Tahirova Koyunu – Tahirova Koyunun Özellikleri

Tahirova koyunu, süt verimi yüksek bir koyun ırkı olarak yetiştirilmiştir. Trakya, Marmara ve Ege Bölgeleri’nde yetiştirilen Kıvırcık koyunu ile Alman süt koyunu Doğu Friz’in melezlenmesi ile elde edilmiştir.

Bu çalışma, Tigem’e bağlı Tahirova Tarım İşletmesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği için yetiştirilen melez koyuna Tahirova koyun ırkı ismi verilmiştir.

Bu melezlemede amaç, ülkemizin koyun eti ve koyun sütü üretiminin arttırılmasına yönelik bir çalışma olarak bilinmektedir.

Tahirova Koyunu Özellikleri:

Vücut, baş ve bacaklar beyazdır. Tahirova koyun ırkında koçbaşı görünümü hakimdir. Koyunlar boynuz görülmezken, koçlarda boynuzlulara rastlanabilir. Kuyruk yapısı ince ve yapağısızdır.

Meme yapısı sütçü koyun ırkı özelliğine has olan bir yapıya sahiptir.

Tahirova Koyunu Verim Özellikleri:

Dişi ergin koyunlarda canlı ağırlık 50-55 kg. Erkek koyunlarda ise 70-80 kg ortalamasındadır. Etteki randıman % 50 dir.

Tahirova koyun ırkı laktasyon süresi 200 gün ortalamasında olup, süt verimi 240 litre ortalamasındadır. Bu rakamlar bakıma göre artar ve azalır.

Kuzulama oranı % 160 civarındadır. Yeni doğan kuzu 4 kg civarında olur. Üç ay sonra 25-30 kg ortalamasında canlı ağırlığa ulaşabilir.

Ergin koyunlarda yapağı verimi yıllık 2 kg. ortalamasındadır.

Tahirova koyun cinsi ülkemizde yetişen diğer yerli koyun ırkları içerisinde kuzu verimi, süt verimi ve et verimi yüksek koyun cinsi olarak bilinmektedir.

Koyun ırkları ve özellikleri yetiştirildikleri bölgeye adapte olabilmelerine bağlıdır. Tahirova koyun ırkı Tahirova Tarım İşletmesi tarafından Marmara ve Ege Bölgelerinde yetiştirilebilecek koyun ırkı ve özellikleri taşıması bakımından önemlidir.

Tahirova koyunu, Marmara bölgesi ve Ege Bölgesinin kuzey kısımlarına adepte olmuş ve bu bölgedeki koyun yetiştiricileri tarafından benimsenmiş ve yetiştirilmesi için aranılır hale gelmiştir.


Yorumlar

 1. kerim dedi ki:

  Arkadaslar bu koyun Batı Karadeniz Bolgesinde yetiştirilebilirmi ?

 2. admin dedi ki:

  Sayın Kerim,
  Marmara Bölgesinde yetiştirildiğine göre Bat Karadeniz Bölgesinde yetiştirilebilir. Bulunduğunuz yeri Marmara Bölgesi iklim yapısıylayla bir karşılaştırın.

 3. doğan dedi ki:

  sayın admin tahirova koyunları ne kadar süre içinde tekrar koçlanma süresi vardır ben niğdede bakıyorum ilginiz için tşkrr

 4. ali durmaz dedi ki:

  ülkemizde bircok arkadasimizi saf charolais koyunlari ile tanistirdik ve halende aylik 200 civari saf romanov ve charolais irki koyun ve koclardan getirmeye devam ediyoruz,ayrica cok yakin bir zamanda saf saanen keciside getirecegiz..elimizdeki irklari assagida siralayacagim bu irklardan edinmek isteyen arkadaslar olursa herzaman gelip görebilirler hali hazirda enaz 100 safkan koyun elimde bulunur..herkese selamlar saygilar 0531 310 12 55

  charolais koyun ve koc
  romanov koyun koc ve kuzu
  ile de france koyun ve koc
  jacob koyun ve koc (süs hayvanidir 6 boynuzludur)
  orjinal simos sakizi koyun ve koc
  dogu friz koyunu ve kocu

 5. kazım şener dedi ki:

  tahirova koyunları yaylıma çıkatırılmadan,içeride(besihanede)beslenebilimi?

 6. hasan altındiş dedi ki:

  tahirova koyunlarının fiyatları ne durumda ve önceden sipariş vermek gerekirmi

 7. fikret özkaraşın dedi ki:

  slm arkadaşlar ben hakiki tahirova koç almak istiyorum bir bilginiz varsa lütfen bana ulaşın. mert43@hotmail.com

 8. fikret özkaraşın dedi ki:

  slm ali bey benhakiki tahirova koç almak istiyorum ve size nasıl ulaşabilirim elinizde varmı .

