Kurban Kesim Yerleri – Kurban Kesim Hizmetleri

Bütün il ve ilçelerimizde kurban kesim yerleri mahalli belediyeler tarafından belirlenen yer, mezbaha ve kombinalarda yapılmaktadır. Kurban kesim yerleri için izin almış özel yerlerde kurban kesimi yapılabilecek.

Kurbanlık danalar, kurbanlık koyunlar ve kurbanlık keçiler belirtilen kurban kesim yerleri dışında hayvan kesimi yasaktır. Kurban kesimi yapacak kasapların kurban kesebilmesi için ilgili makamlardan müsaade alması şarttır.

Diyanet İşleri Başkanlığının, kurban kesim yerleri “kurban hizmetleri yönetmeliği” içerisinde şöyle belirtilmiştir.

“KURBAN KESİM YERLERİ

Madde 24 — Kurbanlık hayvanların kesimi Kurulca belirlenen özelliklere sahip kurban kesim yerlerinde yapılır. Mevcut mezbaha ve kombinalar dışında komisyonlarca şehrin nüfus yoğunluğu dikkate alınarak kurban kesim yerleri ve bunların kapasiteleri belirlenir.

Kurban kesim yerlerinde, su, tuvalet, kapalı oturma yeri ve benzeri sosyal ihtiyaçların karşılanacağı yerler ile hayvanların taşındıkları araçlardan indirilmesine uygun rampalar yapılır.

Kesim yerlerinin zemini kolay yıkanabilir, dezenfekte edilebilir ve su birikmesine imkan vermeyecek bir yapıda inşa edilir. Yeterli miktarda aydınlatılma ve havalandırma sağlanır.

Kullanılacak tüm makine ve ekipman ile çalışanların temizlik ve dezenfeksiyonu yaptırılır. Yeterli miktar ve basınçta ve içilebilir nitelikte kullanma suyu bulundurulur.

Biriken gübre, çöp ve sakatat ile diğer atık ve artıklar, çevreye zarar vermeyecek şekilde üstü kapalı bir mahalde toplanır ve daha sonra hijyenik şartlara uygun olarak izale, bertaraf ve tahliyesi sağlanır. Kesim sonrası ortaya çıkan kan, tank veya benzeri sızdırmaz bir yerde toplanır ve uygun bir şekilde bertaraf edilir. Gübre birikimi için özel bir yer ayrılır. Hastalıklı organlar ile karkaslar en az iki metre derinliğinde çukurlara gömülüp üzeri kireçle kaplanır veya uygun bir yerde yakılarak imha edilir.”

Kurban kesim hizmeti veren elamanlar ehli kurban kesimi yapan şahıslar olmak mecburiyetindedir.

Kurban kesim yerleri yerel yönetimler tarafından görevlendirilen kurul tarafından organize edileceği kurban kesim yeri ve şartları bu şekilde olacaktır. Kurbanlık kesimi yapacak şahıslar kesinlikle bu şartlara uymak zorundadır.


Yorumlar

 1. murat ünal dedi ki:

  YERLİ DANA,KOYUN,KOÇ,KEÇİ ÜRETİMİZ VE SATIŞIMIZ VARDIR.
  Ürettiğimiz danalar,Doğada yaşayan,doğal koşullarda beslenen anadolunun yerli türü kır danasıdır.kazdağlarında serbest olarak yaşarlar.büyümelerinde hormonlar,koruyucular kullanılmamıştır.türkiye’de çanakkalenin ayvacık ilçesinde üretiyoruz.
  ÇANAKKALE VE BALIKESİR BÖLGESİNE KURBANLIK HİZMETİ VERİYORUZ.
  AYRICA DİĞER BÖLGELERE’DE NAKLİYEYİ KURTARACAK ŞEKİLDE EN AZ 8-10 HAYVAN OLDUĞU TAKDİRDE HİZMET VERİYORUZ.
  hayvan ağırlığına göre dana fiyatları 3000-5000 arasındadır.
  İSTERSENİZ HİSSE OLARAKTA KATILABİLİRSİNİZ.
  vereceğiniz vekalet ile 7 şer kişilik ortaklı gruplarımız oluyor.ister 1 hisse veya daha fazla katılabilirsiniz.
  EN ÖNEMLİSİ ÇİFTLİĞİMİZİN SİHHİ ŞARTLARI HİJYEN OLARAK İSLAMI USULLERE UYGUN OLARAK YETİŞTİRİLMEKTEDİR,YİNE İSLAMİ KURALLARA ,USULLERE UYGUN OLARAK KESİM YAPMAKTAYIZ.
  hAYVAN AĞIRLIĞINA GÖRE HİSSE ASGARİ 500-1000 ARASINDADIR.

  İLETİŞİM :MURAT ÜNAL
  TELEFON:0-543-7281710
  MAİL ADRESİ:peynir2011@gmail.com
  AYVACIK

Paylaş

*