzeri sığır cinsi hayvan olması gerekir.

Sığır cinsinden kesilen kurbanlık inek, kurbanlık düve ve kurbanlık tosun bir kişi kesebildiği gibi 7 kişi tarafından kurbanlık olarak da kesilebilir. Yalnız 7 kişinin “Allah rızası için kurban kesme niyetiyle” olmaları gerekir. Hisseler kesinlikle tartılarak ayrılması gerekmektedir.”

Tüm kurbanlık hayvan kesimi için şartarı görmek için buraya TIKLAYIN.

Kurbanlık tosunlar ağırda olsa piyasaya çıkmaya başlamıştır. Kurbanlık tosun fiyatları şu şekilde oluşmaya başlamıştır. Ülkemizde bazı yerlerde kurbanlık tosun deyimi olarak azda olsa kurbanlık boğa deyimi kullanılmaktadır.

Kurbanlık tosun fiyatları canlı ağırlık hesabı ile yapıldığı zaman iç piyasada tosun fiyatı 8.50 TL ila 10.00 TL arasında değişmektedir.  Kurbanlık tosun fiyatları bölgeye ve illere göre canlı ağırlık Kg/TL 8.50 TL ila 10.00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kurbanlık tosun veya kurbanlık boğa fiyatları bu şekilde olacaktır.

Kurbanlık tosun kesimi yapacaklar kurbanlık tosun fiyatları yukarıda belirtildiği gibidir. Sığır cinsinden kurban kesimi yapacak olanlar kurbanlık tosun kesimi için gereken şartları yerine getirerek kurbanlarını keseceklerdir. Kurban kesim yeri yerel belediyeler tarafından belirlenecektir.


Paylaş

*