 9. hüseyin gündüz dedi ki:

  slmlar…bu sekılde ınsanlara yardımcı olduğunuz ıcın tesekkurler..ben yenı koyunculuğa basladım …koç olarak sıkıntım var bana tahırova koc konusunda yardımcı olursanız sevınırım….tesekkur ederım..tel..0 535 945 12 59————-0 555 44 15 999

 10. bulent eryetli dedi ki:

  arkadaslar bende cok kalıteli damızlık tahirova dogu friz ve sönmez koçlar var degerini bilecek arkadaslara satabılirim 05375008811 05326688199

 11. hüseyin baş dedi ki:

  sn ali durmaz şarole koç vekoyun 30 ad bulma şansımız olurmu.fiyat nedir.yazar veya ararsanız sevinirim. 05325793636

 12. şeref avcı dedi ki:

  tahirova koç ,u olan varmı? fiyatı nedir?

 13. göksal göktaş dedi ki:

  Tahirova koyunu ve koçu vardır. isteyenlerin. 0505 482 35 51 tel
  arayabilirler. Aydın-Buharkent

 14. mustafa ışık dedi ki:

  slm aleykm arkadaşlar elimde ç.kale el keçileri ile saanen keçisi eşleşmesnden oluşturduğm daha sağlam yapılı ve süt verimi yüksekolan keçi ırkını geliştirdm keçilerin keçi başına sesonda süt verimi 550 kg olmaktadr bu sene satış yapacağm ayrıntılı bilgi almk isteyenler arasınlar tel nom…05443366783

 15. ŞEREF AVCI dedi ki:

  s.a arkadaşlar hakiki tahirova koyunu almak istiyorum.. %100 saf ırk elinde olan veya bildiği bir yer olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim .. saygılar….

 16. ali durmaz dedi ki:

  arkadaslar elimde çöok kaliteli dogu frizz ve tahirova koç koyun ve kuzuları vardır almak isteyen arkadasların ulasması yeterlidir..

  0531 310 12 55/istanbul

 17. ŞEREF AVCI dedi ki:

  arkadaşlar elinde saf tahirova koyunu olan hiç kimse yokmu??

 18. sedat akyürek dedi ki:

  slm arkadaşlar geçen sene tacurdan aldığımız koyunun cinsini bilmiyorum bilen arkadaşlar yorum yapsınlar lütfen. özellikleri: beyaz, oldukça iri cüsseli, boynuz yok. en ilginç olanı da boynunda halep keçilerininkine benzer iki adet etten koza var. ben daha önce hiçbir koyunda görmedim. gören bilen var mı?
  saygılar….
  0554 822 67 81/MUĞLA

 19. kemal bey dedi ki:

  Merhabalar elinde tahirovo koyun olan mail atsın veya çağrı atsın görüşelim 541 986 08 12 mail kemal_ucuncu@hotmail.com

 20. Mustafa BENEK dedi ki:

  Mrb. Ali Durmaz bey;
  Ben Doğu Fritz koyun almak istiyorum. Fiyatı ve ödeme şekli ne şekilde olacaktır. Bu koyunları Bolu ili Kıbrıscık ilçesinde yapmak istiyorum.
  Yardımcı oluyrsanız memnun olurum.

 21. irfan yıldırım dedi ki:

  @ali durmaz: TAHİR OVA D FİRİZ KOYUN KOÇ ARIYORUM <TELEFONUM 05358449321 BENİ ARAYIN ALMAK İSTİYORUM

 22. Resul TURHAN dedi ki:

  @ŞEREF AVCI: elimde 150 adet saf tahirova koyun vardır dileyen arkadaşlar ile görüşebilirim ayrıca kuzlamaya başladılar ikizlik oranı yuksek oldu tel 0505 9164483

 23. emir kalafat dedi ki:

  sayın abilerim ben bursa mudanya akköyde yaşıyorum bende hayvancılık yapmak istiyorum ama bir türlü ne cins koyun bakacağıma karar veremedim sizden fikir alabilirmiyim

 24. sedat dedi ki:

  Arkadaşlar Duzce deyim. Sakarya-Duzce-Bolu civarında seceresi belli olan, Doğu Friz, Lacune, Ile de France, Şarole, Dorper gibi ithal ırklardan Erkek kuzu arıyorum. Damızlık yapmak için alacağım.
  Telefonum : 533 6971634

