Kurbanlık Dana

Kurbanlık dana, kurban olabilmesi için 2 yaşını doldurması şartı aranmaktadır. Bu durumda dana kapak atma işlemini tamamlaması gerekir. Önde bulunan dişlerin sekiz adetinin tam olarak çıkması ve yapısını tamamlaması dananın 2 yaşını doldurduğunu gösterir. Buna halk arasında “kapak atma”tabiri kullanılır.

Kurban kesecekler için, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için kurbanlık şartları önemlidir. Özellikle kurbanlık büyükbaş hayvan için kapak atma işlemi gerçekleşmiş olması gerekir.

Kurbanlık büyükbaş hayvanlarda kapak atma işlemi 24 aylık olunca gerçekleşmektedir. Dolayısıyla 2 yaşını dolduran büyükbaş hayvan kurbanlık olabilir anlamı çıkmaktadır. Bu durum kurbanlık küçükbaşta 1 yaşını dolduran kurbanlık şartına uygundur.

Büyükbaşlarda kapak atma işlemi diş çıkarma olayından ibarettir. Diş çıkarma işlemini tamamlaması başlangıcı “kapak atma” olarak tabir edilmektedir.

Büyükbaş Hayvanlarda 2 Yaşında Diş Yapısı

 

Kurbanlık şartları, kurbanlık büyükbaş hayvan ve kurbanlık küçükbaş hayvan için değişiklikler gösterir. Büyükbaş hayvanlarda kapak atma olayı gerçekleşmesi yani 2 yaşına girmesi gerekirken, kurbanlık küçükbaş hayvan için bir yaşını doldurması yeterlidir.


Paylaş

*