Kurbanlık Şartları – Kapak Atma

Kurban kesecekler için, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için kurbanlık şartları önemlidir. Özellikle kurbanlık büyükbaş hayvan için kapak atma işlemi gerçekleşmiş olması gerekir.

Kurbanlık büyükbaş hayvanlarda kapak atma işlemi 24 aylık olunca gerçekleşmektedir. Dolayısıyla 2 yaşını dolduran büyükbaş hayvan kurbanlık olabilir anlamı çıkmaktadır. Bu durum kurbanlık küçükbaşta 1 yaşını dolduran kurbanlık şartına uygundur.

Büyükbaşlarda kapak atma işlemi diş çıkarma olayından ibarettir. Diş çıkarma işlemini tamamlaması başlangıcı “kapak atma” olarak tabir edilmektedir.

Büyükbaş Hayvanlarda 2 Yaşında Diş Yapısı

Bu konu ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesinde çıkan “Kurbanlıkta Diş Kriteri” başlığındaki haber aynen şöyledir;

KURBANLIKTA ‘DİŞ’ KRİTERİ

İzmit’in Körfez ilçesinde besicilik yapan Bedir Çiftliği’nin dördüncü kuşak temsilcisi İlhan Usanmaz, yüksek yem fiyatları nedeni ile besicinin kurbana hazır olmayan hayvanları da pazara getireceğini ifade ederek şunları kaydetti: “Kurbana henüz hazır olmayan, yeterice beslenemeyen hayvanlar da kurbanlık olarak satılacak. Bu durum önümüzdeki yıl çok daha ciddi bir darboğaza yol açar.

Ayrıca kurbanlık hayvanlarda dinen aranan diş atma, yaygın deyimle kapak atma konusu önemli… Kurbanlık olarak ithal edilen 17-18 aylık danaların diş atması mümkün değil. Eğer Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Hayvanın diş atması önemli değil’ derse sorun olmaz. Aksi durumda ithal edilen hayvanların tamamı dinen uygun düşmeyecekler. Çünkü diş açmaları için en az 23-24 ayın geçmesi gerekir” dedi.

Kurbanlık şartları, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için değişiklikler gösterir. Büyükbaş hayvanlarda kapak atma olayı gerçekleşmesi yani 2 yaşına girmesi gerekirken, kurbanlık küçükbaş hayvan için bir yaşını doldurması yeterlidir.


Paylaş

*

Copy Protected by Chetan's WP-CopyProtect.