 25. Resul TURHAN dedi ki:

  Saf Tahirova Koyun Bulmak Zordur Genelde Melez Irkları Tahirova Diye Satıyorlar Tahirovanın Babası Olan Doğu Fritzden Saf Tahirova Koyun Koç İstiyorsanız 0505 916 44 83 Nolu Telefondan bana Ulaşabilirsiniz…

 26. Recep Som dedi ki:

  selam arkadaşlar
  ben saf doğu friz ve saf tahir ova koyunları arıyorum satıcı arkadaşlar lütfen mail atsın veya arasınlar.
  recepsom@hotmail.com
  0541 913 62 03

 27. RESUL TURHAN dedi ki:

  Saf Tahirova ve Doğu Fritz Koyunlarımız Doğu Fritz koçlarımızdan döllenmişlerdir. Ocak Ayında Doğumlar Başladı Safkan Tahirova ve Doğu Fritz Kuzularımız satılacaktır Elit ve safkan sürü ile bu işe başlamayı düşünenler yada sürünün saflık derecesini yükseltmek isteyen yetiştiriciler için siparişlerimizi alıyoruz.
  Sayımız Sınırlıdır (TOPLAM 50 ADET)
  FİYATLANDIRMA
  TAHİROVA KUZU 800
  DOGU FRİTZ KUZU 950
  AYRICA YAKLAŞIK 10 ADET TAHİROVA MELEZİ ANAÇ KOYUNLARIMIZ DOĞU FRİTZ KOÇLARDAN DÖLLENEREK SATILACAKTIR FİYAT 700 TL DİR.

  TAHİROVA ÖZELLİKLERİ
  Tahirova, D.Friz x Kıvırcık ırkları arasında birleştirme(kombinasyon) melezlemesiyle oluşturulmuştur. Tip %75 D.Friz + %25 Kıvırcık genotipi içermektedir. Tahirova Tarım İşletmesi’nde elde edilmiştir.
  Görünüm Özellikleri :
  Vücut, beyaz ve lekesiz, ince ve uzun kemik yapılıdır. Yüzü çıplak, başı koçbaşı şeklindedir. Kuyruk, ince ve uzundur. Meme, bezel ve geniş yapıdadır.
  Verim Özellikleri:
  • İlk kızgınlık yaşı 289,9 gün.
  • Çiftleşme mevsimi uzunluğu 147,7 gün.
  • Doğumla ilk kızgınlık arası süre 29,7 gün olarak saptanmıştır.
  • Doğumda kuzu sayısı ise 1.51-1.57 arasında değişmektedir.
  • Kuzuların120. Gün ağırlığı 26-30,3 kg, koyunların ağırlığı 55-60 kg ve koçların ağırlığı 80-90 kg arasındadır.
  • Laktasyon süt verimi 111,2-196,4 kg
  • Laktasyon süresi 160,6-246,5 gün arasında değişim göstermiştir.
  Tahirova koyunu, Kıvırcık ve Kıvırcık melezi koyunların yetiştirildiği her yerde yetiştirilebilir. Bu nedenle, Güney Marmara, Trakya ve Ege Bölgesi’nde ince kuyruklu yerli ırkların ıslahında başarıyla kullanılmıştır, özellikle mera durumu çok kötü olmayan, sağım zamanı ve kuzuların gelişme devresinde az da olsa elden yem verebilen işletmelerde rahatlıkla ve karlı olarak yetiştirilmektedir.

