Kurbanlık Şartları – Kapak Atma

Kurban kesecekler için, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için kurbanlık şartları önemlidir. Özellikle kurbanlık büyükbaş hayvan için kapak atma işlemi gerçekleşmiş olması gerekir.

Kurbanlık büyükbaş hayvanlarda kapak atma işlemi 24 aylık olunca gerçekleşmektedir. Dolayısıyla 2 yaşını dolduran büyükbaş hayvan kurbanlık olabilir anlamı çıkmaktadır. Bu durum kurbanlık küçükbaşta 1 yaşını dolduran kurbanlık şartına uygundur.

Büyükbaşlarda kapak atma işlemi diş çıkarma olayından ibarettir. Diş çıkarma işlemini tamamlaması başlangıcı “kapak atma” olarak tabir edilmektedir.

Büyükbaş Hayvanlarda 2 Yaşında Diş Yapısı

Bu konu ile ilgili olarak Hürriyet Gazetesinde çıkan “Kurbanlıkta Diş Kriteri” başlığındaki haber aynen şöyledir;

KURBANLIKTA ‘DİŞ’ KRİTERİ

İzmit’in Körfez ilçesinde besicilik yapan Bedir Çiftliği’nin dördüncü kuşak temsilcisi İlhan Usanmaz, yüksek yem fiyatları nedeni ile besicinin kurbana hazır olmayan hayvanları da pazara getireceğini ifade ederek şunları kaydetti: “Kurbana henüz hazır olmayan, yeterice beslenemeyen hayvanlar da kurbanlık olarak satılacak. Bu durum önümüzdeki yıl çok daha ciddi bir darboğaza yol açar.

Ayrıca kurbanlık hayvanlarda dinen aranan diş atma, yaygın deyimle kapak atma konusu önemli… Kurbanlık olarak ithal edilen 17-18 aylık danaların diş atması mümkün değil. Eğer Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Hayvanın diş atması önemli değil’ derse sorun olmaz. Aksi durumda ithal edilen hayvanların tamamı dinen uygun düşmeyecekler. Çünkü diş açmaları için en az 23-24 ayın geçmesi gerekir” dedi.

Kurbanlık şartları, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için değişiklikler gösterir. Büyükbaş hayvanlarda kapak atma olayı gerçekleşmesi yani 2 yaşına girmesi gerekirken, kurbanlık küçükbaş hayvan için bir yaşını doldurması yeterlidir.


Yorumlar

  1. yafes yildiz dedi ki:

    Kapak atma yas belirlemeye yardimci olan bir yontemdir ancak bu cayirda otladigi esnada disi dusen 1 yasindaki sigirin 1.5 yasina gelmeden disinin tekrar ciktigi icin kurban olabilecegi anlamina gelme. Boynuzlu sigirlarda boynuz dibinde her yasta bir bogum olmak uzere çentigin olmasi bir baska belirleyici yontemdir. Kuranda yada hadiste kapak atmadan bahsettigine ben rastlamadim belirleyici olan 2 yasini doldurmasidir. Müslüman müslümanin elinden ve dilinden emin olandir. Mü’min ise elinden ve dilinden emin olunandir. Sigiriinceleme yerine satici incelenmeli bence müslümandan degil mü’minden alinirsa kurban daha makbul olur. Hirsizlik malinin kapagi dusse nolur dusmese ne olur. İkiyasina gelse nolur gelmese ne olur.

  2. yafes yildiz dedi ki:

    Kurban bulug cagina ermis insanlara diger sartlarida tasiyorsa farzdir. Siğirinda bulug cagina gireni kurban edilir. Buda zaten iki yasindan sonra gerceklesir. sigirlar ikiyasina geldiklerinde annelik ve babalik duygusuna girerler. Erkek sigirlar biraz şimariktir cinsel olarak bazi davranislarda bulunur Ancak buluğ cagina erdiklerinde erkek ve dişi olduklarini hatirlarlar. İki yaşina kadar iki cinsinde davranisi aynidir. Atlama gibi. Oynama ziplama gibi. Hz. İsmail babasi kendisini kesmek istediginde bulug cagina yeni girmis bir cocuktu anladigimiz kadariyla insanin gorev ve sorumluluklarini kavrayacagi bu donemdir. Her canlinin Allahi tesbih ettigi Allah(CC) ı bildigi unutulmamali. Kurban Allah için birgün kurban edilecegini veya birgun kesileceginide biliyor. Onun için gözlerini bağlariz çünkü biçaği gördüğü zaman korkar. Nerden biliyor yoksa onun kesici canini yakacak bişey olduğunu. Hayvanin ergenlik donemine girdigi baba veya anne olabilecegi davranislarindan anlasilir. Onda ürkeklik gitmistir özgüveni vardir. Kurban olabilecek bütün hayvanlarin bülüğ çagina ewrip ermedigi yas belirlemede daha etkili olacaktir. İki yasindan küçük sğirlarin döl tutmasi olanaksizdir. Kizginlik zaten bu iki yasindan sonraki havalarin isinmasiyla baslar. Kestigimiz kurbani yeni büluğ çağina girmiş Hz. İsmailin yerine kestigimizi unutmayalim kurbani belirlerken en önce bu kiyasla belirleyelim. Ancak bu daha yaşli olanlarinin kurban edilemeyecegi anlamina gelmez. Sağlikli olsun heybetli olsun severek alalimki sevdigimizi keselim. Saygilar. Allah kurbanlarimizi kabul eylesin.

  3. Abdullah Yazıcı dedi ki:

    Aldığım kurbanlık hayvanın Çatalcada Kaporasını verdım ve istanbula döndüm,İşin ehli olmadığımız için Kapak atıp atmadığı sonradan aklıma geldi, Satıcıyı aradım kem küm etti, Durumu anladım yarın sabah gidip başka bir kurbanlık bakacağım. Biraz araştırayım dedim ve Yafes Yıldız Kardeşimizin yazısını okudum. Müslüman müslümanin elinden ve dilinden emin olandir. Malesef emin olamıyoruz 3 Kuruş için değmez be kardeşim. Allah.c.c. Bütün Müslümanları doğru yoldan ayırmasın.

Paylaş

*