  DOĞU FRİTZ
  Bu koyun ırkına Marş koyunu adı da verilir. Almanya’nın kuzey kısımlarında Marş adı verilen kuvvetli toprak ve bol otlu kıyı bölgelerinde yetiştirilir ve bu bakımdan nemli serin deniz iklimine uymuş bir ırk olarak kabul edilir. Kurak ve Soğuk yayla iklimine karşı belirli derecede duyarlı olduklarından, arzu edildiği halde, yayılma alanları pek fazla genişleyememiştir.
  Doğu Friz koyunu, kısa kuyruklu koyunlar grubuna girer. En önemli ırk özellikleri bol süt vermesi ve bir batında fazla kuzu doğurmasıdır. Geniş sürü hayvanı değildir. Çoğunlukla 3-5 ve bazen de 8 – 10 başlık ev sürüleri halinde beslenirler. Et verimi ve et kalitesi iyidir. Yapağısı orta kalite ve kuvvetli yapağı sayılır.
  Doğu Friz koyunlarının vücudu ve başı beyaz renklidir. Bazen başta siyah ve kahverengi lekeler bulunur. Baş profili koç baştır. Kulakları uzunca ve yatay durumdadır. Yüksek bacaklı, nispeten ince kemik yapılı olan Doğu Friz, koyunlarında karın iyi gelişmiş, göğüs yeter uzunluktadır. Kas gelişimi etçi ırklarda olduğu gibi iyi değildir. Konstitüsyonu süt tipine uygundur. Kuyruk kısa ve üzeri sert kıllarla örtülüdür. Oldukça iri hayvanlardır. Canlı ağırlık. Koyunlarda 80 – 90 kg. koçlarda 100-120 kg.dır.
  Doğu Friz koyunu nispeten erken gelişir ve döl verme kabiliyeti yüksektir. İkiz kuzulama olağandır ve oranı çok yüksektir. Üçüz, dördüz ve beşiz doğuranlar da vardır. Süt verimleri, bakım ve besleme, yetiştirmenin teknik düzeyine göre değişmekle birlikle ortalama 500 kg.dır. Kimi rekortmen koyunlarda 1000-1400 kg süt verimi görülmüştür. Elden yoğun yemleme yapıldığında bir çeşit süt ineği gibi yetiştirilmektedir. Ayrıca bütün yıl otlakça dolaştırılırlar. Yapağı verimleri ortalama 3-5 kg. kadar olup, sortiman 48’S (D) kabul edilir.
  Doğu Friz koyunları son yıllarda kimi Akdeniz. Ülkelerine götürülmüş ve üzerinde adaptasyon denemeleri yürütülmeye başlanmıştır.
  Türkiye’ye başlangıçta küçük partiler halinde bir miktar Doğu Friz koyunu getirilmiş, ancak bunların saf yetiştirilmesinde başarı sağlanamamıştır. Daha sonra bu ırktan ıslah amacıyla yararlanılması düşünülmüş ve Tahirova Tarım işletmesinde Kıvırcıklarla bir melezleme çalışmasına başlanılmıştır. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce yürütülen ilk çalışmada elde edilen sonuçlara göre Doğu Friz ile Kıvırcık arasında melezlemede tam bir uyum vardır ve birinci geriye melez aşamasında döllerin kendi aralarında çiftleştirilmeleri ve seleksiyonuyla elde edilen tiplerin Güney Marmara koşullarında yaşayıp çoğalabileceği görülmüştür. Tahirova adı verilen bu tip, koyun yetiştiricileri arasında büyük ilgi görmüştür, dahası başka yeni koyun tiplerin oluşturulmasında da rol oynamaktadır.
  IRK ÖZELLİKLERİ
  * Beyaz veya siyah renktedirler.(Safkan siyah koyunlar Almanya da 500 adet kalmıştır.)
  * İri ve güçlü yapılıdır.
  * Erkek ve dişileri boynuzsuzdur.
  * Pembe burunludur.
  * Baş ve bacaklar yünsüzdür.
  * Kulaklar büyük ve öne doğru düşüktür.
  * En belirgin özelliği uzun ve tüysüz bir kuyruğa sahip olmalarıdır. (Sıçan kuyruğu tipinde)
  * İri meme yapılıdır.
  * Çoklu doğum özelliği. (Genelde üçüz doğum.)
  * Genelde 12. ayında doğum yapmış olur.
  * Diğer et ve süt ırkları ile melezlemeye uygundur. Çoklu doğum özelliğini iyi aktarabilir.
  * Annelik içgüdüsü iyidir.
  TEL 0505 916 44 83

 28. murat bostaner dedi ki:

  sevgili arkadaşlarım ben denemek amaçlı aldım hobi olarak besledim güzelde verim aldım isteyenlere kuzu şişek koyun ve koç verebilirim amacım ticaret değildir insanlar daha güzel verim alsınlar ve bu hayvanlardan sebeplensinler ilgilenen ciddi olanlar 05426934580 nolu telefondan bana ulaşabilirler saygılarımla

 29. Ergin dedi ki:

  Tahirova koyunu almak isteyen mail adresimden iletişime geçebilir…

 30. Ihsan totu dedi ki:

  Öncelikle selâmün aleyküm Afyonkarahisar /bolvadin de adeptesyon süreci nasil oluyor bilgi verirseniz sevinirim

 31. Recai dedi ki:

  Bu Tahir ova koyunlar doğu Karadeniz bölgesinde uyum saglayabilirlermi

 32. mustafa dedi ki:

  tahirova erkek toklular satılık tiğem çıkışlı05322367145

Trackbacks

 1. […] koyunu, sakız koyunu ile Tahirova koyunu melezlemesinden elde edilmiştir. Sönmez koyunu yapağı rengi beyazdır. İri yapılı görünüme […]

Paylaş

*